Canan Karatay Diyeti – KaliteliBeslenme

Üzerinde  en çok tartışmanın olduğu ve birçok doktorun karşı çıktığı kilo verme yöntemleri arasında Canan Karatay diyeti ilk sırada yer alıyor.

Karatay diyeti şu ana bilinen diyetlerden birçok açıdan farklılıklar taşıyor. Örneğin sık kullanılan kilo verme diyetleri kilo vermek isteyenlere sık sık ama az az yemeyi önerirken, karatay diyetine göre öğün sayısının mümkün olduğunca azaltılması gerekiyor.

Prof. Dr. Canan Karatay bunun nedeninin ise insülin hormonunun fazla salgılanmamasını sağlamak olduğunu katıldığı birçok televizyon programında ifade etmiştir.

Glisemik indeks diyeti dışında diğer kilo verme yöntemleri, tereyağı, kırmızı et ve yumurta yemeyi pek uygun görmezken canan karatay diyetine göre tereyağı, kırmızı et ve yumurta yemek acıkmayı önlediğini için sağlıklıdır ve zararlı değildir. İşte Canan Karatay kilo verme yöntemlerinin ayrıntıları:

Canan Karatay Diyeti

karatay diyeti yorumlarıKaratay diyetine göre sağlıklı kilo verme yöntemleri nelerdir? Karatay diyetine göre hangi besinleri yemek tehlikelidir ve kilo aldırır? Hangi yiyecekleri yemek gerekiyor? İşte tüm bu soruların cevapları yani sağlıklı kilo verme yöntemleri ile ilgili tüm ayrıntılarını listeledik. Canan Karatay diyetine göre “Şeker tatlı bir zehirdir.” ve her türlü şeker ve karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor.  Örneğin Karatay diyetinde çaya şeker atmak, ekmek yemek, her türlü hamur işleri kesinlikle yasaktır. Bunlardan mutlaka uzak durmak gerekiyor.

 1. Her türlü meyve sularından uzak durmak bu diyetin önemli kuralları arasında yer alıyor. Ayrıca Karatay diyetine göre meyve yemek bile zararlı olarak ifade ediliyor. Özellikle içerdiği şeker nedeniyle meyveler insülin hormonu seviyesinin fazla artmasına neden oluyor. Bu nedenle Prof. Dr. Canan Karatay  aşırı meyve yenmesine karşı çıkıyor.
 2. Canan Karatay diyetinin püf noktaları arasında gün içinde iki öğünden fazla yememek ve kandaki insülin seviyesinin artmasına engel olmak önemli bir yer tutuyor. Bu diyete göre sık sık ama az az yemenin yanlış bir yöntem olduğu ve yıllarca bu diyetlerle zayıflamanın mümkün olmadığı ve kilo vermek istiyorum diyenleri strese sokmaktan başka hiçbir işe yaramadığı ifade ediliyor. Yani, sık sık ama az az yemenin kilo vermek için uygun bir yöntem olmadığı söyleniyor.
 3. Diğer uzmanların ve diyetisyenlerin çoğunun karşı çıktığı bir kilo verme yöntemi de tereyağının yenilmesi ile ilgilidir. Karatay diyetine göre sabahları kahvaltıda doğal ya da organik tereyağı yemek zararlı değildir.  Canan Karatay, yağın vücut hücreleri için yararlı olduğunu ve bağışıklık sistemini koruması açısından sağlıklı kilo verme yöntemleri arasında çok önemli olduğunu birçok televizyon programında ifade etmiştir.
 4. Karatay diyetine göre doğal tereyağı yemek kalp sağlığı için zararlı değildir. Ayrıca Canan Karatay sağlıklı yağ kaynakları arasında tereyağı, zeytinyağı, ceviz yağı gibi yağları sıralamaktadır.
 5. Kahvaltılarda 3- 4 adet ceviz yemek hem ekmek yerine geçer hem de çok az oranda şeker içermesi sebebiyle çabuk acıkmanıza neden olmaz. Ayrıca ceviz önemli bir omega kaynağıdır. İçerdiği yağlar da çok sağlıklı yağlardır.
 6. Canan Karatay diyetinde kahvaltılar sağlıklı kilo verme açısından çok önemlidir.  Karatay diyetine göre kahvaltılarda kesinlikle şekerli gıdalar yenmemesi gerekiyor. Özellikle ekmek bir dilim bile olsa kesinlikle yememelisiniz. Ekmekler çünkü şeker ve katkı maddeleri içeriyor.
 7. Prof.Dr. Canan Karatay, kahvaltıda ekmek yerine  15 adet zeytin yenebileceğini ifade ediyor ve haberlerde sık sık yerini alıyor, gazetelerde ise sağlık köşelerinin vazgeçilmezi oldu artık.
 8. Yine karatay diyetine göre doğal ortamda yani yeşillikler içinde yayılan tavukların yumurtalarının çok yararlı olduğu ve iki adet suda pişmiş yumurta yenilebileceği sıklıkla ifade ediliyor.
 9. Ayrıca Canan Karatay’a göre kolesterol vücut için gereklidir. İddia edildiği gibi kolesterolün zararlı olmadığı iddia ediyor. Ancak birçok kalp doktoru Canan Karatay’ın bu görüşüne katılmıyor.
 10. Karatay diyetinde sağlıklı kilo vermek isteyenler için kilo verdiren yiyecekler arasında yumurta, kırmızı et, bulgur, kelle paça, ceviz, kereviz, ıspanak, pırasa, zeytin ve peynir önemli bir yer tutuyor.

Karatay Diyeti Yorumları

Karatay Diyetine Göre Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Canan Karatay katıldığı bir çok televizyon programında az uyumanın da gün içinde aşırı yemek yemeye neden olduğunu ve bunun sonucunda kilo alımının gerçekleştiğini ifade etti. Eğer günde 8 – 10 saat arasında uyursanız vücut uzun süre aç kalacağı için yağlar yakılmaya başlayacaktır.

Uzun süreli uykudan sonra karbonhidrat açısından fakir, protein açısından zengin gıdalarla beslenmek yağların hızlı bir şekilde erimesi için uygun bir ortam oluşturur. Bu ortamı sağladıktan sonra günde 10 bardak kadar limonlu su ise metabolizmayı hızlandırır. Yani limonlu su kilo vermeye yardımcıdır.

Canan Karatay diyetinde ayda 10 kilo vermek önemli değil, önemli olan verilen kiloları korumaktır. O nedenle diyet yerine de beslenme biçimi terimini kullanmak daha uygun olacaktır. Bu yazıda Karatay diyeti hakkında merak ettiğiniz bilgileri toparlamaya çalıştık. Saygılarımızla…

Merhabalar: Daha İyi Gülümsemeniz İçin Size Uzmanlarından Önerilerimiz Var

3 yorum “Canan Karatay Diyeti – KaliteliBeslenme”

 1. Çok yakından takip ettiğim muhteşem bir prof. Söyledikleriyle yaklaşık 30 kg verdim. Diyet uygulamaları benim bünyeme uydu ama herkese uyacak diye bir şey yok. Genelde insanlar sık sık ve az yiyerek zayıflıyorlar ama bende bir terslik var sanırım. Ben sık sık yiyerek sadece kiloma kilo katıyorum. Velhasıl kelam hocanın söylediklerini uygulamanızda fayda var. Belkide sizde benim gibi terssinizdir. 🙂

 2. nilüfer sipahi

  söylediğinizde haklısınız her bünyeye uyacak diye bir kural olmamakla birlikte sık sık ama az az yemek genellikle kilo aldırır maalesef bilinenin aksine

 3. Pingback: erdem

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir