Dengeli beslenme nedir?

Dengeli beslenme nedir? Doktor size “Ancak sağlıklı ve dengeli beslenme ile sağlık sorunlarınızı çözebilir ve aşırı kilolardan kurtulabilirsiniz mi? dedi. İşte dengeli beslenme nedir rehberi ile merak ettiğiniz her sorunun cevabını bu makalede bulabilirsiniz. Bu rehberin daha etkili olması için sizlerle paylaştığımız sağlıklı beslenme önerileri ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz. Dengeli beslenen biri kilosunu da korur. Bu açıdan bakıldığında ilaç kullanmak yerine doğal olarak zayıflamayı tetikleyen yağ yakıcı besinler beslenme listelerine eklenebilir. İşte dengeli beslenme rehberi:

Dengeli beslenme nedir?

Öncelikle dengeli beslenme kavramını açıklayalım. Dengeli beslenme, gün içerisinde vücudun ihtiyacı olan miktarda protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve lifin alınmasını sağlayacak bir beslenme düzeni ile beslenmedir.

Karbonhidratların, özellikle kompleks olanlardan seçilmesi sağlıklı beslenme açısından çok önemlidir. Basit şekerler de karbonhidratlar sınıfına girse de bunlardan uzak durulması gerekiyor. Karbonhidratlar, tahıllardan, baklagillerden ve kuru yemişlerden tercih edilebilir.

Protein için yağsız kırmızı et, balık çeşitleri ve tavuk etleri tercih edilebileceği gibi haftada iki kez baklagiller yemekleri tüketilebilir.

Yağlar için, özellikle doğal sızma zeytinyağı tercih edilebilir. Vitamin ve mineralleri almak için ise meyve ve sebzelerin doğal ve organik olanlarını seçmeniz gerekiyor. Lif için ise sebzeler vazgeçilmezdir. Bunlar aynı zamanda kaliteli beslenme ile de ilgilidir.

dengeli beslenme nasıl olmalıdır

Dengeli beslenme nedir?

Dengeli beslenme nedir sorusunun cevabını daha ayrıntılı vermek için şunlara dikkat edilebilir. Meyvelerin ve sebzelerin oranının yüksek olmasına özen göstermek birinci kuraldır.

Ekmek, pirinç, patates , makarna ve diğer nişastalı gıdaların oranının daha az olması gerekiyor ve mümkün olduğunca kepekli olanları tercih etmenizde yarar var.  Ayrıca sağlıklı ve dengeli beslenme için süt ve süt ürünlerini göz ardı etmemek gerekiyor.

Süt ürünlerinde tercihiniz düşük yağlı olanlardan yana olmalıdır. Sağlıklı beslenme listesi et, balık, yumurta ve fasulye gibi gıdaları da içermelidir. İçerisinde protein olmayan diğer süt kaynaklar yağ ve şeker oranı yüksek gıdalar mümkün olduğunca sınırlandırılmalıdır hatta uzak durulmalıdır.

Dengeli beslenme önerileri

Sağlıklı ve dengeli beslenmek istiyorsanız şunlara dikkat etmenizde yarar var.

  1. Kepekli olan gıdaların oranını artırın. Böylece daha fazla lif almış olursunuz. Lif sağlıklı beslenme ve dengeli beslenme için çok önemlidir.
  2. Meyve ve sebzeyi günde en az beş porsiyon yiyin. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sebze oranının daha fazla olmasıdır. Yani günde 1 porsiyon meyve yiyorsanız 4 porsiyon sebze yemenizde fayda var.
  3. Daha fazla balık yiyin. Böyle uskumru veya sardalye gibi yağlı balık bir kısım dahil olmak üzere, her hafta balık en az iki porsiyon yiyin. Eğer balık yemek istemiyorsanız onun yerine yağsız kırmızı et ya da tavuk eti de yiyebilirsiniz.
  4. Doymuş yağ ve şeker azaltın. Şekerin en az 50 tane zararı var. Bunları düşünerek uzak durmanızda yarar var.
  5. Yetişkinler için günlük 3 gramdan daha az tuz tüketmeye çalışın.
  6. Hareketli olun, kısa mesafelerde arabaya binmeyin, günde en az 20 dakika yürümeye çalışın ve sağlıklı bir kiloya kavuşmaya çalışın.
  7. Kahvaltıyı atlamayın. O size gün için gereken enerjiyi verir. Kilo almanızı önler. Ancak doğru şekilde yapmanız gerektiğini unutmayın.

Dengeli beslenme için proteinin önemi

Proteinler vücudun büyümesi ve kendini tamir etmesi için gerekli olan, kaliteli beslenme kurallarına uygun iyi  ya da başka bir ifadeyle kaliteli besin kaynaklarıdır. Proteinlerle birlikte vitamin ve mineraller de iyi besin kaynaklarının etkisini artırabilir.
Protein denilince akla ilk gelen gıda hiç şüphesiz ettir. Et, demir, çinko gibi minerallerin yanında, B vitaminleri içeren iyi bir protein, vitamin ve mineral kaynağıdır. Ayrıca B12 vitamini başlıca kaynaklarından biridir.

Etteki yağ oranını azaltmak için mümkün olduğunca derisiz ve kümes hayvanlarını tercih edebilir ve yağsız kısımlarını yemeye çalışabilirsiniz. Parazit tehlikesinden korunmak içim etlerin çok iyi pişirilmesi gerekmektedir.
En sağlıklı yiyecekler arasından sayılan ve hafta iki kez yenmesi çoğu uzman tarafından önerilen balık,  önemli bir protein kaynağıdır ve birçok vitamin ve mineral içerir. Yağlı balıklar özellikle Omega-3 yağ asitleri açısından zengindir.

Dondurulmuş veya konserve balıkların tüketilmesi pek sağlıklı olarak kabul edilmemektedir. Bunun nedeni ise konserve ve tütsülenmiş balık çeşitlerinin genellikle tuz oranın yüksek olmasıdır.
Yukarıda sayılanlar dışında yumurta ve (fasulye, fındık ve tohum dahil) bakliyat da önemli iyi protein kaynaklarıdır.

Dengeli beslenmede süt ve süt ürünleri

Peynir ve yoğurt gibi süt ve süt ürünleri  iyi protein kaynaklarıdır. Onlar da sağlıklı kemiklere sahip olmanızı sağlayacak olan kalsiyum içerirler. Çok fazla yağlı olanları tercih etmemek gerekiyor. Yarı yağsız, % 1 yağlı sütleri kullanın veya düşük yağlı sert peynirler veya süzme peynirleri tercih edebilirsiniz.

Bu makalede dengeli  beslenme nedir rehberi ile sağlıklı beslenme ve dengeli beslenme hakkında merak ettiğiniz her sorunun cevabını öğrendiğinize inanıyoruz. Yine de dengeli beslenme nedir konusunda aklınıza takılan soruları aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak sorabilir ve uzmanlarımızdan ücretsiz destek alabilirsiniz.

Sağlıklı günler

3 yorum

  1. figen çiğdem bato Ağustos 30, 2015
  2. halide nur Ağustos 31, 2015
  3. spor hocasi Eylül 4, 2015

Yorum yaz