Geçmiş olsun Türkiye. Başımız sağ olsun.

Zeytinyağının 5 Müthiş Faydası ve Kas Yapımı

Sağlıklı ve kaliteli beslenme programlarının vazgeçilmezi zeytinyağıdır. Faydaları saymakla bitmez. Kuran-ı Kerim’de bir çok ayette adı geçen zeytin ağacının meyveleri olan zeytinden elde edilen doğal yağlardır.

Tekli doymamış oleik asit bakımından zengin olan sızma zeytinyağı oldukça besleyici ve antioksidan içeren sağlıklı yağlar sınıfındadır.

Zeytinyağı içeriğinde bulunan oleik asit ise faydaları açısından çok değerli olup pişirme için de sağlıklı bir tercihtir. Zeytin yağları oleik asit dışında makul düzeyde ve K vitamini de içerir.

Zeytinyağı Rehberi

Bu bölümde zeytinyağı içeriği nelerden oluşur, zeytinyağı faydaları  nelerdir ve zeytinyağının kas gelişimine etkisi nasıldır gibi soruların cevaplarını öğreneceksiniz.

Zeytinyağı İçeriği

İçeriğinin yaklaşık % 24’ü doymuş yağlardan, omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinden oluşan zeytinyağı % 73 oranında tekli doymamış yağ olan ve son derece sağlıklı olan oleik asitlerden oluşur.

100 gram zeytinyağı, 73 gram tekli doymamış yağ, 10,5 gram çoklu doymamış yağ, 13,8 gram doymuş yağ, 761 mg omega 3 yağ asidi, 9763 mg omega 6 yağ asidi, 14,3 mg E vitamini ve 60,2 mcg K vitamini içerir (1). Protein ve karbonhidrat içermez.

Zeytinyağının faydaları

1. Kalp Sağlığı

İspanya’da yapılan bir araştırmaya göre zeytinyağı kullanımının kardiyovasküler hastalıkların gelişme riskini azalttığı (2) ifade edilmektedir. Başka bir ifade ile zeytinyağı tüketmek kalp sağlığı için faydalı olarak görülmektedir.

2. İltihapları Giderir

Zeytinyağının oleik asit içerdiğini daha önce de belirtmiştik. Yapılan bilimsel bir araştırmada oleik asit ve linoleik asitin inflamasyonun yani iltihabın biyolojik belirteçlerini azalttığı (3) vurgulanmaktadır. Ancak aynı araştırmada bununla ilgili daha fazla çalışma yapılması gerektiği de belirtilmiştir.

3. Kanseri önler

İçerdiği E vitamini antioksidan özelliği gösterir. Omega yağ asitleri ise C vitamini ile birlikte alındığında sağlık açısından faydalıdır. Zeytinyağı % 73 gibi yüksek oranda tekli doymamış yağ ve % 10 oranında da çoklu doymamış yağ içermektedir. Bunlar sağlıklı yağlar olup vücut için gereklidir. Bilimsel bir araştırmada zeytinyağı kullanımı özellikle akciğer kanserine karşı koruyucu olarak kullanılabileceği önerilmektedir (4). Oleik asit içermesi bakımından zeytinyağı kanserin gelişimini önlemeye yardımcıdır.

4. Sağlıklı Kolesterol Düzeyi

Zeytinyağı bitkisel olduğu için hiç kolesterol içermez. Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre, 6 hafta boyunca zeytinyağı takviyesi kullanan hastalarda kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL düzeylerinde düşüş gözlendiği (5) belirtilmiştir.

5. İnmeyi önler

Ölüm sebeplerinden en yaygın olanı kalp hastalıkları olsa da ikinci sırada inme vardır ve kan pıhtısı ya da kanama ile beyindeki kan akışının bozulmasından kaynaklanmaktadır.

Yaygın bir ölüm nedeni olan inme ile zeytinyağı kullanımı hakkında geniş çaplı araştırmalar yapılmış olup bulgular dikkate değerdir. 841 bin 211 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada tekli doymamış yağ kullanımının inme ve kap hastalıkları üzerinde olumlu etkileri olduğu (6) rapor edilmiştir.
zeytinyağı kas yapar mı

Vücut geliştirmede beslenmenin etkisi neredeyse % 50′ dir. Bazen “ben tüm egzersizleri doğru bir şekilde yapıyorum ancak bir türlü gelişme gösteremiyorum diyorsanız beslenmeniz yanlış ya da kaliteli değildir. Beslenmeniz yeterli olmayabilir.

Zeytinyağı ise vücut geliştirmede beslenme öğünleri arasında başlı başına bir öğün olarak tüketilebilir.
İçerdiği E,D ve K vitaminleri, fosfor, kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir ve bakır gibi mineralleri sebebiyle kas ve kemik gelişimini destekler, kansere karşı koruyucudur. Ayrıca saç dökülmelerine karşı da etkilidir.
Naturel sızma zeytinyağı daha kalitelidir denilebilir. Vücut geliştirmek isteyenler riviera değil naturel sızmayı tercih etmelisiniz.

Yorum

  1. ahmet Ocak 30, 2015
  2. kemal-8 Nisan 10, 2015
  3. nilüfer sipahi Nisan 10, 2015
  4. Hakan Ağustos 28, 2019

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!