L-Karnitin Ürünleri | En iyi 3 L-Karnitin

L-Karnitin ürünleri (L-Carnitine) sporcuların zayıflamaya yönelik olarak kullandığı takviyelerdir.
Tek bir amacı vardır ve tek bir şekilde kullanılır. Diğer supplementler de genelde kendi alanlarında tek amaca hizmet etse de, farklı ürünlerle kombine edilip “yan supplement” işlevi görebilirlerken l-karnitinler sadece tek yönlü ve bu yönde etki gösteren ürünlerdir.

Karnitin, insan vücudunun kendi kendine ürettiği bir hormondur, karaciğerde üretilir ve yağları parçalamakta kullanılır. Karaciğerin kendi kendine sentezlediği yağ yakıcı bir hormon varsa kilo vermek insanlar neden dışarıdan takviye almalıdır veya neden kilo alıyorlar diye soracak olursanız onu da şu şekilde açıklayalım.

Kilo almak farklı, vermek farklı bir şeydir, kilo almak kişinin elindeyken vermek vücudun insiyatifinde olabiliyor. Çünkü kilo almak kişinin yediklerine bağlıdır, ne kadar kalitesiz ve aşırı beslenirseniz o kadar kilo alırsınız. Fakat kilo vermek istediğiniz zaman vücudunuzun metabolizmasının ne kadar hızlı olduğuna, günlük yakılan kaloriye ve vücudunuzun yağ parçalama hafızasına bağlıdır.

L Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar?

l carnitine fiyat

L carnitine nedir?

Diyet ve spor sadece bu süreci destekler ama kilo verme işlevini vücut yapar. L-Karnitin ise vücudun her kilo aldığında yağları parçalayıp vücudu eski haline döndürmek için ürettiği bir hormon değildir.

Yağları parçalamak için karaciğerde üretilir fakat bu işlem, vücudun yağ yakma gereksinimi duyduğu anlarda gerçekleşir. Bu gereksinim de vücudun enerji ihtiyacı ile ortaya çıkar. “Glikoliz” diye bir terim ile daha önce karşılaştınız mı bilemiyorum ama kısaca açıklayayım.

Vücudun enerji kaynağı kendi kendine ürettiği ATP lerdir. Vücut ATP üretmek için ya oksijen kullanarak şeker molekülü parçalar, ya da karaciğerin sentezlediği karnitin hormonunu kullanarak yağ hücrelerini parçalar.

Şeker hücrelerini parçalayarak ortaya çıkardığı enerji vücudun monoton ihtiyaçlarını karşılar. Bu monoton ihtiyaçların büyük bölümü de iç organlarımızın faaliyetleridir. Organlarımız çalışmak için ihtiyaç duyduğu enerjiyi şekerden karşılamış olur.

Yürümek, konuşmak, uzuvlarımızı hareket ettirmek, bir şeyleri kaldırmak veya itmek gibi gün içerisinde yaptığımızı fizyolojik faaliyetlerse daha çok yağdan gelen enerji ile karşılanır. Fakat yağ molekülleri zor parçalanan yapıya sahip olduğu için bu enerji her daim yetmez.

Mantıken bakıldığında fizyolojik hareketliliği ne kadar arttırırsak, yani ne kadar çok spor yaparsak, o kadar çok enerjiye ihtiyacımız olacak ve bu enerji ihtiyacı için o kadar çok yağ molekülü parçalanacak. Bunun yolu da karnitin hormonu olduğuna göre vücut gerekli karnitini karaciğerde üretecek. Fakat işin aslında durum böyle değildir. Bunun nedeni yağ parçalamanın zor olması ile beraber karnitin sentezlenmesinin de uzun sürmesidir.

Spor yapan kişiler bir miktar yağın parçalanmasını sağlar, fakat yeni yağ parçalanamazsa -ki parçalanamaz- vücut gerekli enerji ihtiyacını bir başka kaynak olan glikojen depolarından karşılar. Yani kolayca parçalanabilen ve düşük miktarda da olsa enerji veren, daha sonra boşalan glikojen depolarını doldurması da çok kolay olan karbonhidratlar.

L-Karnitin Kullanarak Yağ Yakmak

Vücudun kendi kendine ürettiği karnitin hormonunun spor yaparken yağ yakmaya yeterli olmadığını yukarıda anlattık. Durum böyle olunca kilo vermek için spor yapan kişiler de yağ yakabilmek için de vücudun fazla üretemediği yağ yakıcının eksik kalan kısmını dışarıdan almak gerekir.

Vücudumuzun karnitini üretirken hedeflediği amacı spor yapıp kolay kilo vermek değil, bir yerden bir yere gidebilmemiz, bir eşyayı taşıyabilmemiz gibi günlük fiziksel aktivitelerimizi karşılayabilmemizdir.

Spor yaparken neden dışarıdan karnitin almalıyız diye soracak olursanız aslında yukarıda cevabı verdik ama bir daha toparlayalım; vücudun ürettiği ve fiziksel aktivitelerde yağ yakmak üzere sentezlenen tek madde karnitindir. Peki l-karnitin kullanarak yağ yakmak ne şekilde gerçekleşir?

Vücuda l-karnitini alırsınız, vücut bunu yağ yakmak için kullanır. Süreç aşağı yukarı 20 dakika sürer, ki zaten l-karnitinler spordan ortalama 30 dakika önce kullanılır. Bu süreçte vücut bir miktar yağı parçalar ve yağ hücreleri parçalanınca enerji açığa çıkar.

Siz sporu yaparken fazladan elde ettiğiniz enerjiyi kullanırsınız. Bu enerji normalden daha fazla kalori yakmanızı, daha geç sürede yorulmanızı ve daha fazla spor yapmanızı sağlar. Yani bir sistemin başlangıcıdır.

L-karnitinler mucizevi bir biçimde kilo vermenizi sağlayan iksirler değildir. Fiziksel egzersizlerde kilo vermenizi bir döngü içerisinde destekleyen ve kilo verme sürecini hızlandıran takviyelerdir. Fark edildiği üzere spor yapmadığınız zaman pek bir etki göremezsiniz, ki zaten bu ürünler “sporcu besin takviyeleri”dirler.

En İyi Yağ Yakıcı L-Karnitinler

Kilo vermek istiyorsunuz ve spor yapıyorsunuz, kilo verme sürecini hızlandırmak niyetindesiniz ve bunun için l-karnitin kullanmak istiyorsunuz diyelim, tabi ki herkes gibi en iyi ürünü kullanmak istersiniz.

Öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli huşu kullandığınız ürünün orijinal olmasıdır. Sonuçta dışarıdan alınan ve hormon etkisi gösteren bir ürün ve sahte bir ürün kullanımı sağlığa zarar verebilir.

Daha sonra da bakmanız gereken ilk şey ürünün içeriğinde “taurin” bulunuyor olması, üçüncü şey ise içeriğindeki kafein oranı. Üründe taurin bulunuyorsa yağ yakımını o kadar hızlandırır ve etki gösterir.

İçeriğindeki kafein oranı ise kafeinin uyarıcı olması sebebiyle sinir sisteminize ne denli etki göstereceğini belirler. İçeriğindeki taurin ve kafein oranlarına göre piyasada bulunan en iyi 3 L-Karnitini aşağıda sizler için sıraladık ve açıklamalarını yaptık.

Nutrend L-Carnitine Shot 3000mg

İçeriği oldukça zengin olan nutrend l-carnitine shot ürününü incelediğimizde 1000 mg taurin, 3000 mg carnitine ve 127 mg kafein göreceğiz. Yağ yakmak için kullanılacak en iyi takviyelerden birisi yine bu üründür.

Gerçekten üstün bir ürün olan nutren l-carnitine shot, 20 ampul sayıya sahip ve her antrenmandan önce 1 ampul kullanılacaktır. Oldukça iyi bir üründür ve kullanıcılarını her zaman memnun etmiştir.

 Stacker 2 Zero Shot 60 ML 3000 Mg L-Carnitine

Yine iyi bir yağ yakıcı olan stacker 2 zero shot 60ml ürünü piyasadaki birçok l-karnitine göre üstün bir üründür. Bunun sebebi içeriğindeki karnitine ek olarak bir de içerisinde taurin ve anhidroz kafein içermektedir.

İçeriğindeki karnitin miktarı tıpkı nutrend ürünü gibi 3000 mg olmakla beraber içerisinde toplam 1200 mg taurin ve kafein karışımı içermektedir.

Tek dezavantajı diğer ürünler 20 ampul sayısında olurken stacker 2 zero shot 12 ampul sayıya sahiptir.

Hardline L-Karnitin Matrix 3000 Mg

Son dönemlerde giderek popülerleşen ve gerçekten etkili sonuçlar veren yerli üretimi olan Hardline markasının l-karnitine yağ yakıcısı ile karşınızdayız.

Markanın diğer ürünlerini bilemem ama yağ yakıcıda gerçekten iyiler diyebilirim. Özellikle hardline l-karnitin matrix ürünü gerçekten şahane.

İçeriğine baktığımız zaman tıpkı diğer ürünler gibi 3000 mg carnitini göreceğiz. Bunun yanından 500 mg taurin ve 100 mg kafein göreceğiz. Aynı zamanda termojenik bileşenler de içeren ürün, vücuttan su atmanıza da yardımcı olacaktır.

Nutrend L-Carnitine 3000mg Stacker 2 Zero Shot 60 ML 3000Mg Hardline L-Karnitin Matrix 3000 Mg
Servis Sayısı: 20 Servis Sayısı: 12 Servis Sayısı: 20
İçeriğindeki Carnitin: 3000 mg İçeriğindeki Carnitin: 3000 mg İçeriğindeki Carnitin: 3000 mg
İçeriğindeki Taurin: 1000 mg İçeriğindeki Taurin: 850 mg İçeriğindeki Taurin: 500 mg
İçeriğindeki Kafein: 127 mg İçeriğindeki Kafein:110 mg İçeriğindeki Kafein: 100 mg
Termojenik Etki: Yok Termojenik Etki: Yok Termojenik Etki: Var

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!