Geçmiş olsun Türkiye. Başımız sağ olsun.

Enerji Veren Besinler – Uçuran 25 Yiyecek

Enerji veren yiyecekler hakkında hazırladığımız bu rehberde vücuda enerji veren besinler ve enerjinizi artırma yolları ile halsizliği ortadan kaldıran yiyecekler nelerdir sorusunu cevapladık. Ancak ilgi çekici olan yapılan araştırmalarda yorgunluk ve halsizlik gibi sorunları önlemede kalorisi çok olan yiyeceklerin değil, kalorisi çok az olan su ve limon gibi gıdaların daha etkili olmasıdır. Örneğin baklavanın hep can verici düşünülür ancak onu yemek kan şekerini birden yükseltip birden düşürdüğü için halsizliğe ve yorgunluğa neden olacaktır. İşte bu yazıda sadece vücudunuzu iyi hissettiren besinler nelerdir sorusunu değil aynı zamanda sizi daha dinamik yapacak, yorgunluğu giderici, halsizliğe iyi gelen enerji verici yiyecekleri de açıklıyoruz.

Enerji veren besinler

Enerji veren yiyecekler

Özellikle yaz aylarının sonuna ve kış aylarının başlangıcına doğru vücudumuzun gücü tükenebilir. Böylece halsizlik, yorgunluk ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar kapımızı çalmaya başlar.

İçinizden bir şey yapmak gelmiyor mu? Kendinizi çok yorgun ve bitkin mi hissediyorsunuz? Hiç merak etmeyin. Son zamanlarda hayat ışığım azaldı, halsizlikten hiç bir şey yapasım gelmiyor, bir an önce canlılığımı artırıp kendimi toparlamak istiyorum gibi cümleleri çok sık mı kullanmaya başladınız?

Kilo almak, zayıflamak ya da kas yapmak için gerekli gücü toparlamanızı sağlayacak olan bir liste hazırladık. Üstelik bu liste sadece karbonhidratlardan oluşmuyor. Vitaminler, yemekler, ilaçlar, gıda takviyeleri bağlamında gücünüze güç katan gıdalar nelerdir sizin için araştırdık. İşte en ayrıntılı değerlendirme:

Enerji Veren Besinler

Aşırı zayıflık problemi de aşırı kilo problemi de halsizliğe, yorgunluğa ve enerjinizi düşüren durumlara neden olabilir. Kendinizi yorgun ve halsiz hissetmenin yanında bir de kilo alamama gibi bir probleminiz de varsa kilo aldıran yiyecekler ile ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

Eğer kilo vermekte zorlanıyorsanız bu enerji veren besinler makalemizi okumadan önce kilo verdiren yiyecekler nelerdir öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kilo vermek için en önemli faktör hiç şüphesiz beslenmedir. Ancak bu faktör egzersiz ile bir araya geldiğinde kilo verme süreci olumlu etkilenir. Zayıflamanıza yardımcı en kolay egzersizleri öğrenmek için zayıflama hareketleri ile ilgili yazımıza da bakmanız çok faydalı olacaktır.

Enerji Veren Yöntemler

Güç veren yiyeceklerin daha etkili sonuçlar vermesinde önemli roller oynayan yöntemlerden bahsedelim. Bunlardan en önemlisi sağlıklı beslenme kurallarına uygun bir beslenme programının takip edilmesidir. Tabi lif açısından zengin gıdalar tüketmek, karbonhidratlardan kompleks olanları tercih etmek ve protein içeren besinleri yemek de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

1. Uyanır Uyanmaz Su İçin

İçerisinde her ne kadar kalori olmasa da halsizliği ortadan kaldırmak için aslında en etkili, kanın asitlik oranının normale çekilmesinde ve mikroorganizmaların yaşamasına imkan vermeyen ve onların vücuttan daha çabuk atılmasını sağlayan hayati bir maddedir su.

Su vücuda canlılık veren maddelerin kullanılabilmesini sağlayan enzimlerin çalışması için oldukça gerekli bir zindelik kaynağıdır. Bu nedenle uyanır uyanmaz  1-2 bardak su içebilirsiniz. Bu size hayat verecektir. Susuzluk eşittir halsizlik ve yorgunluktur, unutmayın.

2. Kahvaltıda Lif Alın

Gün boyunca zinde olabilmeniz için güne mutlaka kahvaltı ile başlamanız gerekiyor.

Özellikle kahvaltının lif açısından yüksek değerli besinler içermesi de büyük önem taşıyor. Ancak kahvaltıya gereken önem verilmiyor ve özellikle çalışanlar açısından genellikle çay, simit ve poğaça gibi sağlıksız un ve şeker oranı yüksek ve lif oranı az gıdalarla geçiştiriliyor. Durum böyle olunca yani lif açısından fakir, kalitesiz besinler kan şekerini çok çabuk yükseltip bir anda düşmesine neden oluyor. Bunun sonucunda da halsizlik ve yorgunluk başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar meydana geliyor.

Kahvaltıdaki lif oranını nasıl artırabiliriz? Kahvaltıda yenebilecek lif oranı yüksek gıdalar şunlardır: Salatalık, domates, yeşil biber, patlıcan közlemesi, 1 dilimi geçmemek üzere tam buğday ekmeği, 1 adeti geçmemek şartıyla kuru kayısı, kuru incir ve kuru erik. Kahvaltıda bu gıdalardan lif alsanız da bunlar 1 gün için yetmeyeceği için diğer öğünlerde de lif alımına dikkat etmeniz gerekiyor.

3. Öğle ve Akşam Lif Alımını Sürdürün

Yukarıda da ifade edildiği gibi sadece kahvaltıda alınan lifler tüm gün için yeterli olmaz. Bu nedenle diğer öğünlerde de lif oranı yüksek gıdalar tüketmeniz ve sağlıklı beslenme listesi içinde olması gereken yiyecekler nelerdir, bilmeniz gerekiyor.

Meyvelerden en lifli olanı elmadır. Çoğu uzman günde  1 tane elma yenmesi öneriyor. Lif oranı yüksek diğer meyveler ise ahududu, armut, çilek ve kuru erik olarak sayılabilir. Meyve salataları iyi bir tercih olabilir.

Gün boyunca tabi ki meyve ile beslenmeniz mümkün değil. Aslında lif denilince akla öncelikle sebzeler gelmelidir. Lifli beslenmek istiyorsanız sebzeler vazgeçilmezdir.

Lif oranı en yüksek sebzeler ise Brüksel lahanası, havuç, enginar, brokoli ve ıspanak olarak sıralanabilir. Ayrıca kabak, mısır ve lahana çeşitleri de lif oranı açısından yüksektir.

Her ne kadar akla ilk sebzeler gelir denilse de lif açısından oldukça zengin diğer bir gıda türü de baklagillerdir. Bu nedenle her gün olmasa da hafta da iki kez yenmesi kaliteli beslenme açısından önemlidir.

Lif oranı en yüksek baklagiller ise fasulye çeşitleri, bezelye, mercimek olarak sıralanabilir. Bunlar dışında bulgur pilavı ve spagetti de lif açısından oldukça iyidir.

4. Kan Şekerinizi Birden Yükseltmeyin.

Kan şekerinizin birden yükselip birden düşmesine neden olan basit şekerlerden ve rafine gıdalardan uzak durmanız gün boyu enerjinizi dengede tutmak için çok önemlidir.

Kan şekerini yükseltmemek için özellikle basit karbonhidratları değil de içinde kompleks karbonhidrat içeren gıdalardan tüketebilirsiniz.

Kan şekerini dengede tutması açısından özellikle yulaf bu açıdan kaliteli bir besindir ve kaliteli karbonhidrat içerir. Ayrıca diyet listenize sağlıklı yağlar, kaliteli karbonhidratlar ve protein  içeren kuru yemişleri de ekleyerek ve bu gıdaları ara öğünlerde tüketerek kan şekerinizi ani değişikliklerden koruyabilirsiniz.

5. Ara Öğünlere Dikkat Edin

Eğer gün boyunca gücünüz tükeniyor ve çok halsiz oluyorsanız küçük kaliteli besinler içeren ara öğünler ile düşen enerjinizi yeniden canlandırabilirsiniz.

Ara öğünlerde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise basit şekerlerden uzak durularak ceviz, çiğ badem, süt, ayran, kefir gibi daha kaliteli besin öğeleri içeren besinlerin tüketimine önem verilmesidir.Enerji Veren Yiyecekler Listesi

İster karbonhidrat, ister protein ve isterse de yağ olsun mutlaka kaliteli olmasına ve lif oranının yüksek olmasına dikkat etmek gerekir.

Aşağıda yorgunluğu ve halsizliği ortadan kaldıran gıdalar listelendi. Gün boyunca halsiz misiniz? Bazen kolunuzu bile kaldıramıyor musunuz? Sorun değil, şu gıdaların alımını artırmak güç düzeyinizi normale getirebilir ve düzenli bir yaşam ile de hatta daha yükseltebilirsiniz.

Enerjiyi uzun süre dengede tutan gıdalar ile kan şekerini ayarlayan yiyecekler:

 • Su
 • Yumurta
 • Zeytinyağı
 • Keçiboynuzu pekmezi
 • Hindistan cevizi yağı
 • Domates
 • Salatalık
 • Maydanoz
 • Yoğurt
 • Kefir
 • Çiğ badem
 • Ceviz
 • Fındık
 • Antep fıstığı
 • Yeşil fıstık
 • Yağsız süt
 • Balık türleri
 • Yağsız kırmızı et
 • Derisi sıyırılmış tavuk eti
 • Kuru fasulye
 • Tavuk ciğeri
 • Kelle paça
 • Zeytinyağlı salatalar
 • Az şekeri morumsu ve kırmızı meyveler
 • Yeşil meyveler

Bu gıdalar hem besin değeri oldukça iyi, karbonhidrata ek olarak, protein, yağ, vitamin, mineral ve antioksidan içeren güç veren gıdalardır. Bu gıdalar uzun dönemde gücünüzü koruyabilecek gıdalardır.

Enerji Veren Karbonhidratlar

Kuşkusuz bütün karbonhidratlar kalori açısından yüksektir. Ancak kalori yüksek her karbonhidratı güç veren yiyecekler sınıfında saymamız doğru olmaz. Neden mi?

Bir çok karbonhidrat içerdiği söylenen yiyecekler aslında basit şeker ihtiva eder ve bunlar boş kalori olarak değerlendirilebilir. Örneğin bir bardak kolanın içinde tam 17 tane kesme şeker kadar şeker var. Bu yaklaşık 34 gram eder. Bu değeri 4,1 ile çarparsak 140 kalori demektir. Ancak, bu besin değeri olmayan, vitamini sıfır değerde ve protein oranı sıfır olan boş kaloridir. Bu nedenle kan şekerini hızlı yükseltmeyen kompleks karbonhidratları tüketebilirsiniz. Özellikle süt ürünlerinde, kuru yemişlerde, sebzelerde ve baklagillerde bulunan karbonhidratlar sağlıklı kalori veren karbonhidratlar olarak sıralanabilir.

Enerji Veren Proteinler

Proteinler vücudun onarımında, hücrelerin yenilenmesinde, büyümesinde ve çoğalmasında çok önemli etkilere sahiplerdir.

Vücuttaki bir çok yapı proteinden meydana gelir. Kalori açısından yağlardan daha az kalori içerirler ancak beslenme listeleri için  kaliteli yiyecek türü sınıfındadır.

Kuru yemişlerde, balık türlerinde, yağsız kırmızı et ve tavuk etinde bulunan proteinler tercih edilebilir.

Enerji Veren Yağlar

Salatanızın üzerinde gezdireceğiniz doğal sızma zeytinyağı güç açısından oldukça faydalı olmakla birlikte sağlık için de birebirdir ve vücut için birçok hayati fonksiyonda etkili sağlıklı yağ asitlerini de içerir. Ayrıca doğal yani organi tereyağının yanı sıra fındık, fıstık ve çiğ badem gibi kuru ve çiğ yemişler de sağlıklı yağlar içerir. Bu sağlıklı yağların 1 gramında yaklaşık 9 kilo kalori vardır. Ancak yağlar çok kalorili diye sağlıksız olanlarından özellikle cips, kızartma, margarin gibi gıdalardan uzak durmanızda fayda vardır. Güç veren sağlıklı yağlardan en faydalı yağlardan biri de Hindistan cevizi yağıdır.Enerjiyi Artıran Tarifler

Normalde halsizlik gibi bir probleminiz yok mu? Sadece bugün mü halsiz hissettiniz? Geçici bir halsizlik durumu ile karşı karşıyasınız? O zaman şu tariflere bakabilirsiniz.

Ballı Ve Limonlu Su: Bir bardak su içine bir yemek kaşığı bal  ekleyin ve 10-20 damla arası limon suyu sıkın. İyice karıştırın. Bal kalori verir, bor minerali içerir ve sizi hoplatır. Limon zaten mikrop öldürücü, antioksidan ve C vitamini ve şifa kaynağı. Ayrıca alkali su içmek bu açıdan da fayda sağlar.

Meyve Salatası: Bulunduğunuz mevsime göre kivi, portakal, muz, mandalina, avokado, kiraz, çilek, şeftali ve kayısı uygun oranlarda karıştırılıp yenilebilir.

Gerçek Meyve Suyu: Bomba olarak tabir edilen içerisine nar, portakal, havuç, muz, kivi, çilek gibi meyveler konulan doğal gerçek meyve suları da kaybettiğiniz canlılığı ve mineralleri vücudunuza geri kazandırır.

Hindistan Cevizi Yağı ve Keçiboynuzu Pekmezi: 1 dilim tam buğday ekmeği üzerine 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 1 çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi koyun. Afiyetle yiyin ve zinde olun. Kahvaltıda yenmesi daha uygundur.

Yorum

 1. vahdettin Eylül 2, 2015
 2. Sameddin Temmuz 6, 2016

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!