Kaliteli beslenme, Ne iyi gelir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir Ve 15 Günde Kesin Çözüm

Saçları ile sorun yaşayanların sayısı bir hayli fazla, sanayileşen dünya, elektromanyetik kirliliğe maruz kalmak ve sağlıksız beslenmek olduğu sürece de bu problem artarak devam edecek. Size sunduğumuz bu rehberle saç dökülmesine ne iyi gelir, aşırı saç dökülmesinin nedenleri nelerdir ve erkek ya da kadın için en etkili dökülme karşıtı bitkisel çözüm önerileri nelerdir hemen öğrenebilirsiniz. Bu makaleyi okuyup gerekli uygulamaları yaptıktan sonra günlük dökülen 100 tel yerine en fazla 10 ya da 15 tel ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu da muhteşem bir değer.

Günümüzde estetiğe verilen önem göz önüne alındığında karşımıza çıkan en önemli problemlerden birisi de maalesef bu problemidir. Peki ama kesin çözüm nedir ve bitkisel çözüm var mıdır? Bütün bu soruların cevaplarını bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Öncelikle ne anlama geldiğini açıklayalım.

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

saç dökülmesine kesin çözüm
Saç dökülmesine ne iyi gelir?

İngilizcesi alopecia olan alopesi ister çocuk olsun ister yetişkin ister kadın olsun ister erkek her yaş grubunda çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilen önemli bir sorundur; çünkü görünümüne önem vermeyen yok gibidir, artık günümüzde algıların çok önemli olduğunu söylemeye bile gerek yok. Ayrıca bazen kelliğe kadar gidebilir. Bu sebeple bu durumun altında yatan nedenlerin iyi analiz edilmesi gerekir.

Neden kaynaklanıyor? Bunu öğrenmek lazım. Kimilerininki 20 yaşında dökülmeye başlar, kimilerininki ise 70 yaşında bile hala gür ve siyahtır. O halde seyrelme nedenlerine bakacak olursak şunları söyleyebiliriz.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Aşırı saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden birisi kişinin bu duruma genetik yatkınlığının olmasıdır. Yani halk arasında söylendiği gibi bazen irsi olabilir. Örneğin anne erken yaşlarda bu problemle karşılaştıysa erkek çocukta da aynı durum söz konusu olabilir yani tamamen genetik faktörler söz konusudur bazı kişiler için.

Saç kaybında cinsiyete göre de farklılıklar görülür. Yani erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesi görülmesinin nedenleri farklıdır. Bazı insanlar sağlıklı beslenmelerine ve bakımlarına dikkat ettikleri halde bu tür bir problemle karşılaşıyorsa burada genetikten söz etmek mümkündür. Zaten saç dökülmesinin nedenleri, genetik faktörleri, cilt problemleri, hormonlarla ilgili sorunlar, sağlıksız beslenmeye bağlı vitamin ve mineral eksiklikleri, iç hastalıklarında ilaç kullanımı, strese bağlı bozukluklar, kemoterapi, doğum yapmak ve kozmetik sebepler olmak üzere gruplandırılabilir.

Saç dökülmesine neden olan faktörler, kaliteli beslenme kurallarına uygun olmayan sağlıksız beslenme programlarının takip edilmesi, sigara kullanımı, stresli bir yaşam, ağır ameliyatlar ya da cerrahi girişimler, depresyon durumları, duygusal olarak yıpranmışlık, vitamin ve minerallerin yeterince alınamaması, bazı hastalıklar, kanser hastalarında kemoterapi uygulanması, bazı ilaçların kullanılması, ışın tedavisi görmek, olumsuz ruhsal durumları gidermek için kullanılan ilaçlar ve tansiyon dengeleyici ilaçlar olarak özetlenebilir.
Şeker hastalığı da hücreleri tahrip ettiği için seyrekliği tetikleyebilecek kronik hastalıklardan biridir. Bu nedenle yoğun kayıplarda şeker hastalığı olup olmadığı da araştırılabilir. Bunun dışında tiroit bezlerinin çalışmasında bazı sıkıntılar olması etkili faktörlerden biridir. Örneğin tiroit bezi çok fazla çalışıyorsa ya da olması gerektiğinden daha az çalışıyorsa vücutta gelişen bazı fizyolojik değişimler sonucunda yastığınızda günde 30’dan fazla tel görebilirsiniz.

Sağlıklı beslenerek vitamin ve mineralleri yeterince aldıkları halde bazı kişilerde seyrekleşme sorunu görebilirsiniz. Bütün çevresel şartlar olumlu olmasına rağmen kişinin böyle bir durum söz konusu ise kişide saç yolma hastalığı ya da tıp dilindeki adıyla kıl koparma hastalığı olabilir. O nedenle hemen kişi psikiyatri bölümüne yönlendirilmelidir.

Kadınlar sürekli boyama işlemi ile kimyasal maddeler kullanmış olurlar ve farkında olmadan güzelleşmek ya da imaj değiştirmek uğruna saçlarını yıpratmış olurlar. Bir çok kez şekillerini değiştirirler, bir ay sarıya boyatırlar, diğer ay başka bir renge çevirirler. Yüksek oranda kimyasallara maruz kalma sonucunda yıpranmalar ve kırılmalar kaçınılmaz hale gelir. Bazı kadınlar da stil olarak çok sıkı bağlarlar. Bu durum da dökülmeye neden olabilir.

Erkeklerde ise vücut geliştirme için kullanılan bazı takviyeler de seyrelmeye neden olabilir. Örneğin bazen testosteronu yüksek erkeklerde kellik olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünenler hiç de az oranda değildir. Peki ama bunun bilimsel bir kanıtı var mı? Bununla ilgili yapılan araştırmalara bakıldığında hormonlarla ilgili bir çalışmada (5), testosteron hormonu seviyeleri yüksek olan erkeklerde vertex de denilen koni şekline kellik olma olasılığının daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Birçok hastalığa neden olduğu gibi duygusal durum bozuklukları ya da stres bu durumu tetikleyebilir. Bu nedenle stresten kurtulmanın yolları başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.
Aşağıdaki tabloda saç dökülmesinin en çok görülen nedenleri özetlenmiştir.

Kalıtsal Faktörler Hormonlarla İlgili Sorunlar
Erkek tip hormona duyarlılık

Hem erkeklerde hem kadınlarda görülür.
Aşırı stres ve depresyon
Dengesiz beslenme gibi nedenlerle artar.

Aknelerin artması ve adet düzensizlikleri
Aşırı kilo alıp verme
Tüylenme gibi durumlarda hormonlarla ilgili saç kayıpları başlayabilir.
Cilt ve Deri Hastalıkları Hastalıklar ve İlaç Kullanımı
Egzema
Sivilce
Derinin aşırı yağlanması
Liken hastalığı
Sedef
Diyabet
Tiroid bezinin hastalıkları
Doğum kontrol hapları
Kan kaybına neden olan durumlar
Romatizmal hastalıklar
Sağlıksız ve Dengesiz Beslenme Kozmetik Faktörler
Aşırı şekerli beslenme
Kola, hazır meyva suyu tüketimi
Hep aynı tür gıdalar tüketme
Uzun süre aç kalmak
Yeterli su içmemek
Yetersiz vitamin ve mineral alımı
Bone kullanımı
Fön çektirme işlemleri
Saçları sıkı bağlama
Boyama
Saç kurutma makinesinin yüksek sıcaklıkta çalıştırılması

Alopesiye neden olan en önemli faktörlerden biri de yukarıda ifade edildiği gibi yetersiz ve dengesiz beslenmedir. Yeterince mineral ve vitamin alınmadığında yıpranmalar ve dökülmeler artar. Örneğin D vitamini eksikliği sonucunda seyrelmeler ile karşı karşıya kalabilirsiniz ve bu durum aynı zamanda demir eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır.

İyi Gelen Vitaminler

Vitaminlerin saç dökülmesine iyi geldiğine dair kesin kanıt olmamakla birlikte bilimsel çalışmalar da yeterli değildir (1). Aslında iyi gelen vitaminler demek ne kadar doğrudur bilinmez çünkü kaliteli beslenme kurallarına uygun beslenen kişi zaten sağlıklı besleniyor ve günlük alması gereken vitamin ve mineralleri yeterince alıyor demektir. Bu nedenle vitaminleri ayırmak doğru olmaz ancak bazı vitaminler daha iyi besleyici özellikte olduğundan seyrekliği engelleyebilir.

 • A vitamini:  Eksikliği durumunda ciltte kuruluklar meydana gelmektedir ve bu durum dökülmeyi tetikleyebilir ya da durum için uygun bir ortam oluşturmuş olur. Örneğin günlük düzenli bir şekilde yıkama yıpranmayı ve kurumayı engelleyebilir ancak her gün yıkanılması soğuk algınlığı ya da sinüzit gibi hastalıklara neden olabileceği için çokta etkili bir yöntem olarak kabul edilmez.Ancak yıkama işlemleri kepek oluşumunu engellemesi açısından faydalıdır.
 • Biyotin: Bazen Vitamin H olarak da telaffuz edilen biyotin, esnekliği artıran ve saçları güçlendiren vitaminlerin başında gelir ve esmer pirinçte, bulgurda, bezelyede, mercimekte ve yulafta bulunur (2). O nedenle takviye kullanacaksanız bu vitaminin miktarlarına dikkat ederek seçim yapmalısınız.  Tıp Enstitüsü’ne göre 13-18 yaş arasında olanlar 25 mcg,  18 yaşından büyükler ise 30 mcg,  emziren anneler ise 35 mcg biyotine ihtiyaç duyarlar.
 • B vitamini Grupları: Oldukça önemlidir, özellikle B6 vitamini dökülmeleri engelleyen bir vitamindir. Bazı sebzelerde ve yumurta sarısında bulunur,  aynı işleve sahip bir diğer vitamin ise C vitaminidir. Kollajen yapımında etkili olduğu için saç köklerini besler. Yine E ve D vitaminleri de sağlıklı kılların korunması açısından önemlidir.
 • Özellikle d vitamini eksikliği durumunda seyrelme problemleri yaşandığı ile ilgili bilimsel araştırmalar söz konusu olduğundan d vitamini içeren besinlerin neler olduğu ve beslenme listesine nasıl ve ne şekilde eklendiğini bilmeniz önem arz ediyor.

Eskiler boşuna söylememiş erken yatıp erken kalkmak sağlık açısından çok iyidir, neden mi? Bu şekilde bir uyku düzenine sahip olmak kişinin düzenli bir uykusunun olduğunu gösterir ve düzenli uykudan elde edebileceğiniz en önemli kazançlardan birisi büyüme hormonunun salgılanması olacaktır. Çünkü büyüme hormonu ile çocuklar büyür ve gelişirler; yetişkinlerde ise artık boy uzaması olmadığına göre hücreleri yenilenmeye başlar.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler

 • Yumurta: A vitamini, B5 ve B6 vitaminleri, B7 vitamini, B12 vitamini,  D vitamini içermesi sebebiyle dökülen saçlar için birebir bulunmaz bir nimettir yumurta özellikle de sarısı.
 • Kabak çekirdeği: Kabak çekirdeğinde bulunan çinko kafa derisi kuruluğunu önleyeceği için (3) saç dökülmesini hazırlayan ortamın oluşmasını engelleyebilir. Bunun için bir avuç yenebilir. Bu da günlük çinko ihtiyacının yüzde 20’si ile yüzde 30’una karşılık gelmektedir.
 • Balık:  İçerdiği omega-3 yağ asitleri, D vitamini ve B3 vitamini saç sağlığı açısından kayda değer bir öneme sahiptir. Zaten özellikle B grubu vitaminleri yukarıda da ifade edildiği gibi saç büyümesinin hızlandıran en önemli vitaminlerdir. Bu nedenle haftada 2 kez balık yenilmesi mümkün olmuyorsa doktora danışılması suretiyle balık yağı beslenme listesine eklenebilir. Balık ve et çeşitleri B12 içerir ve B12 vitamini eksikliği sonucunda dökülmeler görülebilir.
 • Süt: A vitamini,  pantotenik asit, biyotin, B12 ve D vitamini gibi yıpranmayı engelleyen ya da büyümeyi olumlu yönde etkileyen bu vitaminleri içeren süt ya da süt ürünleri için bu soruna iyi gelebilir ya da saçlar için gerekli vitaminleri sağlayacağı için kırılmaları engelleyebilir.
 • Brokoli: İçerdiği A vitamini, bazı B vitaminleri ve E vitamini açısından saçların dökülmesini engelleyen bir ortam oluşturabilir.

Yapılan bilimsel bir araştırmanın yayınlanan makalesine göre sağlıklı teller için yenmesi gereken yiyecekler ve saç dökülmesine iyi gelen en önemli içeriği şu şekilde sıralanmıştır. Bunlar;

 1. Somon balığı-Omega 3
 2. Yoğurt-Pantotenik asit
 3. Ispanak- C vitamini
 4. Guava yani tropikal bir meyva- C vitamini
 5. Müsli ya da kuru meyveli çıtırdaklar- Çeşitli mineral, vitaminler ve posa
 6. Hindi eti- Protein
 7. Tatlı patates- Beta Karoten- A vitamini
 8. Tarçın-Oksijen taşınmasına yardımcı maddeler
 9. Yumurta- Protein- B vitamini- Biyotin-demir
 10. İstiridye-Çinko

Yukarıda size bu probleme iyi gelebilecek bazı yiyeceklerden bahsetsek de bu yiyecekleri bol bol yediğinizde saçlarınız artık hiç dökülmeyecek anlamına kesinlikle gelmez. Bizim esasında söylemek istediğiniz sağlıklı beslenme prensiplerine uyarak sağlıklı bir beslenme listesi takip etmeniz olacaktır. Zaten bunları yaptığınızda yeterli karbonhidratı, yeterli proteini, yeterli sağlıklı yağı, yeterli vitamini, yeterli minerali ve yeterli suyu alıyorsunuz demektir. İşte bu nedenle önemli olan takip ettiğiniz beslenme programının sağlıklı olup olmaması meselesidir.

Bakım Yağları

Bazen sağlıklı ve dengeli bir beslenme şekline sahip olsanız da dökülme problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz maalesef. Bu durumda kuruyan derisi nedeniyle saçınıza iyi bir şekilde bakamadığınız yorumu yapılabilir. Kepek oluşumunda da aynısı söz konusudur. Bu tür problemleri önlemek amacıyla birçok kişi saç bakım yağları kullanmaktadır.

Bakım yağları kullanılmadan önce mutlaka uygulanma biçimleri ve kullanılması gereken miktarlarını çok iyi anlamak gerekir ve mutlaka uzmanına danışmak gerekir. Eğer fazla kullanırsanız saç derisinde yanmalar ya da tahrişler olabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan kullanmak sakıncalı olabilir. Bu konuda çok dikkatli olmak lazımdır.

 • Susam yağı: Kurumuş telleri ve kafa derisini nemlendirir. Vitamin ve mineralleri sayesinde yıpranmış kıl taneciklerinin onarılmasını sağlar. Çin tıbbına göre siyah susamın anti aging yani yaşlandırmayı geciktirici en etkili yiyeceklerden biri olduğuna inanılır. Susamın içinde kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, B1 vitamini, bazı amino asitleri, lif ve selenyum içerir ve sağlıklı kıl kökleri için oldukça faydalıdır. Yağı haricen de uygulanabilir. Zira bir çok bakım yağının içeriğinde susam yağı kullanılmaktadır.
 • Çam terebentin yağı: Dökülmeyi durdurduğu düşünülen bakım yağlarından biri de çam terebentin yağıdır. Kullanım şekli markadan markaya değişebilir. Bu nedenle kutunun üzerinde nasıl kullanılacağına dair açıklama olanları tercih edebilirsiniz. Ancak boş kullanmak yerine 700 mililitrelik şampuana 5 ya da 6 damla dökülmesi yeterli olabilir. Gerekenden fazla kullanmak derinizi tahriş edebilir. Miktara çok dikkat etmelisiniz. Uzmana danışmadan kullanmak doğru değildir.

Son olarak da saç dökülmesine karşı şampuan var mı gibi sorular gönderen ziyaretçilerimize bir şampuan adı vermek istemiyoruz ancak içeriği tamamen bitkisel ürünleri kullanmakta fayda var. Sarımsak, susam yağı, çam terebentin,  ısırgan, E vitamini ve at kuyruğu gibi bitkisel içerikli şampuanlar daha faydalıdır denilebilir. Bu yazıda saç dökülmesine ne iyi gelir ayrıntılı olarak incelemeye çalıştık. Ancak aklınıza takılanları aşağıdaki formu kullanarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz. Hemen cevap alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bonus Bilgi: Bu yazıyı hazırlayan kişi olarak ben doktor önerisi ile kullandığım bir takviyeden bahsetmek istiyorum.  Nutraxin Plus: Hair & Nail  adlı besin takviyesinden 3 kutu aldım. Her 3 kapsülünün içinde 450 mg üzüm çekirdeği, 300 mg at kuyruğu, 300 mg ısırgan, 150 gram MSM, 150 mg L-sistein, 30 mg vitamin B5, 10 mg vitamin B6, 15 mg çinko, 2 mg bakır ve 1000 mcg biyotin vardı. Ben günde 3 tane değil, geceleri yatmadan 1 kapsül kullandım. Dökülme problemlerim azaldı. Sizin de böyle bir saç dökülmesi probleminiz varsa doktorunuza danışarak takviye seçeneğini düşünebilirsiniz.

10 Yorum

 1. Merhaba hocam benim gündem 100 kadar saç telin düşüyor sanırım sadece yastığımın üzerinde sabah uyandığımda 60 70 tane kadar saç teli mi görüyorum sonra vitamin kullanmaya başladım birden saçlarını iki günde bir yıkamaya başladım Bir de saç dökülmesine iyi gelen bitkileri içeren bir saç bakım yağını Haftada bir kez saçlarımı yıkarken kullanıyorum Bunlar dışında saç dökülmesine ne iyi gelir bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

 2. Hocam merhaba, sigara içmek acaba saç dökülmesi yapar mi bir de testosteron hormonu saç dokebilir mi ya da fazla ilişki buna neden olur mu?

 3. Günde 8 10 bardak su içmek saç dökülmesini engeller mi acaba bir de hangi vitaminleri kullanmamız gerekir?

 4. Merhaba Ebru hanım, saç dökülmesine ne iyi gelir başlıklı bu yazıda değinmesek de su içmek sağlık için olmazsa olmazdır. Vücudun dengesini ve sağlığını olumlu etkilediği için günde 8 10 bardak su içmek dolaylı da olsa saç dökülmesi çözüm kuralları içerisinde yerini almaktadır.

 5. Merhaba Alican evet saçı beslediği biliniyor ve birçok yerde karşımıza çıkıyor ancak ben kullanmıyorum, saç dökülmesine ne iyi gelir yazımızda ifade ettiğimiz gibi strese girmemek, sağlıklı beslenmek, saçı düzenli olarak yıkamak, boyadan kaçınmak saç dökülmesi çözüm teknikleri arasındadır.

 6. Hocam merhaba ben daha önce argan yağı kullandım hem cildime hemde saçlarıma fakat çok fazla bi etkisini göremedim. Şimdi karşıma çıkan saf keratin yağlarını denemek istiyorum siz ne önerirsiniz bu konuda?

 7. Merhaba Seher doğrusunu söylemek gerekirse ben argan yağı ve keratin gibi ürünleri saçıma sürmem çünkü bitkisel olmayanlara güvenmiyorum. Kimyasal olan her şey saça zararlı diye düşünüyorum. Eğer saç dökülmesine ne iyi gelir yazımızı dikkatli okuduysan bitkisel ürünleri belirlenen oranlarda kullanmanın daha faydalı olduğunu görürsün. Ben sana bir şey tavsiye edemem ancak kendi kullandığım ürünün ismini vereyim. Ben Aksuvital softem bitkisel saç bakım yağını kullandım ve iyi geldi. Üzerinde haftada iki kez kullanın diyor ancak ben haftada bir kez kullanmama rağmen faydalı oldu. Özellikle saç boyaması yaptığım günlerde ise mutlaka kullandım. Boya malum yıpratıyor saçları. Bu bitkisel yağın içinde susam yağı, badem yağı, çam terebentin yağı, çörek otu yağı, zeytin yağı, ısırgan yağı, defne yağı, biberiye yağı gibi bir çok bitkisel yağ var. Sizin bunları uygun oranlarda bir araya getirmeniz mümkün değil.

 8. Saç dökülmesini önlemek için keratin içeren ürünler de uygulayabilirsiniz. Önemli bir soru olan saç dökülmesine ne iyi gelir konusunda bitkisel yağların uygun miktarlarda kullanılmasıdır. Bir de iğne tedavisi derim.

 9. Saç dökülmesi çok kötü bir durum ya her yerden saç topluyorum kıyafetlerimin üzeri kıl dolu oluyor sürekli temizlememe rağmen evimin her yerinde bile kıl dolu kedimden çok benim kılım var resmen dökülme başladığından beri almadığım ürün evde karıştırmadığım bir şey kalmadı saçıma bir sürü şey denedim internette keratinin iyi geldiğine dair yorum falan gördüm makaleler okudum hemen araştırıp doğal olanını buldum liquid keratin alıp kullanmaya başladıktan sonra saçımda dökülme azalmaya başladı ve şuan hiç dökülme yok tabi ki normal herkes de olduğu seviyede arada 1-2 tane dökülüyor ama önceki dökülmeye oranla dökülme yok diyebilirim sonunda kurtuldum ki sadece ben değil eşimde kurtuldu saç derisi görünmeye başlamıştı yeni saçlar çıkmaya başladı ve dökülme olmuyor artık onda da.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir