Çalışma sonrası için en önemli 5 besin

Çalışma sonrası için en önemli 5 besin. Bu makalede sizlere egzersiz sonrası beslenme hakkında yine ayrıntılı bir rehber sunmak istedik. Bu rehberde spor sonrası beslenme ve  çalışma sonrası için en önemli 5 besin ayrıntılı olarak ele alındı. Bu yazıyı okumadan önce en iyi protein tozu hakkında bilgi almak için protein tozu ile ilgili yazılarımızı da okumanızı öneririz.  İşte vücut geliştirme için en önemli 5 besin takviyesi:

Vücut geliştirme konusunda hem konuyla alakalı uzmanların hem de profesyonel vücut geliştiricilerin her zaman ortak olarak söyledikleri bir şey varsa o da çalışmamıza uygun beslenmemizdir. Bunun sebebi yoğun bir çalışma sonrası kaslarımız yorularak şoka girerler.

Kaslarımız, biz yoğun çalışmalar yaparken kaldırdığımız ağırlıklar sebebiyle ufak çaplarda şoklara girerler ve yırtılmaya başlarlar. Bu şekilde yüksek tempolu, ağırlıklı çalışmalar yüzünden kaslarımız depoladıkları glikojen depolarını hızlı bir şekilde tüketirler ve katabolik bir sürece girerler. Ancak bu katabolik süreci anabolik sürece çevirmek çok kolaydır.

Antrenman Sonrası Beslenme

Çalışma sonrası şoka uğrayan kaslar vücuttan gelen her türlü besini almaya hazırdır. Bu sırada alınan her türlü besini çalışmadığınız zamanlarda aldığınız besinlere göre çok daha rahat absorbe edebilirler.

egzersiz sonrası beslenme

Spor sonrası beslenme

Yoğun egzersizlerimizden sonra tüketmemiz gereken olmazsa olmaz besinlerimiz karbonhidrat, protein, kreatin, glutamin ve BCAA’dır. Bunların ne olduğunu ve hangi miktarlarda tüketmemiz gerektiğini bilirsek, yapmış olduğumuz çalışmalardan optimum performansı almış oluruz. Şimdi sırayla incelemeye başlayalım bu 5 besini.

Karbonhidrat denilince akla şüphesiz ki ilk gelen şey ekmektir. Hele ki makarnanın veya mantının yanında bile ekmek yiyen bir toplum olduğumuzu düşünürsek bu çokta şaşırtıcı bir haber değil.

Karbonhidrat en çok ekmek, makarna ve patates  gibi glukoz ve glisemik indeksi yüksek besinlerde bulunur. Glisemik indeksi yüksek olan besinler kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir ve düşürürler. Bunun sonucu tansiyonda oynamalar ve yorgunluk şeklinde hissedilir.

Karbonhidratların kas kütleleri üzerinden protein sentezi yapmadıkları haberi yeni değil. Bu sebeple egzersiz sonrası alınacak karbonhidratı şeker türünden değil mümkünse glikoz ve türevlerinden seçilmesi tavsiye edilir.

Gelelim her vücut geliştirme macerasına başlayan insanın direk aklından geçen protein konusuna. Öncelikle şunu bilmek gerekiyor ki protein tozu kullanımı ile protein aynı şey değildir. Proteinin yapı taşlı çok değerli aminoasitlerdir. Kaslarımız ise bu aminoasitlerden oluşur.

Tüketilen protein sindirilme esnasında parçalanarak aminoasitlere dönüşür. Sonra kan yoluyla bizim besin gelmesini bekleyen kaslarımıza ulaşır.

Vücut geliştirme ile uğraşmıyor dahi olsanız düzenli olarak belli bir miktarda protein tüketmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kaslarınız gelişmez ve vücut geliştirme ile uğraşıyorsanız yaptığınız egzersizler boşa gider. Asıl merak edilen konu protein tozu kullanımı bu noktada devreye girer. Çünkü, yoğun egzersiz sonrası kaslarımıza whey ve kazein dediğimiz protein türlerini kompleks yapıda almamız gerekir.

Whey proteini hızla kana karışarak kasların egzersiz sonrası protein ihtiyacını direk karşılar, kazein ise daha yavaş bir emilim sergilese de kaslara uzun süre protein desteğinde bulunur.

Kreatin yeni başlayan vücut geliştiricilerin kullanılmasına için önerilen bir asit değildir. Evet asit! Kreatin, yağların parçalanarak kaslara enerji desteği vermesi için doğal olarak vücudumuzda üretilen organik bir asittir.

Genelde vücut geliştirme de belli bir seviyeye gelmiş kişiler tarafından egzersiz öncesi alınan kreatin yüksek ağırlıkları daha rahat bir şekilde daha fazla tekrar etmeleri için önerilir. Ayrıca egzersiz sonrası kreatin alımı da vücudun toparlanması ve çalıştırılan bölgede ki kasların gelişimi için gerekli olan enerjiyi sağlayabilir.

Glutamin aslında bir enerjidir. Bu enerjiyi bağışıklık sistemimiz üretir. Vücut geliştiriciler egzersiz yaparken kaslarını zorlarlar ve protein alıp gelişmeden önce ufak şoklara uğrar dedik. İşte bu şoktaki kasları onaran bağışıklık sistemidir.

Glutamin kullanımı, çalışma sırasında vücudumuzda neredeyse yarı yarıya inen glutamin seviyemizi yükseltmeye yardımcı olur. Azalan glutamin seviyesi antrenman sonrası kas gelişmesini etkiler. Bu sebeple vücut geliştirmeye yeni başlayan veya profesyonel olarak bu meslekle ilgilenen herkes hem bağışıklık sisteminin zayıflamaması hem de antrenman sonrası kaslarının onarılması için doğru glutamin kullanımı konusunda bilgi sahibi olmak zorundadır.

Hepsini anladık peki BCAA ne işe yarar dediğinizi duyar gibiyim. BCAA’lar, kas yapımızın üçte birini oluşturan aminoasitlerdir.

Her ne kadar tüm BCAA türleri önemli olsa da vücut geliştirme konusunda bizim için en önemli olanı lösindir. Az önce protein alımında bahsettiğimiz whey proteini yüksek miktarda BCAA içerir. Peki madem whey proteini bu işimizi görüyor BCAA ne işe yarar ki o zaman diyebilirsiniz. Whey proteini içerisinde ki aminoasitler birbirleriyle bağlı olduğundan önce sindirilmeleri gerekir. Araştırmalar antrenman sonrası whey proteini alınsa da destekleyici olarak BCAA alınması gerektiğini söylemektedir.

Sadece sizin için hazırladığımız egzersiz sonrası beslenme rehberindeki spor sonrası beslenme ve  çalışma sonrası için en önemli 5 besin ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını vermek istedik. Yine de spor sonrası beslenme ve antrenman sonrası beslenme ile ilgili aklınıza takılan sorular varsa aşağıdaki yorum formunu kullanarak uzmanlarımıza danışabilirsiniz. Ayrıca hiçbir besin takviyesini bir uzmana ya da diyetisyene danışmadan da kullanmayınız.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!