İdeal kilo hesaplama ve formülü

İdeal kilo hesaplama. Boyunuza göre kilonuz normal değil mi? İdeal kilo hesaplama ile ilgili farklı sonuçlara mı ulaşıyorsunuz? Herkes bu konuyla ilgili farklı bir şey mi söylüyor, kafanız mı karıştı?

İşte size kısa sürede normalde kaç kilo olmanız gerektiğini hesaplayan ideal kilo hesaplama programı ile bunlara son verebilirsiniz.

Boyunuza ve yaşınıza göre olmanız gereken kiloyu 30 saniyede öğrenebilirsiniz. Zayıflama sürecinde kolay ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için kilo hesaplama çok önemli bir işleve sahiptir.

İdeal kilo nasıl hesaplanır?

İdeal kilo nasıl hesaplanır? İdeal kilo,  yaş, kas – yağ oranı, boy, cinsiyet ve kemik yoğunluğu da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere  bağlı olarak değişebilir.

Bazı sağlık uzmanlarına göre ideal kilo, Vücut Kitle İndeksi ( BKİ) hesaplanması ile belirlenirken, bazıları ise ideal kilonun belirlenmesinde kas kütlesini hesaba katmadığı için vücut kitle indeksinin hatalı olduğunu ve  bel – kalça oranı ile ilgili bir analizin daha doğru olduğunu savunmaktadırlar.

İdeal kilo hesaplama programı

İdeal kilo hesaplama

Bir kişinin ideal vücut ağırlığı yaşa bağlı olarak farklılık gösterir. Yaşla birlikte metabolizma hızları düştüğü için aynı kiloda ve aynı boydaki insanlardan gün içindeki egzersiz durumları da benzerlik gösterenlerden yaşlı olanın daha az enerjiye ihtiyacı olduğu söylenebilir. Bu iki kişinin tamamen dinlenme durumlarındaki enerji ihtiyaçlarını gösterir.

İdeal kilo hesaplama programı

İdeal kilo hesaplama programında olmanız gereken kiloyu hesaplamak için öncelikle boyunuzun cm olarak değerini ve kilogram cinsinden kütlenizi giriniz. Yaşınızı da girdikten sonra cinsiyetinizi “bayan” ya da “erkek” olarak seçiniz. Son olarak da  hesapla butonuna basınız. Yanda yani sağ tarafta ideal kilonuzun değeri ve kaç kilo fazla ya da eksik olduğunuzu görebileceksiniz. Eğer  eksili bir değer çıktıysa bu ideal kilonuzdan eksik kiloda olduğunuzu gösterirken, artılı değerler ise o kadar kilo fazla olduğunuzu ifade eder.

İdeal kilo hesaplama aracı; ideal vücut kütlesinin yanı sıra yükseklik, cinsiyet ve yaş  gibi büyüklüklere de bağlı olarak sağlıklı bir vücut kütlesini aralığı hesaplar. İnsanlar yüzyıllar boyunca sağlıklı kilolarını belirleyebilmek için ideal kilo formülü kullanmak zorunda kalmışlardır.  Bu sebeple yüzlerce formül ve tablo oluşturulmuştur. Ancak, bir kişi için “en iyi” kilo yani ideal kilo ile ilgili kesin bir bilgi henüz maalesef yoktur. Bununla birlikte, çoğu formüllerle elde edilen sonuçlar da  çok iyidir ve bir çok uzman tarafından da kullanılmaktadır. İdeal kilo hesaplama aracında elde edilen değer sonuç olarak popüler olarak kullanılan bir değerdir.

İdeal kilo hesaplama formülleri

İdeal kilo hesaplama yöntemleri çok uzun bir süre tartışma konusu olmuştur. Ayrıca ideal kilo hesaplarında kişinin ideal kilosuna etki eden faktörler yükseklik, cinsiyet, yaş, vücut çerçevesi, vücut tipi olarak sıralanabilir. Burada en popüler “ideal kilo” formüllerden bir listesi:

 • J.D. Robinson, Formül (1983) 5 ayakları üzerinde inç başına 52 kg + 1,9 kg (adam) 5 ayakları üzerinde inç başına 49 kg + 1,7 kg (kadın)
 • D.R. Miller, Formül (1983) 5 ayakları üzerinde inç başına 56.2 kg + 1.41 kg (adam) 5 ayakları üzerinde inç başına 53.1 kg + 1.36 kg (kadın)
 • G.J. Hamwi Formül (1964) 5 ayakları üzerinde inç başına 48.0 kg + 2,7 kg (adam) 5 ayakları üzerinde inç başına 45,5 kg + 2,2 kg (kadın)
 • B.J. Devine, Formül (1974) 5 ayakları üzerinde inç başına 50.0 + 2.3 kg (adam) 5 ayakları üzerinde inç başına 45,5 + 2,3 kg (kadın)
 • Dünya Sağlık Örgütü, Sağlıklı BMI Aralığı Önerilen 18.5 – erkek ve kadın hem de 25 İdeal Kilo Hesaplama en iyi yararı için her şeyden formüllerin sonuçlar sağlar. Yukarıdaki Tüm formüller yetişkinler, yaş 18 ve üzeri içindir.

Beden kitle indeksi

Yukarıda da ifade edildiği gibi ideal kilo hesaplamada etkili bir indeks vardır. O da beden kitle indeksidir. Peki ama “Beden Kitle İndeksi” nasıl hesaplanır? Boyunuzu, kilonuzun karesine bölerek vücut kitle indeksinizi bulabilirsiniz. Aşağıdaki videoyu seyrederek vücut kitle indeksi hesaplamayı öğrenebilirsiniz.


Ancak yukarıdaki hesaplamayı yapmaya çalışarak kendinizi yormanıza gerek yok. Aşağıdaki vücut kitle indeks aracını kullanarak bu hesaplamayı hemen yaptırabilirsiniz.

 • Underweight:  Aşırı zayıf
 • Normal: İdeal kilo
 • Overweight: Kilolu
 • Obese: Obez

Bugünkü yazımızda ideal kilo hesaplama rehberi ile ideal kilo hesaplama hakkında en ayrıntılı bilgileri sunmaya çalıştık. İdeal kilo hesaplama programı ile kısa sürede olmanız gereken kiloyu öğrenebilirsiniz. Ancak sadece zayıflamak isteyenler değil, kilo almak ve kilosunu korumak isteyenler için de kilo hesaplama programlarından yararlanabilirler.

7 yorum

 1. afili yalnızlık Ekim 6, 2015
 2. ozgur emre Ekim 12, 2015
 3. karpadiem Ekim 13, 2015
 4. haluk Ekim 26, 2015
 5. nilüfer sipahi Ekim 26, 2015
 6. Pingback: Aykut Erboğa Aralık 5, 2015
 7. Pingback: Aykut Erboğa Aralık 5, 2015
 8. Pingback: Fahir Atakoğlu Aralık 9, 2015
 9. Pingback: remzi Ocak 14, 2016
 10. arzu Şubat 21, 2016
 11. nilüfer sipahi Şubat 23, 2016

Yorum yaz