Omega 3 Balık Yağı Hapının Faydaları

Balık yağı hapları çoğu kişi tarafından kilo aldıran takviyeler olarak görülse de durum hiç de öyle değil. Bu yazıda  omega 3 nedir, balık yağı vücut geliştirme açısından nasıl kullanılır, faydaları nelerdir,  omega 3 yağ asidi nedir gibi aklınıza takılan  sorular varsa hepsinin cevabını bu yazıda öğreneceksiniz. Ayrıca bu makalede omega 3 içeren yiyecekler nelerdir, EPA içeren besinler ile DHA içeren besinler nelerdir sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Tansiyonunuz çok mu yüksek, omuz ağrılarınız mı var ve artrit problemi mi yaşıyorsunuz, yoksa depresyona mı girdiniz? Endişelenmeyin bütün bu dertlerden kurtulmanızı sağlayacak olan omega 3 balık yağı hapları ile ilgili araştırmaların sonuçları hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Ölüm nedenleri analiz edildiğinde bu nedenler arasında omega 3 yağ asidi eksikliği azımsanmayacak kadar azdır. O nedenle bu yağ asitlerini içeren besinlerin kullanımı ve bunların takviyelerini tüketmek oldukça önemlidir. Üstelik sadece bu değil, balık yağının faydaları ile birçok sağlık probleminin üstesinden gelebilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Yazımızı okumadan önce ya da okuduktan sonra iyi gelen yiyecekler rehberine bakmanızı öneririz.

Omega 3 ve Balık Yağı

Harvard Üniversitesi araştırmalarının birinde, omega-3 yağ asidi eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan ve Amerika’da her yıl yaklaşık 100 bin kişinin ölümü ile sonuçlanıyor (1). Bu durum sadece Amerika’da değil aynı zamanda tüm Dünya’da da aynı sorunlar gözleniyor.

Özellikle denizden uzak ve deniz ürünlerinin az tüketildiği ülkelerde balık yağı eksikliğine bağlı ölüm riskleri artıyor.
Günümüzde hem ekonomik şartlar hem de hazırlama zorluğu nedeniyle her gün balık yemek neredeyse imkânsız gibi. Ancak iyi seçilen ve doktor önerisi ile kullanılan balık yağı takviyeleri bu problemi ortadan kaldırmak uzmanların üzerinde neredeyse anlaşmaya vardığı bir önlem olarak görülüyor.

Hem sağlıklı yaşayabilmek için hem de yüksek tansiyon, şeker ve metabolik sendrom gibi sorunları önleyebilmek için omega 3 yağ asidi içeren takviye kullanımı ya da beslenme programında omega 3-yağ asitleri içeren besinlerin yeterli miktarda eklenmesi iyi bir çözüm olabilir.

Nedir?

Özellikle yağlı balıkların dokularından meydana gelen balık yağlarının en zengin kaynakları soğuk sularda yetişen yağlı balıklardır. Balık yağı denilince akla ilk olarak omega 3 yağ asitleri akla gelir.

Omega 3 yağ asitleri, vücudumuz tarafından ihtiyaç duyulan ancak vücutta oluşturulamayan ve dışarıdan alınması gereken yağlardır. O nedenle bu ihtiyaç balık tüketimi ya da kaliteli bir takviye ile karşılanabilir. En zengin kaynakları somon balığı, ringa balığı, ton balığı, sardalya ve hamsi gibi balıklardır.

Faydaları

Yararları birçok bilimsel araştırma ile desteklenmeye devam ediyor. Bu araştırmaların sonucunda omega 3 yağ asidi içeren supplementlerin kullanımı

 • Kalp hastalığı ve felç riskini düşürür.
 • Stres ve depresyona iyi gelir.
 • Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır.
 • Zihin ve beyinle ilgili durumları düzenler örneğin dikkat eksikliği ve aşırı hareketlilik, dürtüsellik adı verilen sonucunu düşünmeden hareket etme durumu ve konsantrasyon eksikliği gibi problemleri önleyebilir.
 • Eklem ağrıları, omuz ağrısı ve egzama gibi durumları hafifletebilir.
 • Balıktan elde edilen yağı alımı zayıflama amacında olanlar için de etkili çözüm yollarından biri olarak görülür.
 • Halsizlik ve yorgunluk durumları için de uzmanlar tarafından önerilmektedir.
 • Kan yağlarından trigliserid yüksekliğinin düşürülmesinde doktor tarafından reçete edilen balık yağı kullanımı Amerikan Gıda ve İlaç dairesi (FDA) tarafından da onaylıdır.

Balık Yağı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İyi bir balık yağı takviyesi kullanmaya karar verdiyseniz takviyenin DHA ve EPA değerlerine bakmak oldukça önemlidir. Ayrıca trigliserid formda olması da dikkat edilmesi gereken önemli bir püf noktasıdır. Balık yağı hapı alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabı ise şöyle verilebilir:

 • EPA ve DHA değerleri 300 mg üzerinde olmalıdır. Balık yağlarının trigliserit formda olup olmadığı takviye üzerinde açıklanmış olmalıdır. Ayrıca takviyenin üzerinde onayları ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın izinleri incelenmelidir.

Omega 3 Yağ Asidi Eksikliği Belirtileri

 • Kabızlık  problemleri yaşamak
 • Kuru cilt yapısına sahip olmak
 • Ciltte kaşıntılar olması
 • Saç dökülmesi
 • Saç ve tırnak kırılması
 • Çabuk hastalanmak ve soğuk algınlığı problemleri
 • Unutkanlık
 • Eklem ağrıları
 • Stresle baş etmede sorunlar ve depresyon

Omega 3 Yağ Asidi Nedir?

Vücut tarafından sentezlenemeyen ve besinlerle birlikte alınması gereken yağlara esansiyel yağ asitleri denir. Esansiyel yağ asitleri ise omega 6 ve omega 3 olmak üzere iki çeşide ayrılır.

 • Linoleik asit omega-6 yağ asidi olup margarinlerde ve bazı bitkisel yağlarda bulunur. Mısıryağında, soya yağında, bazı bitkilerin tohumlarında, tahıllarda ve kırmızı et omega 6 yani linoleik açısından zengin kaynaklardır.
 • Alfa linolenik asit (α-linolenik asit) ise omega-3 yağ asidi olup ceviz yağında, keten tohumu yağında, kanola yağı, bazı tahumlarda, deniz planktonlarında, fasulyede, yeşil yapraklı sebzelerde ve birçok balık türünde bulunur. Ayrıca kabuklu yemişler de alfa linolenik asit yani omega 3 yağ asidi açısından zengindir. Bu gruba aynı zamanda kısaca (ALA) da denilir.
 • EPA ve DHA ise balık yağlarında bulunan sırasıyla 20 ve 22 karbonlu yağ asitleridir. EPA kalp sağlığı, DHA ise beyin sağlığı için faydalı olarak bilinmektedir. Dolayısıyla takviye seçimi yaparken bu değerlere dikkat etmek gerekir. Peki ama omega 3 yağ asitlerinin faydaları nelerdir öğrenelim.

Omega 3 Faydaları

Düzenli olarak kullanımı durumunda sağladığı faydaları aşağıda bilimsel kaynakları ile birlikte özetlenmiştir:

 • Nörolojik gelişimi olumlu yönde etkiler (2),
 • Kalp sağlığı için faydalıdır (3, 4),
 • Kötü kolesterolün düşürülmesinde etkilidir (56),
 • Alzheimer tedavisi ve önlenmesi açısından yararlıdır (7, 8, 9),
 • Artrite iyi gelir (10)
 • Tip 2 diyabet ve trigliserid düzeyleri üzerinde olumlu etkileri vardır (11),
 • Bipolar bozukluk tedavisinde etkilidir (12),
 • Şizofreni oluşumu engelleyebilir (13),
 • İnsülin direnci üzerine etkisi araştırılmaya devam ediyor (14)

Omega 3 kullanmanın aynı zamanda kilo kontrolü üzerinde olumlu etkileri olduğu bir çok uzmanın görüş birliğine vardığı bir konudur. Ancak kilo verme açısından değerlendirildiğinde tek başına omega 3 ya da balık yağı takviyesi kullanmak amaca ulaştırmayabilir. Peki omega 3 yağ asidi eksikliği nasıl belirlenir?

Omega 3 İçeren 10 Yiyecek

 1. Balık yağı
 2. Ton balığı, uskumru, somon gibi yağlı balıklar
 3. Kanola yağı
 4. Ceviz yağı
 5. Soya yağı
 6. Keten tohumu yağı
 7. Kekik
 8. Kabak çekirdeği yağı
 9. Semizotu
 10. Fasulye ve yeşil yapraklı sebzeler

Balık Yağı Vücut Geliştirmede Nasıl Kullanılır?

Yoğun bir egzersiz programınız varsa vücudunuz spor yapmayan insanlara göre daha çok sağlıklı yağ ister. Bu açığı kapatmanın en etkili yolu ise Hindistan cevizi ve balık yağını vücut geliştirme beslenme programına eklemektir. Örneğin gece yatmadan önce 1 kapsül kullanabilirsiniz. Böylece uykuya daha çabuk dalmanızı da kolaylaştırır ve daha iyi bir dinlenme sağlamış olursunuz.

Bu rehberde balık yağı takviyeleri hakkında bilgi verdikten sonra omega 3 yağ asitleri nelerdir, balık yağının faydaları nelerdir ve omega 3 içeren yiyecekler hangileridir kısaca açıkladık. Ayrıca bu rehber ile omega 3 yağ asidi eksikliği belirtileri nasıl anlaşılır ve balık yağı hapı alırken nelere dikkat etmeliyiz gibi sorularının cevaplarını verdik.

1 Yorum

 1. Nalan Mart 18, 2018

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!