Testosteron Nedir, Ne İşe Yarar? Testosteron 4 Kat Nasıl Artar?

Siz de testosteron nedir ve testosteron hormonu ne işe yarar? merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Ses inceliği ile erkeklik hormonu olan testosteron arasındaki ilişki nedir? Eksikliği neden olur ve düşük testosteron belirtileri nelerdir, eczaneden testosteron almak mümkün müdür? Testosteron ilaçları hangileridir? Serbest ve total testosteron nedir, yaşlanan erkeklerde kaç olmalıdır, doğal yollarla testosteron nasıl artar? Erkekliği ve testosteronu artıran yiyecekler nelerdir? Sorularını sizin için araştırdık ve oldukça ilginç bulgulara ulaştık.

Erkeklik hormonu testosteron güç ve kuvvet demektir. Güçlü erkeğin sadece kasları değil, aynı zamanda kemikleri de kuvvetlidir. Testosteron hormonu kemik erimesini engeller ve bu hormonun eksikliği erkeklerde osteoporoza neden olabilir. Testosteron düşüklüğü yaşayan erkeklerde kaslar ve kemikler zayıflar.

Günlük yaşamda yapılan birçok yanlış erkeklik hormonunun azalmasına neden olur. Alkol kullanımı, yetersiz hayvansal protein alımı ve aşırı kafein tüketimi bunlardan sadece bazılarıdır. Sakalları olmayan, kılları çıkmamış veya az olanlarda testosteron düşük müdür? Kel olanlarda testosteron daha mı yüksek salgılanıyor? İşte erkeklik hormonu hakkında merak ettiğiniz her şey!

Testosteron Nedir? Ne İşe Yarar?

Çoğu erkek testosteronun genel sağlık, hayat memnuniyeti ve iyi oluş üzerindeki olumlu etkilerinin farkında değil! Bu hormonu optimize etmeyi başaran erkeklerde hayata bakış açıları olumlu yönde değişir. Hayatı kontrol edebileceklerine dair sağlam bir güven duygusu ortaya çıkar.

Hayvanlar aleminde yüksek testosteron savaşta hakimiyet anlamına gelir. Kas yığını bir gergedan tam bir testosteron bombasıdır ve hiçbir canlı onla savaşmaya cesaret edemez. Bu durum insanlar için de geçerlidir ve yüksek testosteron bağımsızlık ve cesaret ile ilişkilidir. Elbette bu bir kadını elde etmek isteyen iki erkekte daha belirgindir. Peki testosteron ne demek?

1) Testosteron Nedir?

Testosteron bir anabolik steroid ve birincil erkek cinsiyet hormonudur. Testislerden salgılanır ve sperm üretiminde aktif rolü vardır. Testosteron hormonu, kas kütlesi oluşturma, yağ depolarını azaltma, erkekliği ve gücü artırma açısından değerlidir. Anlamı erkeklik hormonudur ancak kadınlar da testosteron üretir. Elbette erkeklere göre kadınlarda daha az miktarda bulunur.

Testosteron hormonu sadece erkeklerin değil, kadınların da zihinsel sağlık ve fiziksel performans için doğru miktarda ihtiyaç duyduğu bir hormondur.

Beyin hipotalamusa kimyasal bir sinyal gönderir. Buna karşılık, hipotalamus, hipofiz bezi tarafından toplanan gonadotropin (GnRH) adı verilen kimyasal bir haberci salgılar.

Hipofiz bezinden ise lüteinleştirici hormon (LH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH) olmak üzere iki hormon salınır. Bu iki sinyal testislerdeki Leydig hücrelerine ulaşır ve böylece testosteron üretimi olur.

Östrojen ve testosteron gibi steroid hormonların yapısında kolesterol vardır. Bu D vitamini ve aldosteron gibi bazı hormonlar için de geçerlidir. Hayvansal gıdalarda zengin kolesterol kaynakları olduğu için yetersiz alımı testosteron düşüklüğüne neden olabilir.

2) Serbest ve Total Testosteron Nedir?

Kana salınan testosteron, seks hormonu bağlayıcı globüline ve albümine bağlanır veya serbest formunda kalır. Yeterli düzeye çıktığında bu süreç tersine işler. Hipofize serbest testosteron miktarı fazladır sinyali ulaşır. LH ve FSH üretimi yavaşlar.

Total testosteron kanda bulunan bütün testosteron türü düzeylerinin toplamıdır. Erkeklik hormonunun dolaşım sistemine katılan 3 çeşit formu vardır:

 1. Serbest Testosteron (Biyoaktif): Hedef organda etki gösteren en aktif olan formdur. Total değerin genellikle %2’i seviyesindedir.
 2. Albümine Bağlı Testosteron: Kandaki serbest formu destekler. Bağ gevşek olduğundan serbest form düzeyi azaldıkça albüminden ayrılır ve serbest hale gelir. Biyolojik olarak aktif rol oynayabilir. Total değerin %40-60’ını oluşturur.
 3. Globüline Bağlı Testosteron: Seks hormonu bağlayan globülin, toplam testosteronun %40-60’ını oranındadır. Aradaki bağ sıkıdır ve serbest hale geçemez. Bu yüzden biyolojik bir rol oynayamaz.

3) Kandaki Serbest ve Total Testosteron Kaç Olmalı?

 • Total testosteron kaç olmalı?

Normal erkeklerde seviyeleri 400-600 ng/dl arasındadır.

 • Serbest testosteron kaç olmalı?

Birçok uzmana göre sağlıklı erkeklerde 25-30 pikogram arasındadır.

Sadece total değere bakmak her zaman doğru değildir. Total değer normal çıksa bile bazı durumlarda serbest form değerleri normal olmayabilir. Tiroid problemleri veya büyüme hormonu ile ilgili sorunlar bunlar arasındadır.

 • Testosteron testi sabah aç karnına yapılmalıdır.
 • Tok olmak veya yorgunluk ölçümleri etkiyebilir.

4) Testosteron Ne İşe Yarar?

Yaşla birlikte testosteron hormonu farklı roller üstlenir. Yaşamın ilk evrelerinde kemik oluşumu, cinsiyet ve beyin için hayati önem taşır. İlerleyen dönemlerde kas kütlesini korumak, sağlıklı beyin kimyası ve cinsel işlev için anahtar rolü vardır.

testosteron ne işe yarar

a) Vücut Yağını Azaltır

Testosteron, glikoz ve yağ depolamayı düzenlemek için gereklidir. Vücudun insülin üretimi ile yakından ilişkili bir hormondur. Araştırmalar testosteron seviyelerindeki düşüşün, yağ depolamadaki artışla doğrudan ilişkili olduğunu göstermiştir.

 • Obezite testosteron seviyelerinin düşmesine neden olur.

b) Kas Kütlesini Artırır

En temel kas yapıcı anabolik hormon olan testosteron, kas protein sentezini iyileştirir ve daha fazla kas büyümesi sağlar. Daha fazla kas ve güç demektir. Erkekleri güçlü kılan şeyin kaynağıdır. Testosteron molekülü erkeksi özellikleri vermekle görevlidir.

Kas kütlesinin fazla olması sadece hoş bir görünüm kazandırmaz. Aynaya çıplak baktığınızda evet kendinizle gurur duyabilirsiniz. Kaslı olmanın faydası elbette sadece bu değil! Aynı zamanda hastalıklara daha dirençli hale gelirsiniz.

c) Kalbi Güçlendirir

İlk çalışmaların aksine son araştırmalar düşük testosteron seviyeleri ile kalp hastalıkları riski arasında ilişki olduğunu gösteriyor. Optimal testosteron seviyelerini korumanın kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceğini gösteren bilimsel kanıtlar var. Buna karşın konuyu derinlemesine inceleyen yeni çalışmalara ihtiyaç olduğu da su götürmez bir gerçektir.

 • Doğru egzersiz ve sağlıklı beslenme = Optimal testosteron seviyesi

Düzenli egzersiz, yeterli ve dengeli beslenme kalp sağlığını korur. Elbette bu hormonlarla ilişkilidir.

d) Beyni Etkiler ve Risk Aldırır

Testosteron, erkek yaşamı boyunca beyin gelişimi ve işlevi üzerinde önemli biyolojik etkiler gösterir. Duyguları üretmek ve işlemek için önemli bir beyin yapısı olan amigdala bölgesinin tepkilerini düzenler. Açlığı, kavgayı, üremeyi ve cinsel içgüdüyü kontrol etme bu yapının oynadığı roller arasındadır.

 • Yüksek testosteron seviyelerinin risk alma düzeyleri ile ilişkili olduğuna dair bilimsel kanıtlara rastlamak mümkün!
 • Risk bazı durumlarda başarı getirir.

e) Osteoporozu Önler

Birçok çalışmaya göre düşük testosteron seviyeleri kas kütlesinin azlığı ve zayıf kas gücü ile ilişkilidir. Erkeklik hormonunun azalması kemik mineral yoğunluğunun azaltır ve daha yüksek kırık riski meydana getirir. Çünkü testosteron tartışmasız bir şekilde kemik sağlığı ile bağlantılıdır.

 • Optimize edilmiş total testosteron seviyeleri kemik yoğunluğunu arttırır ve yaşla ortaya çıkan kemik erimesi sorunlarını engeller.

Testosteron Düşüklüğü Neden Olur?

Testosteron seviyeleri 35 yaşın altındaki çoğu erkek için genellikle problem değildir. Günlük yaşamdaki bazı hatalar erkeklik hormonunun baskılanmasına neden olur. Çoğu zaman tahmin etmediğiniz şeyler sakalların çıkmasını, kas yapımını ve erkeksi özelliklerin oluşumu engelleyebilir.

Testosteronunuzu engelleyebilecek birçok faktör vardır.

1) Aromataz Enzimi

Aromataz, testosteronu östrojene dönüştüren ve vücut yağını artıran bir enzimdir. Aromataz enziminin etkisini artıran ve testosteron düşüklüğüne neden olan durumlar şunlardır:

 • Yaşla birlikte vücut yağı artışı
 • Kandaki insülin salgısı
 • Alkol tüketimi

Yaş arttıkça vücut yağı artar. Sağlıklı olmayan beslenme şartları insülin ve aromataz artışına neden olur. Bu etkiyi azaltmak için sağlıklı beslenmeli ve düzenli egzersiz yapmalıdır.

2) Yağsız ve Karbonhidratlı Diyetler

Erkeklik hormonunun yapısı kolesteroldür. Düşük yağlı ve hayvansal gıdalardan yetersiz diyetler testosteron üretimini baskılar.

 • Yüksek karbonhidrat içeren diyetler insülini yükseltir.
 • Stres, kafein, aşırı antrenman, aerobik egzersiz ve uyku apnesi kortizon seviyelerini yükseltir.
 • Yemle beslenen hayvanların ürünleri erkeklik hormonunu baskılayabilir.

Testosteron takviyeleri kullanmak testisleri köreltebilir ve doğal testosteron üretimini engelleyebilir. Bu, özellikle hormon tedavisinin kesilmesi durumunda bir sorundur.

3) Kalitesiz Uyku

Kötü bir uyku düzeni hormonların çalışma mekanizmasını bozabilir. Yeterli uyku düzeninden yoksun olmak sadece bağışıklığı değil, testosteron üretimini de olumsuz etkiler. İyi uyumak için gece yatmadan hemen önce çok ağır yemeklerden kaçınmak akıllıca bir çözüm olabilir.

 • Uyumadan en az 2 saat öncesinde teknolojik araçları yanınızdan uzaklaştırın.
 • Magnezyum, D vitamini ve omega 3 alımlarınızı kontrol edin. Bunlar eksik olursa iyi uykudan mahrum kalabilirsiniz.
 • Uyku apnesi stres düzeyini artırarak erkeklik hormonunu olumsuz etkileyebilir.

4) Plastik Malzemeler

Tüm plastikler östrojen benzeri maddeler içerir. Bu maddelerin bilhassa sıvıların içerisine sızma olasılığı daha yüksektir. Sakal büyümesini sağlayan hormonların azalmaması için plastik kaplarda paketlenmiş gıdalardan ve sıvılardan uzak durun.

 • Kalitesiz deodorant, parfüm ve plastik ürünler erkekte östrojen hormonunun artmasına neden olabilir.

5) Alkol Tüketimi

Alkol karaciğerin yağlanmasına ve östrojen hormonunun yükselmesine neden olur. Bu yüzden testosteron hormonu azalır. Aşırı alkol tüketimi sonucu testis küçülmesi, düşük sperm sayıları ve erektil disfonksiyon problemleri ortaya çıkabilir.

Alkol dışında östrojeni artıran faktörler şunlardır:

 • Soya ve soya fasulyesi ürünleri östrojen taklitçisi görevi görebilir.
 • Keten tohumu sağlık açısından öne çıkan faydalarına rağmen oldukça östrojeniktir.

Düşük Testosteron Belirtileri Nelerdir?

Birçok erkek düşük testosteron neye sebep olur merak eder. Saç dökülmesi, depresyon ve ses inceliği ile düşük testosteron arasında ilişki var mı? İşte düşük testosteron belirtileri şunlar:

 1. Depresyon
 2. Vücut yağında artış
 3. Kaslarda zayıflama
 4. Libidoda azalma
 5. Sertleşme problemleri
 6. Kemiklerde zayıflama
 7. Zihin bulanıklığı
 8. Özgüven eksikliği
 9. İlerleyen yaşlarda Alzheimer ve unutkanlık

En az 4 belirti varsa testosteron testi yaptırmayı düşünebilirsiniz. Düşük testosteron ile saç dökülmesi arasında ilişki olduğuna dair yeterli bir bilimsel kanıt yok. Aksine yüksek testosteron saç kaybına neden olabilir.

Doğal Yollarla Testosteron Nasıl Artar?

Testosteronu düşük olanlar için, kas yapımı ve yağ yakımı zorlu bir mücadeledir. Bu yüzden yağsız kas kütlesi kazanmak amacıyla testosterondaki artış anahtar role sahiptir. Vücut geliştirme ile yağsız kas kütlesi için aralıklı oruç tutma (intermittent fasting) ve kuvvet antrenmanı testosteron seviyelerinde belirgin bir artış sağlayabilir.

Aralıklı oruç tutmanın testosteron düzeylerini% 400’e kadar artırdığı gösterilmiştir.

1) Yeme Düzeninizi Değiştirin

Aralıklı oruç, yeme ve aç kalma periyotlarını düzenleyen bir beslenme tarzıdır. Birçok uzmana göre forma girmek ve sağlığı iyileştirmek için inanılmaz derecede etkilidir. Hızlı yağ yakımı, kas inşası, zihni güçlendirmesi ve  testosteronu artırması en önemli faydaları arasındadır.

İntermittent fasting yeme düzeninin farklı uygulama şekilleri var. En yaygın olanı 16:8 tekniğidir. Bu düzene göre 16 saat oruç tutulur ve 8 saatlik periyotta ise yemek yenir. Örneğin akşam saat 6’da akşam yemeği yedikten sonra 16 saat yani sabah 10’a kadar aç kalırsınız. Sabah 10’daki ilk kahvaltınızdan sonra tekrar akşam 6’ya öğünlerinizi ayarlarsınız.

Yeme düzenini değiştirmek sadece testosteron seviyelerini değil, metabolizmaya etki eden diğer hormonları da etkiler.

2) Sağlıklı Bir Diyet Uygulayın

Temiz bir diyet uygulamak için hangi besinlerden uzak durmanız gerektiğini bilmeniz oldukça önemli. Bu sadece testosteron seviyelerinizi artırmaz, aynı zamanda fiziğinizi de büyük ölçüde iyileştirir. Diyet stratejisinin temelinde doğal yiyeceklere odaklanmak ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak yer alır.

Uzak durulması gerekenler:

 • Şeker içeren yiyecekler
 • İşlem görmüş tahıllar, ekmekler, erişte, pirinç, makarna vb.
 • Paketli yemekler
 • Gazlı içecekler
 • Plastik paketler içindeki gıdalar ve özellikle sıvılar

Testosteron Artışı İçin beslenme programında yer verilecek gıdalar:

 • Hayvansal ve bitkisel protein içeren gıdalar
 • Fındık, badem ve ceviz gibi sağlıklı yağlar
 • Filtre edilmiş bol su
 • 4-5 porsiyon sebze ve meyve
 • Yulaf, mercimek, fasulye, baklagiller gibi sağlıklı karbonhidrat kaynakları
 • Ürünleri cam şişelerde veya karton kutularda seçin.

3) İyi Uyuyun

Kaliteli uyku miktarını artırmak testosteron üretiminizi büyük ölçüde artırmanın en basit yollarından biridir. Testosteron esas olarak vücut uyurken üretilir. Bu nedenle uyku miktarını artırarak vücudun testosteron üretmesi gereken süreyi artırırsınız.

Kötü uyku düzeni kalp, akciğerler ve böbrekler üzerinde olumsuz etki yapar. Sonuçta iştah, metabolizma ve kilo kontrolü ile bağışıklık fonksiyonu değişir. Yetersiz uyku ile ruh hali ve beyin işlevi de bozulabilir. Birçok kimse uykusuzluğun bu olumsuz etkilerini bilse de testosteron üretimi üzerindeki etkisini görmezden gelir.

İyi uyumak ve testosteronu artırmak için ne yapmak gerekir?

 • Günlük yapılacak listesi oluşturun: Zihin belirsizliği sevmez ve yarın ne yapacağınızı bilmek ister. Bu gözünüzü kapatır kapatmaz uyumanızı sağlayabilir.
 • Teknolojik araçlardan uzak durun: Yatmadan 2 saat kadar öncesinde telefon, bilgisayar ve televizyon gibi araçlara maruz kalmayın. Zihniniz karışabilir ve iyi uyuyamazsınız.
 • 20-30 dakika kadar roman okuyun: Rahatlamanızı ve kendi hayatınızı unutmanızı sağlayabilir. Zihin iyileşir ve olumsuz durumları unutabilirsiniz.
 • Işıkları kapatın: Oda tamamen karanlık olmalı, gözünüze hiç ışık gelmemeli. Bu uyku için en önemli hormon olan melatonin salgılamayı kolaylaştırır.
 • Odanız gürültüden uzak ve normal sıcaklıkta olmalıdır.
 • Hafif egzersizler veya partnerle ilişki mutluluk hormonları ile uyku kalitesi artabilir.
 • Triptofan ve D vitamini takviyeleri kaliteli uyku açısından önemlidir.

4) Ağırlık Çalışması Yapın

Nasıl olursa olsun ağırlık kaldırmak testosteron üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Ancak bileşik egzersizlerin etkisi daha fazladır. Siz de egzersiz programınıza özellikle büyük kas gruplarını birlikte çalıştıran hareketler ekleyin. Squat, deadlift ve şınav birçok bölgeyi aynı çalıştırdığı için oldukça faydalı olur.

 • Bileşik hareketlerden oluşan bir antrenman programı uygulayın.
 • Mümkünse vücut ağırlığı ile çalışın.
 • Egzersizleri kontrollü yapın ve baskıyı artırın.
 • Antrenman programını 2 haftada bir değiştirin
 • Ağır kütleler kaldırmaya odaklanın
 • Egzersiz planını 40 dakikadan daha kısa tutun.

Uzun süreli egzersizin testosteron seviyelerini azalttığı birçok bilimsel çalışma ile desteklenmiştir. Bu aşırı yorgunluk ve yetersiz beslenme durumları için de geçerlidir. Antrenman programınız kuvvet artırmaya yönelik tasarlanmalıdır.

5) Partnerinize Sarılın

Cinsellik testosteronunuzu doğal Olarak 3 kat artırmak için etkili bir yoldur. Bir araştırmada çiftler arasında cinsel ilişkinin gerçekleştiği gecelerde testosteron seviyelerinin arttığı görüldü. Olmayan gecelerde ise testosteron seviyeleri ya aynı kalıyordu ya da düşüyordu. Sonuçlar ilginç öyle değil mi?

Çoğu kişi ise erkeklik hormonu arttığında isteğin de arttığını düşünüyor. Tabi bu tavuk mu yumurtadan çıkar, yoksa yumurta mı tavuktan paradoksuna benziyor. Ancak araştırma aktif cinsel yaşamı olan erkeklerin kanlarında daha yüksek serbest testosteron olduğunu ortaya koymuş.

 • İlişkinin kalitesi ve zamanı da oldukça önemli.
 • Sabahları tercih etmeniz testosteron seviyelerini zirveye çıkarabilir.

6) Soğuktan Korkmayın

Bazı araştırmalar soğuğun testosteron salgılarını artırdığını göstermiştir. Rusların yaptığı soğuk su veya buz banyoları boşuna değil elbette. Bu, sadece vücut direnci artırmakla kalmıyor ayrıca uzun süreli bir enerji patlaması sağlar. Ne yapılabilir?

 • Haftada 1 kez soğuk duş
 • 3 dakikalık buz banyosu
 • Karda yürüyüş
 • Buz pateni

7) Sağlıklı Yağ ve Protein Tüketin

Erkeklik hormonu kolesterolden oluşturulur. Sağlıklı yağ tüketimindeki artış testosteron üretimi ile bağlantılıdır. Doğal yağ oranı yüksek bir diyetin, kolesterol sağlık seviyelerinde iyileşme ve artan enerji seviyeleri gibi birçok yararlı sonuca sahip olduğu artık kanıtlanmıştır.

Hangi yağları tüketmek faydalıdır?

 • Fındık, ceviz ve badem gibi kuru yemişler
 • Yumurta ve balık gibi doğal yağlar
 • Organik tereyağı

Testosteronu Artıran Yiyecekler

Erkeklerde androjen seviyelerini artıran veya androjen – östrojen dengesini düzenleyen birçok gıda vardır. Vücuttaki testosteron seviyelerini yiyeceklerle uyarabilmek için düşük vücut kitle indeksine ve bel çevresine sahip olmak önemlidir. Başka bir ifade ile aşırı şişmanlık bu etkiden faydalanmayı engelleyebilir.

1) Kereviz

Androjen benzeri kimyasallar içeren kereviz, kan basıncını düşürür ve dolaşım sistemine yardımcı bir sebzedir. Antimikrobiyal, anti bakteriyel ve hafif antiviral özellikleri vardır. Kerevizin çok sayıda güçlü tıbbi etkiye sahip olması şaşırtıcı değildir. Neden mi?

Sadece 2 adet kereviz sapı içeriğinde şu önemli mineral ve vitaminler bulunur:
275 mg potasyum, 30 mg magnezyum, 35 mg kalsiyum, 20 mg fosfor, 90 mg sodyum, 225 IU A vitamini, 8 mg C vitamini, 0.2 mg demir, 8 mcg folik asit ve eser miktarda tiamin, riboflavin, niasin ve B6 vitamini

Çin tıbbına göre bir böbrek toniği olan kerevizde bulunanlar sadece bu mikro besinlerle sınırlı değil. Araştırmacılar bu şifalı bitki içerisinde testosteron benzeri erkek steroidler bulmuştur. Bu yüzden erkekler için aynı zamanda cinsel bir tonik rolüne sahiptir.

2) Kara Lahana

Karalahana, zengin bir karoten ve klorofil kaynağıdır. Bir fincan lahana bir bardak sütten daha fazla kalsiyum içerir. İçeriğindeki kalsiyum vücutta çok iyi özümsenir.

Saplı büyük bir lahana yaprağı şunları içerir:

10.000 IU A vitamini, 100 mg C vitamini, 175 mcg folik asit, 250 mg potasyum, 200 mg kalsiyum, 2 mg demir, 15 mg magnezyum, 60 mg fosfor, 3 mg sodyum içerir, B6 vitamini, bakır, manganez ve çinko.

Lahana, brokoli ve karnabahar benzer familyadan olup zengin bir antioksidan kaynağına sahiptir.

3) Yulaf

Bir çalışmaya göre yulaf tohumları erkeklerde testosteron düzeylerini artırmıştır. Sonraki çalışmalar da bu bulguyu desteklemiştir. Benzer şekilde yulaf ezmesinin testosteron oluşumunu ve kan dolaşımına salınmasını uyaran LH salınımını arttırdığına dair bilimsel kanıtlar vardır.

Almanlara göre cinsel bir tonik ve uyarıcı olarak olan yulaf, merkezi sinir sistemini gevşetici aktiviteye sahiptir. Düzenli tüketimi sinirsel güçsüzlük ve bitkinlik için faydalıdır ve adeta stres azaltıcıdır. Stresten kurtulmak ise erkek cinselliği üzerinde olumlu etki yapar.

4) Sarımsak

Sarımsak, erkekler için cinsel bir tonik olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Ginseng’den sonra, belki de dünyadaki en yoğun çalışılan şifalı bitkilerden biridir.

Çinliler testosteron düzeylerini artırmada, sperm üretimini uyarmada ve isteği artırmak için kullanırlar. Bütün kanser türlerini önlemek için iyi bir kaynaktır. Araştırmalar sarımsağın diyabet, hipertansiyon ve zayıf bağışıklık üzerinde olumlu etkilerini göstermiştir.

5) Kırmızı Et

Haftada bir ila üç kez düzenli olarak kırmızı et tüketimi, androjen seviyelerini yüksek tutmak için önemlidir. Araştırmalar, etlerden alınan et ve diyet yağlarının azaltılmasının erkeklerde serum androjen seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir.

Bir çalışmada, otuz sağlıklı erkek kırmızı et içermeyen beslenme planı takip etti. Altı hafta sonra, toplam serum testosteron ve serbest testosteron seviyeleri ortalama yüzde 10 azaldı.

Diğer testosteron artırıcı yiyecekler şunlardır:

 1. Çinko açısından zengin besinler: istiridye, kabuklu deniz ürünleri, tahıllar, buğday tohumu, et, kuruyemiş, bitter çikolata vb.
 2. Sağlıklı yağlar: Hindistan cevizi yağı, yumurta sarısı ve otla beslenen tereyağı gibi sağlıklı doymuş yağlar.
 3. Bitkisel yağlar: Zeytinyağı ve avokado gibi tekli doymamış yağlar.
 4. Proteinler: Somon ve uskumru gibi yağlı balıklar ve mantarlar
 5. Jelatin içeren gıdalar: Jelatinin östrojeni azaltır ve testosteron üretimini uyarır.
 6. Kuru yemişler: Fıstık, at kestanesi ve Hindistan cevizi
 7. Tarçın ve elma sirkesi: İnsülin artışlarını sınırlar ve testosteronu yükseltir.
 8. Sebzeler: Isırgan, turp ve kereviz

Testosteronu Artıran Takviyeler:

Takviye kullanımı için doktorunuzdan onay almalısınız. Uzmanlara göre testosteronu artıran takviyeler şunlardır:

 1. Bor, günde 5 mg.
 2. Çinko, günde 20 mg.
 3. Magnezyum, günde 1000 ila 1500 mg.
 4. A Vitamini, 2000 ila 8000 iu
 5. D3 Vitamini, 2000 ila 7000 iu
 6. K2 vitamini, 150 iu
 7. Isırgan otu kökü ekstresi, günde 500 mg
 8. Panax ginseng özü, günde 250 mg.
 9. Çemen otu özü, 400 mg.

Yüksek Testosteron (DHT) Belirtileri

Yüksek testosteron seviyeleri, DHT artışına neden olabilir. Yüksek DHT ise akne, erkek tipi kellik ve prostat büyümesi gibi durumlara neden olabilir. Vücut geliştiricilerin kullandığı kreatin DHT seviyelerini yükseltebilir. Bu da bir miktar saç kaybı ile sonuçlanabilir.

Yüksek DHT hormonunun olumsuz etkileri için şu yiyeceklere odaklanabilirsiniz.

 • Yeşil çay,
 • Çinko içeren gıdalar
 • Kabak çekirdeği

Eczaneden Testosteron Almak Mümkün Mü?

Doktor tarafından reçete edildikten sonra eczaneden testosteron alınabilir. Ancak doktorun yazması erkeklik hormonu düzeylerinizin normalin altında olması gerekir. Özetle hekim uygun görmeden eczaneden testosteron alamazsınız.

Merdiven altı satılan ürünlerden kesinlikle uzak durun.

Eczaneden almak yerine doğal yollardan testosteronu artırmanız daha kolay. Hem de basit birkaç önlemle. İyi uyuyarak, sağlıklı beslenerek, bileşik egzersizler yaparak zirveye ulaşabilirsiniz.

Kaynakça

1. Shores, M. M., Smith, N. L., Forsberg, C. W., Anawalt, B. D., & Matsumoto, A. M. (2012). Testosterone treatment and mortality in men with low testosterone levels. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 97(6), 2050-2058.

2. Vigen, R., O’Donnell, C. I., Barón, A. E., Grunwald, G. K., Maddox, T. M., Bradley, S. M., … & Ho, P. M. (2013). Association of testosterone therapy with mortality, myocardial infarction, and stroke in men with low testosterone levels. Jama, 310(17), 1829-1836.

3. Gouchie, C., & Kimura, D. (1991). The relationship between testosterone levels and cognitive ability patterns. Psychoneuroendocrinology, 16(4), 323-334.

4. Harman, S. M., Metter, E. J., Tobin, J. D., Pearson, J., & Blackman, M. R. (2001). Longitudinal effects of aging on serum total and free testosterone levels in healthy men. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 86(2), 724-731.

5. Pilz, S., Frisch, S., Koertke, H., Kuhn, J., Dreier, J., Obermayer-Pietsch, B., … & Zittermann, A. (2011). Effect of vitamin D supplementation on testosterone levels in men. Hormone and Metabolic Research, 43(3), 223.

6. Pitteloud, N., Mootha, V. K., Dwyer, A. A., Hardin, M., Lee, H., Eriksson, K. F., … & Hayes, F. J. (2005). Relationship between testosterone levels, insulin sensitivity, and mitochondrial function in men. Diabetes care, 28(7), 1636-1642.

7. Corona, G., Jannini, E. A., Mannucci, E., Fisher, A. D., Lotti, F., Petrone, L., … & Maggi, M. (2008). Different testosterone levels are associated with ejaculatory dysfunction. The journal of sexual medicine, 5(8), 1991-1998.

8. Brambilla, D. J., Matsumoto, A. M., Araujo, A. B., & McKinlay, J. B. (2009). The effect of diurnal variation on clinical measurement of serum testosterone and other sex hormone levels in men. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism94(3), 907-913.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!