Basura Ne İyi Gelir Ve Basur Nasıl Geçer?

Siz de hemoroid ağrısı çekiyorsanız kısa sürede basur nasıl geçer merak ediyorsunuz ve ondan kurtulmanın yollarını arıyorsunuz demektir. Çok yaygın görülen bu problemi yaşayanlar dayanılmaz ağrılar nedeniyle basura neyin iyi geldiğini ve onun nasıl geçeceğini araştırıyor. Siz de kesin çözüm arayanlardansanız doğru adrestesiniz çünkü kanamasız veya kanamalı basura ne iyi gelir sizin için araştırdık. Hemoroid için denenmiş tedavi yollarının tümü yazımızda.

İnsanın yaşama konforunu oldukça olumsuz şekilde etkileyen sindirim sistemi hastalıklarından belki de en ağrılı ve en acı çektireni tıp dilindeki adıyla hemoroid adı verilen hastalıktır.

Çok yayın bir hastalık olup özellikle kabızlık sonucu meydana gelir. Eğer bu hastalığa yakalanmanıza neden olabilecek derecede kabızlık sorunu yaşıyorsanız kabızlığa ne iyi gelir başlıklı makalemize okumanız çok faydalı olacaktır.

Basura Ne İyi Gelir?

basura ne iyi gelir

Basur nedir?

Hemoroide halk dilinde basur denilmektedir. İsmini makat çıkışında yer alan ve yastıkçık görevi yapan hemoroidal damarlardan alan bu hastalıkta adı geçen hemoroidal damarlar çeşitli nedenlere bağlı olarak şişerek sarkmalar yapar.

Hastalık makat bölgesinde meydana geldiği için hastalar genellikle utanırlar ve doktora gitmeye çekinirler. Öncelikle bu illete sahip olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka doktora gitmeniz gerektiğini unutmayın.

Neden mi çünkü bu hastalık birçok çeşidi ve derecesi olan bir hastalıktır ve mutlaka doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir. Bu yazıda makatta iç ve dış basur nasıl geçer evde alınabilecek önlemler nelerdir buna bakacağız ancak öncelikle nedir ve neden olan faktörler nelerdir onlardan bahsedelim. Çünkü basurun nedenleri bilinirse onları ortadan kaldırmak daha kolay olacak ve ne iyi gelir anlamış olacaksınız.

Basur (Hemoroid) Nedir?

Orta yaşta olanların çoğu bilir ancak gençler basur ne demek bilmeyebilir. Basur veya tıp dilindeki adıyla hemoroid, makat bölgesindeki damarlarda bazı deformasyonlar sonucu şişmelerin meydana gelmesidir. Bunun sonucunda damarlar makattan dışarıya doğru çıkabilir ve rahat bir şekilde büyük tuvalet yapılamayabilir. Böylece tuvalet yaparken makatta ağrı ve kanamalar görülebilir.

Hemoroid, rektumdaki şişmiş damarların ortaya çıkmasıdır. Damarlar içeride olup gözle görülmeyeceği gibi, dış kısımda olup elle tutulup gözle görülebilir. Başka bir ifade ile basurun iç ve dış hemoroid olmak üzere iki çeşidi vardır. Damarların şişmesinde, yapısının bozulmasında ve hemoroid oluşumunda birçok faktör etkili olabilir. Peki, ama basurun yaygın nedenleri nelerdir şimdi onlara bakalım.

Basurun Nedenleri

 1. Kabızlık: En önemli nedenleri arasında sıklıkla yaşanan kabızlık durumları gelir. Kabızlık makat bölgesindeki damarların tahriş olmasına ve bozulmasına neden olur. Bu nedenle kabızlıktan kurtulmanın yolları nelerdir öğrenmek için kabızlık nasıl geçer ile ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.
 2. Hijyen: Bu hastalığa neden olan diğer bir neden de makat temizliğinin iyi yapılamamasıdır. Makat bölgesindeki hijyene dikkat edilmez ise orada bakteriler ve mikroplar üreyebilir. Bu nedenle o bölgenin hijyenine dikkat etmek bu duruma yakalanmamak açısından çok önemlidir.
 3. Yanlış dışkılama şekli: Hemoroide neden olan bir diğer neden de doğru dışkılama tekniklerine aykırı yanlış dışkılama yollarıdır. Bunlar çok zorlanarak dışkılama yapmak ya da başka bir ifadeyle aşırı ıkınmaktır. Aşırı kabızlık ve aşırı ishal bu hastalığa neden olabiliyor.  Önemli olan kabız ya da ishal olmadan rahat bir şekilde dışkılama yakmaktır. Bunu gerçekleştirmek için de dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bunlar daha sonra aşağıdaki bölümlerde ele alınacaktır.
 4. İlaç kullanımı: Bazı ilaçların kullanımı bu rahatsızlığa neden olabilir; ilaçların yan etkilerine bakıldığında diyare yani ishal ve kabızlık yazıyorsa bu ilaçlara dikkat etmek gerekir. Hemoroidin nedenleri tabii ki bunlarla sınırlı değildir.
 5. Hareketsiz yaşam: Beslenme dışında sürekli oturmak ve hareketsiz bir yaşam da makat bölgesindeki şişmeleri tetikleyebilir. Bazen antibiyotik kullanımı da ishale ya da kabızlığa neden olabilir. Bunun için doktor yazarsa içebilirsiniz. Zaten artık yasal olarak da doktor yazmadan eczane antibiyotik vermiyor.
 6. İshal: Makat bölgesi damarlarının bozulmasına neden olan bir diğer faktör de ishaldir. Sanılanın aksine sadece kabızlık değil, aynı zamanda yakıcı ishal de hemoroidal damarların yanmasına ve tahriş olmasına neden olabilir. Sürekli bir ishal durumu çekiyorsanız bu dertten kurtulmak için ishale ne iyi gelir başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.
 7. Genetik Yatkınlık: Ailede anne ya da babada böyle hastalık durumları varsa çocuklar da bu hastalığa yatkın olabileceği için gereken önlemler alınabilir.
 8. Beslenme bozuklukları: Hastalığın oluşumuna neden olan en önemli faktörlerden biri de beslenme bozukluklarıdır. Yeterince su içilmemesi, gerekli miktarda sıvı alınmaması, lif açısından zengin olmayan besinlerle beslenilmesi, sürekli fastfood tarzı gıdalarla beslenmesi, sulu yemekler yenilmemesi, hep kuru gıdalarla beslenilmesi gibi durumlarda maalesef kabızlığa bağlı makat damarlarının deforme olması söz konusudur. Aşırı kola, çay, kahve içmek de bu soruna sebep olabilir.

Hastalığın nedenleri dört başlık altında toplanabilir. Bunlar;

 • Bağırsak hareketi ya da dışkılama dışında
 • Kronik kabızlık durumları
 • Dışkılama sırasında uzun süre oturmak
 • Aileye genetik olarak yatkınlık

olarak sıralanabilir.

Basur Belirtileri

En önemli belirtilerinden birisi makat bölgesindeki dayanılmaz ağrılardır. Bunun dışında kaşıntı ve kanama da olabilir. Ayrıca makattaki damarlar şişerek meme şeklini alabilir ve elle hissedilebilir.

Her kanama ve ağrı bu hastalığa yakalandığınız anlamına gelmez. Çünkü bazen makatta oluşan çatlak ve yırtıklar da kanamaya neden olabilir. İşte bu nedenle kendi kendinize teşhis koymak yerine hemen bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir.

Ne yazık ki birçok kişi utancından doktora gidemez ve uzman olmayan kişilerin denedikleri yöntemler ile yanlış tedavi yolları uygular. Sonuç olarak geçici bir süre ağrılar diner ancak kalıcı bir sonuç elde edilmez. Uzman biri tarafından tedavi edilmediğinde durum kronik hale gelir ve yıllarca aynı ağrılar çekilir. Peki belirtileri nelerdir?

Basurun yaygın belirtileri şu şekilde açıklanabilir:

 1. Anüs ve çevresinde aşırı kaşıntı
 2. Makatta tahriş ve ağrı
 3. Makatta kaşıntılı veya ağrılı bir şişlik
 4. Büyük abdesti kontrol edememe ve kaçaklar
 5. Ağrılı bağırsak hareketleri

Bu belirtiler sizde de varsa hemen bir genel cerraha görünmenizde fayda vardır. Erken teşhis bu hastalık için çok önemlidir çünkü belirli prensiplere uyulduğunda kendiliğinden düzelebilir.

Makatta İç ve Dış Basur Memesi Nasıl Geçer?

Hastalığın derecelerine göre farklı tedavi yolları uygulanabilir. Eğer ileri derecede değil ve yeni başlamakta ise doktor anti hemoroidal merhem, fitil ya da kremler verebilir. Bunları dışkılamadan önce ya da sonra doktorunuzun önereceği şekilde kullanabilirsiniz.

Bazen de oradaki damarları iyileştiren ve ağız yoluyla alınabilen bazı ilaçlar da doktor tarafından reçetenize yazılabilir. Ancak size doktor hangi tedavi yolunu uygularsa uygulasın, burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta beslenme düzeninizi sağlıklı beslenme kurallarına uygun olarak oluşturmanızdır.

İster ilaç tedavisi, ister cerrahi bir yöntem ile tedavi olun, beslenmenize dikkat etmezseniz tekrarlama olasılığı her zaman vardır. Kabız olmaya devam ettikçe basurun yeniden oluşma ihtimalini artırmış olursunuz. Bu nedenle sağlıklı bir beslenme listesi içeren bir beslenme programı uyguladığınızdan emin olmalısınız.

Bazen de derecesine göre cerrahi işlemler yapılabilir. Bunların da bir çok çeşidi vardır. Enjeksiyon, hemoroid memelerini bağlama ve lazer ameliyat bunlardan bazılarıdır. Ancak hafif düzeyde olanlar sağlıklı beslenme ve doğru dışkılama teknikleri ile bu problemden kısa sürede kurtulabilir.

İbrahim Saraçoğlu Hemoroite Ne İyi Gelir?

İbrahim Saraçoğlu hemoroite ne iyi gelir sizin için açıklıyor. Hemoroid için kür nasıl uygulanır ve nelerden uzak durmak gerekir öğrenmek için hemen izleyebilirsiniz.

Basur Nasıl Geçer ve Basura İyi Gelen Yiyecekler

Su için: Bazı kimseler “Canım hiç su içmek istemiyor.” der ve günde bir bardak su bile içmezler, sonradan “Ben neden kabız oluyorum?” diye yakınırlar. Günde 8 ile 10 bardak su arasında su içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Lifli beslenin: Asıl önemli olan ve kişilerin beslenme ile ilgili dikkat etmeleri gereken diğer bir hususta lif açısından zengin besinlerin beslenme listelerine gerektiği şekilde eklenmesidir. Yani su ve lifli gıdalar bu hastalığa iyi gelir; çünkü bunların alınması kabızlığı önleyip rahat bir dışkılamayı sağlayacağı için hastalığın daha çabuk iyileşmesini sağlayabilir.

Su içerken de dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. O da yemeklerden en az yarım saat önce ve en az yarım saat sonra olmak üzere su içmektir; çünkü yemeklerle birlikte sıvı alınması aside neden olmaktadır. Bu da sindirim ve makat damarları için iyi bir durum değildir.

Lif takviyesi kullanabilirsiniz: Yukarıda lif açısından zengin besinlerin bu illete iyi gelebileceğini söylemiştik. Bazen besinlerden yeterince lif alınamayabilir. Bu sebeple doktorunuzun önereceği lif içeren takviyeleri kullanabilirsiniz ancak her şeyin doğal olanının daha iyi olduğunu bilirsiniz. Bu nedenle her ne kadar bazen günlük besinlerle lif oranı yeterli olmasa da lif açısından zengin besinler nelerdir öğrenerek onları yemek lazım.

Lif açısından zengin yiyeceklerin başında bezelye daha sonra sırasıyla mercimek, esmer fasulye, Lima fasulyesi, enginar, kırık bezelye, brokoli, Brüksel lahanası, ahududu, böğürtlen, avakado, armut, kepek, kepekli makarna, arpa ve yulaf ezmesidir.

Beyaz ekmek yerine tam buğdayı tercih edebilirsiniz: Ekmek yiyorsanız veya ekmeği bırakamıyorsanız beyaz ekmek yerine kepek ekmeğini ya da tam buğday ekmeğini tercih edebilirsiniz. Kepek ekmeğinde ve tam buğday ekmeğinde lif oranı beyaz ekmeğe göre daha yüksektir. Sebzeler, meyveler, yeşil yapraklılar, yeşillikler daha liflidir.

Özellikle haşlanmış ıspanak, pırasa, hıyar ve kabak basura iyi gelen yiyecekler arasındadır. Yine her öğünde çorba içmek hemoroit için iyi bir çözüm olabilir ancak çorba derken şehriye çorbasından bahsetmiyoruz ya da hamur içeren çorbaları kastetmiyoruz.

Basur çorbası için: Çorba derken sebze çorbalarından bahsediyoruz. İşte tam bu amaç için hazırlanmış kabızlık önleyici diyet sebze çorbası makalesini okuyabilirsiniz. Kısaca değinecek olursak patates, soğan, maydanoz, kabak, havuç gibi besinler hijyen kurallarına uygun bir şekilde kabukları soyulup yeterince pişirilir ve daha sonra mutfak robotu ile öğütülür. Sabah öğle akşam her öğünden önce içilir. Her öğün için 2 kepçe yeterlidir.

Kafeinli ve gazlı içecekleri sınırlandırın: Çaydan, kahveden, asitli içeceklerden uzak durmanız çok önemlidir. Yine acılı baharatlı gıdalar bu rahatsızlığı tetikleyebileceği için onlar da mümkün olduğunca yememek gerekir. Kendi deneyimlerimden yola çıkacak olursak bu rahatsızlığım için doktora gittiğimde portakal yememem gerektiğini söylemişti.

Doktor kontrolünü ihmal etmeyin: Genel cerrahi uzmanına görünün. Uzun süredir devam eden bir hemoroid söz konusu ise çok kan kaybetmiş olabilirsiniz. Bu durumda kan testi yaptırmanız gerekebilir.

Tahlil sonucunda kansızlık sorunu yaşadığını ortaya çıkabilir. Böyle bir durum söz konusu ise hemen kan yapan yiyecekler başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Dışkılama Nasıl Olmalıdır?

Büyük tuvaletiniz gelmeden dışkılamak için kendinizi zorlamayın. Yapmak için kendinizi zorlamayın, ıkInmayın. Zorlama makattaki damarların yapısını bozabilir. O halde tuvalete gittiniz beş dakika kadar geçti artık yapmaya çalışmayın yani burada ifade etmek istediğim tuvaletiniz geldiği halde onu yapmamak değildir yanlış anlaşılmasın, gelmediği halde yapmaya çalışmaktır. Sakıncalı olan gelmediği halde yapmaya çalışmaktır.

Gün boyunca sürekli oturuyorsanız belirli aralıklarda ayağa kalkın, hareket edin ve biraz yürümeye çalışın, spor ve egzersiz hemoroide iyi gelebilir. Ancak vücut geliştirme yapanlar ağır kaldırdıklarında bu soruna sahip olabilirler yani aşırıya kaçmamak gerekir. Ayrıca diyaframdan nefes almaya dikkat etmek her açıdan faydalıdır.

Dışkılama yaparken kaslarınızı çok fazla sıkmadan oradaki damarların hasar görmesine neden olmayacak şekilde yapmaya çalışmak önemlidir. Dışkılama bittikten sonra yapılacak olan temizlik de çok önemlidir. Özellikle tuvalet kağıtlarıyla yapılan temizlikte o bölge tahriş olmakta ve makat bölgesindeki damarlarda şişme gelişebilmektedir ya da ağrıları artırabilmektedir.

Tuvalet kağıdı çok fazla bastırmadan önce pislikler temizlenip sonra ıslak mendil kullanılabilir ancak ıslak mendilin markasının iyi olmasını pH değerinin de uygun olmasına özen göstermek lazımdır. Daha sonra yine fazla bastırmadan tuvalet kağıdı ile kurulama yapabilirsiniz.

Basura İyi Gelen Gıdalar


 • Lifli gıdalar
 • Günde 1-1,5 litre su
 • At kestanesi
 • Keten tohumu (Kabızlık varsa)
 • Şahtere otu
 • Kabaklı sebze çorbası
 • Karnıyarık otu tohumu

Dr. Ender Saraç Basuru Ne Geçirir Açıklıyor:

Yorum

 1. Selin Eylül 1, 2017
 2. Ahmet Eylül 15, 2017
 3. nilüfer sipahi Eylül 15, 2017
 4. Tulay Kasım 12, 2017
 5. nilüfer sipahi Kasım 12, 2017
 6. Ahmet Erduvan Nisan 27, 2020

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!