C Vitamini Nelerde Bulunur?

İster zayıflamak amacında olun, isterseniz kas yapmak ve kilo almak hedefinde olun  C vitamini bütün bu amaçlara hizmet eder. Hem önemli bir antioksidandır hem de kısa sürede bağışıklık sistemini güçlendirerek sizi hastalıklardan korur. Bu yazıda  vitamin C nelerde bulunur ve C vitamini içeren yiyecekler nelerdir gibi soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.
Eğer etkili bir vücut geliştirme antrenman programı uygulayarak kas yapmaya çalışıyorsanız   bu vitamini içeren besinler ile beslenmeniz hedefinize ulaşmanızı kolaylaştırır. Özellikle bağ dokusunun kuvvetlenmesini sağlarken daha dolgun görünebilirsiniz.

C Vitamini İçeren Yiyecekler

Askorbik asit olarak bilinen bir antioksidandır. Bazı hayvanlar kendisi üretebilir ancak insanlar yiyecek ve diğer kaynaklardan bu vitamini almak zorundadır. Bu vitamin ayrıca laboratuvarda da üretilebilir. Taze meyve ve sebze, özellikle narenciye iyi bir kaynaktır.

Cildiniz, kemikleriniz ve bağ dokusu için oldukça önemlidir. Bu iyileşmeyi ve vücudun demir emilimini hızlandırır. Çoğu uzman gıda takviyeleri yerine meyve ve sebze açısından zengin bir diyet uygulanmasının daha sağlıklı olduğunu ifade ediyor.

Keşfi

C vitamini nelerde bulunur

C vitamini nelerde bulunur?

Eskiden gemiciler uzun deniz yolculuklarında genelde sebze ve meyve yiyemezlerdi. İşte bu yüzden vitamin C eksikliğine bağlı olarak ağızlarında ve vücutlarında yaralar çıkan kişiler diğer gemiciler tarafından gemilerden uzaklaştırılmıştır.

Gemilerden uzaklaştırılan gemiciler genelde adalarda bırakılmışlardır. Daha sonra buralarda yeşillikle beslenen gemicilerin yaralarının iyileştiği gözlenmiştir. Böylece keşfi ile ilgili ilk adımlar atılmıştır.

Tarihsel olarak skorbit tedavisi için kullanılmıştır. Uzun süre gemi yolculuğu yapan denizciler ve korsanlar arasında bu hastalık bir zamanlar çok yaygındı. Meyve ve sebze tüketilmediği için bu hastalık artış göstermişti. Söz konusu skorbit diş eti kanamalarına sebep olan ve vücudun bağışıklık sistemini zayıflatan ve bunun sonucunda da genel bir zayıflığa neden olan bir hastalıktır.

Günlük İhtiyaç Ne Kadar?

Yaşa, cinsiyete ve özel durumlara göre ihtiyaç değişebilir. Özellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve hastalıkların meydana geldiği dönemde hep alınması söylenen bu vitamin aslında günlük olarak belirli bir düzeyde alınmalıdır. Günlük olarak alınması gereken miktarlar;

 • 0-6 aylık bebekler: 40 mg
 • 7-12 aylık bebekler: 50 mg
 • 1-3 yaş çocuklar: 15 mg
 • 4-8 yaş çocuklar: 25 mg
 • 9-13 yaş çocuklar: 45 mg
 • 14-18 yaş erkekler: 75 mg
 • 14-18 yaş kızlar: 65 mg
 • Yetişkin erkekler: 90 mg
 • Yetişkin kadınlar: 75 mg
 • Genç hamileler: 80 mg
 • Hamile kadınlar: 85 mg
 • Emziren Genç Anneler: 115 mg
 • Emziren Yetişkin Anneler: 120 mg

olarak tavsiye edilir (Kaynak 1).

C Vitamini Nelerde Bulunur?

Genellikle meyve ve sebzeler en önemli kaynaklarıdır. İyi kaynakları kuşburnu, turunçgiller, kırmızı ve yeşilbiber, domates, brokoli ve yeşil sebzeler olarak sıralanabilir. Bazı meyve suları ve tahıl içeren gıdalara da dışarıdan eklenebilir.

Papaya

276 gram Papaya günlük ihtiyacın %224‘ünü ihtiva eder. Papaya 20 cm kadar uzun olabilen küresel veya armut şeklinde meyvelerdir.

Renkleri, sarı ya da pembe tonlarında ve  portakal renginde olabilir. Meyve iç boşluğunun içi bir jelatinimsi madde kaplı siyah, yuvarlak tohumlardır.

Meyve yanı sıra papaya ağacının diğer parçaları, proteinleri sindirmek yardımcı bir enzim papain içerir. Bu enzim, özellikle de olgunlaşmamış olduğunda meyve konsantre edilir.

Papain sindirim enzimi diyet takviyeleri yapmak ayıklanır ve ayrıca bazı sakızların bir madde olarak kullanılmaktadır.

Dolmalık Biber

92 gram dolmalık biber günlük vitamin C ihtiyacının %157‘sini ihtiva eder.

Biber sadece mükemmel  bir karotenoid kaynağı değil aynı zamanda C ve E vitamini, alfa-karoten, beta-karoten, likopen, lutein, zeaksantin ve kriptozantin içerir.

Brokoli

156 gram brokoli günlük ihtiyacın %135‘ini ihtiva eder. Buharda pişirilen brokoli kolesterol düşürücü faydaları ile bilinmektedir.

Brokoli vücudumuzun detoksifikasyon sistemi üzerinde güçlü bir olumlu etkiye sahiptir. Araştırmacılar son zamanlarda brokolinin detoks  için çok yararlı olduğunu ortaya çıkardı.

Brokoli aynı zamanda D vitamini eksikliğini de önler.

Brüksel Lahanası

156 gram brokoli vücudun ihtiyacının %129‘unu ihtiva eder. Brokoli gibi kolesterol düşürücü etkileri vardır. Özellikle buğulama ve buharda pişirme yöntemleri vitaminlerin kaybolmaması açısından çok önemlidir.

C vitamini bakımından çok zengin meyveler çilek, portakal ve ananas olarak sıralanabilir. Aşağıda yukarıda sayılanlar dışında  bazı besinlerin günlük ihtiyacı karşılama oranları verilmiştir:

 • Çilek: 144 gram brokoli  % 113
 • Ananas: 165 gram brokoli % 105
 • Portakal: 131 gram brokoli % 93
 • Kivi: 69 gram brokoli  %85
 • Kavun: 160 gram brokoli  %78
 • Karnabahar: 124 gram karnabahar %73
 • Lahana: 150 gram lahana %69
 • Greyfurt: 128 gram greyfurt % 59

Görevleri ve Faydaları

Günümüzde ise daha çok hastalıkların önlenmesinde ve soğuk algınlığı tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Diş eti hastalıklarında, akne ve diğer cilt enfeksiyonlarında, bronşit ve AIDS hastalığının önlenmesinde oldukça faydalıdır.

Helicobacter pylori, tüberküloz, dizanteri (alt bağırsak enfeksiyonu) adı verilen bakterilerin neden olduğu mide ülserlerinde, mesane ve prostat enfeksiyonlarının tedavisinde etkili bir antioksidandır.

Bazı insanlar depresyon, unutkanlık, Alzheimer hastalığı, fiziksel ve zihinsel stres, yorgunluk ve dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu gibi hastalıkların tedavisi için kullanmaktadır.

Besinlerdeki demirin emilimini artırarak kansızlık çekenler için önemli bir bulgudur. Bazı yeni doğanlarda bir protein dengesizliği olan tirozinemi (kanda aşırı tirozin varlığı ile karakterize edilen bir metabolik bozukluk) hastalığının tedavisinde etkili bir çözümdür.

Vitamin C’nin, kalp sağlığına ve dolaşım sistemine faydalı olduğuna dair görüşler de vardır. Örneğin, damar sertliği, kan pıhtılaşması, kalp krizi, felç, yüksek tansiyon ve yüksek kolestrolü önlemek için kullanılır.

Safra kesesi hastalığı, diş çürükleri, kabızlık, Lyme hastalığı (kene ısırmasına bağlı olarak gelişen bir hastalık), bağışıklık sistemini artırma, sıcak çarpması üzerine olumlu etkileri vardır.

Saman nezlesi, astım, bronşit, kistik fibrozis (akciğer, pankreas, bağırsak, ter bezleri dış salgı bezlerinde görülen, kalıtsal bir hastalık) tedavisinde C vitamininden faydalanılır.

Kısırlık, diyabet, kronik yorgunluk, katarakt önlenmesi, glokom (göz tansiyonu), otizm, bağ dokusu bozuklukları, sırt ağrısı, kanser ve osteoporozun tedavisinde rolü önemlidir.

Tüm bunlara ek olarak fiziksel dayanıklılığın sağlanmasında, yaşlanmayı geciktirmede ve aynı zamanda kortizon gibi bazı ilaçların yan etkilerini yok etmeye yardımcıdır.

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için de kullanılmaktadır. Ayrıca radyasyona maruz kalan (kemoterapi) hastalarda bağışıklığı güçlendirir. Bazı insanlar ekstra vitamin C’ye ihtiyaç duyabilir. Bu kişiler:

 • Hamile ve emziren kadınlar
 • Sigara içenler
 • Ameliyat sonrası iyileşmekte olanlar
 • Yanık vakası geçirenler

olarak sıralanabilir.

Çocuklara Özel: Vitamin C’nin En İyi Kaynakları

Yorum

 1. burhan Mayıs 22, 2015
 2. ali bey Temmuz 6, 2015
 3. abdulhalim kubilay Temmuz 15, 2015
 4. devran Eylül 8, 2015

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!