10 Dakikada Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Hoş olmayan bulantılar canınıza mı tak etti? Artık çok sıkıcı olmaya mı başladı? Dert etmeyin! O sıkıntıları çekmenize gerek kalmadı.

Bu rehberdeki pratik çözümler ile bulantı problemlerinize son verebilirsiniz. Genellikle kusma ile sonuçlanan bulantı nasıl geçer ve mide bulantısına ne iyi gelir bu yazı ile öğrenecekseniz.

Kusma ve yenilenlerin ağza gelmesi sonucunda yemek borusunda da çeşitli tahrişler oluşabileceği gibi, kanama ve yırtılmalar bile görülebilir. O nedenle uzun süreli mide bulantısı nasıl geçer öğrenmeniz oldukça hayati bir öneme sahiptir.

Sadece bununla kalsa iyi. Ağza gelen kusmuğun bir kısmının akciğerlere kaçması bile söz konusu olabilir. Bu durum da nefes darlığından solunum durmasına kadar ciddi sonuçlara neden olabilir. O nedenle hiç hafife almayın. Peki korunmak için alınması gereken önlemler ve geçirmek için kesin çözüm yolları nelerdir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Kusma dürtüsü eşliğinde midenin rahatsızlık veya huzursuzluk içinde olması durumudur.

Sıklıkla kusma öncesinde görülür ve bir hastalık olmamasına rağmen, ciddi bir hastalığın semptomu olabilir.

Genellikle beyinde bulunan bulantı ve kusma merkezinin uyarılması sonucunda ortaya çıkar.

Uyarılma ise çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşir. Yanlış yollar problemlerin daha da artmasına neden olabileceğinden doğru tedavi için rahatsızlığın nedenleri doktor tarafından analiz edilmelidir.

Mide Bulantısının Nedenleri Nelerdir?

mide bulantısına ne iyi gelir

Mide bulantısını ne geçirir?

Birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Fakat genellikle bir hastalığın belirtisi olma ihtimali yüksektir.

Kendi kendinize teşhis koymaya kalkarsanız yanılabilirsiniz. Doktora gitmeli ve neden olduğunu öğrenmelisiniz.

Aniden olabileceği gibi uzun süreli bir hastalığa bağlı olarak da gelişebilir.

Hareket hastalığı, enfeksiyon, migren, gıda zehirlenmesi, safra kesesi hastalığı, çok yoğun ağrı, erken gebelik, hazımsızlık, bazı virüsler, kimyasal toksinler ve duygusal stres  ve korku da  dahil olmak üzere birçok olası nedeni vardır.

Kısa süreli bulantılar hayati olmayabilir ancak tedavi edilmeyen ve uzun süren mide bulantısı ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle kısa ya da uzun süreli olduğu durumlarda mutlaka doktora gitmelisiniz. Aşağıda kısa ya da uzun süreli öksürüğün olası nedenleri sıralanmıştır.

1. Beyinle İlgili Nedenler

Özellikle migren atağı sırasında sık görülen bir belirtisidir.

Beyin ya da omurilik sıvısı ile ilgili birçok hastalık da bulantı olabilir. Bunlar; migren, kafa travması, beyin tümörleri, inme ve menenjit olarak sıralanabilir.

2.Çeşitli Hastalıklar Ve Durumlar

Altında çok ciddi bir hastalık söz konusu olabilir.

1 gün içinde aniden olup sonra bir daha hiç olmayan bir şekilde olsa bile yine de her zaman doktora görünmekte fayda vardır.

Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi aşağıda belirtilen hastalıklarda da önemli olabilir.

Bazı durumlar da geçici bulantılarına neden olabilir.

Mide bulanmaları ile ilgili hastalık ve durumlar hepatit, pankreas hastalıkları, gergin mide, mide fıtığı, gergin bağırsak, gastroözofagal reflü, tahriş, bağırsak zarının tahrişi, böbrek hastalığı, safra kesesi hastalığı, virüs kökenli kabız ve hayız durumu olarak sayılabilir.

3.İç Kulak Problemleri

İç kulak problemi yaşayan hastalarda da bulantı hissi meydana gelebilir.

Özellikle kadınlar yolculuk sırasında yoğun bir şekilde bu problem ile karşı karşıya kalabilir. Genellikle kusma görülür.

Yolculuk sırasında kusanlar bir daha kusmamak için yolculuk yapmak istemeyebilirler ve ruhsal açıdan olumsuz etkilenirler.

İç kulaktaki bozukluklardan kaynaklanan bu durum reçete ile satılan ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Labirentit olarak bilinen ve genellikle bir virüsün neden olduğu  iç kulak enfeksiyonunda da mide bulanabilir.

Hastanın işitmesi  ve denge durumu etkilenebilir. Diğer bir hastalık da maalesef vertigodur.

4.Ruhsal Nedenler

Manken hastalığı olarak bilinen yeme bozukluklarında hastalar midelerinin bulandıklarını ifade ederler ve yediklerini geri çıkarırlar.

Tıp öğrencileri ilk kez bir hastaya, ameliyata ya da otopsi gibi durumlara tanıklık ettiklerinde de bulantı sonucunda kusabilirler ve hatta bayılma problemi yaşayabilirler.

Özetlenecek olursa ortaya çıkmasında;

 • Rahatsız edici derecede kötü kokular
 • Hamilelik
 • Ülser
 • Migren
 • Kanama
 • Depresyon
 • Şeker hastalığı
 • Böbrek yetmezliği
 • Araba veya deniz tutması
 • Kulak problemleri
 • Tümörler (Özellikle beyindeki kusma merkezine baskı yapan)
 • Bazı ilaçlar (Kanser gibi.)
 • Apandisit
 • Işın tedavisi

gibi faktörler etkili olabilmektedir.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Tükürük salgısında artış ve terleme gibi belirtiler de olabilir. Hepsi kusma ile sonuçlanmaz ve bazen öğürmeye neden olur.

Çözümü öğrenmek için bulantının nedenini bilmek gerekir. Bu nedenle doktor kontrolü bulantının tedavisinde çok önemlidir.

Bulantı geçici ise tedavisi de çok basit ve evde yapılabilse de doktorunuzun söylediklerini mutlaka dikkate almanız gerekir.

Uzun süreli mide bulantısı tedavisinde ancak ve ancak doktor önerilerine uymanız ve reçeteli ilaç kullanmanız gerekecektir. Buna da ancak bir hekim karar verebilir.

Nedensiz Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

✓ Kısa süreli ya da nedensiz mide bulantısının geçmesindeki en etkili tedavi yöntemi kişiden kişiye değişebilmektedir.

Herkesin yöntemi ayrı olabilmektedir. Kimisi derin derin nefes alırken kimisi de ıkınma yöntemi ile bulantıyı hafifletmeye çalışır. Bu türdeki bulanmaların temelinde bir hastalık yoktur ve beyin tarafından oluşturulan bir histir. Buna organik olmayan mide bulantısı denilebilir.

Burun içi su ile yıkanabilir. Çünkü burundaki sıvımsı madde kuruduğunda soluk ile alınan maddeler solunum yollarına kadar daha çabuk ulaşabilir. Oysa o bölge nemli olursa zararlı maddeler oraya yapışıp kalır. Bunun dışında ılık bitkisel çaylardan faydalanılabilir. Ancak akut öksürüğün nedenini doktor belirlemelidir.

1. Nane Limon

Kimileri nane ve limonu kaynatıp içerek aniden gelişen bu durumu hafifletmeye çalışır.

Herkes için uygun olmayabilir. Kişiler bulantı yaşadıkları anda bunu deneyerek anlayabilirler. Ancak bu uzun süredir devam eden mide bulantıları için kesinlikle geçerli değildir. Bu durumda doktor muayenesi olmalıdır ve onun önerilerine başvurmalıdır.

2.Limonlu Su

İçtiğiniz suyun içerisine ekleyeceğiniz 3-4 damla limon vücuttaki mikropları ve bakterileri olumsuz yönde etkiler hatta öldürebilir.

Limondaki C vitamini de daha çabuk atlatmanıza yardımcı olur. Eğer bir bakteri nedeniyle oluşan bulanmalar söz konusu ise faydalı olabilir.

3. Kızarmış ekmek 

Bazıları kızarmış ekmek yiyerek bu durumun önüne geçmeye çalışır.

Halk arasında kızarmış ekmeğin mide suyunu çekeceği için bulantıya da iyi geleceği şeklinde yorumlar yapılmaktadır. Ancak bu reflü gibi asitin arttığı ya da asitin yemek borusuna kaçtığı durumlar için daha faydalı olabilir.

4. Leblebi

Sarı leblebi de aniden ortaya çıkan mide bulantılarının dengelenmesinde etkili olabilir.

Kuru, sert ve az yer kaplaması nedeniyle bulantı gibi durumlarda tercih edilebilir.

5.Derin Nefes Almak

Mideniz bulandığında derin derin nefes alarak bulantının şiddetini hafifletebilirsiniz. Herkes için olumlu etki yapmayabilir. Çoğu kişi de olumlu etkileri olabilir.

✓  Sadece derin nefes almak bile hücrelere giden oksijeni artırması nedeniyle faydalı olacaktır.

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?
Bu duruma ek olarak  aşağıdaki durumlar söz konusu ise gecikmeden bir hekime başvurunuz.

 • Ateşlenme- yüksek ateş
 • Bulantı, kusma, yediklerini geri çıkarma
 • Huzursuzluk durumu, sürekli ağlama ve inleme
 • Nefes daralmasıHamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Doktorunuz sizi kontrol ettikten sonra neler yapmanız gerektiğini ayrıntılı bir şekilde söyleyecektir. Ancak hamilelikte meydana gelen bulanma durumları konusunda bilinç düzeyinizi artırmak için aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz.

Evde Tedavisi Nasıldır?

Pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bu durum bazen çok can sıkıcı ya da tehlikeli olabilir. Bu konuda yukarıda da ifade edildiği gibi bazı bitkisel besinlerin tüketimi bulantıyı hafifletmek ya da dengelemek adına kullanılabilir.

Unutulmamalıdır ki bu durumlar ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle bulantının nedenleri teşhis edilmeden bulantıyı tedavi etmek için yapılan her şey boşunadır, zaman kaybıdır ya da sağlığınızı tehlikeye atan bir adımdır. Ancak aniden meydana gelen bulantıları hafifletmek için bazı pratik çözümlere başvurulabilir. İşte yapılabilecekler.

1. Zencefilli Şekerler

Özellikle zencefilli olanlar bulantıyı önleyebilir. Kişiden kişiye göre değişebilir.

Ballı, mentollü, meyan kökü şerbetli, ada çaylı, zencefilli ya da limonlu olmak üzere bazı şeker çeşitleri de kullanılabilir. Bunlar hava yollarını sakinleştirmeye yardımcı maddeler içerir.

2. Nane Çayı

Nane çayı ya da nane yaprağı mide bulantısını önlemek için kullanılabilir. Bu da herkes için aynı etkiyi yaratmayabilir.

Bulanma durumları ruhsal durumla ilgili olan durumlarda daha etkili olabileceği yorumu yapılmaktadır.

3.Sıvı Alımı

Bulantı mide asidinin artması sonucunda meydana gelmiş ise bu durumda ara ara bir miktar sıvı alımı yaparak asidi dengeleyerek bulantıyı önleyebilirsiniz.

Özellikle bununla ilgili alkali su çok faydalıdır.

4.Elma

Özellikle lif oranı yüksek meyvelerden elma bulanmanın bastırılmasında ve vücutta bulantıya neden olan zehirli maddelerin uzaklaştırılmasından önemli bir rol oynar.

5. Kuruyemişler

Özellikle leblebi, fındık, fıstık ve badem gibi kuru yemişler mide bulantısına iyi gelir. Ancak aşırıya kaçmamak gerekir.

Ceviz ise asit oranını artırarak tekrar bulanma hissi oluşturabilir. Bu nedenle bu konuda dikkatli olmak gerekir.

6. Açık Havada Yürüyüş

Açık havada yürümenin olumlu etkileri olabilir.

Özellikle reflü gibi hastalıklardan kaynaklanan durumlarda yürüyüş ve ayakta durmak bulantıyı hafifletebilir.


Ne Geçirir?

Bazı çok bilmiş insanların sizi bulantıdan kurtarmaya çalışırken, tavsiye ettikleri bazı bulantı giderici besinler ve yöntemler mide bulantınıza çare olmak şurada dursun onu daha da artırabilir.

Geç sindirilen besinler konusunda dikkatli olmalısınız. Bunlar mide asidinin boğaza kadar gelmesine ve tahrişe neden olarak bulantıyı tetikleyebilir.

Sosis, salam, kızartmalar, mantar, pastırma, ton balığı, sardalya gibi sindirilmesi 5 saatten daha fazla süren besinlerin tüketimine ara vermenizde fayda var.

Aşağıdaki videodan bulantı kesen yiyecekler ile ilgili bilgileri seyredebilirsiniz.

Kesin çözüm için elbette öncelikle başvurulması gereken merci doktorlar olmalıdır.

Kısa süreli durumlarda ise aşağıdaki kurallara dikkat etmeniz oldukça faydalı olacaktır.

 • Öncelikle beslenmeye dikkat etmelisiniz. Sık sık ama az az yemelisiniz ve öğünlerde aşırı yağlı gıdalardan kaçınmalısınız. Yani bir öğünde midenizin tamamını doldurmaya çalışmayınız.
 • Yiyecekleri daha yavaş ve daha iyi çiğnemelisiniz.
 • Yemekle birlikte su içmek ya da herhangi bir sıvı alımı kusmaya neden olabilir. Sular yemek yedikten 40 ya da 50 dakika sonra içilmelidir.
 • Ağır ve kokulu yiyeceklerden uzak durun.
 • Yemek yedikten sonra hemen yatmayın. Sindirildiğine emin olduktan sonra yatın.
 • Sigara ve alkolü bırakın. İçilen ortamlara girmeyin. Evin içinde ya da arabada içilmesine izin vermeyin.
 • 1 yemek kaşığı bala 1 çay kaşığı zencefil koyarak yemeklerden önce tüketin. Ancak 3 günü geçirmeyin.
 • Besinlerle birlikte yeterli miktarda C, K ve B6 vitaminleri aldığınızdan emin olun.

Yorum

 1. asım Eylül 22, 2015
 2. Erhan GENÇ Eylül 25, 2015
 3. nilüfer sipahi Eylül 25, 2015
 4. eda naz Kasım 21, 2015
 5. Huri Ocak 30, 2016
 6. nilüfer sipahi Ocak 30, 2016
 7. Gökhan Mart 26, 2017

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!