En İyi Protein Tozu Hangisidir?

En iyi protein tozu hangisidir? Eğer spor salonuna yeni başladıysanız ve vücut geliştirmek istiyorsanız en iyi protein tozu hakkında merak ettiğiniz bir çok sorunuz var demektir. Kas yapmak ve daha çekici bir fiziğe kavuşmak mı istiyorsunuz? Ancak beslenmenizin yeterli olmadığını mı düşünüyorsunuz?

Doktorunuz, spor hocanız ya da diyetisyeniniz size protein tozu kullanabilirsiniz mi dedi? Ancak medyada protein tozu hakkında bir çok farklı uzman görüşü kafanızı mı karıştırdı?

Hangi protein tozu en iyisidir? Hangisi daha kalitelidir diye fena halde endişeleriniz mi var? İşte sizin hazırladığımız en iyi protein tozu rehberi ile amino asit markalarının kalitesi hakkında bulabileceğiniz en ayrıntılı rehberi siz vücut geliştirme sporuna gönül verenlere sunuyoruz.

En İyi Protein Tozu Markası Hangisidir?

Bu sorunun cevabını vermeden sitemizin kalite prensipleri doğrultusunda protein tozu kullanımı hakkında uzmanların görüşlerini aşağıda listelemeye çalıştık.

Amacınız kas yapmak ise protein kullanmak önemlidir. Ancak bazı protein tozlarının içinde karbonhidratlar da olabiliyor. Bunun da bazı olumsuz etkileri bilimsel makalelerde yer alıyor. Bu olumsuz etkiler karbonhidrat tozu makalemizde tüm ayrıntıları ile anlatıldı.

Eğer amacınız kilo almak ise sizler için hazırladığımız ve Dünya’nın en iyi karbonhidrat tozu rehberine bakmanızı öneririz.

Protein Tozu Kullanmak Doğru Mudur?

Öncelikle bu makaleyi okumadan önce protein tozu kullanımı ile ilgili farklı uzman görüşlerinin olduğu konusunda sizleri uyarmak isteriz. Bazı uzmanlar örneğin Canan Karatay katıldığı bir çok televizyon programında protein tozu kullanımının zararlı olduğunu söylüyor.

En iyi 10 protein tozu

En iyi protein tozu

İbrahim Saraçoğlu ise eğer protein tozu kullanılacaksa mutlaka doktora danışılmasını gerektiğini ve ergenlik çağında olanların bu protein tozlarını gelişigüzel kullanmasını doğru bulmadığını bir televizyon programında ifade etti.

Buna karşılık dünyaca ünlü Dr. Mehmet Öz’ün whey protein tozu kullanımının faydalı olduğunu anlattığı televizyon programları var. Bununla ilgili protein tozu kullanımı konusundaki makalemize bakabilirsiniz.

Bizim görevimiz uzmanların fikirlerini sizlere sunmaktır. Yani amino asit takviyesi kullanıp kullanmamak tamamen sizlere bağlıdır. Biz vücut geliştirmeciler tarafından en çok tercih edilen ürünler hakkında içerik açısından  bir inceleme rehberi hazırladık.

Neden Protein Tozu Kullanılır?

Kullanma amacınız nedir? Bu soruya mantıklı bir cevap verebiliyor musunuz? Amacınız kilo alarak kas yapmak mı? Yoksa sadece plaj kaslarına sahip olmak mı?

Vücut geliştirme ile profesyonel olarak mı ilgileniyorsunuz yoksa bir kaç ay yapayım sonra zaten istediğim vücuda kavuşurum diyenlerden misiniz? Sorularınız ne olursa olsun, kullanmaya karar verdiyseniz aşağıda en iyi protein tozu incelemeleri hakkında ayrıntılı bilgiler bulacaksınız.

Ne Kadar Protein Tozuna İhtiyacım Var?

Eğer amacınız kilo almak ise karbonhidrat ve protein oranı birbirine yakın olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Ancak vücut geliştirme adaptasyon dönemini ve başlangıç seviyesi vücut geliştirme programı dönemini geride bıraktıysanız ve vücut geliştirme ile artık en az 3 ayı geçirdiyseniz ve bu süre boyunca düzenli olarak egzersize devam ettiyseniz amino asit kullanımı konusunda diyetisyeninize danışmanız gerekebilir. Bu durumda protein tozu oranı yüksek olan besin takviyelerini tercih edebilirsiniz. Çünkü vücut kasları geliştikçe vücudun amino asit ihtiyacı giderek artacaktır. Tabi en sağlıklı olanı doğal olarak beslenmektir.

Spor sonrası gerek proteinli beslenmenin sindiriminin zor olması gerekse de yemek yapmanın çok zaman alması nedeniyle bir çok sporcu arasında protein tozu kullanımı gittikçe yaygın hale gelmeye başlamıştır.

En mantıklısı bir uzman ya da doktor kontrolünde kullanıp kullanmamaya karar vermektir. İşin içinde sağlık varsa buna yeterince önem vermeniz gerektiğini unutmayın. İşte vücut geliştirme ile uğraşanların en çok tercih ettiği en iyi protein tozu markaları aşağıda sizler için listelendi.

En İyi 3 Protein Tozu İncelemesi

En iyi protein tozu hangisidir? Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli iki unsurdan birisi takviyenin güvenilir marka olması, diğeri ise içerik kalitesi konusunda uygun oranlara sahip olmasıdır.

Dikkat edilmesi gereken ise ne kadar proteine, ne kadar karbonhidrata ve ne kadar yağa ihtiyacınız olup olmadığını bilmektir. Eğer kas yaparak kilo almak istiyorum diyorsanız çok yüksek protein oranına ihtiyacınız yoktur.

Sağlıklı yani kompleks karbonhidrat oranına daha çok ihtiyacınız olabilir. İşte bunları sağlıklı bir şekilde belirleyebilmek için mutlaka bir diyetisyene görünmenizde fayda vardır.

Diğer sitelerde genellikle en iyi 10 protein tozu listeleri zaten var. Ancak biz bu yazımızda en iyi 3 protein tozu hakkında inceleme yapmayı uygun gördük.
Eğer o listeleri okumak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
En iyi 10 protein tozu listesi>>

1.Muscletech Essential Series Platinum

Bu ürün de kilo almak isteyenler için uygun olmayabilir çünkü protein oranı karbonhidrat oranından çok fazladır. Muscletech supplement sektörünün en eski ve köklü firmalarından birisidir.

Firmanın distribütörü Sportika Export’tur. Muscletech’ in dünya bazında 100’lerce distribütörü bulunmaktadır.

Muscletech firması Joel Bran, Jon Zarate, Alex Babatunde gibi bir çok sporcuya sponsordur. Türkiye’ye ithal edilen Muscletech ürünleri kesinlikle domuz ve domuz katkı maddesi , GDO ve doping maddesi içermemektedir.

Muscletech Essential Series Platinum

(34 gramında)

Protein miktarı  24 gram
Karbonhidrat miktarı  4 gram
Yağ miktarı  2,5gram
Aminoasit profili Alanin   1,216mg
Arjinin  576mg
Aspartik Asit 2,559mg
Sistin   498mg
Glutamin 4,072mg
Glisin   428mg
Histidin 434mg
İzolösin (BCAA)1,576mg
Lösin (BCAA) 2,453mg
Lisin 2,218mg
Metiyonin 521mg
Fenilalanin735mg
Prolin 1,496mg
Serin 1,092mg
Tireonin 1,781mg
Triptofan 445mg
Tirozin 674mg
Valin (BCAA) 1,460mg
Total BCAA’s From 5,5gr
Total EAA’s From 11,6gr
Vitamin profili  Yok

2. Hardline Nutrition Hipro Isowhey

Bu ürün kilo almak isteyenler için uygun değildir. Karbonhidrat oranı sıfırdır. Protein oranı açısından ise çok zengindir.

Hardline Nutrition Hipro Isowhey 4:1:1 oranında L-Glutamin ve BCAA içeriği ile zenginleştirilmiş %100 izole whey protein tozudur.

Davisco  Foods firmasının üretimini gerçekleştirdiği Gold Standard Protein olarak bilinen, ham madde tercihi çok titizlikle yapılmış bir whey izolat tozudur.

Hardline Nutrition Hipro Isowhey (25 gramında)
Protein miktarı  24 gram
Karbonhidrat miktarı  0 gram
Yağ miktarı  0,5gram
Aminoasit profili Alanin 4777mg,
Arjinin 2334mg
AspartikAsit 11222mg
Sistin 3000mg
Glutamik Asit 16666mg
Glisin 1666mg
Histidin 2222mg
İzolösin 5445mg
Lösin 12000mg
Lisin 11222mg
Metiyonin 2334mg
Fenilalanin 3555mg
Prolin 4445mg
Serin 2778mg
Treonin 4445
Triptofan 2778mg
Tirozin 3555mg
Valin 5556mg
Vitamin profili  Yok

3. Hardline Whey 3Matrix

44 gram Hardline Whey 3Matrix ürününde yaklaşık 173 kcal enerji bulunur. Yüzde 80 oranında proteini, yüzde 6 oranında karbonhidrat ve  yüzde 5,5 oranında yağ içermektedir. Kullanım önerisi olarak üç aşaması vardır.

Başlangıç seviyesi için egzersizden sonra 44 gram yeterlidir.

Orta seviye vücut geliştirme yapanlar için sabah uyanır uyanmaz ve spordan önce olmak üzere günde iki kere 44 gram kadardır.

İleri seviyede egzersiz programı uygulayanlar için sabah uyanır uyanmaz, egzersizden 30 dakika önce ve egzersizden hemen sonra olmak üzere günde 3 kere 44 gram ürün diyetisyeniniz onay verdiğinde kullanılabilir.

Hardline Whey 3Matrix  (44 gramında)

Protein miktarı  35,3 gram
Karbonhidrat miktarı  2,6 gram
Yağ miktarı  2,4 gram
Aminoasit profili Alanin 4454mg,
Arjinin 2939mg
AspartikAsit 11330mg
Sistin 2107mg
Glutamik Asit 14241mg
Glisin 1848mg
Histidin 2218mg
İzolösin 5924mg
Lösin 10720mg
Lisin 9048mg
Metiyonin 2172mg
Fenilalanin 3290mg
Prolin 5804mg
Serin 5767mg
Treonin 7800mg
Triptofan 1663mg
Tirozin 3013mg
Valin 5628mg
Vitamin profili  Yok

Özetleyecek olursak Dünya’nın en iyi protein tozu sizin ihtiyacınıza en uygun olan içeriğe sahip olan protein tozudur.

Yorum

  1. ateş Ekim 25, 2015
  2. haluk Ekim 26, 2015
  3. nilüfer sipahi Ekim 26, 2015
  4. Barbarosgndz Mart 6, 2016
  5. AHMET Aralık 20, 2016
  6. nilüfer sipahi Aralık 25, 2016

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!