Kadınların Evlendikten Sonra Kalçası Neden Büyür?

Evli veya bekar birçok kişi kadınların evlendikten sonra kalçası neden büyür tam olarak bilmiyor. Sorunun kaynağı gebelik mi, çok yemek mi yoksa cinsellik mi iyi bir analiz lazım. Oysa kalçalarının büyüdüğünden dem vuran kadınların akıllarında genellikle ilişkiden sonra kalça büyür mü sorusu var.

Evlilikten sonra hem erkekler hem de kadınlar genellikle değişime uğrar. Eğer aşk evliliği söz konusuysa çiftler zaten belli bir süre ne yaptıklarını bilmezler. Gerek mutluluktan gerekse birlikte yaşamanın verdiği duygu değişiminden beslenme konusunda da titiz davranamazlar. Böylece evlenen birçok kişi için kilo alımı kaçınılmaz olur.

Tabi ki az yediği halde kalçası büyüyen kadınlar da vardır. İstisnalar kaideyi bozmaz ancak kadının ne kadar yediğinden çok ne yediği de önemlidir. Örneğin Leeds Üniversitesi araştırmacıları kalçası büyüyen 148 kadınla çok ilginç bir araştırmaya imza atmışlar. Sonuçlar oldukça ilginç! Peki evlenen kadınların kalçası neden büyür, ilişki kalça büyütür mü ve kalça büyümesi nasıl engellenir merak ediyorsanız yazının devamını mutlaka okuyun.

Evlendikten Sonra Kadınlarda Kalça Nasıl Büyür?

Kadınların evlendikten sonra kalçasının büyümesinin birçok nedeni vardır. Bunlardan en önemlisi iştahın artması ile daha çok yemektir. Yapılan birçok araştırma evlenen çiftlerin kilo aldığını ve bunun kadınlarda daha belirgin olduğunu gösteriyor. Bu yüzden alınan kilolar kadınlarda kalça büyümesi ile sonuçlanıyor.

Kadınlar evlendikten sonraki ilk 5 yıl içerisinde kilo almazsa ondan sonra kilo alma ihtimali düşer. Tabi ki bu olağanüstü olaylar söz konusu olmadığında geçerlidir. Eğer ilk 5 yılda kadının kalçasının büyümesine neden olan bir kilo artışı yoksa ilerisi için fazla endişeye gerek yoktur.

Aslında her şey floranızın ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır. Şöyle bir örnek vereyim: Evleneceğiniz erkeğin kalçaları büyükse sizin kalçalarınız da ilk 5 yıl içerisinde büyüme ihtimaline sahiptir. Ancak bu ihtimal erkeğin florasının güçlü olması durumunda gerçekleşir.

Evlilikle birleşen flora sayesinde eğer eşiniz çok yiyorsa siz de bir süre sonra yemeyi daha çok seversiniz. Çünkü eşinizin florası daha güçlü gelmiştir. Ne var ki iştah artışı yerine tam tersinin olma olasılığı da vardır. Yani siz az yemeyi seviyorsanız ve floranız baskın olursa eşinizin de bir süre sonra iştahı azalır. Peki ilişkiden sonra kalça büyümesi olur mu?

İlişkiden Sonra Kalça Büyür Mü?

Evlendikten sonra çiftlerin kilo almasında elbette cinsellik önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü cinsel organ çevresindeki bakteriler iki bireyin de bir parçası olmuştur. Bu aynı zamanda çiftin sağlık durumlarının da birbirine benzemesine neden olur.

Aman dikkat! Evleneceğiniz kişi sık sık hastalanıyorsa aynı durum sizin başınıza da gelebilir. İşte bu eşinizden size geçecek bakterilerin etkisidir. Benzer durum kilo alımı için de geçerlidir. Bu yüzden tatlıyı çok seven bir partner kilo alma açısından başınızı epeyce ağrıtma riskine sahiptir.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Adriana Lima (@adrianalima)’in paylaştığı bir gönderi

Şimdi sıkı durun çünkü ilişkiden sonra kalça büyür mü sorusunun cevabı evettir. Bu kadar net söylemek doğru değil ancak Leeds Üniversitesi araştırmacılarının bulduğu sonuç bunu doğruluyor. Üstelik yaşları 18-26 arasında değişen 148 kadının doldurduğu anket verileri de oldukça şaşırtıcı nitelikte.

Evet sorunun cevabı tahmin ettiğiniz gibi! Yani araştırmacılar eşleriyle günde birkaç kez ilişki kuran kadınların kalçalarının ortalama bir kadından daha büyük olduğunu buldu (1). Bu, evlilikten sonra ilişki ne kadar çok olursa kalçanın o kadar büyüyeceği anlamına gelir. Ancak squat pozisyonu gibi ayaktaki ilişkiler kuşkusuz kalçaları daha çok büyütür.

Evli Kadınların Kalçaları Neden Hemen Büyür?

İlk nedeni aslında cinsellik değil! Evlenen kişilere beslenme konusunda bir rahatlık gelir. Birçok kişide “Ne de olsa evlendim, artık yemeye dikkat etmesem de olur” anlayışı baş gösterir. Bununla birlikte ilişkiden sonra kan şekeri düşer ve bu genellikte tatlı yeme alışkanlığına neden olur. Böylece yağlar kalça bölgesinde toplanmaya başlar.

Hemen söylemek gerekirse bu yaşı genç olan deneyimsiz çiftlerde daha belirgindir. Çünkü beslenme konusunda farkındalık düzeyleri daha azdır. Oysa sağlıklı beslenme kurallarını yaşam biçimi haline getirenlerde bu durumun yaşanma ihtimali daha az olur. Çiftlerden birisi sağlıksız, diğeri sağlıklı beslense bile paylaşılan flora nedeniyle sağlıklı beslenen çift de etkilenir.

Kadınların evlenince kalçalarının büyümesinin bir nedeni de yoğun iş temposudur. Gün boyunca çalışıp yorulan yeni çiftler eve geldiklerinde yemek pişirmek zorunda kalırlar. Yorgun bir şekilde sağlıklı menüler hazırlamak ise bazen imkansızdır. Tabi eğer evde yemek yapan bir yardımcıları yoksa!

Kadınlarda Kalça Büyümesi Nasıl Engellenir?

Kalça büyümesini engellemek için ilişkiden sonra unlu tatlı yemeyin. Onun yerine badem, ceviz ve muz gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin. Akşam 9’dan sonra kesinlikle basit şeker içeren yiyeceklerden uzak durun!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye bakın. Ev yapımı lahana turşusu, kefir, yoğurt ve sarımsak gibi yiyeceklere odaklanın. Eğer guatr probleminiz varsa biran önce tedavi olun. Yavaş veya çok hızlı çalışan metabolizma için her gün bir tutam dereotu tüketin.

Eşiniz çok yemek yiyor diye siz de onun kadar yemeye çalışmayın. Gerekirse bir diyetisyenden yardım alın. Kilo almamak için günde 3 öğünden fazla yemeyin. Bol bol su içip yürüyüş yapın ve mümkünse yemekleri bir gün önceden hazırlayın.

Evlendikten sonra kalçalarınızın büyümesini istemiyorsanız doğru eşi seçin. Eğer partneriniz çok kilolu olmasa bile aşırı yemek yiyorsa onunla evlenmeyin. Çünkü onun florası sizinkini yenerse bir süre sonra siz de aşırı yemeye başlarsınız. Bir de sizin metabolizma yavaşsa o zaman küçük kalçalarınıza elveda demek zorunda kalırsınız.

ÖZET: Sonuç olarak kadınların evlendikten sonra kalçası neden büyür sorusunun cevabı aşırı yeme, cinsellik ve çiftlerin olumsuz yeme davranışlarıdır. Bununla birlikte çiftlerdeki bakteri türleri de kilo alımını doğrudan etkilediği için kalçayı büyütür. Ayrıca ilişkiden sonra kalça büyür mü sorusunun cevabı ise ilişki sıklığının çok olması durumunda evet şeklindedir.

Kaynakça
Simpson, V. J., Brewer, G., & Hendrie, C. A. (2014). Evidence to Suggest that Women’s Sexual Behavior is Influenced by Hip Width Rather than Waist-to-Hip Ratio. Archives of sexual behavior, 43(7), 1367-1371.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!