Karbonhidrat İçeren Besinler ve Sağlıklı Karbonhidratlar

Günlük kalori ihtiyacının karşılanmasında karbonhidrat içeren besinler ilk sırada yer alır. Neredeyse tüm canlılarda bulunan karbonhidratlar, vücudun enerji elde etmek için öncelikli olarak kullandığı en önemli makro besin grubunda yer alırlar. O nedenle hareket etmekten tutun da kanın pıhtılaşmasına kadar bir çok fonksiyonun yerine getirilmesi için sağlıklı karbonhidratlar tüketmemiz gerekir.

karbonhidrat içeren yiyecekler

Karbonhidrat İçeren Besinler

Kilo vermek isteyenler, hamileyken aşırı kilo almaktan korku duyan kadınlar veya sağlıklı beslenmek isteyenler karbonhidratları beslenme programından tamamen çıkarırlar. Oysa ki rafine edilmemiş karmaşık karbonhidrat içeren gıdalarda aynı zamanda protein, lif, vücut için oldukça önemli mineraller ve B grubu vitaminleri bulunur.

Rafine edilmemiş karbonhidratları az tüketen ya da hiç tüketmeyen kişiler doyurucu, besin değeri oldukça iyi ve şişmanlamayı kontrol altında tutan bu besin maddelerinden mahrum kalırlar. O nedenle hangi karbonhidratların sağlıklı, hangilerinin rafine olduğunu bilmek sağlıklı bir beslenme açısından oldukça önemlidir.

Bir çok beslenme uzmanına göre, iyi bir beslenme programında makro besinlerin % 50’si sağlıklı karbonhidratlardan oluşmalıdır. Ancak basit şeker ve mısır şurubu gibi sağlıksız karbonhidratların aşırı tüketilmesi tip 2 diyabet, obezite ve daha bir çok hastalığa neden olmaktadır. Hiç şüphesiz vücuttaki önemli fonksiyonların düzgün çalışması için ihtiyaç duyulan karbonhidratlı yiyeceklerin türü ve miktarı doğru miktarda seçilmelidir.

Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

Besinlerde doğal ya da yapay olarak bulunabilir. Örneğin meyvelerde, kabuklu gıdalarda, sütte, hububat ve bakliyat grubunda doğal olarak vardır. Ancak paketli gıdalarda ise şeker ya da nişasta sonradan eklendiği için yapaydır.

Besinlerde doğal olarak bulunan türleri için rafine edilmemiş, yapay olarak bulunan türleri için ise rafine edilmiş ifadesi kullanılabilir. Sağlıklı bir yaşam için rafine olanlarından mümkün olduğunca uzak durulmalı, ancak rafine edilmemiş karbonhidratların belirli miktarlarda tüketilmesi gerekir.

Karbonhidrat Nedir?

Vücudun enerji ihtiyacını karşılayan üç makro besinden biridir. Diğer makro besinler ise proteinler ve yağlardır. Bu şekilde adlandırılmasının sebebi kimyasal yapısında karbon, hidrojen ve oksijen bulundurmasıdır.

Amerikan Diyabet Birliği’ne göre; vücudun ana enerji kaynağı olarak tanımlanan karbonhidratlar, tüm canlı hücrelerde bulunurlar. Büyük moleküllü olduklarından vücut tarafından sindirilerek parçalanmaları gerekir.

Vücudun enerji dengesinin kurulmasını sağlayan ATP ile çok önemli görevleri olan DNA ve RNA yapısına katıldıklarından günlük olarak belirli miktarda ihtiyaç duyulur.

Günlük Karbonhidrat İhtiyacı

Günlük karbonhidrat ihtiyacı yaşa, cinsiyete ve gün içinde yapılan egzersiz durumuna göre değişmektedir. Egzersizin sıklığı ve yoğunluğu arttıkça ihtiyaç duyulan miktar da artış göstermektedir. Ancak vücudun karbonhidratları depolamak için sınırlı bir kapasitesi vardır ve hareket gerektiren işleri verimli yapabilmek için bu depoların sürekli yenilenmesi gerekir.

Karbonhidratlar insanlarda glikojen olarak kaslarda ve karaciğerde depo edilir. Depo edilebilecek glikojen miktarı, kaslarda en fazla 500 gram, karaciğerde ise 100 gram kadardır.

Yüksek yoğunluklu egzersizlerde karaciğer depolarındaki glikojen parçalanır ve glikoz olarak kana geçer. Böylece egzersiz daha uzun süre yapılabilir. Kas yapımı sürecinde egzersizden önce az miktarda basit ya da kompleks karbonhidrat tüketilmesi egzersiz sırasında harcanan enerjiyi vermesi açısından oldukça önemlidir.

Bazı araştırmalara göre egzersiz sonrasında protein + kompleks CHO alınmasının insülin düzeylerini artırıp protein sentezini daha iyi uyardığı iddia edilse de bunu söylemek için yeterli bir kanıt sunulamamaktadır.

Günlük karbonhidrat ihtiyacı diyet türüne göre de değişmektedir. Örneğin ketojenik diyet uygulayan biri için bu miktar 25-35 gram arasında olabilirken, başka bir diyet listesinde farklı bir sayı verilebiliyor. Bu da karmaşaya neden oluyor. Bu karmaşaya son vermek için günlük karbonhidrat ihtiyacı hesaplama programı ile ihtiyaç miktarınızı 20 saniyede hesaplayabilirsiniz.

Örnek: 18 yaşındaki 80 kg kütleli bir erkek başlangıç seviyesinde fitness, vücut geliştirme ya da başka bir spor türüne ait olan bir program uyguluyorsa yaklaşık 280 gram kadar karbonhidrat tüketmelidir. O halde beslenme programı yaklaşık 300 gram kadar karbonhidrat içermelidir. Peki buna uygun bir liste var mı derseniz siz yorulmayın diye ben sizin için hazırladım.

300 gr Karbonhidrat İçeren Beslenme Programı

Sağlıklı bir beslenme programı için 3 öğün beslendiğinizi varsayalım. Ancak spora başladıysanız ve enerji dengenizi korumak istiyorsanız buna bir öğün daha ekleyebilirsiniz.

Sabah Yenilebilecek Sağlıklı Karbonhidratlar ve Miktarları (gr)

4 çorba kaşığı yulaf (6,5 x 4= 26) öğütülerek omlete eklenebilir.

4 dilim (orta kalınlık) tam buğday ekmeği: 17 x 4= 68

3 adet kuru kayısı: 6 x 3 = 18

Kahvaltıdan toplamda 112 gram karbonhidrat kazanmış olursunuz. Peki kahvaltıda başka ne yenebilir ya da içilebilir?

1 su bardağı tam yağlı süt: 10 gr

1 orta boy kasede meyveli yulaf gevreği: 70 gram

Öğle Ya da Akşam Yenilebilecek Sağlıklı Karbonhidratlar ve Miktarları (gr)

✓ 1 porsiyon (orta) bulgur pilavı: 23

✓ 1 porsiyon (orta) makarna: 26

✓ 1 porsiyon (orta) kuru fasulye: 27

✓ 1 orta boy tatlı patates: 26

Öğle ya da akşam bu besinlerden ikisini seçtiğinizde 50 gram öğle 50 gram da akşam olmak üzere toplam 100 gram tüketmiş olursunuz. Ancak hala 300 gram tamamlanmadı.

Hala 100 gram eksiğiniz var. Bu açığı da diyetisyeniniz onay verirse sütle ve karbonhidrat oranı yüksek bir gıda takviyesi ile kapatabilirsiniz. Örneğin weider mega mass gibi bir gıda takviyesi bir çok sporcunun günlük karbonhidrat ihtiyacını karşılar.

Gıda takviyesi kullanmak sizin için iyi bir fikir değilse aşağıda yer alan besinleri de ihtiyacınıza göre beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

En Çok Karbonhidrat İçeren 10 Yiyecek

Kas yapmak isteyenler, zayıflamaya çalışanlar,  spor yapanlar ya da kilo almak için bu besine ihtiyaç duyanlar için en sağlıklı 15 karbonhidrat kaynağı hem kompleks karbonhidrat hem de lif bakımından zengin olmalıdır. Ayrıca bu gıdaların glisemik indeks değerlerinin de düşük olması gerekir.

✓ Günlük vitamin ihtiyacının bir kısmını da karşılamalıdır. İşte kaliteli beslenme sizin için en sağlıklı karbonhidrat kaynaklarını seçti.

En sağlıklı karbonhidratlı besinler:

1. Yulaf

100 gram yulaf yaklaşık 57 gram karbonhidrat, 11 gram protein, 5 gram yağ, 12 gram lif, potasyum, kalsiyum ve demir içerir.

✓ Glisemik indeks değeri de 100 üzerinden 40 kadar olup bu değer kan şekerini fazla yükseltmediği anlamına gelmektedir.

2. Mercimek

100 gram yeşil mercimekte yaklaşık 36 gram karbonhidrat, 23 gram protein, 0,9 gram yağ, 25 gram lif, yüksek miktarda potasyum, kalsiyum, demir, A ve C vitaminleri bulunur.

✓ Glisemik indeks değeri de oldukça düşük olduğu için ithal olmayanları iyi bir karbonhidrat tercihidir.

3. Keçiboynuzu (Harnup)

100 gram keçiboynuzu yaklaşık 92 gram karbonhidrat, 5 gram protein, yüksek miktarda kalsiyum, potasyum ve magnezyum içerir.

✓ Spor öncesinde enerji ihtiyacını karşılayabilir ve kuvvet verici olarak kullanılabilir.

✓ Yakup Peygamber tarafından ekmek yerine tüketildiği bilinmektedir.

✓ Pekmez yerine eczanelerde satılan özleri daha faydalı sonuçlar verebilir.

4. Kinoa

100 gram pişmiş kinoa yaklaşık 21 gram karbonhidrat, 4 gram protein,1,9 gram yağ, 3 gram lif, potasyum ve kalsiyum içerir.

✓ Salatalara katılarak tüketilebilir. İçerdiği  süper oksit dismutaz enzimi ile hücrelerin yenilenmesini sağlar.

✓ Kısır ya da pilavda pirince alternatiftir ve daha sağlıklıdır. Zira pirinç kan şekerini birden yükseltir.

5. Kuru Fasulye

Pişmemiş çiğ ve 100 gram kuru fasulyede 29 gram karbonhidrat, 21 gram protein, 1,2 gram yağ, 32 gram lif, potasyum, kalsiyum, demir, A ve C vitaminleri içerir.

✓ 100 gram et yediğinizde yeşillik yemeniz gerekiyor ancak haşlanmış kuru fasulye 7 gram kazandırır.

6. Bezelye

100 gram kuru bezelye 41 gram karbonhidrat, 22 gram protein, 1 gram yağ ve 16 gram lif içerir. Ayrıca potasyum, magnezyum, demir ve çinko içerir.

✓ Bezelyenin glisemik indeksi 100 üzerinden 35-40 kadardır. Yani kan şekerini birden yükseltmeyen sağlıklı bir enerji kaynağıdır.

7. Muz

Orta boy bir muzda yaklaşık 28,8 gram karbonhidrat, 1 grama yakın protein, 0,3 gram yağ, 2,5 gram lif, folik asit, potasyum, C vitamini, magnezyum ve A vitamini kaynağıdır.

✓ Glisemik değeri ise 100 puan üzerinden 60 kadardır. Yani kan şekerini aşırı derecede yükseltmese de ortalamanın üzerindedir.

✓ Özellikle spordan önce ya da ağır işlerden önce tüketildiğinde enerji ihtiyacını karşılayabilir. Bir muz yaklaşık 130 kaloridir.

8. Kepekli Esmer Pirinç

Beyaz pirince göre daha az işlendiği için daha fazla lif içerir.

✓ 100 gram kepekli esmer pirinç 73 gram karbonhidrat, 7 gram protein, 2 gram yağ, 2 gram lif, potasyum ve kalsiyum içerir.

✓ Normal pirincin glisemik indeksi 70 kadardır.

✓ Kırmızı pirinç 55, kahverengi olanı 50 ve yabani pirinç ise 35’dir. Bu nedenle pirinç yenecekse kepekli ve esmer olanlar tercih edilebilir.

9. Chia tohumu

100 gram chia tohumu 42 gram karbonhidrat, 16 gram protein, 30 gram yağ, 34 gram lif, yüksek miktarda kalsiyum içerir.

✓ Aynı zamanda omega-3 içerir.

10. Tatlı Patates

100 gram tatlı patateste 20 gram karbonhidrat, 1,5 gram protein, magnezyum, potasyum ve kalsiyum bulunur.

✓ Glisemik indeks değeri de 40 kadar olduğu için tip 2 diyabeti olanlar bile az miktarda tüketebilir.

✓ Orta boy bir patateste yaklaşık 3 gram lif vardır.

✓ 1 adet tatlı patates magnezyum ihtiyacının neredeyse yarısını karşıladığı için bağırsakların hareketini de düzene sokar.

✓  A vitamini ihtiyacının neredeyse %85’ini orta boy bir patates karşılayabilir.

Yüksek Karbonhidrat İçeren Gıdalar

Hamur işleri ve unlu gıdalar yüksek oranda karbonhidrat içerirler. Bunlar sınırlandırılmalıdır. Karbonhidrat açısından zengin gıdalar ise aşağıda yer alan Tablo 3’de gösterilmiştir.

Besinler Karbonhidrat (gram)  Kalori (kalori)
Fasulye Çeşitleri 1.Nişasta
Börülce (1/2 kupa) 22 134
Barbunya (1 kupa) 44 235
Kurutulmuş yeşil fasulye (1/2 kupa) 26 142
Kuru fasulye (1 kupa) 45 249
Sebzeler  
Patates (Orta boy)  50 220
Havuç (Orta boy)  8 31
Mısır (1/2 kupa)  21  89
Bezelye (1/2 kupa)  12  63
Meyveler  21  89
1 adet elma (Orta boy)  21  82
1 adet muz (Orta boy)  28  106
1 kupa kadar kavun  14  57
1 adet kuru hurma  6  23
Üzüm (1 kupa)  28  114
Portakal (Orta boy)  16  65
Armut (Orta boy)  25  97
Ananas (1 kupa)  19  77
Hamur işleri ve Tahıllar  5  20
Simit (1 adet)  34  165
Bisküvi (1 adet)  6  26
Galeta (1 adet)  8  39
Beyaz ekmek (1 dilim)  12  61
Tam buğday ekmeği (1 dilim)  11  55
Bulgur (1 Çorba kaşığı -11 gram)  8  37
Pişmiş Pirinç (1 Çorba kaşığı -25 gram)  5  25
Yulaf (100 gram)  57  350
Yeşim Mercimek (1 Çorba kaşığı)  5 40

Tablo 3: Karbonhidrat açısından en zengin besinler

Baklagillerden kuru fasulye ve bezelye barbunyaya göre daha az miktarda karbonhidrat içerirler. Meyvelerden muz, elma ve portakal tercih edilebilir. Hamur işleri ise sınırlandırılmalıdır.

Kafanız karıştıysa ve seçim yapmakta zorlandıysanız, karbonhidrat çeşitlerine ve hangilerinin daha sağlıklı hangilerinin sağlıksız ya da zararlı olduğunu öğrenmek için aşağıdaki bölümü de okuyabilirsiniz. Böylece zararlı karbonhidrat içeren besinler nelerdir öğrenerek bunları da beslenme programınızdan çıkarabilirsiniz.

Çeşitleri

Karbonhidratların çeşitleri; şekerler, oligosakkaritler ve polisakkaritler olarak sıralanabilir. Bazı kaynaklarda şeker, nişasta ve lif gibi sınıflandırmalar da görebilirsiniz.

Çeşidi Ayrıntılar ve örnekleri
Şekerler Monosakkaritler
Glukoz-bal
Fruktoz-meyve
Galaktoz-süt
Disakkaritler
Sakkaroz-şeker pancar
Maltoz-Tahıl-patates
Laktoz-Süt, yoğurt
Şeker Alkolleri
Oligosakkaritler Malta-Oligosakkaritler
Light ürünler
Diğer Oligosakkaritler
Fruktooligosakkaritler
Galaktooligosakkaritler
 Probiyotikler
Polisakkaritler Nişasta
Köklerde
Tohumlarda
Nişasta Olmayan
Kompleks karbonhidratlar
Glikojen
Selüloz
Lif

Tablo 1: Karbonhidratların Çeşitleri Tablosu

Her ne kadar literatürde bu şekilde bir sınıflandırma söz konusu olsa da sağlıklı yaşam açısından karbonhidratları sağlıklı ve sağlıksız ya da iyi ve kötü şeklinde değerlendirmek faydalı olacaktır.

Sağlıklı ve sağlıksız sınıflandırması glisemik yüke göre yapılmaktadır. Sağlıklı karbonhidratlar; glisemik indeks değeri düşük olanlar besinlerdir. Yani kan şekerini birden yükseltmezler.

Sağlıksız olanlar ise glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler olarak tanımlanabilir ve kan şekerinin aniden yükselmesine neden olurlar. Daha ayrıntılı bilgi için besinlerin glisemik indeks değerleri ile ilgili listemize bakabilirsiniz.

Hangi Karbonhidratlar Sağlıklıdır?

Vücudun temel işlevlerini yerine getirmesini sağlayan karbonhidratlardan özellikle kompleks olanlar kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmezler ve daha sağlıklıdırlar. Bununla ilgili Tablo 2’ye bakılabilir.

Besin Grubu Düşük Orta Yüksek Lif
Tahıllar
Rafine Tahıllar    x
Tam Tahıllar    x    x
Sebzeler
Nişastalı    x    x
Nişastalı Olmayan   x    x
Meyve   x    x
Meyve suyu   x
Süt ürünleri    x
Kolalı içecekler    x

Tablo 2: Sağlıklı karbonhidrat ve lif içeren yiyecek grupları (Kaynak 1).

Karbonhidratlar tüketilecekse glisemik indeksi düşük ve lif miktarı yüksek olanları tercih edilebilir. Örneğin sebzelerden nişasta içeren patates lif içerse bile kan şekerini hızlı bir şekilde artırır.

✓ Pırasa nişasta içermez, lif oranı yüksektir ve patatese göre daha sağlıklıdır yorumu yapılabilir.

✓ Sebzeler, fazla karbonhidrat içermeyen besinler grubunda yer alırken, et ve balık gibi gıdalar ise karbonhidrat bulundurmayan besinler arasındadır. Peki sağlıklı ve sağlıksız olanlar hangileridir?

Sağlıklı Karbonhidratlar (Rafine Olmayan)

Sağlıklı kaynakları: Özellikle vitamin, mineral, lif ve fitokimyasallar içeren tam tahıllı gıdalar, sebzeler, meyveler ve fasulye olarak sıralanabilir.

✓ Tam tahıllı ekmek

✓ Esmer pirinç

✓ Bakliyat

✓ Kabuklu patates

✓ Taze meyve ve sebzeler

Kilo vermek istiyorsanız ve karbonhidrat içermeyen besinler nelerdir diye merak ediyorsanız sebzelere, yeşilliklere, et ve hayvansal gıdalara yönelebilirsiniz. Örneğin ıspanak, pırasa, yumurta, tavuk eti, balık eti, kırmızı et, brokoli fazla miktarda karbonhidrat içermezler.

Sağlıksız Karbonhidratlar (Rafine)

Sağlıksız kaynakları: Beyaz ekmek, rafine tahıllar, hamur ileri, işlenmiş, paketli gıdalar ve kola gibi gazlı içecekler sağlıksızdır. Zira bu tür yiyecekler insülin direnci yapabilirler ve kalp hastalıklarına neden olabilirler.

✓ Kraker

✓ Bisküvi

✓ Kek

✓ Kurabiye

✓ Çikolata

✓ Beyaz pirinç

Çay tüketiyorsanız şeker atmayın, çikolatadan, şekerlemelerden, unlu gıdalardan, sabahları poğaça ve açma gibi gıdalar tüketmekten, hazır meyve sularından, şekerli ve çikolatalı sütlerden uzak durmalısınız. Zira bunlar zararlı karbonhidrat içeren besinler grubunda yer almaktadır.

Peki karbonhidrat yemezsek ne olur dediğinizi duyar gibiyim. O zaman görevlerini okumanız yeterli olacaktır:

Karbonhidratların Görevleri Nelerdir?

Temel enerji kaynağı olan karbonhidratlar vücudun enerjiye ihtiyacı olması durumunda kullanılırlar. Sağlıklı bir beslenme programında enerjinin yaklaşık yüzde 50’si onlardan karşılanır. Bu temel enerji kaynağının görevleri aşağıda listelenmiştir:

  • Enerji verirler.
  • Enerji sağlarken atık bırakmazlar.
  • Atık bırakmadıkları için vücudu yormazlar.
  • Proteinlerin görevlerini yapmasında görevlidirler.
  • Özellikle beden gücü ile ağır işlerde çalışanlar, spor yapanlar ve gençler için vazgeçilmez enerji verici kaynaklardır.
  • Egzersiz yapsın ya da yapmasın kasların düzgün şekilde çalışması için birincil derecede önem taşırlar.
  • Vücudun işlevlerini yapması için gerekli enerji onlardan sağlanır.
  • Beyin hücrelerinin çalışması için gerekli enerjiyi sağlar.

SONUÇ: İhtiyacınızı karşılamak için beslenme programında mutlaka lif oranı yüksek sağlıklı karbonhidratlar yer almalıdır. Basit değil kompleks karbonhidratlara ağırlık vermenizde fayda var.

5 Dakikada Karbonhidrat İçeren Besinleri Öğrenin!

Yorum

  1. Hülya Emekli Haziran 28, 2021
  2. nilüfer sipahi Temmuz 15, 2021

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!