Protein diyeti listesi ve yüksek protein diyeti nasıl yapılır?

Son zamanların gözde zayıflama tekniği protein ağırlıklı beslenmedir. Birçok yabancı kaynakta high protein diet olarak yani yüksek protein diyeti olarak geçen ancak ülkemizde protein diyeti olarak bilinen bu diyette sadece proteinli yemek değil protein oranının biraz artırılması ilkesi geçerlidir. Kilo verme konusunda araştırma yapmayı seven siz değerli ziyaretçilerimiz için hazırladığımız bu bilimsel makalede protein diyeti ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulacaksınız ve protein diyeti listesi hakkındaki her şey hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Bir protein diyet listesi uygulamaya karar vermeden önce mutlaka doktor muayenesi gerekli olup yüksek proteinin zarar verebileceği böbrek rahatsızlıklarına sahip olup olmadığınız mutlaka değerlendirilmelidir.

Kısacası herhangi bir böbrek hastalığınız varsa bu diyeti uygulamanız çok riskli ve sağlığınız için çok tehlikeli olabilir. Zaten biz bu sitedeki hiçbir diyeti doktor kontrolü olmadan uygulamanızı önermiyoruz.

Bu yazıyı okumadan önce dukan diyeti başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. Ayrıca zayıflama yöntemleri hakkında daha ayrıntılı bilgiler için lütfen buraya tıklayınız. Peki ama protein diyeti nedir ve nasıl uygulanır?

Protein diyeti nedir?

protein diyeti nedir
Protein diyeti

Protein diyeti denilince sanki sadece protein yenilecek ve vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için gerekli olan diğer makro gıdaların yani karbonhidratlar ile yağların tüketimi tamamen ortadan kaldırılacak şeklinde yanlış bir algı oluşabilir. Hele ki bu zayıflama ve beslenme konusunda var olan bilgi kirliliği ile maalesef kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek bu algının oluşmasında da mutlaka rol oynamıştır.

Arkadaşım soğan suyu içti sabahları zayıfladı, o şunu yapmış ben de yapayım, o sadece yumurta yiyerek zayıflamış vs gibi düşünceler ne yazık ki sağlığınızı tehdit etmeye devam ediyor. Eğer protein diyeti sadece protein içeren besinler ile hazırlanmış olsaydı bu sağlıklı beslenme ilkeleri açısından pek mantıklı olmazdı. Şimdi bu yanlış algıdan sonra gerçek protein diyeti nedir sorusunun cevabı nedir ona göz atalım.

Protein diyeti; bir haftalık bir süre için yemeklerdeki protein oranını yavaş yavaş artırma (1) ilkesine dayanmaktadır. Nutrition Metabolism yani beslenme metabolizması dergisinde yayınlanan bir makalede günlük protein oranını yüzde 30 artıran hastaların günde 450 kalori daha az enerji aldıkları ve 12 hafta sonunda yani 3 ayda yaklaşık 11 pounds yani yaklaşık 5 kilogram kadar verdikleri ifade edilmiştir (2). Yüksek protein diyeti beslenme uzmanları ve vücut geliştirme yapanlar tarafından kas yapımı ve yağ yakımı için önerilir. Ancak protein diyetinin sağlıklı ve güvenilir olup olmadığı hakkında birçok soru işaretleri vardır.

Protein diyeti sağlıklı mıdır?

Sitemizin en çok dikkat ettiği diyetlerin mutlaka diyetisyenler tarafından hazırlanması gerektiği ilkesi doğrultusunda bu diyeti de doktorlara danışmadan uygulamamalısınız şeklinde bir uyarı yaparak bu diyet ile ilgili bazı çelişkilerden bahsedelim. Hangi kaynağa bakarsanız bakın, karbonhidrat, protein ve yağ arasında mutlaka bir denge olması gerektiği vurgulanır. Protein diyeti bu oranlar bozulmuş oluyor. İkincisi protein içeren gıdaların çoğunluğu hayvansal gıdalardır ki böylece yani bu gıdaları fazlaca tüketmeniz durumunda hep kuru beslenmiş olursunuz ve bağırsaklar için hastalık riski artmış olur.

Sağlık konusunda otoriter bir konumu olan mayoclinic.org sitesinde yayınlanan ve “Kilo vermek için yüksek protein diyeti güvenilir midir?” başlıklı bir makalede bu konu ele alınmıştır. Bu makaleye göre; yüksek protein diyetinin çoğu sağlıklı bireyler için kısa süreli uygulandığında genellikle zararsız olduğu, tok tuttuğu için kilo vermeye yardım ettiği ve ancak uzun dönem uygulandığında karbonhidrat alımı sınırlanacağı için beslenme bozuklukları, diyet lifi alımı yetersizliği nedeniyle ağız kokusu, baş ağrısı ve kabızlık sorunları, yüksek kırmızı et nedeniyle kalp krizi ve yüksek protein ile böbrek rahatsızlıkları ortaya çıkarabileceği (4açıklanmıştır. Ayrıca bbcgoodfood.com sitesindeki bir makalede ise hayvansal proteinlerin kalp krizi, yüksek kan basıncı ve bazı kanser türleri gibi bazı ciddi rahatsızlıklara neden olabileceği (5) belirtilmiştir.

Protein diyeti listesi

protein diyet listesi
Protein diyeti listesi

Protein diyet listesi, genellikle protein oranı yüksek olan gıdalar içerir, bu bir örnek protein diyeti listesi olarak görülmelidir ve kesinlikle doktora danışmadan uygulanmamalıdır. Günde 8-9 bardak su yemeklerden yarım saat önce ve yarım saat sonra olmak üzere içilebilir.

Sabah: 2 haşlanmış yumurta beyazı, bir yumurta sarısı, 3 kibrit kutusu kadar beyaz peynir, 1 dilim tam buğday ekmeği, 15 tuzsuz zeytin, 1 adet domates

Öğle: Suda haşlanmış tavuk göğsü, 1 kase yoğurt, istenilen kadar miktarda yağsız salata

Ara öğün:  Bir kase yoğurt içine 15 adet çiğ badem

Akşam: Bir tabak sebze çorbası, 5 adet suda pişmiş köfte, 1 dilim tam buğday ekmeği, salatalık

Eğer yeterince protein alamadığınızı düşünüyorsanız protein tozu kullanımı hakkında daha fazla bilgi almak için protein tozu ile ilgili rehberimize bakmanızda yarar var. Dr. Öz bir videosunda whey protein tozu tavsiye etti. İlgili videoya bakabilirsiniz. Bir önceki cümledeki linkten ulaşabilirsiniz. Bu makalede sizlere protein diyeti rehberi hazırladık. Bu rehberde protein diyeti nasıl yapılır, protein diyeti sağlıklı mıdır ve örnek bir protein diyeti listesi üzerinde durduk.  Bu protein diyet listesi örnektir, diyet doktora danışmadan uygulanamaz.

Merhabalar: Daha İyi Gülümsemeniz İçin Size Uzmanlarından Önerilerimiz Var

2 yorum “Protein diyeti listesi ve yüksek protein diyeti nasıl yapılır?”

  1. Zayıflamak için protein diyeti yapsam sağlıklı bir şekilde kilo verebilir miyim? Böbreklerime zararı olur mu?

  2. nilüfer sipahi

    Diyetisyen rehberliğinde ihtiyacınıza uygun şekilde hazırlanan bir protein diyeti böbreklere zarar vermez. Diyetisyen oranları iyi ayarlarsa ve tecrübeli ise bir sorun olmaz bence. Ancak böbrek sorunlarının tek nedeni beslenme değildir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir