Fitness Hareketleri. Siz de evde fitness hareketleri yaparak zayıflamak mı istiyorsunuz? Yoksa fitness hareketleri yaparak kas yapmak mı istiyorsunuz? Amacınız  ne olursa olsun bu yazıyı okumadan önce “Fitness nedir, ne değildir?” yazıyı okumanızı öneririz. Zira fitness bilinenin aksine ne zayıflamak için yapılır, ne de kasları geliştirmek için yapılır. Fitness hareketleri; fitness formda, zinde ve fit olmak demek olduğu için sağlıklı olmak için yapılmalıdır. Aradaki farkı bilmeyenler yukarıda verdiğim yazıyı okuyabilirler. Ayrıca en etkili fitness programı rehberimize de bakarak kendinize uygun bir program seçebilirsiniz. Eğer vücut geliştirme amacını taşıyorsanız onunla ilgili sayfamıza göz atabilirsiniz. 

O halde kilonuz çok fazla ve amacınız zayıflamak ise hiç vakit kaybetmeden “zayıflama egzersizleri” başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz. Ancak amaç kas yapmak ve kaslarını irileştirmek için ise “vücut geliştirme programı” kategorimizden kendinize uygun bir kas yapma programı seçebilirsiniz ya da “Yok ben zaten yeni başlayanlardanım.” diyorsanız “yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı” başlıklı yazımızı okuyabilir ve animasyonlar eşliğinde kas yapma hareketleri hakkında rehberimizden yararlanabilirsiniz.

Fitness Hareketleri

Yukarıda da ifade edildiği gibi fitness formda olmak için yapılır. Zinde ve fit olmak istiyorsanız fitness hareketleri yapmanız ve beslenmenize oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Erkeklere sorularımız: Plaj kasları mı yapmak istiyorsunuz? Yoksa çekici karın kaslarınız mı olsun istiyorsunuz? Çağatay Ulusoy ya da Lazar Angelov gibi mi olmak istersiniz? Bayanlara sorularımız: Çekici, formda olan bir bayan mı olmak istiyorsunuz? Fazlalıklarınızdan kurtulmak mı istiyorsunuz? Basenleriniz çok mu büyük? Göbeğiniz balkon ya da can simidi gibi mi? Erkek ya da bayan bu fitness hareketleri rehberinde amacınız ne olursa olsun aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Zira bu yazıda hem bayanlar için hem erkekler için uygun fitness hareketleri üzerinde duracağız. İşte en etkili fitness hareketleri:

Evde fitness hareketleri

fitness egzersizleri

Fitness hareketleri

Fitness yapmak istiyorsunuz ancak spor salonuna gitme imkanınız yok mu? Üzülmeyin biz sizin için evde yapabileceğiniz fitness hareketlerini aşağıda listeledik. Bu hareketler herkes için uygun olmayabilir ancak hem bayanlar için hem de erkekler için formda olmanızı sağlayacak egzersizler özenle seçilmiştir. Spor hocanıza danışarak bu hareketlerin size uygun olup olmadığını sormanızda yarar vardır. Tabii ki bu hareketlere başlamadan önce 3- 5 dakika arası ısınmanız gerekir ve bununla ilgili ısınma hareketleri başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz. Isınma tehlikeli durumların önüne geçmenizi sağlayabilir ve kaslarınızı spor yapmaya hazır hale getirmek için yapılan bu hareketler sakatlık riskini minimum seviye indirmede egzersizleri doğru yapmak kadar önemlidir.

Evde fitness hareketleri
Şekil Hareket Süre

evde fitness hareketleri

Kardio Isınma

Kardio Isınma
Sağ ayak
30 s

evde fitness hareketleri

Kardio ısınma

Kardio Isınma
Sol ayak
30 s

evde fitness hareketleri

Yukarı diz bükme

Knee up rotations
(Yukarı diz bükme)
30 s

evde fitness hareketleri

Squat ve ayak dokundurma

Squat+ Ayak dokunma
(Çömelme)
30 s

evde fitness hareketleri

Çizgide atlama

Line Jumps
(Çizgide atlama)
30 s

evde fitness hareketleri

Jumping Jacks

Jumping Jacks
(Jacks Atlama)+20 s dinlenme
60 s

Evde fitness hareketleri

Titreme tekme squat

Flutter kick squats
(Titreme tekme squat)+20 s dinlenme
60 s

Burpees

Burpees

BurpeesEğilme Geriye squat,Kalkma 60s

Böylece evde aletsiz bir şekilde ısınmak ve forma girmek için uygulayabileceğiniz fitness egzersizlerini öğrenmiş oldunuz. Burada gösterilen hareketler genelde tüm vücudun forma girmesini sağlayacak olan hareketlerdir. Ancak tekrarlamak gerekirse bu hareketlerin size uygun olup olmadığına uzman bir kişiyle birlikte karar vermeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Şimdi diğer hareketlere bakalım.

Bayanlar için fitness hareketleri

Tabii ki fitness hareketlerini bayanlar ve erkekler için ayırmak ancak şu kapsamda doğru olabilir. Bayanların fitness yapma amaçları ile erkeklerin fitness yapma araçları farklılık gösterebilir.İşte biz de bu kapsamda bir ayırım yaptık. Bayanlar için en faydalı egzersizler arasında pilates egzersizleri yer alır. İşte kısa sürede forma girmenizi, daha fit ve sağlıklı olmanızı sağlayacak olan hareketlerle ilgili aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz.

Ebru Şallı’dan forma sokan fitness hareketleri

Ancak bazılarınız pilates yapmak istemeyebilirsiniz. Yani pilates yapmayı sevmeyenler vardır. Fitness pilates hareketlerini de içine alacak kadar geniş kapsamlıdır. Bu nedenle bunu da vermemiz gerektiğini düşündük. Özellikle bayan fitness hareketleri denilince akla çoğunlukla pilates gelmeye başladı ve Ebru Şallı’nın pilates TV programları ile de trend haline geldi. Burada yer alan evde spor hareketleri bayanlar için uygulanması gerçekten çok kolay.

İşte bayanların evde hiç bir alete ihtiyaç duymadan yapabilecekleri forma sokan, fit bir görünüme kavuşturan fitness egzersizleri:

Bayan fitness hareketleri
Şekil Hareket Süre

bayan fitness hareketleri

Hareketsiz adım

Hareketsiz adım 30 s

bayan fitness hareketleri

Hareketsiz koşu

Hareketsiz koşu 30 s

bayan fitness hareketleri

Gövde bükme

Gövde bükme 30 s

bayan fitness hareketleri

Sırayla yan adım

Row+ Lateral Steps
Sırayla yan adım
30 s

bayan fitness hareketleri

Squat-Çömelme

Squat
(Çömelme)
30 s

bayan fitness hareketleri

Yavaş Burpees

Yavaş Burpees 30 s

bayan fitness hareketleri

Jacks zıplama

Jumping JacksZıplama 60 s

bayan fitness hareketleri

Yana adım ve ayağa değme

Yana adım ve ayağa değme 60s

Erkek fitness hareketleri

En yukarıda verdiğimiz hareketlerin hem bayanlar hem de erkekler için olduğunu ifade etmiştik. Erkeklerin fitness yapmadaki amaçları eğer plaj vücuduna sahip olmaksa ya da daha kaslı bir görünüme kavuşmak ise normal bodybuilding hareketlerinden farklı hareketlere de ihtiyaç var. Örneğin göğüs, bacak, karın, kol ve omuz için çeşitli yazılarımız ve makalelerimiz var. Bunlara ulaşmak için vücut geliştirme hareketleri kategorimize bakabileceğiniz gibi yandaki menüyü kullanarak da her bölge için hazırlamış olduğumuz egzersizlere bakabilirsiniz.

göğüs egzersizi

Peck Deck

Örneğin göğüs için peck deck hareketi vazgeçilmez bir harekettir. Bunun gibi egzersizleri hem fitness amaçlı hem de bodybuilding amaçlı kullanmak mümkündür. Ancak fitness amaçlı kullanmak istiyorsanız ona uygun bir beslenme programı takip etmelisiniz. Kas gelişimi amaçlı yaptığınızda ise vücut geliştirme beslenme programı ile uygulanabilir. Bunun gibi klasik body hareketleri için lütfen ilgili sayfamızı ziyaret ediniz.

En etkili fitness hareketleri

Bir egzersiz sizin amacınıza göre daha etkili ya da etkisiz olarak sınıflandırılabilir. Bu kapsamda fitness hareketleri yazımızı okumadan önce amacınızın ne olduğuna karar verdiyseniz işiniz çok kolay. Amaçsız insan rotasını bilmeyen bir gemi gibidir. Bu nedenle önce bu yönde bir analiz yapmalısınız. Öncelikle bu bahsedilen hareketlerin hangi sırada ve nasıl yapılması gerektiğine dair videoyu seyredebilirsiniz.

Tabi diğer klasik body hareketlerine nazaran karın bölgesi için çeşitli egzersizler önerilir ancak hiç birisi istediğiniz sonuca ulaştırmaz yani baklava yapabilmek egzersiz yanlış yapıldığında çok zorken doğru yapıldığında çok kolaydır. İşte bu noktada “10 dakikalık karın kası geliştirme hareketleri” başlıklı yazımıza bakmanızı öneririz.

Bu makalede fitness hareketleri rehberi ile size orijinal, kısa sürede sonuç almanızı sağlayacak evde fitness hareketleri sunduk. Bu fitness hareketleri ile kısa sürede forma kavuşup, fit bir görünüme sahip olmak sizin elinizdedir. Evde fitness egzersizleri ile siz de hayal ettiğiniz vücuda kavuşabilirsiniz.

Sağlıklı ve formda olun.

 1. vedat aras says:

  hocam ya emeğinize sağlık gerçekten yine muhteşem bir rehber hazırlamışsınız burada fitness hareketleri hakkında her şeyi öğrendim diyebilirim bir de diğer yazıda da fitness nedir sorusunun tam karşılığını öğrenmiştim bu konulara çok ilgim var ve doğru kaliteli bilgiler gördükçe insanlara faydalı olacak işler gördükçe çok mutlu oluyor ve ben de bu sitede keşke yazabilseydim diyorum

 2. dogukan erdagi says:

  Şimdiye kadar gordugum en ayrıntılı fitness hareketleri rehberi bence ben 16 yaşından beri fitness ile uğrasiyorum şu anda 19 yaşındayım burada bahsedilen hareketleri en az 1.5 yıl uyguladim bazilari plaj kasi desede ben forma girmek ve fit olmak icin yaptim çekici olduğumu düşünüyorum

 3. erkan tüzmen says:

  bence de çok iyi emek harcanarak hazırlanmış fitness egzersizleri ile ilgili en ayrıntılı rehberlerden biri olmuş. fitness ile body arasındaki ayırım bir önceki yazıda iyi bir şekilde ortaya konmuş beğendim sürekli takip ediyorum

 4. metin bayar says:

  Her amaca uygun olarak hazırlanmış bir fitness hareketleri serisi animasyonlu olmasıni da çok begendim

 5. buse yanmaz says:

  Emeğinize sağlık çok ayrıntılı güzel bir çalışma olmuş. Egzersizlerimi buna gör şekillendireceğim.

 6. ceyhun says:

  Ben diyetteyim havuç patates yasak tam buğday ekmeği kullanıyorum bunları yapsam haftada ne kadar kilo veririm.

 7. nilüfer sipahi says:

  Merhaba Ceyhun, fitness hareketleri rehberimizde belirttiğimiz üzere bu sorunun cevabı sizin gün içinde neler yediğinize ve metabolizma hızınıza bağlı olarak değişebileceği gibi hareketleri doğru yapıp yapmadığınıza da bağlıdır.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu etiketleri kullanabilirsiniz. HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>