Fitness Hareketleri | En Etkili 25 hareket

Fitness Hareketleri. Siz de evde fitness hareketleri yaparak zayıflamak mı istiyorsunuz? Yoksa fitness hareketleri yaparak kas yapmak mı istiyorsunuz? Amacınız  ne olursa olsun bu yazıyı okumadan önce “Fitness nedir, ne değildir?” yazıyı okumanızı öneririz. Zira fitness bilinenin aksine ne zayıflamak için yapılır, ne de kasları geliştirmek için yapılır.

Fitness hareketleri; fitness formda, zinde ve fit olmak demek olduğu için sağlıklı olmak için yapılmalıdır. Aradaki farkı bilmeyenler yukarıda verdiğim yazıyı okuyabilirler. Ayrıca en etkili fitness programı rehberimize de bakarak kendinize uygun bir program seçebilirsiniz. Eğer vücut geliştirme amacını taşıyorsanız onunla ilgili sayfamıza göz atabilirsiniz.

Kilonuz çok fazla ve amacınız zayıflamak ise hiç vakit kaybetmeden “zayıflama egzersizleri” başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz. Ancak amaç kas yapmak ve kaslarını irileştirmek için ise “vücut geliştirme programı” kategorimizden kendinize uygun bir kas yapma programı seçebilirsiniz ya da “Yok ben zaten yeni başlayanlardanım.” diyorsanız “yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı” başlıklı yazımızı okuyabilir ve animasyonlar eşliğinde kas yapma hareketleri hakkında rehberimizden yararlanabilirsiniz.

Fitness Hareketleri

Yukarıda da ifade edildiği gibi fitness formda olmak için yapılır. Zinde ve fit olmak istiyorsanız fitness hareketleri yapmanız ve beslenmenize oldukça dikkat etmeniz gerekiyor.

Erkeklere sorularımız: Plaj kasları mı yapmak istiyorsunuz? Yoksa çekici karın kaslarınız mı olsun istiyorsunuz? Çağatay Ulusoy ya da Lazar Angelov gibi mi olmak istersiniz?

Kadınlara sorularımız: Çekici, formda olan bir bayan mı olmak istiyorsunuz? Fazla yağlarınızdan kurtulmak mı istiyorsunuz? Basenleriniz çok mu büyük? Göbeğiniz balkon ya da can simidi gibi mi?

Erkek ya da bayan bu resimli fitness hareketleri rehberinde amacınız ne olursa olsun aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Zira bu yazıda hem bayanlar için hem erkekler için uygun fitness hareketleri üzerinde duracağız. İşte en etkili fitness hareketleri

Evde Fitness Hareketleri

fitness egzersizleri

Fitness hareketleri

Fitness yapmak istiyorsunuz ancak spor salonuna gitme imkanınız yok mu? Üzülmeyin biz sizin için evde yapabileceğiniz fitness hareketlerini aşağıda listeledik. Bu hareketler herkes için uygun olmayabilir ancak hem bayanlar için hem de erkekler için formda olmanızı sağlayacak egzersizler özenle seçilmiştir.

Spor hocanıza danışarak bu hareketlerin size uygun olup olmadığını sormanızda yarar vardır. Tabii ki bu hareketlere başlamadan önce 3- 5 dakika arası ısınmanız gerekir ve bununla ilgili ısınma hareketleri başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Isınma tehlikeli durumların önüne geçmenizi sağlayabilir ve kaslarınızı spor yapmaya hazır hale getirmek için yapılan bu hareketler sakatlık riskini minimum seviye indirmede egzersizleri doğru yapmak kadar önemlidir.

Evde fitness hareketleri

evde fitness hareketleri

Kardio Isınma- Sağ ayak- 30 saniye + 10 saniye dinlenme ve Sol ayak- 30 saniye

evde fitness hareketleri

Medikal Top Silkme – 30 saniye

evde fitness hareketleri

İp atlama -30 saniye

evde fitness hareketleri

Squat ve ayak dokundurma – (Çömelme) -30 saniye

evde fitness hareketleri

Çizgide atlama – Line Jumps -30 saniye

evde fitness hareketleri

Jumping Jacks – (Jacks Atlama) – 60 saniye – Sonra 20 s dinlenme

Evde fitness hareketleri

Titreme tekme squat -Flutter kick squats –  60 saniye – Sonra 20 saniye dinlenme

Burpees

Burpees -Eğilme Geriye squat, Kalkma – 60 saniye

Böylece evde aletsiz bir şekilde ısınmak ve forma girmek için uygulayabileceğiniz fitness egzersizlerini öğrenmiş oldunuz. Burada gösterilen hareketler genelde tüm vücudun forma girmesini sağlayacak olan hareketlerdir. Ancak tekrarlamak gerekirse bu hareketlerin size uygun olup olmadığına uzman bir kişiyle birlikte karar vermeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Şimdi diğer hareketlere bakalım.

Bayanlar İçin Fitness Hareketleri

Fitness hareketlerini bayanlar ve erkekler için ayırmak ancak şu kapsamda doğru olabilir. Bayanların fitness yapma amaçları ile erkeklerin fitness yapma araçları farklılık gösterebilir. Biz de bu kapsamda bir ayırım yaptık.

Bayanlar için en faydalı egzersizler arasında pilates egzersizleri yer alır. İşte kısa sürede forma girmenizi, daha fit ve sağlıklı olmanızı sağlayacak olan hareketlerle ilgili aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz.

Ebru Şallı’dan Forma Sokan Fitness Hareketleri

Ancak bazılarınız pilates yapmak istemeyebilirsiniz. Yani pilates yapmayı sevmeyenler vardır. Fitness pilates hareketlerini de içine alacak kadar geniş kapsamlıdır. Bu nedenle bunu da vermemiz gerektiğini düşündük.

Bayan fitness hareketleri denilince akla çoğunlukla pilates gelmeye başladı ve Ebru Şallı’nın pilates TV programları ile de trend haline geldi. Burada yer alan evde spor hareketleri bayanlar için uygulanması gerçekten çok kolay.

İşte bayanların evde hiç bir alete ihtiyaç duymadan yapabilecekleri forma sokan, fit bir görünüme kavuşturan fitness egzersizleri

Bayan fitness hareketleri
Süre

bayan fitness hareketleri

Hareketsiz adım – 30 saniye

bayan fitness hareketleri

Hareketsiz koşu – 30 saniye

bayan fitness hareketleri

Gövde bükme – 30 saniye

bayan fitness hareketleri

Sırayla yan adım Row+ Lateral Steps – 30 saniye

bayan fitness hareketleri

Squat-Çömelme – 30 saniye

bayan fitness hareketleri

Yavaş Burpees – 30 saniye

bayan fitness hareketleri

Jumping Jacks zıplama – 60 saniye

bayan fitness hareketleri

Yana adım ve ayağa değme – 60 saniye

Erkek Fitness Hareketleri

En yukarıda verdiğimiz hareketlerin hem bayanlar hem de erkekler için olduğunu ifade etmiştik. Erkeklerin fitness yapmadaki amaçları eğer plaj vücuduna sahip olmaksa ya da daha kaslı bir görünüme kavuşmak ise normal bodybuilding hareketlerinden farklı hareketlere de ihtiyaç var. Örneğin göğüs, bacak, karın, kol ve omuz için çeşitli yazılarımız ve makalelerimiz var. Bunlara ulaşmak için vücut geliştirme hareketleri kategorimize bakabileceğiniz gibi yandaki menüyü kullanarak da her bölge için hazırlamış olduğumuz egzersizlere bakabilirsiniz.

göğüs egzersizi

Peck Deck

Örneğin göğüs için peck deck hareketi vazgeçilmez bir harekettir. Bunun gibi egzersizleri hem fitness amaçlı hem de bodybuilding amaçlı kullanmak mümkündür. Ancak fitness amaçlı kullanmak istiyorsanız ona uygun bir beslenme programı takip etmelisiniz.

Kas gelişimi amaçlı yaptığınızda ise vücut geliştirme beslenme programı ile uygulanabilir. Bunun gibi klasik body hareketleri için lütfen ilgili sayfamızı ziyaret ediniz.

En Etkili Fitness Hareketleri

Bir egzersiz sizin amacınıza göre daha etkili ya da etkisiz olarak sınıflandırılabilir. Bu kapsamda fitness hareketleri yazımızı okumadan önce amacınızın ne olduğuna karar verdiyseniz işiniz çok kolay.

Amaçsız insan rotasını bilmeyen bir gemi gibidir. Bu nedenle önce bu yönde bir analiz yapmalısınız. Öncelikle bu bahsedilen hareketlerin hangi sırada ve nasıl yapılması gerektiğine dair videoyu seyredebilirsiniz.

Diğer klasik body hareketlerine nazaran karın bölgesi için çeşitli egzersizler önerilir ancak hiç birisi istediğiniz sonuca ulaştırmaz yani baklava yapabilmek egzersiz yanlış yapıldığında çok zorken doğru yapıldığında çok kolaydır. İşte bu noktada “10 dakikalık karın kası geliştirme hareketleri” başlıklı yazımıza bakmanızı öneririz.

Bu makalede fitness hareketleri rehberi ile size orijinal, kısa sürede sonuç almanızı sağlayacak evde fitness hareketleri sunduk. Bu fitness hareketleri ile kısa sürede forma kavuşup, fit bir görünüme sahip olmak sizin elinizdedir. Evde fitness egzersizleri ile siz de hayal ettiğiniz vücuda kavuşabilirsiniz.Sağlıklı ve formda olun.

8 yorum

  1. vedat aras Eylül 1, 2015
  2. dogukan erdagi Eylül 2, 2015
  3. erkan tüzmen Eylül 2, 2015
  4. metin bayar Eylül 4, 2015
  5. ismail çoban Şubat 29, 2016
  6. buse yanmaz Ocak 30, 2017
  7. ceyhun Nisan 27, 2017
  8. nilüfer sipahi Mayıs 6, 2017

Yorum yaz