İdeal Kilo Hesaplama Ve Formülü

Sizin için hazırladığımız ideal kilo hesaplama aracı ile normalde kaç kilo olmanız gerektiğini hemen öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki programda cinsiyetinizi seçerek boyunuzu girmektir.

İdeal kiloyu belirleyen en önemli iki faktör cinsiyet ve boy olduğu için ideal kilo hesaplama aracında istenen bu değerleri doğru girdiğinizden emin olmanız çok önemli.

Zayıflama ya da kilo kontrolü sürecinde kolay ve sağlıklı bir şekilde hayalinizi gerçeğe döndürmek sizin elinizde. Bunun için ideal kilonuzu öğrenip ona uygun bir beslenme programı uygulasanız muhteşem olmaz mıydı?

İdeal Kilo Hesaplama Programı

İdeal kilo hesaplama programında olmanız gereken kiloyu hesaplamak için öncelikle boyunuzun cm olarak değerini ve kilogram cinsinden kütlenizi giriniz.

Yaşınızı da girdikten sonra cinsiyetinizi “kadın” ya da “erkek” olarak seçiniz. Son olarak da hesapla butonuna basınız.


Alt tarafta ideal kilonuzun değeri ve kaç kilo fazla ya da eksik olduğunuzu görebileceksiniz.

Eğer eksili bir değer çıktıysa bu ideal kilonuzdan eksik kiloda olduğunuzu gösterirken, artılı değerler ise o kadar kilo fazla olduğunuzu ifade eder.

İdeal kilo hesaplama aracı; ideal vücut kütlesinin yanı sıra yükseklik, cinsiyet ve yaş  gibi büyüklüklere de bağlı olarak sağlıklı bir vücut kütlesini aralığı hesaplar.

İnsanlar yüzyıllar boyunca sağlıklı kilolarını belirleyebilmek için ideal kilo formülü kullanmak zorunda kalmışlardır. Bu sebeple yüzlerce formül ve tablo oluşturulmuştur.

Bir kişi için “en iyi” kilo yani ideal kilo ile ilgili kesin bir bilgi henüz maalesef yoktur. Bununla birlikte, çoğu formüllerle elde edilen sonuçlar da  çok iyidir ve bir çok uzman tarafından da kullanılmaktadır.

İdeal kilo hesaplama aracında elde edilen değer sonuç olarak popüler olarak kullanılan bir değerdir.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

İdeal kilo, yaş, kas – yağ oranı, boy, cinsiyet ve kemik yoğunluğu da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere  bağlı olarak değişebilir.

Bazı sağlık uzmanlarına göre ideal kilo, vücut kitle indeksi ( BKİ) hesaplanması ile belirlenir.

Bazı uzmanlar ise ideal kilonun belirlenmesinde kas kütlesini hesaba katmadığı için vücut kitle indeksinin hatalı ve bel – kalça oranı ile ilgili bir analizin daha doğru olduğunu savunmaktadırlar.

İdeal kilo hesaplama programı

İdeal kilo hesaplama

Bir kişinin ideal vücut ağırlığı yaşa bağlı olarak farklılık gösterir.

Yaşla birlikte metabolizma hızları düşer. Aynı kiloda, aynı boyda ve benzer derecede egzersiz yapan insanlardan yaşlı olanın daha az enerjiye ihtiyacı vardır.

Yaşla birlikte enerji ihtiyacının azalması tamamen iki kişinin dinlenme durumlarındaki enerji ihtiyaçlarının farklı olmasından kaynaklanır.

İdeal kilo hesaplama formülleri

İdeal kilo hesaplama yöntemleri çok uzun bir süre tartışma konusu olmuştur. Ayrıca ideal kilo hesaplarında kişinin ideal kilosuna etki eden faktörler yükseklik, cinsiyet, yaş, vücut çerçevesi, vücut tipi olarak sıralanabilir. Burada en popüler “ideal kilo” formüllerden bir listesi:

✓ J.D. Robinson, Formül

 •  (1983)  52 kg + 1,9 kg (erkek)
 • 49 kg + 1,7 kg (kadınlar)

✓ D.R. Miller, Formül

 • (1983)  56.2 kg + 1.41 kg (erkek)
 • 53.1 kg + 1.36 kg (kadın)

✓ G.J. Hamwi Formül

 • (1964) 48.0 kg + 2,7 kg (erkek)
 • 45,5 kg + 2,2 kg (kadın)

✓ B.J. Devine, Formül

 • (1974) 50.0 + 2.3 kg (erkek)
 • 45,5 + 2,3 kg (kadın)

Yukarıdaki Tüm formüller yetişkinler, yaş 18 ve üzeri içindir.

Vücut Kitle İndeksi

İdeal kilo hesaplamasında etkili bir indeks vardır. O da beden kitle indeksidir. Peki ama “Beden Kitle İndeksi” nasıl hesaplanır? Boyunuzu, kilonuzun karesine bölerek vücut kitle indeksinizi bulabilirsiniz. Aşağıdaki videoyu seyrederek vücut kitle indeksi hesaplamayı öğrenebilirsiniz.

Ancak yukarıdaki hesaplamayı yapmaya çalışarak kendinizi yormanıza gerek yok. Aşağıdaki vücut kitle indeks aracını kullanarak bu hesaplamayı hemen yaptırabilirsiniz.


 • Underweight:  Aşırı zayıf
 • Normal: İdeal kilo
 • Overweight: Kilolu
 • Obese: Obez

1 Yorum

 1. blank arzu Şubat 21, 2016

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!