Enerji veren yiyecekler

Sağlıklı Yaşam, Kaliteli beslenme, Sağlıklı beslenme, Ne iyi gelir?

Enerji veren yiyecekler ile hazırladığımız bu rehberde vücuda enerji veren besinler ve enerjinizi artırma yolları ile halsizliği ortadan kaldıran yiyecekler üzerine odaklanalım istedik. İşte en ayrıntılı enerji veren yiyecekler burada.

Enerji veren besinler
Enerji veren yiyecekler

Özellikle yaz aylarının sonuna ve kış aylarının başlangıcına doğru vücudumuzun enerjisi tükenebilir. Böylece halsizlik, yorgunluk ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar kapımızı çalmaya başlar.

İçinizden bir şey yapmak gelmiyor mu? Kendinizi çok yorgun ve bitkin mi hissediyorsunuz? Hiç merak etmeyin. Son zamanlarda enerjim azaldı, halsizlikten hiç bir şey yapasım gelmiyor, bir an önce enerjimi artırıp kendimi toparlamak istiyorum gibi cümleleri çok sık mı kullanmaya başladınız?

İşte enerji veren yiyecekler hakkındaki bu yazıda tüm enerji veren besinler listesine ulaşabileceksiniz.

Enerji veren yiyecekler

Aşırı zayıflık problemi de aşırı kilo problemi de halsizliğe, yorgunluğa ve enerjinizi düşüren durumlara neden olabilir. Kendinizi yorgun ve halsiz hissetmenin yanında bir de kilo alamama gibi bir probleminiz de varsa kilo aldıran yiyecekler ile ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

Eğer kilo vermekte zorlanıyorsanız bu enerji veren besinler makalemizi okumadan önce kilo verdiren yiyecekler nelerdir öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kilo vermek için en önemli faktör hiç şüphesiz beslenmedir. Ancak bu faktör egzersiz ile bir araya geldiğinde kilo verme süreci olumlu etkilenir. Zayıflamanıza yardımcı en kolay egzersizleri öğrenmek için zayıflama hareketleri ile ilgili yazımıza da bakmanız çok faydalı olacaktır.

Enerji veren yöntemler

Enerji veren besinler hakkında tabi ki önemli ayrıntıları paylaşmadan önce bu enerji veren yiyeceklerin daha etkili sonuçlar vermesinde önemli roller oynayan yöntemlerden bahsedelim.

1. Uyanır uyanmaz su içebilirsiniz.

İçerisinde her ne kadar kalori olmasa da halsizliği ortadan kaldırmak için aslında en etkili, kanın asitlik oranının normale çekilmesinde ve mikroorganizmaların yaşamasına imkan vermeyen ve onların vücuttan daha çabuk atılmasını sağlayan hayati bir maddedir su.

Su vücuda enerji veren maddelerin kullanılabilmesini sağlayan enzimlerin çalışması için oldukça gerekli bir enerji kaynağıdır. Bu nedenle uyanır uyanmaz  1-2 bardak su içebilirsiniz. Bu size hayat verecektir. Susuzluk eşittir halsizlik ve yorgunluktur, unutmayın.

2. Kahvaltıda lif almaya  özen gösterin. 

Gün boyunca enerjik olabilmeniz için güne mutlaka kahvaltı ile başlamanız gerekiyor.

Özellikle kahvaltının lif açısından yüksek değerli besinler içermesi de büyük önem taşıyor. Ancak kahvaltıya gereken önem verilmiyor ve özellikle çalışanlar açısından genellikle çay, simit ve poğaça gibi sağlıksız un ve şeker oranı yüksek ve lif oranı az gıdalarla geçiştiriliyor. Durum böyle olunca yani lif açısından fakir, kalitesiz besinler kan şekerini çok çabuk yükseltip bir anda düşmesine neden oluyor. Bunun sonucunda da halsizlik ve yorgunluk başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar meydana geliyor.

Peki ama kahvaltıdaki lif oranını nasıl yükseltebilirim? mi diyorsunuz. Kahvaltıda yenebilecek lif oranı yüksek gıdalar şunlardır: Salatalık, domates, yeşil biber, patlıcan közlemesi, 1 dilimi geçmemek üzere tam buğday ekmeği, 1 adeti geçmemek şartıyla kuru kayısı, kuru incir ve kuru erik. Kahvaltıda bu gıdalardan lif alsanız da bunlar 1 gün için yetmeyeceği için diğer öğünlerde de lif alımına dikkat etmeniz gerekiyor.

3. Öğle ve akşam öğünlerinde lif alımını sürdürün.

Yukarıda da ifade edildiği gibi sadece kahvaltıda alınan lifler tüm gün için yeterli olmaz. Bu nedenle diğer öğünlerde de lif oranı yüksek gıdalar tüketmeniz ve sağlıklı beslenme listesi içinde olması gereken yiyecekler nelerdir, bilmeniz gerekiyor.

Meyvelerden en lifli olanı elmadır. Çoğu uzman günde  1 tane elma yenmesi öneriyor. Lif oranı yüksek diğer meyveler ise ahududu, armut, çilek ve kuru erik olarak sayılabilir. Meyve salataları iyi bir tercih olabilir.

Gün boyunca tabi ki meyve ile beslenmeniz mümkün değil. Aslında lif denilince akla öncelikle sebzeler gelmelidir. Lifli beslenmek istiyorsanız sebzeler vazgeçilmezdir.

Lif oranı en yüksek sebzeler ise Brüksel lahanası, havuç, enginar, brokoli ve ıspanak olarak sıralanabilir. Ayrıca kabak, mısır ve lahana çeşitleri de lif oranı açısından yüksektir.

Her ne kadar akla ilk sebzeler gelir denilse de lif açısından oldukça zengin diğer bir gıda türü de baklagillerdir. Bu nedenle her gün olmasa da hafta da iki kez yenmesi kaliteli beslenme açısından önemlidir.

Lif oranı en yüksek baklagiller ise fasulye çeşitleri, bezelye, mercimek olarak sıralanabilir. Bunlar dışında bulgur pilavı ve spagetti de lif açısından oldukça iyidir.

4. Kan şekerinizi birden yükseltmeyin.

Kan şekerinizin birden yükselip birden düşmesine neden olan basit şekerlerden ve rafine gıdalardan uzak durmanız gün boyu enerjinizi dengede tutmak için çok önemlidir.

Kan şekerini yükseltmemek için özellikle basit karbonhidratları değil de içinde kompleks karbonhidrat içeren gıdalardan tüketebilirsiniz.

Kan şekerini dengede tutması açısından özellikle yulaf bu açıdan kaliteli bir besindir ve kaliteli karbonhidrat içerir. Ayrıca diyet listenize sağlıklı yağlar, kaliteli karbonhidratlar ve protein  içeren kuru yemişleri de ekleyerek ve bu gıdaları ara öğünlerde tüketerek kan şekerinizi ani değişikliklerden koruyabilirsiniz.

5. Ara öğünlere dikkat edin.

Eğer gün boyunca enerjiniz tükeniyor ve çok halsiz oluyorsanız küçük kaliteli besinler içeren ara öğünler ile düşen enerjinizi yeniden canlandırabilirsiniz.

Ara öğünlerde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise basit şekerlerden uzak durularak ceviz, çiğ badem, süt, ayran, kefir gibi daha kaliteli besin öğeleri içeren besinlerin tüketimine önem verilmesidir.

Enerji veren besinler

Enerji veren besinler derken ister karbonhidrat, ister protein ve isterse de yağ olsun mutlaka kaliteli olmasına ve lif oranının yüksek olmasına dikkat etmek gerekir.

Enerji veren yiyecekler listesi

Aşağıda yorgunluğu ve halsizliği ortadan kaldıran ve enerji veren yiyecekler listelendi. Gün boyunca halsiz misiniz? Bazen kolunuzu bile kaldıramıyor musunuz? Sorun değil, şu gıdaların alımını artırmak enerji düzeyinizi normale getirebilir ve düzenli bir yaşam ile de hatta daha yükseltebilirsiniz.

Enerji veren ve enerjiyi uzun süre dengede tutan gıdalar ile kan şekerini ayarlayan yiyecekler:

 • Su
 • Yumurta
 • Zeytinyağı
 • Domates
 • Salatalık
 • Maydonoz
 • Yoğurt
 • Kefir
 • Çiğ badem
 • Ceviz
 • Fındık
 • Antep fıstığı
 • Yeşil fıstık
 • Yağsız süt
 • Balık türleri
 • Yağsız kırmızı et
 • Derisi sıyırılmış tavuk eti
 • Kuru fasulye
 • Tavuk ciğeri
 • Kelle paça
 • Zeytinyağlı salatalar
 • Az şekeri morumsu ve kırmızı meyveler
 • Yeşil meyveler

Bu gıdalar hem besin değeri oldukça iyi, karbonhidrata ek olarak, protein, yağ, vitamin, mineral ve antioksidan içeren enerji veren gıdalardır. Bu gıdalar uzun dönemde enerjinizi düzene sokabilecek gıdalardır.

Enerji veren karbonhidratlar

Kuşkusuz bütün karbonhidratlar kalori açısından yüksektir. Ancak kalori yüksek her karbonhidratı enerji veren yiyecekler sınıfında saymamız doğru olmaz. Neden mi?

Bir çok karbonhidrat içerdiği söylenen yiyecekler aslında basit şeker ihtiva eder ve bunlar boş kalori olarak değerlendirilebilir. Örneğin bir bardak kolanın içinde tam 17 tane kesme şeker kadar şeker var. Bu yaklaşık 34 gram eder. Bu değeri 4,1 ile çarparsak 140 kalori demektir. Ancak, bu besin değeri olmayan, vitamini sıfır değerde ve protein oranı sıfır olan boş kaloridir. Bu nedenle yukarıda enerji veren yöntemler arasında sayılan kan şekerini hızlı yükseltmeyen karbonhidratları tüketebilirsiniz. Özellikle süt ürünlerinde, kuru yemişlerde, sebzelerde ve baklagillerde bulunan karbonhidratlar sağlıklı enerji veren karbonhidratlar olarak sıralanabilir.

Enerji veren proteinler

Proteinler vücudun onarımında, hücrelerin yenilenmesinde, büyümesinde ve çoğalmasında çok önemli etkilere sahiplerdir.

Enerji veren besinler
Enerji Veren Yiyecekler

Vücuttaki bir çok yapı proteinden meydana gelir. Enerji açısından yağlardan daha az kalori içerirler ancak beslenme listeleri için  kaliteli yiyecek türü sınıfındadır.

Kuru yemişlerde, balık türlerinde, yağsız kırmızı et ve tavuk etinde bulunan proteinler tercih edilebilir.

Enerji veren yağlar

Salatanızın üzerinde gezdireceğiniz doğal sızma zeytinyağı enerji açısından oldukça faydalı olmakla birlikte sağlık için de birebirdir ve vücut için birçok hayati fonksiyonda etkili sağlıklı yağ asitlerini de içerir. Ayrıca doğal yani organi tereyağının yanı sıra fındık, fıstık ve çiğ badem gibi kuru ve çiğ yemişler de sağlıklı yağlar içerir. Bu sağlıklı yağların 1 gramında yaklaşık 9 kilo kalori vardır. Ancak yağlar çok kalorili diye sağlıksız olanlarından özellikle cips, kızartma, margarin gibi gıdalardan uzak durmanızda fayda vardır.

Enerjiyi artıran tarifler

Normalde halsizlik gibi bir probleminiz yok mu? Sadece bugün mü halsiz hissettiniz? Geçici bir halsizlik durumu ile karşı karşıyasınız? O zaman şu tariflere bakabilirsiniz.

Ballı ve limonlu su: Bir bardak su içine bir yemek kaşığı bal  ekleyin ve 10-20 damla arası limon suyu sıkın. İyice karıştırın. Bal enerji verir, bor minerali içerir ve enerjiyi hoplatır. Limon zaten mikrop öldürücü, antioksidan ve C vitamini ve şifa kaynağı. Ayrıca alkali su içmek enerji açısından da fayda sağlar.

Meyve salatası: Bulunduğunuz mevsime göre kivi, portakal, muz, mandalina, avokado, kiraz, çilek, şeftali ve kayısı uygun oranlarda karıştırılıp yenilebilir.

Gerçek meyve suyu: Bomba olarak tabir edilen içerisine nar, portakal, havuç, muz, kivi, çilek gibi meyveler konulan doğal gerçek meyve suları da kaybettiğiniz enerjiyi ve mineralleri vücudunuza geri kazandırarak enerji verir.

28 günde 17 kilo alan genç

Bu makalede sizlere sunduğumuz enerji veren yiyecekler ve enerji veren besinler rehberi ile kısa sürede halsizliğinizi ve yorgunluğunuzu geride bırakabilirsiniz. Enerji veren yiyecekler rehberinde verilen enerji veren besinler sağlıklı bir şekilde kan şekerinizi dengede tutan besinler arasından seçildi. Faydalı olması dileğiyle.

Sağlıklı günler

Merhabalar: Daha İyi Gülümsemeniz İçin Size Uzmanlarından Önerilerimiz Var

8 comments

 • Enerji kazanmak için marketlerde satılan enerji içecekleri sağlıkli midir ? Bunlar nasıl kullanılmalıdır?

 • Ya ben 32 yaşındayım ikinci kez doğum yaptım ve sürekli bir halsizlik durumu söz konusu doktor bana 4 kilo vermemi ve egzersiz yapmami söyledi. Ayrıca günde yarım saat yürümenin metabolizmayı canlandıracağını söyledi. Limonlu şu içmek enerji verir mi içine 2 çay kaşığı kadar bal da eklesem olur mu?

 • ya ben kara üzüm yiyorum sabah akşam ayrıca sabahları mutlaka bir yumurta yerim 19 yaşındayım ben de bazen maça gidiyorum o gün peyniri ve kaşarı çok tüketiyorum baya iyi geliyor bir de yoğurdu çok yerim

 • Geri bildirim: Muhterem
 • Ismim Sameddin 24 yasindayim Azerbaycandanim . Ben 178 boyun da ve 65 kiloqram cekiye sahipim. Ben kilomu artirmak icin ne gibi yiyecekler ve vitaminler kabul etmeliyim bana yardimci olurmusunuz ??? Kendim de sporla meskulum ama bir turlu kilo alamiyorum

 • Merhaba Sameddin enerji veren yiyecekler ve enerji veren besinler ile ilgili bu makalede aradığını bulamamışsın aradığın sorunun cevabı kilo aldıran yiyecekler başlıklı yazımızdadır.

Bir cevap yazın