Protein Tozu Ürünleri – En İyi 3 Marka

Protein tozu kullanımı, sporcular arasında özellikle de son dönemlerde tüm tartışmalara rağmen oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Bir çok spor hocası kullanmanızı önerse de bunu diyetisyen kontrolünde gerçekleştirmek daha güvenli olacaktır. Bu yazıda protein tozu çeşitleri, faydaları, fiyatları ve markaları üzerinde durulacaktır.

protein tozu ürünleri

Protein Tozu Ürünleri,Çeşitleri ve Fiyatları

Temel olarak protein tozları, peynir altı suyu (Whey) olarak bilinen, sütün peynire dönüştürülmesi sonrasında sütten geriye kalan sıvının, ki protein bakımından inanılmaz zengindir, bir takım işlemlerden geçirilerek çeşitli amino asitlerle de konsantre edilip tüketime sunulan protein ürünleridir.

Net bir şekilde anlayabiliriz ki protein tozları doğal olan maddelerin işlenmesi ile elde edilir, yapay olarak protein molekülleri üretilip işlenmez. Bu noktada bir ayrıntıya dikkat edilmelidir; insanlarda oluşan algı gereği “Proteini toz formunda hazır olarak almak yerine, doğal yollardan beslenerek almak daha iyidir.” gibi bir iddia var. Dolayısıyla bu iddianın savunucuları ile karşıtları arasındaki tartışma sonucunda kullanılması nın kesinlikle zararlı olduğu şeklinde hüküm veriliyormuş gibi bir hava estiriliyor. Peki Dr. Mehmet ÖZ neden whey proteinin sağlıklı olduğunu söylüyor? O halde kesin bir yargıya varmak doğru değil. Bu konudaki bilimsel çalışmaların iyi analiz edilmesi gerekiyor.

Protein Tozu Ürünler Rehberi

Proteini doğal yollardan almaya devam edebilirsiniz, fakat beslenme mantığı biyolojik reflekslere göre vücudun ihtiyaç duyduğu besini hemen alıp ihtiyaç duymadığını da depo etmek veya vücuttan atmak şeklinde olduğu için ne kadar protein bazlı yiyecek tüketirseniz tüketin, vücut bu proteinleri vücuttan atacaktır. Çünkü proteinler dokulara işlenir, yağlar gibi depolanmaz. Bu durumda siz sadece antrenman için o anda gerekli olan proteini almış olursunuz.

Aslında protein tozları, işleniş mekaniği bakımından vücudu beslemek veya açlık gidermek amaçlı değil de direkt olarak kaslara işlenmek amaçlı hareket eder. Yani sadece o esnada gereksinim duyulan anlık protein ihtiyacına karşılık gelmez, daha önceden ihtiyaç duyulan ve bir sonraki ihtiyaç aşamasında da kaslara daimi bir protein salınımı gerçekleştirir ki bu da özellikle vücut geliştirme sporunda istenilmesi en doğal ayrıcalıktır.

Vücut geliştirme sporunda protein tozu kullanımının sizi bir anda sihirli bir değnek dokunmuş gibi istediğiniz vücuda kavuşturması pek mümkün olmasa da doğru egzersiz ve doğru beslenme programları ile uzun soluklu hedeflerinize ulaşmanızda oldukça yardımcı olacağını deneyerek görebilirsiniz.

Piyasadaki farklı alternatiflerinden hangisini seçeceğinize dair bir fikriniz yoksa, hangi markanın güvenilir olduğunu bilmiyorsanız, protein barlar, yüksek protein içerikli sporcu gıda takviyeleri, proteinli fıstık ezmeleri ve daha bir çok yüksek protein içeren sağlıklı gıda takviyeleri satın almak için güvenilir internet sitelerini ziyaret ederek merak ettiğiniz soruları ilgili sitenin uzmanlarına danışabilirsiniz.

Protein Tozu Çeşitleri

Onlarca şirket, yüzlerce marka ve bir çok takviye çeşidi var. Bu bir anlamda rekabet demek ve her marka daha iyisini üretmek zorunda. Bu kadar ürün arasından en doğrusunu seçmenizde size yardımcı olabilecek bilgiler vermek istiyoruz. Protein tozları kullanım amaçlarına göre; aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

  • Whey: Çok hızlı kana karışır. Spordan sonraki 30 dakikada çok etkilidir.
  • Kazein: Yavaş sindirilir. Uyku gibi uzun süreli açlık durumlarında kullanılır.
  • İzole: Whey proteinin diğer maddelerden arındırılmış daha yüksek oranda protein içeren halidir. Özellikle kilo almadan kas yapmak isteyenlere önerilir.
  • Kompleks: Farklı proteinlerin ya da amino asitlerin bileşimidir. Bazıları hem whey hem de kazein yapılıdır. Özellikle glutamin ve kreatin içermesi açısından kilo almak, hacim kazanmak ve kas yapmak isteyenler için idealdir.
  • Soya: İçinde hayvansal protein bulunmaz ve et yemeyenler için uygun olabilir. Ancak soyanın ne kadar güvenilir ve sağlıklı olduğu tartışmalıdır.
  • Et: Sığır etinden elde edilen protein tozu çeşididir. Amaç kırmızı etin pişirilmesinin uzun sürmesi ve bunu kolaylaştırmaktır.

Protein Tozunun Faydaları

Özellikle whey proteini oldukça yararlıdır, kaldı ki son zamanlarda popüler bir şekilde ünlü diyetisyenler hastalarına diyet programı yazarken günde bir ölçek protein takviyesi almalarını bile istiyor. Sonuç olarak whey proteini herkesin kullanabileceği bir üründür, fakat biz burada sporcular ve özellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişiler açısından olayı ele alıyoruz.

Sporcular için yararları ele alındığında en önce söylenmesi gereken husus şüphesiz kas gelişimi için protein tozlarının tam bir fiyat/performans ürünü olmasıdır.

Fiyatı ne olursa olsun eğer biçilen fiyatı hak eden içeriklere sahipse, yani iyi markaların kaliteli ürünleri ise (yukarıdaki üç ürün gibi) kesinlikle verdiğiniz paraya o kadar fazlası ile değecek ki verdiğiniz paralar gözünüzde birden anlamsız kalacak. Bunu şu şekilde açıklayalım; örneğin yukarıdaki listede bulunan üçüncü ürünü ele alacak olursak, Muscletech Nitrotech Performance ürünü içeriğinde ölçek başına 30 gram protein barındırır.

Üstelik kaliteli ham maddeden elde edilen izole whey proteini, tamamen kaslara giden ve kas gelişiminde kullanılan cinsten ve yeterli amino asit profili ile birlikte. Sadece antrenman günleri kullanılsa, haftada 4 gün antrenman yapsanız ve her antrenman gününde 1 ölçek kullansanız 16 hafta gibi bir süre boyunca gidecek bir ürün olacaktır.

Protein Tozu Fiyatları

Normal beslenme ile bu proteini kaslarınız için almak isteseniz günde ortalama yarım kilogram yağsız dana eti ve yanında gün içerisindeki öğünlere serpiştirilecek şekilde tavuk, balık, süt ve süt ürünleri gibi diğer protein içerikli yiyecekleri de yerleştirmeniz gerekecek.

16 hafta boyunca bu şekilde beslendiğiniz zaman da vücudunuz ancak gelişim göstermiş olacak. Şimdi bu şekilde bir beslenme programınız olduğunu düşünün, ortalama haftalık kaç TL harcamanız gerekecek?

Haftalık ortalama 150-200 TL arası bir beslenme maliyetiniz olacağı Türkiye’deki et ve süt ürünlerinin fiyatları göz önünde bulundurulduğunda aşikardır. Aynı beslenmeye denk gelecek kadar proteini toz formunda kaliteli bir markadan aldığınız zaman, ki Muscletech kendini çokça ispatlamış bir markadır, vereceğiniz para piyasa ortalamasında 240-300 TL arasındadır. 16 hafta gidecek bu ürünün toplam fiyatı maksimum 300 TL fiyatına bile satın alınmış olsa, haftalık 18,75 TL’ye denk gelecektir. Aradaki farkı görebildiğinizi düşünüyorum.

Protein Tozu Kullanımı

Protein tozu kullanımı, markaya ve türe göre değişkenlik gösterse de temel prensipte aynıdır. Eğer vücut geliştirmeye yeni başlamış bir kişiyseniz sadece antrenman günlerinde ve antrenmanlardan yarım saat sonra 1 ölçeğe 300 mL su karıştırılarak tüketilebilir. Orta seviye sporcular her gün bir ölçek kullanabilir, sadece antrenman günleri ile sınırlı değildir.

İleri seviye sporcular da haftanın her günü kullanır, antrenman günlerinde de bir gün içerisinde – bir de antrenman sonrasında kullanırlar. Bunun haricinde bir protein tozu kullanımı ürünün cinsine göre değişkenlikler gösterebilir. Fakat bu farklılıklar da tabi ki ürünün üzerindeki ambalajda belirtilmiş olacaktır. Örneğin kazein protein tozları gece yatmadan önce kullanılır, izole protein tozlar antrenmandan yarım saat sonra değil, hemen sonra kullanılır gibi.

Kullanım için sadece antrenmana bağlı kalmak zorunda da değilsiniz. İsterseniz öğün olarak değerlendirebilirsiniz. Örneğin internetten bulabileceğiniz herhangi bir tarifi deneyin ve görün. Çok lezzetli protein krepler sabah kahvaltısı için ilham verici olabilir. Veya sıcak yaz günlerinde proteinli milk shakeler.

Vücut Geliştirmede Protein Tozunun Önemi

Protein tozu çok ileri seviyede olanlar açısında vücut geliştirme sporunda olmazsa olmazdır. Bunun nedeni; proteinlerin vücudun temel yapı taşı olması ve kasların tamamının proteinlerden oluşmasıdır. Bu sebeple de vücuda alınan proteinler kas hücrelerini besler ve geliştirir.

Ağırlık çalışması gibi egzersizlerle kaslar düzenli olarak uyarıldığı zaman, harcadığı enerjiyi karşılamak adına beslenme gereksinimi duyar. Kasları da ancak protein ile besleyebildiğimizi düşünecek olursak, özellikle yüksek ağırlıklarla antrenman yapan ileri seviye bir sporcunun ne kadar büyük bir protein tüketimine ihtiyaç duyacağı aşikardır. İşte bu noktada devreye protein tozları girer ve kas gelişimi için gerekli beslenmenin büyük bölümünü tek başına tedarik eder.

Piyasadaki çok çeşitli protein tozu ürünleri arasından en iyi üç tanesi hakkında bilgi ve ipuçlarını sıralayarak, seçim yapmak isteyen kişiler için bir ön fikir oluşmasını sağlayabiliriz.

En İyi 3 Protein Tozu

Özellikle ülkemizdeki sporcular tarafından en çok talep gören ve birçok platformda kendini kanıtlamış olan 3 farklı markanın protein tozlarını birlikte inceleyelim. Özellikle profesyonel sporcular tarafından oldukça rehavet gören ve dünya çapında meşhur olmuş, kalitesinden ödün vermeyen ve sporcu besin destek ürünleri sektöründe birçok ödülü bulunan bir markanın en iyi protein tozu ile başlayalım. Şüphesiz sadece bizim değil, tüm protein tozu listelerinin bir numarası Optimum Gold Standard Whey.

Optimum Gold Standard Whey 

Bir ölçeğinde 25 gram protein, 5,5 gram BCAA ve 4 gram glutamin gibi değerlere sahip olan ve oldukça etkili olan Gold Standard Whey, %100 Whey proteinidir ve çok kaliteli bir ham madde-bileşen formuna sahiptir.

Spora yeni başlayan sporculardan, ileri seviye sporculara kadar her sporcu için uygun şekilde kullanılabilir bir ürün olan  optimum gold standard whey protein tozu sadece içerik kalitesi  olarak üst düzey olmakla kalmıyor, ölçeği başına bünyesinde  bulundurduğu amino asit profili de gayet yeterli. Ayrıca da çok lezzetli  bir tada sahip ve dokusu mükemmel, içimi çok kolay. Kısaca ürünü öve  öve bitiremezsiniz. Eğer protein tozu kullanacaksanız ve bu ürün  hakkında şüpheleriniz varsa kesinlikle olmasın ve kullanın, çok  memnun kalacaksınız.

Weider Premium Whey 

Yine içerik bakımından çok zengin, ham madde kalitesi açısından çok yeterli ve tüm sporcular tarafından kullanılması gerekilen bir protein tozu ile karşınızdayız.

Ünlü bir Alman malı olan Weider ürünleri genel olarak her zaman ham maddenin kalitesine önem vermiştir. Bu nedenle ürettiği tüm supplementler çok kalitelidir.

Konu vücut geliştirme olunca da weider pemium whey protein tozu kesinlikle gözlemlenmesi gereken muazzam bir üründür.

İçeriğinde tam 25 gram BCAA bulunduran ve 2 gram L-Glutamine (saf formda glutamin) bulunduran, ayrıca %20 oranında da izole protein içeren ürün kompleks protein tozları kadar karbonhidrat ve yağ yüklü olmasa da kompleks protein tozlarından daha büyük ölçüde amino asit profiline sahiptir ve tam bir bombadır.

Kullanıcı yorumları göz önünde bulundurulduğunda lezzeti açısından da oldukça başarılı olan ürün, genel hatları ile içeriğine de bakıldığı zaman gayet başarılı ve kaliteli bir üründür.


Muscletech Nitrotech Performance

Hacim kazanıp şişmektense kaslarınızın güçlenip kalıcı olmasını istiyorsanız kesinlikle Nitrotech Performance ile tanışmalısınız. İçeriğinde kreatin ve amino asitleri bir arada bulunduran, az miktarda da kaliteli yağ ve karbonhidrat bulunduran bir whey proteini.

Tamamen saf kas geliştirmeye ve kuvvet antrenmanlarına yönelik olarak dizayn edilmiş olan muscletech nitrotech performance protein tozu, içeriğindeki whey proteinini izole olarak alırken, kas yıpranmalarını engeller.

Kasları onarıcı amino asitlerden olan Alanin, Glisin ve Taurin amino asitlerini de bünyesinde bulundurur.

  • Kasların hacim kazanmasını da yüksek oranda karbonhidrattan değil de içeriğindeki servis başına 3 gram Creatine’den alır.

Sonuç olarak “vücut geliştirme sporu ile uğraşıyorum” diyen herkesin mutlaka kullanması gereken bir üründür.

Servis başına ürünlerin içerikleri ile gösterimi aşağıdaki tabloda mevcuttur. Kıyaslama yapmak için göz gezdirebilirsiniz.

Optimum Gold Standard Weider Premium Whey Muscletech Nitrotech
25 Gr Protein 23 Gr Protein 30 Gr Protein
5,5 Gr BCAA 25 Gr BCAA 4 Gr Amino Asit
4 Gr Glutamine 2 Gr L-Glutamine 3 Gr Kreatin

Sonuç olarak toparlayacak olursak, protein tozu doğru kullanımı doğrultusunda kişiler için herhangi bir zarar teşhir etmeyecekken yararları da saymakla bitmiyor. Kaliteli birkaç protein tozunun kullanımını gerçekleştirip kendinizce en uygun olduğuna kanaat getirdiğiniz ürünü kullana imkanınız varsa eğer, bir ürünü kaslarda belirli bir noktaya gelene kadar istikrar içerisinde kullanmalısınız. Kaslardan belirli bir gelişimi görmeden farklı yan ürünlerle kombinasyon yapmanız tavsiye edilmez.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!