Geçmiş olsun Türkiye. Başımız sağ olsun.

Burun Akıntısı ve Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli boğaz ağrısına ne iyi gelir, İbrahim Saraçoğlu kürü nasıldır? Kısa sürede boğaz ağrısı nasıl geçer hangi pastil iyi gelir merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda boğaz ağrısını geçirmek için araştırmacıların denediği ve kanıtladığı evde çözüm yollarını bir araya getirdik. İşte en etkili çözüm yolları!

Boğazın arka kısmı, enfeksiyonlara karşı vücudu savunan bademcikler gibi lenfatik dokuları içerir. Genellikle kendiliğinden iyileşen virüs enfeksiyonları veya bademcik iltihabında olduğu gibi antibiyotik tedavisi gerektiren bakteriler nedeniyle boğaz ağrısı ortaya çıkar.

Bazen boğaz enfeksiyonlarına burundaki akıntılar da eşlik eder. Sonuç olarak burunda tıkanıklık ve zor nefes alma problemleri oluşur. Tabi ki birçok çeşidi olduğundan doktor kontrolü oldukça önemlidir. Ama bu mümkün değilse evde birkaç basit yöntemle de ağrılardan kurtulmanız mümkün!

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? İbrahim Saraçoğlu

Anjin olarak da bilinir. En sık nedeni farenjit ve bademcik iltihabıdır. Genellikle soğuk algınlığının ilk belirtisidir. Ancak, soğuk algınlığına göre bu durum daha hafif ve ilk bir iki gün iyi seyreder. Tedavi gecikirse bakteriyel enfeksiyonlar oluşur.

boğaz ağrısı nasıl geçer

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Farenjit: Boğazın arka tarafında kızarıklıkla birlikte oluşan hafif ateş farenjit (viral boğaz ağrısı) belirtileri arasındadır. Bununla birlikte burun akıntısı veya öksürük de görülebilir.

Bademcik İltihabı: Çok ağrılı boğaz ağrısı, yüksek ateş ve daha iri lenf düğümleri ise bademcik iltihabının belirtileri arasındadır. Bununla beraber boğazın arkasındaki bademciklerde beyaz lekeler ortaya çıkar. Ayrıca vücutta ve yanaklarda kızarıklık, dudak çevresinde soluk cilt ve dilde “çilek” görünümü diğer belirtilerdir. Çocuklarda ve genç yetişkinlerde bademcik iltihabı oldukça yaygındır.

Bademcik iltihabı genellikle viral kaynaklıdır. Başka bir ifadeyle vücuda ağız yoluyla giren virüsler nedeniyle ortaya çıkar. Çok sık olmamakla birlikte bakteriyel enfeksiyonlar da bademcikte iltihaplanma nedenleri arasındadır. İltihaplanma ne yazık ki boğaz ağrısı, ağrılı yutkunma ve ateş ile kendini gösterir. Bununla beraber ağız kokusu bilhassa küçük çocuklarda mide ağrısı ve baş ağrısı da diğer işaretlerdendir.

İnatçı Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Boğaz ağrıları birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hastalıklar ve günlük yaşamdaki bazı alışkanlıklar bu duruma neden olabilir. Bazen masum bir öpücükle, bazen yiyeceklerin tam çiğnenmeden yutulmasıyla, bazen de tümörler sebebiyle ortaya çıkabilir. Ancak bununla sınırlı değil. Boğaz ağrısının nedenleri aşağıda detaylı bir şekilde listelenmiştir:

 • Farenjit
 • Soğuk algınlığı durumu
 • Bademcik iltihabı
 • Kızamık ve su çiçeği gibi hastalıklar
 • Difteri
 • Virüsler  ve enfeksiyonlar
 • Geniz akıntıları
 • Öpücük hastalığı (enfeksiyöz mononükleoz)
 • Soluduğunuz havadaki bakteriler
 • Çok sıcak yiyecek ve içecekler
 • Çok soğuk yiyecek ve içecekler
 • Kullanılan diş macunları
 • Reflü nedeniyle mide asidinin yemek borusundan yukarı çıkması ile boğazın arka kısmının tahriş olması

Boğaz Ağrısında Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Ağrı ilk başladığında doktora gitseniz erkenden önlem almış olursunuz ancak iki günden fazla süren ağrılarında, kanlı balgam gelmesi, ağrının çekilmez bir hal aldığı ve burun akıntısı, üşütme, titreme, halsizlik, yorgunluk gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora ya da bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Eğer ağrılar 2 günden fazla sürdüyse doktora gitmeniz faydalı olacaktır. Yukarıda sayılan hastalıkların belirtisi olabilecek olan şiddetli ağrılar ciddiye alınması gereken bir sorundur. Eğer yukarıdaki hastalıkların birinin başlangıcı ise sağlığınız tehlike altında demektir. Bu nedenle ağrının olduğu ilk günlerde doktora gitmek hayat kurtarabilir.

Burun Akıntısı ve Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Doktora gidene kadar evde boğaz ağrısı nasıl geçer merak edenler için yapılması gerekenler basit! Eğer 2 -3 günü geçmemiş ağrıyı hafifletmek istiyorsanız şunları deneyebilirsiniz.

1) Bol ılık su için

Ilık su içmek boğazın kurumasını önler. Böylece o bölgede biriken mikrop ve bakterilerin bir kısmı mideye geçer. Mideye geçen mikroplar mide asidi içinde yok olurlar.

Ne var ki su içmek vücudun asit dengesini azaltır. En önemlisi de asidik olmayan ortamda mikropların üreyemezler. Bununla beraber suyun kaynamış ve soğutulmuş olması mikroplardan korunmanızı sağlar.

2) Ada çayını deneyin

Birçok uzmana ve bilimsel yayına göre ada çayında bulunan bazı maddeler antibiyotikler kadar etkilidir. Ama hamile olanlar ada çayı içemezler. Zira düşüklere neden olabilir.

Bazıları ada çayının tadını sevmez. Bu gibi durumlarda ada çayını biraz soğuttuktan sonra yakmayacak kadar ılıtın. Sonra 3-4 saatte bir gargara yapmak boğaz ağrısına iyi gelir. Bununla birlikte günde 2 bardaktan fazlasını tüketmemek gerekir.

3) Papatya çayı için 

Ağrıyı hafifletecek bitkisel çaylardan biri de papatya çayıdır. Papatya çayı hem o bölgeyi yumuşatır hem de bazı bakterileri uzaklaştırır ve bazılarını yok eder. Maksimum sınır 2 su bardağı kadardır.

4) Bitkisel pastiller

İçerisinde meyan kökü, limon, bal, ada çayı veya zencefil olan bazı bitkisel pastilleri boğaz ağrılarının hafiflemesine yardımcıdır. Son zamanlarda kara mürver ve c vitamini içeren pastiller de revaçtadır.

5) Ortamı nemlendirin

Nemli bir ortam soluk borusunun son noktasının kurumasını engeller. Çaydanlık gibi bir kapta kaynatacağınız suyun buharı ortamın nemlenmesini sağlayarak soluk borusunun rahatlatır. Eğer kış ise kombi peteklerine üzerine nemli havlu koyun. Ayrıca varsa ortam nemlendirici cihazlarınızı çalıştırın.

6) Ballı zencefil karışımı

Bir yemek kaşığı bal ile bir çay kaşığı toz zencefili karıştırın. Bir hafta boyunca her sabah aç karnına tüketin, sadece boğazınızı değil öksürüğünüzü de gidersin. Ayrıca limon, kara turp suyu, zencefil suyu ve harnup pekmezi diğer faydalı besinler arasında yer alır.

7) Sauna ve buharlı oda

Saunada terlemek ve vücut ısısını yükseltmek bağışıklık sistemini harekete geçirerek mikropların ortadan kaldırılmasını sağlar. Ayrıca saunadaki nemli ortam da ağrıları ve yutkunma sorunlarını hafifletmeye yardımcıdır.

8) Spor yapın

Düzenli spor sadece böyle bir hastalık meydana geldiğinde değil her zaman yapıldığında etkili olur. Yani bağışıklık sisteminizi güçlendireceği için hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

9) Tuzlu su ile gargara yapın

Bu da ağrıyı hafifletir ve mikropların dengesini bozar. Her saat başında 10-20 saniye kadar tuzlu su ile gargara yapın. Ancak iyotsuz tuz kullanmak daha uygundur.

10) Keçiboynuzu pekmezi

Sabah akşam 1 yemek kaşığı keçiboynuzu pekmez tüketin. Bu balgamların ve pisliklerin dışarıya daha kolay atılmasını sağlar. Fakat pekmezin şeker ilavesiz olanını tercih edin veya keçiboynuzu ununu deneyin.

17 Dakikada Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Yapmanız gereken papatya çayınızın ya da yeşil çayınızın içine 1 tatlı kaşığı öğütülmüş keçiboynuzu eklemektir. İsterseniz pekmezini, isterseniz de öğütülmüş halini kullanın keçiboynuzu soluk borusu ve civarındaki mikropları bir araya toplayarak dışarı atılmasını sağlar.

Toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız, kalabalık ortamlarda uzun süre kalıyorsanız ister istemez bakterilere maruz kalırsınız. Bu canlılar ağız ve daha ilerisinde birikerek enfeksiyonlara ve sonuç olarak şiddetli ağrılara neden olurlar. Böyle durumlarda maske takmak vücuda fazla virüs veya bakteri girmesini önler. Vücuda girmeyi başaranları da bağışıklık sistemi ortadan kaldırır.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Açıkladı:

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, Diyanet Televizyonunda yaptığı açıklamada boğaz ağrısı varsa bir enfeksiyonun söz konusu olduğunu ifade etti. Eğer ağrı varsa ada çayından daha etkili bitkisel bir kür önermenin lazım olduğunu söyledi. O bitkisel kür ise ada çayı ve ebegümeci bitkisinden hazırlanıyor.

Kür İçin 3’e 1 oranına dikkat etmek gerekiyor. Yani üç ada çayına karşı bir ebegümeci karıştırılıp 7-8 dakika kaynatılır. Bu ada çayının etkisini kat kat artırır.

Sabah öğle akşam gargara olarak kullanılır. Bu kür aynı zamanda ses kısıklığına da iyi gelir. Bu kür ses kısıklığına, boğaz enfeksiyonuna ve bademcik iltihabına iyi gelen kürün yapılışını yakından görelim:

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Pastil

Ada çayının ne kadar etkili, bakterileri ve virüsleri öldürücü etkisi bilimsel araştırmalarla da desteklenmiş durumda. Ancak hamile kadınların kullanması kesinlikle önerilmez ve düşüklere neden olabilir.

Eczanede satılan ve boğaz ağrısına iyi gelen pastil gıda takviyelerinin çoğunu denedim. Otacı ada çaylı ve ekinezyalı olanlarından memnun kaldım. Bunu reklam yapmak için de yazmadım. Ancak şu kurallara da dikkat ettim:

 • Bol bol ılık su içmek
 • Her 2 saatte kaya tuzlu suyla gargara yapmak
 • Günde 1 kez ada çayı içmek
 • Varsa ada çaylı veya ekinezyalı pastil kullanmak

Bu yazıyı okuyanlar şu yazıyı okudular:

💪En İyi Vitamin Takviyesi Hangisidir?

Yorum

 1. mimar sinan Ocak 21, 2016
 2. S Mart 16, 2017

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!