Burun Akıntısı ve Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dayanılmaz ağrılardan biri olan boğaz ağrısına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen kür nedir oldukça merak konusu. Birçok kişi boğaz ağrısı nasıl geçer ve boğaz ağrısına iyi gelen pastil hangisi diye araştırıp durur. Ancak ondan daha etkili ve ucuz çözümler de var! Öncelikle boğaz ağrısı neden olur bilmeniz gerekir. Sizin tahmin etmediğiniz bir sebeple ortaya çıktıysa o sebebi ortadan kaldırmanız yeterli olacaktır.

boğaz ağrısı nasıl geçer

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Bazen boğaz enfeksiyonlarına burundaki akıntılar da eşlik edebilir. Sonuç olarak burunda tıkanıklık ve zor nefes alma problemleri görülebilir. İşte bu gibi durumlarda hemen doktora gitmek gerekir. Ancak doktora gitmek hemen mümkün değilse evde de birkaç basit ve denenmiş yöntemler uygulanabilir.

Boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusunun cevabını öğrenmeden önce bunun nasıl ortaya çıktığını bilmeniz çok büyük önem taşır. Çünkü sebepleri ortadan kaldırdığınızda daha çabuk iyileşmeniz mümkün olabilir. Üstelik bunların uygulanması da öyle zor filan da değil!

Toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız, kalabalık ortamlarda uzun süre kalıyorsanız ister istemez bakterilere maruz kalabilirsiniz. Bu canlılar ağız ve daha ilerisinde birikerek enfeksiyonlara ve sonuç olarak dayanılmaz ağrılara sebebiyet verebilirler. Böyle durumlarda maske takmak daha az bakteri ve virüse maruz kalmanız ve hastalığı daha hafif atlatmanızı sağlayabilir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? İbrahim Saraçoğlu

Boğaz ağrısı, anjin olarak da bilinir. En sık nedeni farenjit ve bademcik iltihabıdır. Genellikle soğuk algınlığının ilk belirtisidir. Ancak, soğuk algınlığına göre bu durum daha hafif seyredebilir ve ilk bir iki gün iyi seyreder. Tedavi edilmediği zaman bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir.

Soluk borusu civarındaki acıları burun akıntısı ve tıkanıklığı da seyrederse artık soğuk algınlığı, nezle, grip ya da sinüzit başlamış olabilir. Streptokok bakteriler nedeniyle oluşan enfeksiyonlar acıların ve bademcik iltihabının başka bir nedenidir. Genellikle daha şiddetlidir ve devam etmektedir.

Streptekok (streptecocus) bakterileri nedeniyle oluşan bir enfeksiyon olan ağrılar, farenjit ve bademcik iltihabı nedeniyle de oluşabilir.

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Boğaz ağrıları birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hastalıklar ve günlük yaşamdaki bazı alışkanlıklar bu duruma neden olabilir. Bazen masum bir öpücükle, bazen yiyeceklerin tam çiğnenmeden yutulmasıyla, bazen de tümörler sebebiyle ortaya çıkabilir. Ancak bununla sınırlı değil. Boğaz ağrısının nedenleri aşağıda detaylı bir şekilde listelenmiştir:

 • Farenjit
 • Soğuk algınlığı durumu
 • Bademcik iltihabı
 • Kızamık ve su çiçeği gibi hastalıklar
 • Difteri
 • Virüsler  ve enfeksiyonlar
 • Geniz akıntıları
 • Öpücük hastalığı (enfeksiyöz mononükleoz)
 • Soluduğunuz havadaki bakteriler
 • Çok sıcak yiyecek ve içecekler
 • Çok soğuk yiyecek ve içecekler
 • Kullanılan diş macunları
 • Reflü nedeniyle mide asidinin yemek borusundan yukarı çıkması ile  bademcik şişmesi ve tahriş olması

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Ağrı ilk başladığında doktora gitseniz erkenden önlem almış olursunuz ancak iki günden fazla süren ağrılarında, kanlı balgam gelmesi, ağrının çekilmez bir hal aldığı ve burun akıntısı, üşütme, titreme, halsizlik, yorgunluk gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora ya da bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Eğer ağrılar 2 günden fazla sürdüyse doktora gitmeniz faydalı olacaktır. Yukarıda sayılan hastalıkların belirtisi olabilecek olan şiddetli ağrılar ciddiye alınması gereken bir sorundur. Eğer yukarıdaki hastalıkların birinin başlangıcı ise sağlığınız tehlike altında demektir. Bu nedenle ağrının olduğu ilk günlerde doktora gitmek hayat kurtarabilir.

Burun Akıntısı ve Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Doktora gidene kadar evde boğaz ağrısı nasıl geçer merak edenler için yapılması gerekenler basit! Eğer 2 -3 günü geçmemiş ağrıyı hafifletmek istiyorsanız şunları deneyebilirsiniz.

1. Bol ılık su içebilirsiniz : Ilık su içmek hem kurumayı önler hem de o bölgede biriken mikrop ve bakterilerden bir kısmının mideye geçmesini ve orada asit içinde yok olmalarını sağlar.

Su içmek vücudun asit dengesini azaltır ve böylece asidik olmayan ortamda mikropların üremesi engellenmiş olur. Suyun kaynamış ve soğutulmuş olması mikroplardan korunmanızı sağlar.

2. Ada çayı kullanabilirsiniz : Ada çayında bulunan bazı maddelerin antibiyotikler kadar etkili olduğu bazı uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Eğer hamile iseniz ada çayı kullanmamanız gerekir. Zira düşüklere neden olabilir. Onun için kullanmayınız.

Bazıları ada çayının tadını sevmeyebilir, bu gibi durumlarda ada çayını biraz soğuttuktan sonra yakmayacak kadar gargara yapmak uygun olabilir. Ada çayını içmeyi düşünüyorsanız günde 2 bardaktan fazlasını tüketmeyiniz.

3. Papatya çayı: Ağrıyı hafifletecek bitkisel çaylardan biri de papatya çayıdır. Papatya çayı hem o bölgeyi yumuşatır hem de bazı bakterileri uzaklaştırır ve bazılarını yok eder. Günde iki bardaktan fazla tüketmeyiniz.

4. Bitkisel pastiller: İçerisinde meyan kökü, limon, bal, ada çayı veya zencefil içeren bazı bitkisel pastilleri acıların hafiflemesine yardımcı olabilir.

5. Nemli ortam: Nemli bir orta soluk borusunun son noktasının kurumasını engelleyecektir. Çaydanlık gibi bir kapta kaynatacağınız su buharı ortamın nemlenmesini sağlayarak soluk borusunun rahatlatabilir. Eğer kış ise kombi peteklerine nemli havlu koyabilir ve daha nemli bir oda havası elde edebilirsiniz.

6. Ballı zencefil karışımı: Bir yemek kaşığı bal ile bir çay kaşığı toz zencefili karıştırın ve 1 hafta boyunca her sabah aç karnına yiyerek acıları hafifletebilirsiniz. Ayrıca limon, kara turp suyu, zencefil suyu gibi bitkisel gıdalardan ve harnup pekmezi gibi besinler de acıları ya da soğuk algınlığı ortadan kaldırabilir.

7. Sauna ve buharlı oda: Saunada terlemek ve vücut ısısını yükseltmek bağışıklık sistemini harekete geçirerek mikropların ortadan kaldırılmasını sağlar.

8. Spor yapın: Tabi ki spor,  sadece böyle bir hastalık meydana geldiğinde değil her zaman yapıldığında etkili olur. Yani bağışıklık sisteminizi güçlendireceği için hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir.

9. Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz: Bu da ağrıyı hafifletebilir ve mikropları ortadan kaldırabilir. Her saat başında 10-20 saniye kadar tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. İyotsuz tuz kullanmak daha uygundur.

10. Keçiboynuzu pekmezini deneyebilirsiniz. Sabah akşam 1 yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi yiyerek balgamların ve pisliklerin dışarıya daha kolay atılmasını sağlayabilirsiniz. Pekmezi biraz şekerlidir ancak keçiboynuzu unu da aynı işlevi görebilir.

17 Dakikada Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Yapmanız gereken papatya çayınızın ya da yeşil çayınızın içine 1 tatlı kaşığı öğütülmüş keçiboynuzu eklemektir. İsterseniz pekmezini, isterseniz de öğütülmüş halini kullanın keçiboynuzu soluk borusu ve civarındaki mikropları bir araya toplayarak dışarı atılmasını sağlar.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Açıkladı:

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, Diyanet Televizyonunda yaptığı açıklamada boğaz ağrısı varsa bir enfeksiyonun söz konusu olduğunu ifade etti. Eğer ağrı varsa ada çayından daha etkili bitkisel bir kür önermenin lazım olduğunu söyledi. O bitkisel kür ise ada çayı ve ebegümeci bitkisinden hazırlanıyor.

Kür İçin 3’e 1 oranına dikkat etmek gerekiyor. Yani üç ada çayına karşı bir ebegümeci karıştırılıp 7-8 dakika kaynatılır. Bu ada çayının etkisini kat kat artırır.

Sabah öğle akşam gargara olarak kullanılır. Bu kür aynı zamanda ses kısıklığına da iyi gelir. Bu kür ses kısıklığına, boğaz enfeksiyonuna ve bademcik iltihabına iyi gelen kürün yapılışını yakından görelim:

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Pastil

Ada çayının ne kadar etkili, bakterileri ve virüsleri öldürücü etkisi bilimsel araştırmalarla da desteklenmiş durumda. Ancak hamile kadınların kullanması kesinlikle önerilmez ve düşüklere neden olabilir.

Eczanede satılan ve boğaz ağrısına iyi gelen pastil gıda takviyelerinin çoğunu denedim. Otacı ada çaylı ve ekinezyalı olanlarından memnun kaldım. Bunu reklam yapmak için de yazmadım. Ancak şu kurallara da dikkat ettim:

 • Bol bol ılık su içmek
 • Her 2 saatte kaya tuzlu suyla gargara yapmak
 • Günde 1 kez ada çayı içmek
 • Varsa ada çaylı veya ekinezyalı pastil kullanmak

Bu yazıyı okuyanlar şu yazıyı okudular:

💪En İyi Vitamin Takviyesi Hangisidir?

Yorum

 1. mimar sinan Ocak 21, 2016
 2. S Mart 16, 2017

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!