Zayıflamak İstiyorum – 10 Altın Tavsiye

Zayıflamak istiyorum ama olmuyor bir türlü kilo veremiyorum diyorsanız bir yerde mutlaka hata yapıyorsunuz demektir. Ya uyguladığınız beslenme programında bir sorun var ya da doktor kontrolü olmadan kilo vermeye çalışıyorsunuz.

Hiç merak etmeyin acilen zayıflamak istiyorum ama kendimi tutamıyorum şeklinde bir probleminiz varsa doğru adreste olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Her yolu denediniz fakat zayıflamak istiyorum artık  denemediğim yol kalmadı, ben ne zaman zayıflayacağım diyorsanız demek ki sitemizde yayınlanan “Bilimsel Gerçeklerle Zayıflama Yöntemleri” başlıklı yazımızı hala okumadınız demektir.

En iyi hızlı kilo vermenin yöntemi çok basit aslında. Sadece biraz kararlı olmak gerekiyor. Ama lütfen zayıflama çayı, zayıflama kemeri gibi ne olduğu bilinmeyen ürünlerden medet ummayın ve doğru bir diyetisyen ile görüşün yeterli olacaktır.

Zayıflamak istiyorum ama zayıflayamıyorum

Öncelikle neden kilo veremiyorsunuz kendinize bu soruyu sormalı ve tüm soruların cevaplarına net ve doğru cevaplar verdiğinizden emin olmalısınız. Kilo vermede altın bir anahtar konumunda olan sorular:

 • Herhangi bir hastalığınız var mı ya da hasta olmadığınızdan emin misiniz?
 • Günde kaç öğün yiyorsunuz?
 • Sağlıklı besleniyor musunuz ya da doğru diyet listesini uyguladığınızdan emin misiniz?
 • Günde kaç saat uyuyorsunuz, yeterince uyuduğunuzdan emin misiniz?
 • Yeterince su içiyor musunuz?
 • Sağlıklı beslenme için gereken tüm besin öğelerini günlük olarak alıp almadığınız hakkında bir fikriniz var mı?
 • Gün içinde yeterince lif tüketiyor musunuz?
 • Günlük yaptığınız egzersizler nelerdir, gerçekten hareketli misiniz?

İşte bu mükemmel soruların cevaplarını biliyorsanız kilo vermemeniz için önünüzde hiç bir engel yok demektir. Peki bu soruların cevapları ne olmalıdır?

Zayıflamak istiyorum ama olmuyor

Zayıflamak istiyorum ama olmuyor

Zayıflamak istiyorum

Lütfen bu cümleyi hayatınızdan çıkarın ve bir daha kullanmamaya söz verin kendinize. Siz beyninizi bu işe uyumlu hale getirmeye çalışın.

Beyninizi kilo vermeye odaklamanız ve zayıflamaya programlamanız gerekiyor. Bunu yapmanız ise çok basit.

Zayıflamanın elbette fizyolojik yönü çok önemli ancak kendiniz motive etmeden bazı gereklilikleri yerine getirmeniz çok zor.

Kendi kendinize olumlama yaparak aşağıda yer alan önerileri uygulamak için gücünüzü toplayabilirsiniz. O halde milletin ne dediğine değil, amacınıza odaklanın.

İşte size çok işe yarayan bir olumlama cümlesi: “Ben zayıflamak istiyorum ve doğru teknikler uygulayarak bunu başarıyorum.”  bu cümleyi kendi kendinize çokça tekrar ettiğiniz gibi başkalarına da söylemekten lütfen çekinmeyin.

Yapılan bilimsel araştırmalarda olumlu düşünmenin vücuttaki asit düzeyini azalttığı, alkali bir ortam oluşturduğu ve kilo vermenin daha kolay olduğu kanıtlandı.

Kendinizi kilo vermeye ruhsal olarak alıştırdıktan sonra gerisi gerçekten kolay. Bunu inanarak söylüyoruz. Siz de inanın ve inancınızı gerçekleştirmek için kararlı ve azimli bir şekilde diyetisyeniniz tarafından önerilen beslenme programını uygulayın.

Diyete başlamak için motivasyon çok önemli bir konu. Siz kilo verme konusunda kendinizi inandırmazsanız zayıflamanız mümkün olmaz. O nedenle “Zayıflamak istiyorum acilen” cümlesini bir daha kullanmamak üzere tarihin çöp sepetine atın.

Neden mi? Bu cümle beyninize “zayıfla ama sağlıksız da olsa olur.” mesajı verir ve bu da sağlığınızı maalesef tehlikeye sokar.

Acil zayıflamak istiyorum ama bir türlü başaramıyorum cümlesi yerine “Ben  sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorum ve bunu başarmak için de gerekeni yapıp başarılı olacağıma inanıyorum.” ifadesini kullanabilirsiniz. İşte kısa sürede kilo vermenizi sağlayacak 10 altın tavsiye:

Zayıflamak istiyorum artık diyenlere öneriler

Hiç bir sağlık problemi olmayan ve sağlıklı olduğu doktor tarafından belgelendirilen kişiler için durum çok kolay. Peki ama zayıflamak için neler yapmalısınız? En etkili zayıflama yolları nelerdir? İşte en iyi zayıflamak istiyorum rehberi:

Önce diyetisyene gidin.

Yazımızın ikinci bölümünde yer alan kilo verme sürecinde önemli olan altın sorulardan bazılarının cevaplarını öğrenmek için diyetisyen kontrolü şarttır.

Bir kere diyetisyen sizden gerekli olan tahlilleri yaptırmanızı isteyecek ve kan tahlili sonucunda herhangi bir metabolik hastalığa sahip olup olmadığınızı söyleyecektir. Örneğin insülin direnci gibi bir probleme sahipseniz ne yaparsanız yapın kilo veremezsiniz.

Kilo vermek için diyetisyene gidilmesinin bir başka faydası ise gerçekten beslenme programınızın günlük ihtiyaçları karşılayacak şekilde ve size uygun olarak hazırlanmasıdır. Çünkü siz ne kadar ihtiyacınız olduğunu bilemezsiniz.

Şekerden uzak durun, karbonhidratı sınırlandırın

Şeker içeren besinlerden uzak durmadığınız sürece kilo vermek sizin için kesinlikle hayal olacaktır. Eğri oturup doğru konuşalım. Şu günlerde şekerin tatlı zehir olduğu boşuna dillendirilmiyor.

Kan şekerinin aniden yükselmesine ve düşmesine neden olan bazı besinlerden uzak durmanız şart.

Kan şekerini birden yükselten besinler; çay şekeri, şekerli içecekler (kola, gazoz, hazır meyve suları), unlu mamuller, beyaz ekmek, diğer ekmek türleri, meyveler, çıtırdaklar ve tüm paketli yiyecekler olarak sıralanabilir.

Hangi gıdalarda daha çok şeker ve karbonhidrat var, hangileri daha sağlıklıdır öğrenmek için yüksek miktar karbonhidrat içeren yiyecekler rehberine bakabilirsiniz.

Ekmek olarak günde 2-3 dilimi geçmemek üzere ruşeymli ekmek ya da 1-2 dilimi geçmeyecek şekilde tam buğday ekmeği yiyebilirsiniz. Ancak üst sınırları geçmeniz kilo vermenizi zorlaştıracaktır.

Kilo vermek için alabileceğiniz en akıllıca çözüm yolu, şeker içeren yiyecekleri minimuma indirip, karbonhidrat içerenleri sınırlandırmaktır.

Günde 8-10 bardak su için

Doktorunuz size aksini söylemedikçe günde 8 ile 10 bardak su içmeniz kilo vermenize yardım edecektir. Ayrıca bu sağlıklı olmak isteyen herkes için geçerlidir. Çoğu uzman bunu tavsiye ediyor. Hastalıkları bile önler.

Mikropların, bakterilerin hatta virüslerin vücuttan uzaklaşmasına yardımcı olur. Bu neden le suya gereken önemi vermelisiniz. Ben hiç su içemiyorum diyorsanız bu cümleyi de unutun ve elinizi taşın altına koyun.

Çaba gösterin. Sabah aç karnına 2 bardak su içerek güne başlayın.

Kahvaltıdan sonra 2 bardak daha için. Her öğünden sonra 2 su bardağı su içmek adetiniz olsun. Zor değil inanın. Sadece bunu yaşama biçimi haline dönüştürün.

Limonlu su ya da karbonatlı su için

İçtiğiniz suya bir kaç damla limon sıkmanız ya da İngiliz karbonatı katmanız kilo vermeyi kolaylaştıran etkili yöntemlerden biridir. Ama doktorunuz da onaylarsa limonlu su aynı zamanda C vitamini içerdiği için daha faydalıdır.

Yukarıda bahsedilen bu iki teknik ile suyunuz daha alkali ve sağlıklı hale gelir. Bir bardak suya en fazla 5 damla limon suyu katabilirsiniz. Eğer eczaneden alacağınız İngiliz karbonatı kullanmak isterseniz o zaman bir su bardağı suya yarım çay kaşığı ekleyebilirsiniz.

Limonlu su ve İngiliz karbonatının kilo verme konusundaki diğer faydalarını hemen öğrenmek için alkali su nasıl yapılır adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Protein miktarını doğru şekilde artırın

Birinci aşamayı uygulamaya başladıysanız diyetisyen zaten size sağlıklı bir beslenme listesi hazırlamış ve günlük almanız gereken protein miktarını da belirlemiştir.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi yani FDA günde en az 50 gram protein tüketilmesini öneriyor. O nedenle beslenme programınızda protein içeren besinlerin yeterli miktarda olduğunu bilmelisiniz.

Bazı protein kaynakları kırmızı et, tavuk eti, balık eti, baklagiller, süt ve süt ürünleri olarak sıralanabilir. Ancak hangi besinlerde daha fazla protein var, protein içeren besinler nelerdir öğrenmeniz ve o gıdalara yönelmeniz çok faydalı olacaktır.

Zayıflama sürecine yardım etmesi açısından “Zengin protein kaynakları” ile ilgili rehberimize bakabilirsiniz.

Yoğurt ve yumurta tüketmek kilo vermeye yardımcıdır

Acıktığınız ve kendimi tutamıyorum dediğiniz saatlerde bir kase yoğurt tüketebilirsiniz. Yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı kekik, bir tatlı kaşığı nane ve 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber serperek karıştırabilirsiniz. Mide ve reflü probleminiz varsa naneden uzak durmalısınız. Onu eklemeyin.

Sabah kahvaltılarında suda pişmiş yumurta yemeniz gün boyunca acıkmanızı engelleyecek sağlıklı bir alternatiftir. Diğer bir seçenek tereyağlı yumurta omletidir.  Ancak yumurtayı yakmamaya özen gösterin. Suda pişmiş yumurtanın sarısı kararmaya başladıysa trans yağ meydana gelmiş demektir ve tehlikelidir.

Omlet için yanmaz, granit tavalar kullanmanızı öneririz. Tereyağı eritilir ancak üzerindeki beyaz köpüğünün mutlaka bir çorba kaşığı yardımıyla alınması gerekir.

Yürüyüş yapın

Yaz günleri yemeklerden sonra 20-30 dakika kadar yürüyüş yapabilirsiniz. Sahil varsa sahilde, yürüme bandı varsa yürüme bandında, bahçe varsa bahçede, yol varsa yolda yürüyüş yapabilirsiniz.

Hiç yürüme imkanı yoksa bile elinizi, kolunuzu hareket ettirin, kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde zıplayın durun.

İyi bir egzersiz olan cinsel ilişkinin nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Zira ilişki sırasında erkekler yaklaşık 100 kalori, kadınlar ise 70 kalori harcamaktadır. Ancak beslenmeye dikkat edilmeden tek başına herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Yürüyüş yapın demek kolay ancak bazılarının hiç imkanı yok farkındayız. Biz kilo vermek için spor salonuna gitmenizi öneriyoruz.

Kışın dışarıda yürüyüş yapmak zor, evde spor yapmak gerçekten zor ancak spor salonunda kendinizi motive etmeniz daha kolay.

Zayıflama hareketleri bir uzman tarafından size gösterilince hareketleri doğru yapma ihtimaliniz artar. Daha ayrıntılı bilgi için “Fitness Zayıflama Programı” rehberine bakabilirsiniz.

Bol bol sebze ve yeşillik tüketin

Kilo verme sürecinde en çok ihmal edilen konulardan biri sebze ve meyve tüketimindeki yetersizliktir. Sebzeler ve meyveler hem vitamin hem mineral deposudur. Buna rağmen kalorileri de düşüktür. Ayrıca zengin lif kaynağı içerirler. O nedenle günde 2 porsiyon meyve ve 2 porsiyon sebze tüketebilirsiniz.

 • Sabah kahvaltılarında, 10 adet zeytin, yaz ise 1’er adet domates ve salatalık tüketimi faydalı olacaktır.
 • Öğlen yemeğinde sızma zeytinyağı ekleyeceğiniz sınırsız salata ve ton balığı ekmeksiz yendiğinde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Üzerine biraz da limon sıkarsanız tadından yenmez.
 • Kilo vermek için sebzeleri sürekli çiğ tüketmenize gerek yok. Sabahları domates sosu yapabilirsiniz. Gün içinde maydanoz, brokoli ve karnabahar gibi yiyecekleri de alternatif olarak tüketebilirsiniz.
 • Zayıflamaya yardımcı sebzeler içeren kilo verme çorbasını her öğünden önce 1 kepçe tüketmeniz 1 ayda en az 3 kg vermenizi sağlayacaktır. Aşağıdaki videodan nasıl hazırlandığını öğrenebilirsiniz.

Lifli beslenmeye özen gösterin

Lifli gıdalarla beslenmek hem sindirime yardımcı olur, hem de sizi bazı hastalıklardan korur. Lifli beslenmenin faydası tabi ki bununla sınırlı değil.

Yapılan araştırmalar lif içeren besinler ile beslenmenin kilo verme üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu gösteriyor.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, günlük en az 25 gram lif tüketmenin gerekli olduğunu açıkladı. Ancak kişinin yaşına, cinsiyetine ya da özel durumu olup olmamasına göre bu miktar değişim gösteriyor.

İhtiyacınız olan lif miktarını, hangi gıdalarda daha fazla lif bulunduğunu ve günlük ihtiyacı karşılamak için alternatif yemek önerilerini öğrenmek için “Lifli Gıdalar-Lif İçeren 100 Yiyecek” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Sağlıklı beslenin ve bunu yaşam biçimi haline getirin

Amacınız acilen zayıflamak olabilir ancak sağlığınızın daha önemli olduğunu unutmayın. Yukarıda bahsedilen önerilerin hepsini birden içeren bir beslenme programının hazırlanması uzmanlık gerektiren bir iştir. Bu nedenle birinci öneriyi yani diyetisyen kontrolünü es geçmezseniz zaten bu öneriyi de yerine getirmeye başladınız demektir.

Bütün bu önerileri içeren zayıflamak istiyorum diyen herkese uygun örnek bir sağlıklı beslenme listesi ile amacınıza ulaşmanız çok kolay. Buna inanmak ise ilk kuraldır.

Kısa sürede kilo vermek istiyorum ya da acilen zayıflamak istiyorum diyorsanız ve burada yer alan önerileri daha önce uygulayıp başarılı olamadıysanız kısa süre sonra bir düğüne ya da önemli bir toplantıya katılacaksanız o zaman “28 Günde 10 Kilo Nasıl Verilir?” başlıklı yazımıza bakmanız faydalı olacaktır.

Bu makalede zayıflamak istiyorum ama olmuyor veya acilen zayıflamak istiyorum diyenlere hazırladığımız bu rehber ile kısa sürede sağlıklı kilo verebilirsiniz artık. Bu kurallara doktorunuzun önereceği şekilde uyduğunuz taktirde zayıflamak istiyorum gibi bir ifadeyi bir daha kullanmayacaksınız. Hayal ettiğiniz ideal vücut ölçüleri gerçek olacak.


Bu yazıyı okuyanlar şunları da okudu:

Yorum

 1. adamzeka Ağustos 8, 2015
 2. yeliz Temmuz 5, 2021

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!