Kilo almak için ne yapılmalı? | Nasıl kilo alınır?

Bu makalede kilo almak için ne yapılmalı sorusunun cevabına odaklandık. Nasıl kilo alınır denildiğinde hemen aklınıza ilk gelen şeyin fazla yemek olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu yaklaşım kesinlikle doğru değildir. Fazla yemekle kilo alınamayabilir.

Öncelikle aşağıda sizler için  nasıl kilo alınır rehberi niteliği taşıyan genel prensipleri sıraladık. Ayrıca bu makalede en hızlı kilo aldıran yiyecekler listelenecek ve çok etkili bir hızlı kilo alma diyeti sunulacaktır.

Kilo almak istiyorum genel prensipler

Kilo almak istiyorum”  cümlesini tarihin çöp sepetine atabilirsiniz. Artık bu cümle yerine “Ben daha sağlıklı ve kaliteli beslenerek kilomu daha iyi yöneteceğim.” diyebilirsiniz. Kimsenin yanında o ilk cümleyi kullanmamanız çok önemli. Bu size saçma gibi gelebilir. Ancak beyninize yanlış komut vermek kilo almanızı engelleyen en önemli faktördür.  Kilo yönetimi tamamen beyinde gerçekleşir.

Sağlıklı kilo almanın yolları ve beslenme düzeni

Sağlıklı kilo almak için en az 5 -6 öğün yemeniz gerektiğini artık biliyorsunuz. (Bu aynı zamanda vücut geliştirmek isteyenler için de böyle. ) Bu durumda yemek hazırlamak size zor gibi gözükebilir ve yemek hazırlamaya canınız sıkılabilir ancak bizim önerdiğimiz yemeklerin ya da aperatiflerin hem hazırlaması kolay hem de sağlıklı. Örneğin yulaf ezmesi, süt ve tahin karışımı. Bunu hazırlamak hem kolay hem de kas yapımı için mükemmel bir aminoasit kaynağı diyebiliriz.

Kilo alma ve maliyet

Marketleri dolaşırken ürünlerin etiketlerini incelemeyi alışkanlık haline getirmeniz kilo alma sürecinde çok önemlidir. Özellikle alacağınız besinlerin yüz gramında kaç gram karbonhidrat, kaç gram protein, kaç gram yağ, kaç gram lif var? Yüz gram yediğinizde kaç kalori kazanacaksınız? Özellikle protein ve lif oranı yüksek gıdaları tercih etmenizde yarar var. Eğer bir gıdanın içinde protein miktarı sıfır, karbonhidrat miktarı fazla ise o gıdanın kaliteli olduğu söylenemez. Bu ancak boş kalori demektir. 

Bir diğer konuda bazı gıdaların fiyatları marketten markete değişkenlik gösterir. Marketleri dolaşın ve en ucuz hangisinde ise o marketten alın. Böylece maddi olarak daha az zarara girin.

Kilo alma ve uzman yardımı

Kilo alamıyorsanız ve gittikçe kilo veriyorsanız ciddi bir hastalığınız olabilir. Şeker, tiroid bezinin fazla çalışması, sindirim sistemi emilim bozuklukları ya da hormon bozuklukları gibi rahatsızlıklarınız var mı? Bu sorunun cevabını bilmek için bir endokrinoloji uzmanına görünmekte yarar var. Onu bulamazsanız bir dahiliye (iç hastalıkları)uzmanına görünebilirsiniz.

Öncelikle bir endokrinoloji  uzmanına gidip “ben çok zayıfım ve kilo alamıyorum.” demelisiniz. Böylece zayıflığınızın altında yatan neden belirlenmiş olur. Bağırsaklarınızda parazit olabilir.  Parazit testi yaptırdınız ve test sonucunda bir şey çıkmadığını varsayalım. Bu durumda bile siz de parazit olabilir. Yani parazitler sadece bir kere yapılan test ile belirlenemeyebilir. Bunun için kurt dökücü bir ilaç doktor kontrolünde kullanılabilir. Unutmayın “her insanda en az bir tane parazit vardır. ” sözü adeta bir atasözü olma yolunda.

Kilo almak için gıda araştırması

Adeta bir diyetisyen gibi olun. Yani gıdaları araştırın. Araştırmanızı yaparken hangi gıdalarda daha çok protein bulunur, hangi gıdalarda sağlıklı yağlar var, hangisinde C vitamini çok, hangisinde çinko çok var? gibi soruların cevaplarını aramaya çalışın ve mümkünse not edin. Bunları bilmeniz sizi onları yemeye teşvik edecektir. Çünkü hangi gıdanın kaliteli olduğunu öğrenince sağlıksız olanı doğal olarak yemek istemeyebilirsiniz.

Kilo almada şekerli içecekler 

Kola hem boş kalori içerir hem de sağlıksız kilo almanıza neden olur. Ayrıca sindirim sisteminizi de bozar ve mide yanmalarına sebebiyet verebilir.  Ancak bu hiç kullanmamak anlamına gelmesin. Canınız çektiğinde ara sıra ayda bir, iki haftada bir gibi tüketebilirsiniz. Aşırıya kaçmadığınız sürece zararı olmayabilir. Ayranı ve kefiri her daim içiniz rahat ederek istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Ancak yemeklerle birlikte çok içerseniz, iştahınız kapanabilir. Örneğin yemeklerle birlikte bir su bardağını geçirmeyin. Yemeğinizi bitirdikten yarım saat sonra bir bardak daha içebilirsiniz. Bu ürünler hakkında daha sonra daha ayrıntılı bilgiler vermeyi düşünüyoruz. Kaliteli beslenme kurallarını bir an önce öğrenmek gerekir…

Kilo alma ve Kore ginseng faydaları

Ginseng iyileşitirici anlamına gelmektedir. Bitkisel bir takviyedir.  Kaliteli bir markanın ginsenglerini doktor  ya da bir diyetisyen eşliğinde kullanabilirsiniz. Ginseng bütün vücudu kuvvetlendiren, bağışıklık sistemini destekleyen ve vücuttaki sistemlerin dengelenmesini sağlayan bir bitkidir. Yorgunluğu giderir, dayanıklılığı ve fiziksel performansı artırır. Kendinizi daha güçlü hissedersiniz ve strese iyi gelir. Ancak iyice araştırmanız gerekir çünkü bu ürünlerin sahte olanları sağlığa zarar verebilir. Onun için bir diyetisyen tavsiyesi ile kullanmanızda yarar var. Ginseng hakkında daha ayrıntılı bilgilere daha sonra bu siteden ulaşabilirsiniz.

Bir diyetisyen gibi olun demiştim. Bitkisel kaynakları araştırın.  Sağlık açısından çok yararlı bitkilerin ya da gıdaların olduğunu göreceksiniz. Bunlardan biri de keçiboynuzu.  Çok yararlı bir besin kaynağı bu. Örneğin bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun yanında bağırsaklara ve sindirim sistemine yararları vardır. Parazitleri dökmek için kullananlar bile var. Akciğere faydalıdır, içerdiği mineraller ile kemikleri ve dişleri güçlendirir.  Daha bir sürü yararı var. Onları da daha sonra açıklamayı planlıyoruz.

Kilo alma ve uyku düzeni

Eğer günde 8 saat kadar uyumanız mümkün değilse kilo almayı zaten beklemeyin. Gece kaliteli bir uykunuz olmazsa büyüme hormonu yeterince salgılanmaz ve ne kas yapabilirsiniz ne de kilo alabilirsiniz. Uyumakta zorlanıyorsanız metabolizmanız hızlı olabilir. Ya da bu başka bir rahatsızlığın habercisi denilebilir. Gece 11’de yatın sabah 8’de kalkmaya çalışın. Unutmayın ne kadar erken uyanırsanız kaliteli ve sağlıklı beslenmeniz için zamanınız daha çok olur. Erken kalkan yol alır. Geç kalkarsanız birkaç öğün yersiniz, bu da kilo alma sürecinde istenilen bir durum değildir.

Kilo alma ve öğün sayısı

Kilo almak istiyorsanız en azından beş öğün yemeniz gerekir. Her ne kadar kilo vermek isteyenlere “az az ama   sık sık ye” denilse de ben bu görüşe katılmıyorum. Son zamanlarda bu yöntemin kilo almak için daha uygun olduğunu belirten doktorlar var. Ben de onlara katılıyorum. Çünkü yediğiniz her gıda insülin hormonunu artırıyor. Böylece kandaki besinler (daha bilimsel bir ifadeyle glikoz) hücrelere geçiyor. Bu şekerin fazlası da yağa çevriliyor.

Kilo alma ve vücut geliştirme programı

Kilo almak istiyorsanız mutlaka bir vücut geliştirme programı hakkında daha çok bilgi sahibi olmanız gerekir. Eğer vücut geliştirmeye yeni başladıysanız “yeni başlayanlar için vücut geliştirme programı” adlı yazımızı okuyarak ve ilgili animasyonları seyrederek vücut geliştirme hareketlerinin nasıl yapıldığını öğrenin. Bazı çok zayıf insanlar enerjileri boşa harcanmasın diye mümkün olduğunca hiç hareket etmezler. İşte bu çok büyük bir hatadır. Çünkü amaç kilo alıp hastalanmak değil, sağlıklı bir şekilde kilo almaktır. Aynı zamanda yağlanarak değil kaslanarak kilo almak sağlıklı olanıdır. Bunun için kilo almak istiyorsanız, bir sporla uğraşmalısınız. Özellikle vücut geliştirme egzersizleri yapmanızda yarar var.  Kilo almak istiyorsanız spor yapmanız için işte size birkaç sebep: 1.Hiç hareket etmezseniz acıkmazsınız ve yemek yemezsiniz, iştahınız olmaz. 2. Spor vücudu her açıdan güçlendirir. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak. Kendinizi daha iyi ve mutlu hissedersiniz. Kilo almak için mutluluk şarttır. İstisnalar kaideyi bozmaz. Bazıları depresyona girer ve daha çok yemek yer ve sonunda da kilo alır. Ama siz sakın depresyona girmeyin. Siz iyice zayıflar ve kurursunuz.

 

Eğer en az 3 ay düzenli olarak vücut geliştirme yaptıysanız “orta seviye vücut geliştirme programı” adlı yazımızı okumanızı öneririz.

Diyetisyen kilo almak istiyorum

Kilo alma işlemini kendi başınıza değil bir diyetisyen eşliğinde sürdürmelisiniz. Böylece daha sağlıklı kilo alabilirsiniz. Tabi ki bu noktada hangi diyetisyene gideceğiniz çok büyük önem taşıyor.

Kilo alma ve protein tozu kullanımı

Yine bir diyetisyen kontrolünde sağlıklı olduğuna inanılan besin takviyeleri kullanabilirsiniz. Doğru kullanıldığında zararları olacağını düşünmüyorum.

Kilo almada suyun önemi

Kilo almak isteyenlere genelde az su içmesini tavsiye edenler var. Ben buna katılmıyorum. Su hayat demektir. Su olmadan vücut sağlıklı olamaz. Ben suyu az için demiyorum. Yemekle birlikte çok fazla su içmeyin. Yemekten 30 dakika önce ya da sonra su içmenizde yarar var. Bir de vücut geliştirerek kilo almaya karar verdiyseniz (ki doğru olan da budur) suyu mutlaka günde en az 2 litre içmeniz gerekir. Aksi takdirde kaslarınız erir. Emekleriniz boşa gider.

Kilo alma ve erkeklik hormonu: testosteron

Testosteron hormonu vücut geliştirmeyi etkileyen önemli hormonlardan biri. Erkekler bu hormonu nasıl normal seviyeye getirecekleri konusunda bilinçlenmelidir. Testosteron düşüklüğünde bu hormonun seviyesini artırmanın yolu bel çevresindeki yağlardan kurtulmak ve egzersiz yapmaktır, beslenme açısından ise protein ağırlıklı beslenmektir. Daha sonra bu konuya daha ayrıntılı yer vereceğiz.

Kilo alma ve abur cubur

Abur cubur yiyerek sağlıksız kilo alacağınızı unutmayın. Amaç kas yaparak kilo almak olduğuna göre bu yiyecekler sizi sadece yağlandırır. Kola içmek, fast food yemek kilo almak isteyenlerin yaptığı yanlışlardan bazıları. Kalbinizi tehlikeye atarak kilo almak doğru bir yöntem değil. Yaşamayacaksanız kilo almanın ne anlamı var değil mi?

Kilo almak istiyorum özel prensipler

Nasıl kilo alınır sorusuna bir de daha spesifik bir bakış açısı ile yaklaşalım. Hızlı zayıflama ne kadar sağlıksız ise hızlı kilo almak da o kadar sağlıksızdır. Hızlı kilo almak için tabi ki karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme gerekir ki bu da pek sağlıklı değildir. Hem sağlıklı hem de hızlı kilo almak istiyorsanız şu beslenme önerilerini dikkate almanız gerekir. Öncelikle kaliteli beslenin gerisi çok kolay. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa kilo almak için sizlere en kaliteli ve sağlıklı kilo alma yöntemleri sıraladık. Kilo almak için ne yapılmalı:

1. Öğün sayınızı artırın ve öğün sayınız en az 4 olsun.

2. Sadece karbonhidrat ağırlıklı beslenmeyin. Öğünlerinize sağlıklı yağları ve proteinleri de mutlaka ekleyin. Sağlıklı yağlar ise naturel sızma zeytinyağı ve organik tereyağıdır. Protein olarak kırmızı et, balık, yumurta, peynir ve kaşar peyniri tüketilebilir.

3. Vücut geliştirme hareketleri yapın ve profesyonel destek alın.

4. Herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığını öğrenmek için bir diyetisyene, endokrinoloji uzmanına ya da dahiliye uzmanına gidin. Eğer bağırsak paraziti ya da bağırsak kurdu gibi canlıları vücudunuzda taşıyorsanız öncelikle onlardan kurtulmalısınız yoksa bütün emekleriniz boşa gidebilir. Bunlardan kurtulmak için mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Doktor kontrolünde olmak şartıyla kurt dökücü, tenya dökücü ya da solucan dökücü ilaçlar kullanılabilir.

5. Eğer sigara içiyorsanız hemen bırakın. Sigara içmek ek kalori harcatır ve her nefeste bir milyon beyin hücreniz ölür. Hepsinden önemlisi vücuda bir çok zararlı madde girdiği için vücut bu toksinleri atmak için daha çok çalışır ve hücreler yıpranır. Büyüme hormonu salgılanması azalır ve hücreler yenilenemez.

6. Yatmadan önce karbonhidratlı gıdalar yerine proteinli gıdalar tercih edin. Ancak çok ağır olmasın, kilo aldırıcı proteinler – badem, peynir – bunları tüketirseniz uyumadan önce büyüme hormonunun artmasını tetiklemiş olursunuz. Eğer şekerli gıdalar yerseniz büyüme hormonunu artırmak şurada dursun azalmasına neden olursunuz. Ayrıca kilo aldırıcı proteinler süt, yumurta, et, kuru baklagiller, tavuk ve balık etidir.

7. Kilo almak için alkolden, koladan, çaydan ve kahveden uzak durmalısınız.

8. Sağlıksız yağlardan uzak durun. Cips, patates kızarması, çikolatalar bolca sağlıksız yağ içerirler. Bunlar da vücut için tehlikelidir. Fazla yağlı beslenmek tokluk hissini artıracağı için acıkmanızı engelleyecektir.

9. Ayrıca hangi yiyecekler kilo aldırır bu konuda bilgilenmeniz gerekir. Bunun için kesin bir şey söylemek zor olmakla birlikte genelde sağlıklı karbonhidrat içeren besinler olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, yulaf ezmesi, bulgur, süt, kuruyemişler, kuru meyveler bu gruba girer.

10 Çok önemli bir yöntem de algınızdır ve psikolojinizdir yani kilo alamıyorum ve çok zayıfım kilo almak istiyorum cümlesini aklınızdan çıkarın. Artık ben uyguladığım ya da uygulayacağım kilo alma yöntemleri ile kilo alma trendine girdim ve kilo almaya başladım diyerek öncelikle beyninize bu sinyalleri gönderin. Göreceksiniz ki artık diyetisyen kilo almak istiyorum cümlesini kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Tabi ki kilo alma yöntemlerini doğru bir şekilde uyguluyorsanız.

11. Kilo almak istiyorsanız internetten kilo almak için vitamin ile ilgili araştırmalar yapmış olabilirsiniz ancak kesin bir bilgiye ulaşamamış olabilirsiniz. Vitaminlerin kilo almaya doğrudan etkileri olmamakla birlikte vücut fonksiyonlarını düzene soktukları için dolaylı yoldan kilo almanızı sağlarlar. Yani kaliteli beslenme kuralları içerisinde vitaminli gıdaları ya da vitaminli besinleri de tüketmek var. Ancak iyi bir beslenme düzeniniz yoksa kilo almak için vitamin kullanmanın da hiç bir etkisi olmayacaktır. Dolayısıyla kilo aldırıcı vitamin hapları bir efsaneden ibarettir.

12. Kilo almak istiyorsanız hızlı kilo alma hapları ya da garantili kilo aldırıcı hakkında araştırmalar yapmış olabilirsiniz. Bunların sağlıklı olduğunu düşünmüyoruz ancak kilo aldıran bitkisel ilaçlar için aynı ifadeyi kullanmak istemeyiz. Bunlara halk arasında kilo aldıran bitkisel ilaçlar denilse de bitkisel takviye denilmesi daha doğrudur. Bazı bilindik markaların çok iyi kilo aldıran ürünleri vardır. Örneğin ginsengin vücudu genel olarak iyileştirdiğine inanılır. Aynı zamanda bu inanç bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir.

13. Kilo almak için bazı kaliteli markaların ürettiği karbonhidrat tozları vardır. Eğer diyetisyen kullanmanızda sakınca görmüyorsa veya kullanmanız gerekli diyorsa kilo aldırıcı karbonhidrat tozları doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanılabilir.

Ancak hızlı kilo almak istiyorum, en etkili kilo alma yöntemi ile kilo almak istiyorsanız ya da en hızlı kilo alma ya da çabuk kilo alma gibi konuları internetten araştırıyorsanız kilo almak için diyetisyen gözetiminde bu kilo alma diyeti kararlı bir şekilde uygulanabilir. Aşağıda sağlıklı kilo alma için ve kilo almanın en kolay yolu olan bir diyet programı hazırladık. Ancak hiç bir diyet programını diyetisyeninize ya da doktorunuza danışmadan uygulamamanız gerektiğini lütfen unutmayın.

Hızlı kilo alma diyeti

Kilo alma diyeti erkek bir birey için daha uygundur. Lütfen bayanlar için uzmanlarımıza ya da doktorunuza danışınız. Sağlıklı olup olmadığınızı bilmeden herhangi bir diyet uygulamayınız. Burada sunulan diyet paylaşım amaçlıdır. Herkes için ayrı bir diyet hazırlanması gerekir.

 • Sabah 7,30:  Bir bardak su

 • Saat    8,00:  Kahvaltı:

  • 3 yumurtayı çırpın, 1 tatlı kaşığı tereyağı ile omlet yapın.

  • 3 dilim tam buğday ekmeği

  • 1 çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi

  • 2 kibrit kutusu kadar beyaz peynir ya da kaşar peyniri

  • 15 adet yeşil ya da siyah zeytin

  • 1 adet küçük domates

  • 1 adet küçük salatalık

 • Sabah 9,00:  Bir bardak su

 • Saat    9,30: 5 çorba kaşığı yulaf ezmesi, 1 su bardağı sütü ve 1 çorba kaşığı tahin-balı bir yemek tabağında karıştırın ve afiyetle yiyin.

 • Saat    10,00: Bir bardak su

 • Saat 10,30 : Önce ısının, sonra bacak, sonra da kol ve göğüsler için ağırlık çalışması yapınız. Egzersiz sırasında hepsini birden olmamak şartı ile 2 bardak su.

 • Saat 11.30: Bir çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi ve bir su bardağı süt

 • Saat 12,00: Bir su bardağı su

 • Saat 12,30: Öğle Yemeği (Her zaman önce çorba sonra et sonra makarna yiyin.)

  • Bir kase çorba

  • Bir tabak kepekli makarna

  • Bolca maydanoz

  • 200 gr tavuk et  (2 ya da 3 adet fırında pişirilmiş tavuk butu)

 • Saat 13,00:  Bir bardak su

 • Saat 14,00: 3 çorba kaşığı yulaf ezmesi, 1 su bardağı sütü ve 1 tatlı kaşığı balı bir yemek tabağında karıştırın ve afiyetle yiyin.

 • Saat 14,30: Bir bardak meyve suyu  (Meyve suyunu evde yapılan reçellerden kendiniz hazırlayabilirsiniz. 2 çorba kaşığı vişne reçelinin posalarını almadan bir bardağa koyun ve üzerine su ekleyin. Karıştırın ve meyve suyunuzu için.)

 • Saat 15,00: 1 bardak su

 • Saat 16,30:  Akşam yemeği

  • 5 adet köfte

  • Bolca kıvırcık

  • 2 bardak kefir ya da ayran

  • 2 dilim tam buğday ekmeği

  • 1 tabak bulgur pilavı

 • Saat 17,00:  Bir bardak kefir

 • Saat 18,00: Bir bardak su

 • Saat 18,30: Bir bardak meyve suyu

 • Saat 19,30: 1 adet kaşarlı tost ve 1 bardak meyve suyu

 • Saat 20,00: 1 bardak su

 • Saat 20,30: Bir muz, bir bardak süt, bir çorba kaşığı bal

 • Saat 21,00: 10 adet çiğ badem, bir avuç fındık, 4 adet gün kurusu kayısı

 • Saat 22,00: Bir dilim tereyağlı ballı ekmek

 • Saat 22,30: 1 bardak su

Bu diyeti okuduktan sonra aklınıza bir soru takılacak. O da “Hergün aynı yiyecekleri mi yiyeceğim?” sorusu olacaktır. Tabi ki hayır. Peki nasıl değişikliler yapabilirsiniz?

Örneğin 2 tavuk budu değil de 6 köfte yiyebilirsiniz. Mercimek çorbası yerine domates çorbası içebilirsiniz.  Makarna yerine bulgur pilavı, bulgur yerine pirinç kullanabilirsiniz. Ancak diğer gıdaların değişmemesi önerilir. Bir sonraki yazımızda daha ayrıntılı yazacağım. Bizi okumaya devam edin.

Kilo aldıran yiyecekler

En hızlı ve  sağlıklı kilo aldıran yiyecekler nelerdir, kilo alma yolları nelerdir, kilo almak için diyet öneriniz var mı ya da kilo alma yöntemleri nelerdir gibi bu soruların cevaplarını aşağıda özetlemeye çalıştık.

 

Kilo aldıran yiyecekler, Kilo almak için ne yemeliyim

Meyve yerine evde hazırlanmış meyve suları, kırmızı et, balık, tavuk, ton balığı, kepekli makarna, pirinç, patates, tereyağı, süt ve peynir, fıstık, badem, fındık ve ceviz, kuru meyveler (kayısı, incir, erik, üzüm kuruları), çikolata, hamburger, pizza, patates kızartmaları ve cipsler, havuç, patates, bezelye, şeker pancarı, mantarlı yemekler hızlı kilo aldıran besinler sınıfına girer. Bunlardan sağlıksız olanlarını tercih etmemeniz gerekir.

Sağlıklı kilo aldıran yiyecekler

Meyve yerine evde hazırlanmış meyve suları, kırmızı et, balık, tavuk, ton balığı, pirinç, patates, tereyağı, süt, peynir, fıstık, badem, fındık ve ceviz, kuru meyveler (kayısı, incir, erik, üzüm kuruları), havuç, patates, bezelye, şeker pancarı, mantarlı yemekler hızlı kilo aldıran besinlerden sağlıklı kilo aldıran besinler sınıfına girer. Bunları tercih etmeniz sağlıklı kilo almanız açısından önemlidir. En hızlı kilo aldıran 10 yiyecek

  1. Avakado
  2. Kuru incir
  3. Keçiboynuzu pekmezi
  4. Kırmızı et
  5. Ballı muz
  6. Kuru kayısı
  7. Portakal suyu
  8. Mantı
  9. Tavuklu makarna
  10. Pirinç pilavı ve kırmızı et

 Kilo alma yolları, kilo alma yöntemleri, kilo nasıl alınır?

Acil zayıflamak istiyorum diyenlerin sayısı ne kadar fazla ise acil kilo almak istiyorum diyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Eğer google arama motorunda “diyetisyen kilo almak istiyorum”, “hızlı kilo alma hapları”, “kilo aldırıcılar”, “en hızlı kilo aldırıcı”, “kilo alma ilaçları”, “kilo aldırıcı haplar” ve “kilo aldırıcı ilaçlar” diye yazıp araştırma yapmaya başladıysanız doğru adrestesiniz. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki kilo alma ilaçları ya da kilo alma hapları ile kilo almaya çalışmanız sağlıklı bir yöntem değildir. Kilo alma hapı kullanan kişilerle yapılan bir ankette çoğunluğun memnun olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kilo alma hapı kullanan bazı kişilerin karaciğer testlerinde bazı bozulmalar görülebilmiştir. Yani kilo alma hapları bir çözüm olmaktan ziyade sağlığa zararlıdır. Bazı kilo almak isteyenler de internetten kilo aldırıcı iğne isimleri ile ilgili araştırmalar yapmakta ve kilo aldırıcı iğneler ile kilo alacaklarını düşünmektedirler. Ancak ne olduğu belli olmayan bir iğnelerin sağlıklı olup olmadığı bilmek çok zordur. İnternet’ten sadece çok az sayıdaki kullanıcının yorumlarını okuyabilirsiniz ancak o yorumların da doğru olup olmadığını bilemezsiniz. Yine kilo aldırıcı tozlar için de aynı durum söz konusudur. Kilo aldırıcılar içerdikleri yüksek şeker ile şeker hastalığına neden olabilmektedirler. Kan şekerinin hızla dalgalanmasına neden olan kilo aldırıcı karbonhidrat tozları aynı zamanda kanser hücrelerinin büyümesine, gelişmesine ve hızla çoğalmasına neden olabilmektedirler. Yani kilo aldıran ilaç terimini zihnimizden çıkarmamız yerinde olacaktır. O halde acil kilo almak ya da acil kilo almak istiyorum demek ben sağlıklı olmak istemiyorum yeter ki kilo alayım demektir ya da hızlı kilo almak istiyorum demek genelde sigara için kullanılan yavaş yavaş intihar etmek terimi ile aynı anlama gelir. O halde yapmamız gereken kaliteli beslenme kurallarını öğrenmek olmalıdır. Kaliteli beslenme ile sağlıklı kilo almak çok daha kolay ve daha az maliyetlidir. Bu bağlamda en etkili kilo aldırıcı, kilo aldırıcı tablet ya da kilo almak için ilaç değildir. En etkili kilo aldırıcı ya da kesin kilo aldırıcı uygulayacağınız beslenme yöntemleridir. Bu da kaliteli beslenme ile olur yani en kolay kilo alma yöntemi öğün sayınızı artırmaktır. Sık sık ama az az yemek genelde sağlıklı zayıflama yöntemi olarak kabul edilmiştir veya popülerdir.

Yüzden kilo almak için yöntemler

Bazılarınız ise sadece yüzden kilo almak için neler yapılmalı diye merak edebilirsiniz. Sadece yüzden kilo almak istiyorum diyorsanız 5- 10 kilo almanız gerekir ancak bu durum vücudunuzun görünümünü kötüleştirebilir. Bu durumda yüzden kilo almanın en etkili yolu estetik ile yağ enjeksiyonu yaptırmaktır ya da hyaluronik asit enjeksiyonu yaptırmak gerekir. Hyaluronik asit vücudun içinde de doğal olarak bulunan bir maddedir. Sentetik olmayan bir dolgudur. Dolgu yaptıracaksanız içinde hyoluronik asit yoksa yaptırmamalısınız. Ayrıca markası çok önemlidir. Doktor kontrolünde yapılması gerekir.

Bu yazıda nasıl kilo alınır sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık.  Kilo vermek için ne yapılmalı sorusuna verilebilecek en kapsamlı cevabı verdik.  Ayrıca kilo aldıran yiyecekler ve hızlı kilo alma diyeti ile ilgili bir liste sunduk. Umarım işinize yarar. Sağlıklı günler.

Merhabalar: Daha İyi Gülümsemeniz İçin Size Uzmanlarından Önerilerimiz Var

28 yorum “Kilo almak için ne yapılmalı? | Nasıl kilo alınır?”

 1. Merhaba hocam ben 55 kiloyum boyum 188 cm bir türlü kilo alamıyorum ne yapmam gerekir?

 2. Kilo almak için denemediğim kilo alma yöntemi kalmadı bir de bunları deneyecem bakalım sonuç ne olacak

 3. arkadaşlar ben 17 yaşında bir zayıfladım şeklim degişti ne yaptıysam kilo alamadım hiç bir sağlık poroblemim yokken çok stresten kaynaklanıyordu psikologa gittim ne yersem yiyim kilo alamıyorum dedim kullandığım ilaçlarla 14 kilo aldım ve 2,5 yıldır bu kilo mu koruyorum ve bu ilaçları şuan kullanmıyorum ve bende bu kadar kilo verdikten sonra eski halime dönebilecegimi hayal bile edemiyordum sizi çok iyi anlıyoru geçmiş olsun arkadaşlar

 4. bnde geçen seneye kadar 165 boyda 42 kiloydum son bir senede 12 kilo aldm 54 oldm bence önemli olan ilk adımda iştahınızı açmaya midenizi genişletmeye çalışın sevdiğinz yemekleri yiyin (sağlıklı deil ama fast foodlar güzel kilo aldırıo) her öğünde doyun doyduktan sora kendinizi zorlayın bi müddet sora limitlerinizin arttığını ve kilo almaya başladığınızı görüceksniz bide çok dert etmeyn zamanla istemesenz bile alıcaksnz

 5. merhaba benim kilom 66. boyum 175
  yasim 18 bu kilo alma programi bana biraz fazlamidir baska bi program varsa tavsiye ederseniz memnun olurum bide etin masrafi cok gibi daha farkli bir program varmidir tesekkurler

 6. nilüfer sipahi

  Evet siz aşırı zayıf değilsiniz onun için bu kilo alma programı size uygun değil gün içinde nasıl besleniyorsunuz yazarsanız size uygun bir program hazırlayalım ancak öncelikle doktora gitmeniz gerektiğini unutmayın.

 7. sabah okula giderken kahvalti yapiyorum okuldan geliyorum ogle yemegi yiyorum saat 5 de spora gidiyorum spordan ciktiktan sonra 7 veya 8 akşam yemegi yiyorum
  birazda buradan ozet alinti gibi yaptim??

 8. sabah yumurta zeytin peynir pekmez
  ogle makarna corba yogurt arasira et
  aksam ogle gibi

  bide yeni başladım yulaf yiyorum

 9. sabah yumurta zeytin peynir pekmez
  ogle makarna corba yogurt arasira et
  aksam ogle gibi

  bide yeni başladım yulaf yiyorum

 10. nilüfer sipahi

  Merhaba Enes bey, kilo almak istiyorsunuz ancak öğün sayınız çok az günde 4-5 öğün olarak yerseniz kilo alma olasılığınız artar. Yanlışlardan birisi öğün sayınızın az olması. Ancak kilo almak için öncelikle bir dahiliye ya da endokrinoloji uzmanından randevu alarak muayene olabilir ve tahlil yaptırabilirsiniz. Böylece kilo alamamanın altında herhangi bir rahatsızlığınızın olup olmadığını öğrenebilir ve size en uygun beslenme programını uygulayabilirsiniz. Ancak sağlıklı bir birey olduğunuzu farz ederek size sabahları kahvaltınıza 2 adet suda pişmiş yumurta ekleyebileceğinizi saat 10 gibi 5 adet kuru incir ya da kuru kayısı yiyebileceğinizi söyleyebiliriz. Tahlil yaptırırsanız ve sonuçları da diyetisyen çalışanlarımıza yollayabilirsiniz.

 11. merhaba benm şuan boyum 163 kilomda 42 bende sizin gibiym diyebilirm kendimi ne kadar çok yemeye zorlasam da daha fazla yiyemiyorum yesem de metabolizmam çok hızlı olduğu için hemen yakıyorum sizce daha iyi beslenmem için günde neler yapıp yemeliym? Çevremdekiler çook zayıfsın dediklerinde ister istemez moralim bozuluyor. İnternetten çok araştırma yaptm ama hiç kendime göre bir sonuç elde edemedim sizin yazdıklarınz dikkatimi çekti bunları denemek istiyorum.Şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkürler.bu arada 19 yaşındayım.

 12. Merhaba ben 19yasindaym 52kiloyum boyum 165 boy kilo endeksinde normal çıkıyor ama gorenler cok zayifsin diyor bu aralar spor yapmaya başladım ama iştah sorunum var

 13. Bu örnek bir diyet olup ancak diyetisyen tarafından hazırlanan diyetleri uygulayabilirsiniz 2500 ile 3000 arasındadır.

 14. Merhabalar benim boyum 1.76 kilom 70 kilo aldıran diyet mi uygulamalıyım yoksa kilo mu vermeliyim ben nasıl bir program uygulamalıyım?

 15. evet başarılı bir program 1 hafta onra şiştiğini fark ediyorsun kas kütlemi oldukça arttırdım başlamadan önce 76 kiloydum 2 ay önce okudum yazıyı şu anda 86 kiloyum teşekkürler.

 16. Merhaba ben 160 boyunda 45 kilodayım. Ve kilo almak istiyorum yukarıdaki diyet erkekler için deniliyor ben de uygulasam ve ağır olmayacak şekilde spor yapsam etkisi nasıl olur bana uygun mudur?

 17. Merhaba Asu hanım bu sadece örnek bir diyet listesi. Buna ancak bir diyetisyen karar verebilir. Yani önce diyetisyene danışmalısınız.

 18. nilüfer sipahi

  Yavaş yemek çabuk doymanızı sağlar. Böylece az yemek yiyerek beyne doyma sinyali gider.

 19. nilüfer sipahi

  Merhaba Enes, bir 5 kilo daha alabilsen daha iyi olur diyebilirim ancak senin amacına göre değişebilir. Aynaya baktığında nasıl olmak istiyorsun. Sayılara takılıp kalmamak daha mantıklı. Aynaya baktığında biraz daha kilo alsam diyor musun o önemli. Etrafındakiler ne düşünüyor, biraz kilo alsan iyi olur diyenler var mı? İdeal olanı ise 75 kilo alman. Neye göre boyuna göre.

 20. Merhaba, 1.68 boyum ve kilom 48, yaşım 40. Yıllardır kilo almak istiyorum özellikle iç bacaklarım ve kollarımdan. Şu an spor yapıyorum, spor öncesi karbonhidrat tozu, spor sonrası protein tozu içiyorum. Sabah 2 yumurta, domates, az süzme peynir yiyorum, arada quark yiyorum, öğlen dışarıdan hızlı besleniyorum, akşam ya makarna, ya da tavuk pirinç yiyorum. Yemek yeme ile ilgili sorun var tabi biraz. Bu diyeti bende aynı miktarlarla uygulayabilir miyim, ya da aynını miktarını azaltarak mı uygulamalıyım? Teşekkürler, Özlem

 21. nilüfer sipahi

  Merhaba Özlem hanım, hayır bu örnek bir beslenme listesi olduğu için uygulamayınız. Ne zaman uygulayabilirsiniz, diyetisyeniniz onay verirse tabi ki. O nedenle diyetisyenden randevu almadan hiç bir program uygulamak doğru değildir. Sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir