Boğaz ağrısına ne iyi gelir ve boğaz ağrısı nasıl geçer?

En kötü acılardan biri olan ve soğuklar başlayınca artan boğaz ağrıları bazen çekilmez bir hal alabiliyor. Toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız, kalabalık ortamlarda çalışıyorsanız ya da bulunuyorsanız ister istemez bakterilere maruz kalabilirsiniz. Bu canlılar ağız ve daha ilerisinde birikerek enfeksiyonlara ve sonuç olarak dayanılmaz sancılara sebebiyet verir.

Yemeyi, içmeyi, nefes almayı ve uyumayı bile engelleyen dayanılmaz ağrılardan kurtulmanın yolları nelerdir, boğaz ağrısı nasıl geçer yazımızı okuyarak hemen öğrenebilirsiniz. Bu makalede sizler için hazırladığımız boğaz ağrısına ne iyi gelir rehberindeki pratik bitkisel çözüm yolları ve kesin çözüm önerileri ile 3 saat gibi kısa bir sürede acılarınızı hafifletebilirsiniz.

boğaz ağrısı nasıl geçer

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Boğazınız mı ağrıyor, yutkunmakta zorluk mu çekiyorsunuz, çocuğunuzun bademciği fena halde ağrıyor mu, bu dayanılmaz ağrıdan nasıl kurtulacağınızı bilmiyor musunuz? İşte bu rehberde boğaz ağrısından pratik çözümlerle kurtulmanın yollarını ve konuyla ilgili videoları burada kalitelibeslenme.com farkıyla sizlerle. Kısa sürede dayanılmaz ağrılardan kurtulmanın en kolay çözümleri aşağıda sizler için bir rehber haline getirildi.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Öncelikle gerekli tanımları yaptıktan sonra acıların nedenleri nelerdir gibi soruların cevaplarını vererek başlayalım. İnanılmaz ağrıları geçirmek için pratik çözüm yolları nelerdir? Bir kere geniz ağrısı olarak başlar sonra yutkunamayacak kadar ileri giderek soluk borusunu tıkamaya başlayan balgamlar oluşur. İşte bu gibi durumlarda ne yapmak gerekir?

Tanım

Anjin olarak da bilinir. En sık nedeni farenjit ve bademcik iltihabıdır. Genellikle soğuk algınlığının ilk belirtisidir. Ancak, soğuk algınlığına göre bu durum daha hafif seyredebilir ve ilk bir iki gün iyi seyreder. Tedavi edilmediği zaman bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir.

Soluk borusu civarındaki acıları burun akıntısı ve tıkanıklığı da seyrederse artık soğuk algınlığı, nezle, grip ya da sinüzit başlamış olabilir. Streptokok bakteriler nedeniyle oluşan enfeksiyonlar acıların ve bademcik iltihabı nın başka bir nedenidir. Genellikle daha şiddetlidir ve devam etmektedir.

Streptekok (streptecocus) bakterileri nedeniyle oluşan bir enfeksiyon olan ağrılar, farenjit ve bademcik iltihabı nedeniyle de oluşabilir.

Neden olur?

Bir çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hastalıklar ve günlük yaşamdaki bazı alışkanlıklar bu duruma neden olabilir. Bazen masum bir öpücükle, bazen yiyeceklerin tam çiğnenmeden yutulmasıyla, bazen de tümörler sebebiyle ortaya çıkabilir. Ancak bununla sınırlı değil. Boğaz ağrısının nedenleri aşağıda detaylı bir şekilde listelenmiştir:

 • Farenjit
 • Soğuk algınlığı durumu
 • Bademcik iltihabı
 • Kızamık ve su çiçeği gibi hastalıklar
 • Difteri
 • Virüsler  ve enfeksiyonlar
 • Geniz akıntıları
 • Öpücük hastalığı (enfeksiyöz mononükleoz)
 • Soluduğunuz havadaki bakteriler
 • Çok sıcak yiyecek ve içecekler
 • Çok soğuk yiyecek ve içecekler
 • Kullanılan diş macunları
 • Reflü nedeniyle mide asidinin yemek borusundan yukarı çıkması ile  bademcik şişmesi ve tahriş olması

Ne zaman doktora gidilmelidir?

boğaz ağrısına ne iyi gelir, boğaz ağrısını ne geçirir

Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Ağrı ilk başladığında doktora gitseniz erkenden önlem almış olursunuz ancak iki günden fazla süren ağrılarında, kanlı balgam gelmesi, ağrının çekilmez bir hal aldığı ve burun akıntısı, üşütme, titreme, halsizlik, yorgunluk gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora ya da bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Eğer ağrılar 2 günden fazla sürdüyse doktora gitmeniz faydalı olacaktır. Yukarıda sayılan hastalıkların belirtisi olabilecek olan şiddetli ağrılar ciddiye alınması gereken bir sorundur. Eğer yukarıdaki hastalıkların birinin başlangıcı ise sağlığınız tehlike altında demektir. Bu nedenle ağrının olduğu ilk günlerde doktora gitmek hayat kurtarabilir.

Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Doktora gitmeden önce bu probleme cevap arıyorsanız hata edersiniz. Tabii ki bazı yöntemlerle ağrı hafifletilebilir ancak bu doktor tedavisi olmayın anlamına gelmemektedir. Yani doktor kontrolü yukarıda da ifade edildiği gibi hayat kurtarabilir. Burada ciddi olmayan ve 2 -3 günü geçmemiş ağrıyı hafifletmek ya da doktora gidene kadar neler yapabileceğiniz konusunda bilgiler vereceğiz.

1. Bol ılık su içebilirsiniz : Ilık su içmek hem kurumayı önler hem de o bölgede biriken mikrop ve bakterilerden bir kısmının mideye geçmesini ve orada asit içinde yok olmalarını sağlar.  Ayrıca su içmek vücudun asit dengesini azaltır ve böylece asidik olmayan ortamda mikropların üremesi engellenmiş olur. Suyun kaynamış ve soğutulmuş olması mikroplardan korunmanızı sağlar.

2. Ada çayı kullanabilirsiniz : Ada çayında bulunan bazı maddelerin antibiyotikler kadar etkili olduğu bazı uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Eğer hamile iseniz ada çayı kullanmamanız gerekir. Zira düşüklere neden olabilir. Onun için kullanmayınız. Bazıları ada çayının tadını sevmeyebilir, bu gibi durumlarda ada çayını biraz soğuttuktan sonra yakmayacak kadar gargara yapmak uygun olabilir. Eğer ada çayını içmeyi düşünüyorsanız günde 2 bardaktan fazlasını tüketmeyiniz.

3. Papatya çayı:  Ağrıyı hafifletecek bitkisel çaylardan biri de papatya çayıdır. Papatya çayı hem o bölgeyi yumuşatır hem de bazı bakterileri uzaklaştırır ve bazılarını yok eder. Günde iki bardaktan fazla tüketmeyiniz.

4. Bitkisel pastiller: İçerisinde meyan kökü, limon, bal, ada çayı veya zencefil içeren bazı bitkisel pastilleri acıların hafiflemesine yardımcı olabilir.

5. Nemli ortam: Nemli bir orta soruk borusunun son noktasının kurumasını engelleyecektir. Çaydanlık gibi bir kapta kaynatacağınız su buharı ortamın nemlenmesini sağlayarak soluk borusunun rahatlatabilir. Eğer kış ise kombi peteklerine nemli havlu koyabilir ve daha nemli bir oda havası elde edebilirsiniz.

6. Ballı zencefil karışımı: Bir yemek kaşığı bal ile bir çay kaşığı toz zencefili karıştırın ve 1 hafta boyunca her sabah aç karnına yiyerek acıları hafifletebilirsiniz. Ayrıca limon, kara turp suyu, zencefil suyu gibi bitkisel gıdalardan ve harnup pekmezi gibi besinler de acıları ya da soğuk algınlığı ortadan kaldırabilir.

7. Sauna ve buharlı oda: Saunada terlemek ve vücut ısısını yükseltmek bağışıklık sistemini harekete geçirerek mikropların ortadan kaldırılmasını sağlar.

8. Spor yapın: Tabi ki spor,  sadece böyle bir hastalık meydana geldiğinde değil her zaman yapıldığında etkili olur. Yani bağışıklık sisteminizi güçlendireceği için hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir.

9. Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz: Bu da ağrıyı hafifletebilir ve mikropları ortadan kaldırabilir. Her saat başında 10-20 saniye kadar tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. İyotsuz tuz kullanmak daha uygundur.

10. Keçiboynuzu pekmezin deneyebilirsiniz. Sabah akşam 1 yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi yiyerek balgamların ve pisliklerin dışarıya daha kolay atılmasını sağlayabilirsiniz. Pekmezi biraz şekerlidir ancak keçiboynuzu unu da aynı işlevi görebilir. Yapmanız gereken papatya çayınızın ya da yeşil çayınızın içine 1 tatlı kaşığı öğütülmüş keçiboynuzu eklemektir. İsterseniz pekmezini, isterseniz de öğütülmüş halini kullanın keçiboynuzu soluk borusu ve civarındaki mikropları bir araya toplayarak dışarı atılmasını sağlar.

Yorum

 1. mimar sinan Ocak 21, 2016
 2. Saadet Şubat 4, 2016
 3. nilüfer sipahi Şubat 4, 2016
 4. ne iyi gelir Haziran 11, 2016
 5. S Mart 16, 2017

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!