Kas yapan yiyecekler

Kas yapan yiyecekler. Hey dostum her şeyi yiyerek kas yapacağını sanıyorsan maalesef doğru yolda değilsin. Zaten bu mümkün olsaydı makalemizin başlığı “kas yapan yiyecekler” olmazdı.

Seninle dalga falan geçtiğimi sanma lütfen. Sen bunu biliyorsun ama bilmeyenler de var. İşte sana kas yapan yiyecekler rehberi ile kas yapan besinler hakkında bilgiler sunacağım.

Kas yapan besinler deyince aklınıza eminim ki hemen aklınıza protein tozu kullanımı gelmiştir.

Kas yapmak isteyenler genelde zayıflık problemi ile de karşı karşıya olduğu için kilo aldıran yiyecekler ile ilgili makalemizi de okumanızı öneririz.

Kas yapan yiyecekler

Tabi makalemizin başlığı kas yapan yiyecekler olunca aklınıza “Bu yiyecekleri yerim, egzersiz yapmama gerek kalmaz.” gibi bir soru mu geldi?  Yoksa “Hayır ben egzersizin öneminin farkındayım ve buradaki yiyeceklerle egzersiz verimimi yükseltmek ve kas kütlemi daha da artırmak isterim.” mi diyorsanız?

Sorununuz ya da sorunuz ne olursa olsun kalitelibeslenme.com  kas yapmak isteyenler için kas yapma rehberleri hazırlamaya devam ediyor ve doğru adrestesiniz.

Eğer egzersizlere yeni başladıysanız ayrıntılı bilgi almak ve animasyonları seyrederek öğrenmek isterseniz “Yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı” ile ilgili rehberimize göz atabilirsiniz.

Kas yapan besinler

Kas yapan yiyecekler

Kas yapımı için egzersizin ne derece önemli olduğunu biliyorsanız, artık kas yapmak için beslenme programı nasıl olmalıdır sorusunun cevabını anlatmaya gerek yok. Bununla ilgili eksikleriniz varsa “Vücut geliştirme beslenme programı” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Kas yapmak için beslenme

Proteinin önemini biliyorsunuz. Tekrar tekrar bunları anlatarak seni sıkmayalım, vaktini almayalım istiyoruz. O nedenle şunlara dikkat edebilirsin. Özet olarak anlatalım. Kas yapmak için  yağsız hayvansal kaynakları protein olarak kullanırken, karbonhidratları yulaf, bulgur gibi kompleks olanlardan seçebilirsiniz.

Yağlardan ise doğal sızma zeytinyağı ilk tercihiniz olabilir. Şimdi bazılarınız diyecek ki, “Bizim bunları alacak paramız yok.” O zaman tütün mamullerine verecek paralar havaya gidiyor ve sağlığınızı da tehdit ediyor. Devlet hastanelerimizde sigarayı bırakma merkezleri var. Hemen oraya başvurun ve bu illetten kurtulun. Zaten bunu içenler kas yapamaz. Sizi zayıflatır ve bir sürü zararlı etkileri olduğu zaten üzerinde de yazar.

Bir sporcuya sigara yakışmaz ve spora gönül veren kişi ondan uzak durur. Neyse bu önemli uyarımızdan sonra artık yavaş yavaş esas konumuza geçelim. Bir de konunun başında uzatmak istemiyoruz demiştim ya. Yine uzadı yazı, kusurumuza bakmayın:)

Kas yapan besinler

Biz burada kas yapmak için doğal yollardan nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda değil de direkt hangi besinleri tüketmeniz gerektiği konusuna odaklandık. Öncelikle şunu bilmenizde fayda var. İhmal edilen ve az bilinen bir gerçekten bahsedelim. Kaslar alkali ortamda gelişip büyürken, asidik ortamda erirler. Vücuttaki asit- baz dengesini korumak kas yapmak açısından büyük önem taşır.

Vücut geliştirmek isteyenlerin en çok kullandığı protein içeren gıdalar ve nişastalar asit atıklar oluştururken, sebzeler ve meyveler bazik yani alkali atıklar oluştururlar (1).

Kas yapmak için ise en iyi yolun alkali yaşam sitili olduğu tavsiye edilebilir mi? Kas büyümesinin temel şartlarından biri kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli rol oynayan yeşil yapraklı bitkileri tüketmektir. Kas yapmanın diğer şartı da iyi uykudur.

Alkali beslenmede uyku sorunlarının çözümünde de çok etkilidir (2). Buna dayanarak proteinlerin kas gelişimindeki etkisini tartışmak değil de, proteinlerin yakılması sonucunda oluşan asidik ortamın kas gelişimine olumsuz bir etkiye sahip olduğu söylenebilir. Ancak protein olmadan kas geliştirmek çok zordur. O halde doğrusu nedir?  Proteinlerin oluşturacağı asidik ortamı nötr hale getirecek gıdalardan özellikle sebzelerden uygun miktarda tüketmek gerekecektir.

İşte bu nedenle “Ben proteinli beslenirim, sporumu da yaparım ve kaslanırım.” diyenlerden misiniz? Bu tamamen yanlış. Et yediğiniz zaman mutlaka yanında yeşillik, salata ve sebze olmalıdır. Nedeni ise yukarıda da ifade edildiği gibi asit-baz dengesini kurmaktır. Bu kurallara dikkat ederek kas yapan yiyecekler listenizi oluşturabilirsiniz.

Kas yapan yiyecekler listesi

 • Yumurta + bol maydanoz
 • Kırmızı et + bol salata + zeytinyağı
 • Balık + bol salata
 • Tavuk + bol salata
 • Peynir + salatalık + domates
 • Bulgur pilavı+ ayran + salata ya da kefir

Yukarıdaki besinlerin yanlarında hangi gıda ile birlikte tüketilmeleri gerektiğini paylaştık. Zira tek başına yumurta yemek, tek başına kırmızı et tüketmek asit oranını artırır. Bu da sağlıklı değildir. Bu nedenle yanlarındaki gıdalar ile birlikte tüketmeniz hem daha sağlıklıdır hem de kas gelişimini tetikler.

Proteinler genelde asit etkisi oluşturduğu için alkali besinlerle birlikte tüketilmesinde yarar vardır.  Bazı gıdalar ise hem alkalidir hem de kas gelişimini tek başına yemek bile destekler. Bunlar:

 • Ayran
 • Yoğurt
 • Kefir
 • Çiğ badem
 • Yulaf
 • Salatalık
 • Domates
 • Kabak
 • Ceviz
 • Fındık
 • Fıstık
 • Leblebi
 • Brokoli

 olarak sıralanabilir. Bunlarla ilgili ayrıntılı bilgiler için kan yapan yiyecekler başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz. Ayrıca enerji veren yiyecekler rehberimize de bakabilirsiniz.

Bu yazımızda sağlıklı bir şekilde kas yapmanızı sağlayacak olan kas yapan yiyecekler ve kas yapan besinler üzerinde durduk. Kas yapan yiyecekler rehberinin faydalı olması açısından verilen linklerdeki makaleleri de okuyabilir ve kas yapan besinler ile ilgili ayrıntılı bilgileri öğrenebilirsiniz.

4 yorum

 1. remzi karakullukcu Ağustos 31, 2015
 2. nazım erken Eylül 1, 2015
 3. taner aras Eylül 2, 2015
 4. yakup karakaya Eylül 2, 2015

Yorum yaz