Protein tozu zararları

Bu yazımızda protein tozu zararları hakkında sizlere bir rehber hazırladık. Protein tozu zararlı mıdır? gibi bir soruya odaklandık. Protein tozunun zararları nelerdir konulu en bilimsel makale burada. Vücut geliştirme yapıyorsunuz ancak protein tozu zararları hakkında endişeleriniz mi var? O halde hey sen kas yapmak isteyen çocuk doğru adreste olduğundan emin olabilirsin.

Günümüzde sporcu besinleri olarak da bilinen protein tozu kullanımının zararlı olduğunu söyleyenler var. Bu kesim genelde bir kısım doktor ya da diyetisyenden oluşuyor. Bu kişiler protein tozunun zararlarını bilimsel dayanakları ile açıklıyor olsalar da bazı vücut geliştirme ile uğraşan kişiler, antrenörler, sporcular protein tozu kullanımının zararlı olmadığını, doğru kullanıldığında olumlu etkileri olabileceğini söylemektedir.

Protein tozu zararları

Protein tozuna karşı çıkanlar protein tozunun yapay ve kimyasal olduğunu öne sürerken, protein tozları hakkında olumlu yorum yapanlar ise teknolojinin çok geliştiğini ve protein tozu firmalarının da bu teknolojiden yararlanarak protein tozu ürettiklerini ve bu sebeple sağlığa zararlı olmadıklarını savunmaktadırlar. Ayrıca protein tozunu destekleyenler, genelde markası belli olmayan hatta üzerinde etiketi bile olmayan protein tozu ya da ilaçların zararlı olabileceğini ancak tanınmış markaların protein tozlarının sağlıklı olduklarını da ifade etmektedirler. Bu noktada aklınıza en iyi protein tozu markası nedir ya da protein tozu hangisi daha iyi gibi sorular gelebilir. Bu sorunun cevabını vermeden önce protein tozları hakkında biraz daha ayrıntılı bilgiler vermek doğru olacaktır. Bir de protein tozları ile karbonhidrat tozları birbirine çok sık karıştırılan terimlerdir. Bunlardan karbonhidrat tozları şeker ağırlıklı ve daha sağlıksızdır denilebilir.

protein tozu faydaları

Protein tozu zararları

Medyada protein tozu, kilo aldırıcı ya da steroid gibi ilaçlar nedeniyle yaşamını kaybeden sporcuların haberlerini gördüğümüzde kaygı duymamak mümkün değil.

Bir de bu tozların gençler arasında hızlı bir şekilde yaygınlaştığını düşünecek olursak durumun vahim bir hal aldığını söyleyebiliriz. Ancak protein tozunun bilinçli bir şekilde kullanıldığında zararlı olacağını söylemek yanlış olur. Peki ama protein tozunu nasıl bilinçli olarak kullanabiliriz?

Hemen cevap vermek gerekirse, bu konuda araştırmalar yaparak, daha çok okuyarak protein tozunu daha bilinçli olarak kullanabiliriz. Bu bağlamda protein tozunda tabi ki markanın çok önemli bir yeri var.

Öncelikle markasız, etiketsiz ya da barkotsuz hiçbir ürünü kullanmamanız gerektiğini aklınızın bir köşesinde bulundurun. Spor salonuna gidiyor olabilirsiniz, spor hocanıza güveniniz tam da olabilir. Ancak hiçbir zaman yukarıdaki kuralı unutmayın. Markası olmayan hiçbir ürünü kullanmayın.

Aklınıza dünyanın en iyi protein tozu hakkında bazı sorular takılabilir. İşte bu noktada birçok protein tozu markası olduğu görülmektedir. Ancak en iyi protein tozu hangisidir diye sorarsanız weider protein tozu için lider diyenler vardır denilebilir. Bunun dışında birçok protein tozu markası ve bunların sunduğu birçok ürün var. Bunlardan bazıları ultimate protein tozu, hardline protein tozu, protein powder, bsn protein tozu, usn protein, elite protein tozu, syntha 6 protein, myofusion protein, muscletech protein tozu, weider premium whey, gold standard whey, gold standard whey protein olarak sıralanabilir. 

Protein tozu çeşitleri

Protein tozlarının birçok çeşidi vardır. Bunlar yani protein tozu çeşitleri olarak whey protein tozu, ve casein protein tozu olarak sıralanabilir. Bunlar

Whey Protein: Vücut geliştirmeciler tarafından en çok kullanılan protein tozu çeşidinin whey protein tozu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bazı sporcular bu protein tozu için way protein tozu ifadesini kullanmasına ancak gülümsenebilir.

Doğrusu whey protein unutmayın. Whey protein tozları peynir altı suyundan elde edilir ve belirli işlemlerinden geçirilirek elde edilen bir protein türüdür. Whey protein çok hızlı emilme özelliğine sahiptir ve yağ oranı azdır.

Whey Protein kaslara çok hızlı bir şekilde protein akışını sağlar ve kas hücrelerinin çok hızlı bir şekilde beslenmesini sağlar. Bu nedenle whey protein ile ilgili olarak genellikle aşırı spor yapanlarda ortaya çıkan kas yıkımlarını ya da kas erimelerini önleyecek bir protein tozu olduğu ifadesi kullanılabilir.

Kazein: İngilizcesi casein protein olan kazein proteini ise sütten elde edilin ve düşük yağ oranına sahip bir protein tozu çeşididir.  Kazein protein tozunun whey protein tozundan en önemli farkı ise çok yavaş bir şekilde emilmesidir. Bazı uzmanlara göre geç emilmesinin nedeni sindiriminin daha zor olmasıdır.

Whey protein spordan önce ve hemen sonra kullanılabilirken, kazein protein tozu spordan saatler sonra, uyumadan önce ya da off günlerde kullanılabilir. Kazein, geç emilmesi nedeniyle kasları uzun süreli olarak besleyen bir protein türüdür.

Karmaşık (Komleks) proteinler: Vücut geliştirmeye yeni başlayanlar için çok daha yararlı olabilecek protein tozu çeşidi de kompleks protein tozlarıdır. Kompleks proteinler belirli oranlarda whey protein ve kazein protein içermektedirler.

İçerdikleri birden fazla protein çeşidi ile Kompleks protein tozları kas gelişimini daha da hızlandırmaktadır.  Whey proteini ile kazein proteini hakkında emilimlerinin farklı hızlarda olduğunu yukarıda ifade etmiştik. Bu nedenle bu kompleks protein tozları içerisindeki whey protein ile kasları spor sırasında beslerken, kazein proteini ile de spordan saatler sonrasında bile kas hücreleri beslenmeye devam etmektedir.

Protein tozlarının farklı markalarda ve farklı çeşitlerde olduğunu yukarıda anlatmaya çalıştık. Ancak durum böyle olunca protein tozu fiyatları da ciddi farklılık gösteriyor. Örneğin internet sitelerinden 120 TL’ye satın alınabilen bir protein tozu eczanede 30 TL fazlasına satılabiliyor. Bu konu ile ilgili size daha yararlı olması amacıyla bir özet yapacak olursak en ucuz protein tozu markası için hardline nutrition yani hardline protein tozu diyebiliriz. Hardline’ın yerli bir protein tozu olması sebebiyle gümrük vergileri vs. fiyata yansımayınca fiyatı da diğerlerine göre daha ucuz oluyor. Ancak fiyatının az olması asla kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Çünkü bazı ünlü sporcular kullandıklarını ve çok memnun olduklarını söylüyorlar.

Protein tozları zararlı mıdır?

Bir diğer önemli konu da protein tozlarının kalitesidir. Vücut geliştirme ile ilgilenen çoğu sporcu google arama motoruna en iyi protein tozu, en kaliteli protein tozu, en iyi protein tozu markası, en etkili protein tozu, en iyi protein tozu hangisi gibi ifadeler yazıp aratmıştır.

Sonuç alarak hangi terimi kullanırsanız kullanın karşınıza kesin bir sonuç çıkmamış, her sitede farklı bir markadan bahsedildiğini ya da en iyi 10 protein tozu markası şunlardır gibi ifadeler kullanıldığını görmüşsünüzdür. Bu konuda genel bir uzlaşı olmamakla birlikte bir çok site de, bir çok dergi de ve uzmanlar tarafından weider whey protein, weider protein tozları, weider protein 80 plus ve weider premium whey protein için olumlu yorumlar yapılmaktadır.

Dünyanın ve Türkiye’nin başarılı vücut geliştirmecilerini incelediğimizde protein tozu kullanmayanı bulmak imkânsız gibi. Sonuçta bu bir besin takviyesi olduğuna göre zararlı olabileceği hakkında yorum yapmaya gerek yok. Örneğin marketten aldığınız bir bisküvi ya da çikolata ne kadar yapaysa protein tozu da o kadar yapaydır. Ancak burada bir yanlış anlaşılma olmasın sakın!

Protein tozu ile steroid aynı şeyler değil. Protein tozu bir besin takviyesi iken steroidler ilaçtır. Ne tür bir ilaç olursa olsun her ilacın bir yan etkisi vardır. Örneğin yararlı olup olmadığı konusunda üzerinde çokça tartışılan aspirinin Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre

  • Duyma kaybı

  • Hırıltılı soluk alıp verme

  • Soluk alıp vermeyi hızlandırma

  • Kulak çınlaması

  • Yüzün, gözün, dilin ve boğazın şişmesi

  • Dışkıda kan

gibi bazı önemli yan etkilerinin olduğu ifade ediliyor. Buna karşılık birçok üniversitede yapılan araştırmalarda aspirinin kanseri bile önleyebileceği yönünde çok yararlı etkilerinin olabileceği belirtiliyor.

Protein tozu ilaç değil ancak bazı art niyetli firmalar protein tozu içine anabolik maddeler, steroidler ya da testosteronu artıran maddeler koyabiliyor. Bu durumda markanın yine önemi ortaya çıkıyor. Herkes tarafından kullanılan ve bu konuda uzman kişilerin tavsiyelerini dikkate almak gerekir. 

Bu yazıda protein tozu zararları ile ilgili yapılan araştırmalardan derlediğimiz bilgileri sizlere sunmaya çalıştık. Protein tozunun zararları rehberindeki en bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre  protein tozu zararları  listelendi. Ayrıca protein tozu zararları ile ilgili yapılan bir tartışmanın videosunu izlediniz.

1 yorum

  1. suat ozkol Eylül 8, 2015

Yorum yaz