D Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Gün boyunca kapalı bir yerde çalışıyorsanız D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir bilmeniz oldukça önemli. Çünkü Türkiye’de D vitamini eksikliği yaygın bir durum. İlgili testleri yaptırmanız sizi bir çok hastalıktan koruyabilir. Eğer d vitamini düşüklüğü yaşıyorsanız D vitamini eksikliği nasıl giderilir bilimsel açıdan tüm bilgileri öğrenmelisiniz. Ancak üzülmeyin biz sizin için dikkat edilmesi gereken tüm noktaları yazının devamında açıkladık.

D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Eksikliği

Vücudun bir çok sistemi üzerinde güçlü etkileri olan ve diğer vitaminlerin aksine adeta bir hormon gibi işlev gören bu vitamin için her hücrede bir reseptör bulunur. Özellikle yağlı balıklarda, karaciğerde ve süt ürünlerde bulunan D vitamininin, günlük olarak 5 mikro gram kadar alınması önerilir. Yiyeceklerin dışında dönüşümü sağlayan faktör ise güneş ışınlarıdır. Başka bir anlatımla güneş ışınları yağlardan bazılarını D vitaminine dönüştürebilir.

Beslenme tarzı ve güneş ışığı gibi faktörlere bağlı olarak D vitamini eksikliği meydana gelebilir. Peki bu eksiklik hangi hastalıklara yol açar ve nasıl anlaşılır?

Tedavisi nasıldır ve nasıl giderilir ve kilo problemlerine neden olur mu? Eksikliği saç dökülmesi ile bağlantılı mı gibi tüm soruların cevapları bu makalede sizler için bir araya getirildi.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Bu durumla ile ilişkili bulunan bir çok faktör vardır. Bunların başında demir içeren besinlerden yeterince almamak gelir. O halde bu durumu önlemek amacıyla günde 1 yumurta sarısı, 2 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir tüketilebilir.

Günlük ihtiyaç için başka alternatifler ise 50 gram balık ya da 50 gram karaciğer de olabilir. Tereyağı ve süt de belirli oranlarda D vitamini içerir. Bazen bunlar yeterince alınsa bile buna rağmen yine de ortaya çıkabilir. Peki ancak yeterli beslenmeye rağmen yetersizliği neden olur sorusunun o kadar çok cevabı var ki cevaplar çok şaşırtıcı. İşte neden olan faktörler;

 • Aşırı kilolu ya da obez olmak
 • Esmer ya da koyu ten yapısına sahip olmak
 • Yaşlı olmak
 • Yeterli miktarda balık ve süt tüketilmeyişi
 • Sürekli içeride çalışmak ya da kalmak
 • Dışarıya çıkmadan önce güneş kremi kullanılması
 • Yıl boyunca güneşin az olduğu ekvatordan uzak bölgelerde yaşamak
 • Yeterince sakatat yenilmeyişi
 • Tereyağı, yoğurt ve yumurta açısından yeterli beslenilmeyişi

olarak sıralanabilir. Peki bu duruma sahip olup olmadığınızı nasıl anlarsınız ya da yetersiz olduğunun belirtileri nelerdir? Gelin onlara bakalım.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir fonksiyona sahiptir. Özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar peşinizi bırakmıyorsa bağışıklık sisteminizin zayıf olduğu yorumu yapılabilir.

1. Hastalıklar

Vitamin D, vücuda giren enfeksiyonlarla mücadele eden hücreler ile doğrudan etkileşim içindedir (1). O nedenle sık yaşanan hastalık durumları vitamin yeterince alınmadığının bir göstergesi olabilir. Hatta bazı çalışmalarda D vitamini takviye kullanımının solunum yolu enfeksiyonları riskini azaltabileceği (2) ifade ediliyor.

 2. Aşırı yorgunluk

Yorgunluk yapar mı? Yapılan bir araştırmada yorgunluk ve D vitamini düzeyleri arasında negatif bir ilişki olduğu (3) görüldü. O halde aşırı yorgunluk, halsizlik ve uyuşukluk gibi durumların ortaya çıkma sebeplerinden biri de vitamin D eksikliği olabilir.

 3. Kemik ağrıları

Kemiklerde ağrı yapar mı? Kalsiyum emilimini artıran, kemiklerle dişleri onaran ve geliştiren  D vitamininin eksikliği durumlarında bel, sırt ya da kemik ağrıları meydana gelebilir.

Özellikle bel ağrısı ile D vitamini yetersizliği arasında ilişki olduğunu gösteren bir çok bilimsel araştırma vardır (4). O nedenle yazın derinizi yakmadan öğleden sonra güneşlenmek sağlık açısından oldukça önemlidir.

4. Saç dökülmesi

Saç dökülmesi yapar mı? Saç dökülmesinin en önemli nedeni stres olsa da vitamin D yetersizliği varsa dökülme daha fazla olabilir. İnsanın yaşadığı duygusal durumlar ve beslenme bozuklukları sonucunda saç dökülmeleri artabilir.

Üstelik bu vitaminin düşük düzeyleri ile saç dökülmesi arasındaki ilişkiyi gösteren bir çok bilimsel çalışmadan (5) bahsetmek mümkündür. Saç dökülmesinden korunmak için günlük vitamin ihtiyacınızı karşılayacak beslenme düzeni uyguladığınızdan emin olmalısınız.

5. Depresyon

Depresyon yapar mı? Özellikle yaşlılarda görülen depresyon durumları ile soğuk kış aylarında meydana gelen mevsimsel depresyon durumları düşük d vitamini düzeyleri ile ilişkilidir.

Hormonların çalışmasını etkilediği için d vitamini düşüklüğü depresyona neden olabilir. Güneşe çıkıp deniz kenarında dolaşmak  d vitamini sentezini sağlar ve depresyona iyi gelir.

6. Yara iyileşmesi

Yaralar geç iyileşiyorsa bu durum diyabet hastalığı  ya da D vitamini yetersizliği ile ilişkilendirilebilir. Özellikle ağızla ilgili enfeksiyon geçiren bireylerde düşük D vitamini düzeylerinin yaraların geç iyileşmesine neden olduğundan söz edilmektedir (6).

7. Kemik erimesi

Kalsiyum emilimini artıran bu vitamin eksik olduğunda kalsiyum emilimi az olabilir ve kemik erimesi gibi durumlarla karşılaşılabilir. O nedenle kadınlarda görülen kemik erimesi durumlarının nedenlerinden biri de vitamin yetersizliği olabilir.

8. Kas ağrıları

Şüphesiz kas ağrılarının bir çok nedeni vardır. Ancak meydana gelen kas ağrılarının temelinde D vitamini eksikliğinin olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar hiç de azımsanamayacak düzeydedir. Buna,  d vitamini takviyesi kullanan kişilerde kas ağrılarının azaldığını gösteren çalışmalar (7) örnek verilebilir.

D Vitamini Düşüklüğünün Tedavisi

Bu durumun giderilmesinde izlenecek en doğru yöntem öncelikle bir dahiliye uzmanına görünmek ve ilgili d vitamini eksikliği testlerinin yapılmasıdır.

Teşhisini ancak bir doktorun yapacağı çok açıktır. Eğer doktor size böyle bir teşhis koyduysa bu sağlıklı beslenme kuralları açısından uygun bir beslenme programı ile giderilebilir. Ayrıca  tedavi için doktorunuz size takviye kullanmanızı önerebilir.

Özellikle beslenme listenize yumurta, süt, yoğurt, fazla olmamak şartıyla tereyağı, karaciğer, balık çeşitleri eklenerek kısa sürede bu sorundan kurtulabilirsiniz. Düzelmesi kesinlikle zor değildir. Basit beslenme önerileri D vitamini eksikliği tedavi edilebilir.

Yorum

 1. Kılıç Kasım 11, 2017
 2. nilüfer sipahi Kasım 11, 2017
 3. Gülizar Kasım 20, 2017
 4. nilüfer sipahi Kasım 20, 2017
 5. Alican Ocak 20, 2018
 6. nilüfer sipahi Ocak 20, 2018
 7. Funda Ocak 23, 2018
 8. nilüfer sipahi Ocak 23, 2018

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!