Boy Kilo Endeksi ve Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Boy kilo endeksi ve vücut kitle indeksi hesaplama ile gerçekten zayıf mısınız yoksa kilolu musunuz hemen öğrenebilirsiniz. Polislik, bekçilik ya da gardiyanlık için uygun musunuz? Kilonuz normal mi, çok mu zayıfsınız yoksa aşırı kilonuz mu var beden kitle indeksi hesaplama aracından hemen hesaplayabilirsiniz.

Sporla uğraşıyorsunuz ve boy kilo endeksi değerinizi mi merak ettiniz? Ya da herkes size normal kilonuzda olmadığınızı mı söylüyor? Bu değer özellikle kilo vermek isteyenlerin bilmesi gereken en önemli hesaplamalardan birisidir.

Bu değer gerçekten önemli bir hesaplamadır. Nedeni ise kilolu olup olmadığınızın en önemli göstergelerden biri olarak kabul ediliyor olmasıdır. Ancak sadece kilo vermek isteyenler değil aynı zamanda kilo almak ve kaslanmak amacında olanlar da bu bu değeri bilmelidir.

Zaten spor salonuna yazılan vücut geliştirme ile uğraşanların çoğu da genellikle aylık olarak bunu özel makineler yardımı ile öğrenirler. Amacınız hangisi olursa olsun yani ister kilo vermek, ister kilo almak ve isterse kaslanıp irileşmek olsun bu değerini bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Boy Kilo Endeksi Nedir?

Bu bölümde boy kilo endeksi nedir, vücut kitle indeksi nedir ve boy kilo endeksi hesaplama hakkında sizler için bilimsel makalelerden derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Okumaya hazırsanız hadi başlayalım.

beden kitle indeksi

Boy kilo endeksi

İngilizcesi “body mass index” olan boy kilo endeksi ifadesi aslında yanlış bir kullanımdır. Boy kilo endeksi ya da boy kilo indeksi diye anlatılmak istenen aslında vücut kitle indeksi değeridir.

Body mass index (Vücut kitle indeksi) ya da diğer adıyla Quetelet index, bireyin boy ve kilosu ile ilişkili bir değerdir. Bu değer yani vücut kitle indeksi; yetişkin erkek ve kadınlar için uygulanan boy ve kilo değerlerine dayalı bir vücut yağı ölçümüdür.

Vücut kitle indeksi, 20 yaşından büyüklerin boy ve kilo değerleri ile ilişkili beden yağı ölçümüdür ve 2 yaşından 20 yaşına kadar olanlar için ölçümün VKI persentil değerdir. Yani 20 yaşından küçük olanlar için bu hesaplama yöntemi gerçeği yansıtmaz.

Vücut Kitle İndeksi Hakkında Doğru ve Yanlış Kullanımlar

Vücut kitle indeksi hesaplama ve vücut kitle indeksi hesaplama nasıl yapılır sorusuna geçmeden önce doğru ve yanlış kullanımlara yakından bakalım.

 • Doğru kullanımlar:

“Vücut kitle indeksi”   ve  “Beden kitle indeksi” doğru kullanımlardır.

 • Yanlış kullanımlar:

Boy kilo endeksi, boy kilo indeksi, vücut kütle indeksi, vücut kütle endeksi gibi ifadeler ise yanlış kullanımlardır.

Boy Kilo Endeksi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bu değeri hesaplamak için kilonuzu ve boyunuzu bilmeniz gerekiyor. Kilonuzu kilogram cinsinden boyunuzu ise metre cinsinden biliyorsanız işiniz kolaydır. Herkesin maalesef matematiği iyi değil ve bu birim çevirmelerini herkes de yapamıyor.

Örnek üzerinden ilerlemekte yarar var. Örneğin boyunuz 175 cm ise bu metre cinsinden 1,75 metredir. Boyunuz 162 cm ise bu değerin metre cinsinden karşılığı ise 1,62 metredir. Kilo ise zaten gram cinsinden değil de kg cinsinden ölçülmektedir.

Kiloda bir sorun yok yani. Peki ama bunları ben zaten biliyorum siz esas vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır onu söyleyin mi diyorsunuz? Değeri hesaplamak için yapılması gerekenler şunlar:

 1. Boyunuzun metre cinsinden değerinin karesini alın. Yani boyunuzu tekrar boyunuz ile çarpın. Örneğin boyunuz  1,79 metre ise bunu tekrar 1,79 değeri ile çarpın. İşlemin sonucu; 1,79 x 1,79 =3,2041 yapar. Bu değeri bir kenara not edin lütfen. Gelelim ikinci aşamaya.
 2. Şimdi kilonuzu yukarıda bulduğunuz o değere yani boyunuzun karesine bölünüz. Örneğin kilonuz 88 kg olsun. Yukarıda bulduğunuz değer de 3,2041 olduğuna göre; 88/3,2041= 27,46 olarak hesaplanmaktadır.

O halde vücut kitle indeksi, kilonun kg cinsinden değeri, boyun metre cinsinden karesine bölünerek hesaplanmaktadır. Ama biz size bununla uğraşıp vakit kaybetmeyesiniz diye aşağıdaki boy kilo endeksi hesaplama programını sunuyoruz. Onunla hemen vücut kitle indeksi değerinizi hesaplayabilirsiniz.


Vücut Kitle İndeksi Nasıl Yorumlanır?

vücut kitle indeksi

Boy kilo endeksi – beden kitle indeksi

Vücut kitle indeksi ya da beden kitle indeksi aslında doğrudan vücut yağını ölçemez. Bu zaten mantıken de yanlıştır. Yani bu hesaplama sonucunda bulduğunuz değer sizin vücut yağ değerinizi ifade etmemektedir.

Beden kitle indeksi değeri, yeterince doğru bir tanı aracı olarak kullanılamaz ancak genellikle kilo problemlerinin göstergesi olarak kullanılmaktadır. Bu değer diyetisyenler için sadece bir araçtır denilebilir.

Doktor ya da diyetisyen için kullanılan tek araç ya da gösterge değildir. Yapılan araştırmalara bakıldığında vücut yağı ile vücut kitle indeksi arasında yüksek bir korelasyon olduğu görülmektedir.

Beden kitle indeksleri eşit olan iki insanın vücut yağ düzeyleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle yukarıda bu değerin direkt bir gösterge olmadığını da vurguladık.

Özetlenecek olursa bu değer sonucunda bulunan değerleri ancak uzman biri ya da doktor yorumlayarak teşhis koyabilir. Çünkü diğer kriterleri değerlendirebilecek olanlar da onlardır.

Polislik için beden kitle indeksi:18-27 arasında olmalıdır. Bu değerlerden 0,1 kadar fazla ya da eksik olmanız durumunda polis alımı mülakatlarında elenme olasılığı yüksektir.

 • Polis alımlarında sadece boy kilo endeksine bakılmaz aynı zamanda boy da önemlidir.
 • Kadın polis adayları en az 162 cm, erkek polis adayları ise en az 167 cm ve üzerinde olmalıdır.

Bekçilik için vücut kitle indeksi:18-27 arasında olmalıdır. Yani polislik ile aynı değerler geçerlidir.

 • Boy değerleri de polislik kriterleri ile aynıdır.

Gardiyanlık için beden kitle indeksi: Herhangi bir değer belirlenmiş değildir. Ancak boy ve kilo değerleri arasındaki ilişki için bir kriter şartı vardır.

 • Kilo boy uzunluğunun son iki rakamından en fazla 17 eksik olabilir. Örnek: Boyunuz: 180 cm ise 80-17= 63 kg’dan az olamazsınız.
 • Kilo boy uzunluğundan son iki rakamından en çok 13 fazla olabilir. Örnek: Boyunuz: 180 cm ise 80+13=93 kg’dan fazla olamazsınız.

Yorum

 1. Ersan Nisan 26, 2020
 2. Talat Nisan 26, 2020

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!