3 Günlük Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

Son zamanların gözdesi patates diyeti zayıflamak için gerçekten işe yarıyor mu kilo vermek isteyen birçok kişi tarafından merak edilir oldu. Aslında birçok uzmana göre patates sadece kilo kontrolü için değil genel sağlık için de sağlıklı bir gıda olarak kabul edilmiyor. Bu kabulün dayanak noktaları ise beslenme programındaki aşırı patates tüketiminin hızlı kan şekeri dalgalanmalarına, kilo alımına ve metabolik problemlere neden olmasıdır. Ayrıca patatesin glisemik indeksinin yüksek olması soru işaretlerini artırıyor. Bütün bunlara rağmen yılda 1 kez olmak üzere 3 günlük patates diyeti listesi ile hızlı bir şekilde kilo verebileceğini ve deneyip başarılı olduğunu iddia edenler de yok değil.

Hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız doğru strateji ve doğru yöntemler takip etmek gerektiği konusunda hem fikir olmalıyız. Bunun için öncelikle patates diyetini uygulamak için bir diyetisyenden onay almanız gerektiği konusunda anlaşmamız lazım. Yani burada açıklanan liste sizin yapınıza, sağlık durumunuza ve metabolizmanıza uygun olmayabilir. Diyet listeleri sadece diyetisyenler tarafından kişiye özel olarak hazırlandığında sağlıklı ve başarılı olabilir. Bu sebeple patates detoksu yapmaya karar vermeden önce diyetisyen onayı almanız hayati derecede önem taşır.

Peki 3 günde en az 5 kilo verdirdiği iddia edilen patates diyeti nasıl yapılır, örnek menü listeleri nasıldır, her gün sadece patates mi yenmesi gerekir öğrenerek başlayabilirsiniz. Yoğurt patates diyeti kaç gün uygulanmalıdır zararları ve yan etkileri var mı merak ediyorsanız ve değişime hazırsanız başlayalım.

patates detoksu

Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

Patates Diyeti Nedir?

Bu diyet birkaç gün sadece nişastalı bir yumru olan patates yiyerek kilo vermeyi vaat ediyor. Patates diyeti planı birçok kimse için kulağa tuhaf gelir. Uzmanlara göre patates sağlıksız olarak lanse edilse de pişirme şekline faydaları olan bir besindir. Örneğin suda pişmesi durumunda sağlık karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral desteği sağlayabilir. Zaten patates detoksu olarak da anılan bu beslenme programına göre patatesin suda pişirilmesi gerekmektedir.

Patatesin besin değeri oldukça iyi olabilir. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini ve oldukça iyi bir potasyum kaynağıdır. Ayrıca A vitamini açısından da zengin olup 1 küçük boy haşlanmış patates yaklaşık 85 kcal enerji sağlar. Öyleyse, patates diyeti fazla yağları eritmede ve zayıflama sürecinde nasıl etkilidir diye düşünebilirsiniz.

Hemen söyleyeyim patates diyetinde yenilen günlük patates miktarı o kadar az ki sizi bir kalori açığına sokması çok doğal. Başka bir ifade ile bu diyet lif, karbonhidrat, vitamin ve mineral kazandırırken daha az kalori almanızı sağladığı için kilo verdirir. Bununla birlikte, bu kilo kaybı kalıcı olmayabilir. Eğer diyet bittikten sonra tekrar eski beslenme düzeninize geri dönerseniz verilenleri fazlasıyla alabileceğinizi unutmamakta fayda var. Peki diyet listesinde neler var yakından bakalım.

Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

Patates diyeti yapanların yorumları değerlendirildiğinde en çok karşılaşılan durumun kan basıncında ve kan şekeri seviyelerinde yaşanan düşüştür. Özellikle yüksek tansiyonu olanlarda tuzsuz suda pişmiş patatesin kan basıncını düzenlemek açısından faydalı olduğunu iddia edenler de var. Daha önceden sindirim problemleri yaşayanlar patates diyeti yaptıklarında sindirim problemlerinin azaldığı yorumunu yapanlar da olmuştur.

Bilimsel açıdan bir geçerliliği olmayan bu iddiaların yanı sıra patatesle ilgili çok iyi bilinen gerçekler var. Örneğin patatesin mükemmel bir C vitamini, triptofan, potasyum, bakır, manganez, lif ve B vitamini kaynağı olması. Ayrıca lutein içermesi, vücuttaki iltihabı azaltması, bağışıklık ve sağlıklı kan dolaşımı için faydalı olduğu konusunda bilimsel kanıtlara da rastlamak mümkün!

3 Günlük Patates Diyeti Listesi

Aşağıdaki liste bilgilendirme amaçlı olup sadece diyetisyen onayı ile uygulanabilir. İlgili yiyeceğin üzerine tıkladığınızda çıkan açılır menüde sırasıyla karbonhidrat, protein, yağ ve kalori değerleri gösterilmiştir.

Patates Diyetinin Birinci Günü:

Sabah:

1 adet haşlanmış patates
K: 40, P:3, Y: 0,2 E:172 kcal
7 adet tuzsuz zeytin
K: 1.7, P:0.2, Y: 3 E:32 kcal
1 tutam maydanoz
Neredeyse hepsi sıfır

Öğle: 1 adet haşlanmış patates

5 yemek kaşığı yoğurt
K: 10.5, P:7.5, Y: 8.5 E:137 kcal

Akşam:

20 adet çiğ badem
K: 1.5, P:7.5, Y: 21 E:228 kcal
1 kase yoğurt
K: 9, P:7, Y: 6.5 E:122kcal

Tüm gün boyunca 2,5 litre su

Patates Diyetinin İkinci Günü:

Sabah: 1 haşlanmış yumurta ve 10 adet zeytin

Öğle: 1 adet haşlanmış patates, 4 yemek kaşığı yoğurt

Akşam: 1 adet haşlanmış patates ve 4 yemek kaşığı yoğurt

Şekersiz olmak şartıyla 1 fincan kahveyi öğle ile akşam öğünleri arasında içebilirsiniz.

Gün boyunca 2 litre su

Patates Diyetinin Üçüncü Günü:

Sabah: 1 haşlanmış patates, 1 domates ve 1 salatalık

Öğle: 1 adet haşlanmış patates, 5 yemek kaşığı yoğurt

Akşam: 8 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı yulaf

İstediğiniz zaman diliminde 1 fincan şekersiz papatya çayı veya ada çayı içebilirsiniz.

Gün boyunca 2,5 litre su

Patatesin Besin Değeri ve Kalorisi

Büyük boy patates yaklaşık 100 kalori enerji verir ve son derece besleyicidir. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olan kimyasallar olan klorojenik asit ve antosiyaninler bakımından da zengindir. Bu özelliği ile yüksek tansiyonu dengeler. Ancak kızartılması durumunda bu gerçek değildir. Yüksek lif içeriği sayesinde sindirime yardımcı olur. Haşlanmış patates ishalin çabuk iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bu diyet haşlanmış patates tüketimine dayandığı için orta boy haşlanmış patatesin kalori ve besin değeri şu şekildedir:

  • Orta boy kabuksuz haşlanmış patates yaklaşık 200 gramdır.
  • 170 kalori enerji verir.
  • 40 gram karbonhidrat
  • 3,5 gram protein
  • 0,1 gram yağ
  • 3,5 gram lif
  • 650 mg potasyum
  • 14,5 mg C vitamini
  • 10 mg sodyum

Patates Diyetinin Zararları ve Yan Etkileri

Diyabet hastaları ve diğer metabolik rahatsızlığı olanlar için patates diyeti kesinlikle önerilmez. Hatta sağlıklı olup da fazla kilosu olanlar için uygulanacaksa diyetisyen rehberliğinde uygulanabilir.

Patates diyeti sağlıklı beslenme ilkeleri ile örtüşmediği için birçok sağlık problemine neden olabilir. Bunlar kan şekeri dalgalanmaları, aşırı tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, halsizlik ve bayılma olarak sıralanabilir. Bu açıdan bakıldığında bir uzman tarafından kişiye özel olarak hazırlanması gerekir.

Uygulanacaksa 6 ayda 1’den fazla önerilmez. Patates diyeti bırakıldığında ve yeme konusunda aşırıya kaçıldığında hızlı bir şekilde kilo almak kaçınılmaz olabilir. Ayrıca kaliteli beslenme kurallarına uygun olmayan hiç bir beslenme programının faydalı olmayacağını unutmamak gerekir.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!