Pharmatondaki Jelatin Haram mıdır?

Pharmaton adlı gıda takviyesinin içeriği okunduğunda jelatin yazdığını görebilirsiniz. Pharmatondaki jelatin neden elde ediliyor, zararlı mıdır özellikle bu tür takviyeleri kullanmak isteyenlerin çok merak ettiği bir konu bu.

Jelatinin neden elde edildiğini şüphesiz siz de öğrenmek istiyorsunuz. Normalde tatlı ve şekerlemeler içerisinde bulunan jelatinin inanılmaz faydalarından bahsediliyor. Peki bu tür multivitamin haplarının içerisindeki jelatin de sağlıklı mıdır? İkisi de aynı kaynaklardan mı elde ediliyor? Haram mıdır yoksa helal midir? Konu ilginizi çektiyse yazımızda bütün bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Jelatin denilince aklınıza hemen renkli tatlı ve şekerlemeler gelse de bu madde sağlıkla ilgili bir çok ürünün içinde bulunur. Özellikle kan şekerinin dengede kalmasını sağlayan jelatin amino asit ve proteinlerden oluşmaktadır. Aynı zamanda içerdiği kollajen kemikler için çok faydalıdır.

Besinlere katılan jelatinin jelleştirici bir etkisi vardır. Yani gıda maddelerini bir arada tutar. Gıdalara jöle gibi pürüzsüz ve zor akıcı bir doku oluşturan bu bileşenin aynı zamanda yiyecekleri kalınlaştırma ve kırma gibi özellikleri de vardır.

Jelatin ve Pharmaton

Hayvansal bir bileşen olduğu için özellikle vejetaryen ve vegan bireyler için kullanımı uygun olmayan bir gıda malzemesi olarak açıklanabilir. Hayvanların derilerinden, tendonlarından ya da kemiklerinden elde edilir. Bu hayvanlar sığır ya da domuz olabilir.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’de gıda malzemelerinde ya da besin takviyelerinde kullanılan protein ve aminoasitlerden oluşan jelatin genellikle domuz ve sığırdan tendonlarından sağlanmaktadır. Şekerlemelerde, peynirlerde, kaşar peynirlerde ve bir çok gıdada maalesef kullanılıyor. Dolayısıyla islami açıdan içinde haram olarak nitelendirilen birçok gıda var piyasada. Bu yazıyı sizlerden gelen talep doğrultusunda hazırladık.

Helal Midir Haram Mıdır?

Peki ama siz de ya Pharmaton kullanıyorsanız ve haram olan maddeleri tüketiyorsanız  endişe ederdiniz değil mi? Bu makaleyi okuduğunuzda bu sorunun cevabını öğrenmiş olacağınızı ümit ediyoruz. Amacınız sadece vitamin ve mineral kazanmak ancak ya yanlış bir şeyler yapıyorsanız, ya haram tüketiyorsanız o zaman ne yapacaksınız, hiç düşündünüz mü? Bazılarınız için önemli olmasa da bazıları için de önemlidir.

Bize bu konuda danışanlarda Pharmaton kullananların ya da kullanmak isteyenlerin çok endişeli olduklarına dair bir gözlememiz oldu. Pharmatondaki jelatinin domuzdan elde edildiğini ve bunun haram olduğunu iddia edenler var.

İddialar Doğru Mudur?

Ben de buradan diyorum ki biz o jelatinin domuzdan mı yoksa başka bir hayvandan mı elde edilip edilmediğini belirleyebilecek kurum değiliz. Ancak dün benim erkek arkadaşım aldı. Ben de hemen içeriğini okudum.

Jelatin kelimesinin yanında parantez içinde sığır yazıyordu. Ben ve erkek arkadaşım o yazıyı görünce rahatladık. Yani bu demek oluyor ki Pharmatondaki jelatin sığırdan yapılıyor. Ama kutunun üzerinde yazanlara inanmayacak olanlar varsa bilmem ben.

Tam sevinecektik ki bu maddenin sığırdan temin edilmesinin kesinlikle helal olduğu anlamına gelmediğini öğrendik. Çünkü Müslüman için sığırın helal olmasının şartı, hayvanın kurallara uygun olarak kesilmesidir. Eğer yurt dışında bu kurallara uygun olarak kesim yapılmıyorsa bazı mezheplerde sığır jelatini helal olmaz. Ancak helal ya da haram olma durumu mezheplere göre farklı yorumlanıyor. Bunu biz söylemiyoruz tabi ki ilahiyat hocaları söylüyor. Aşağıdaki videoyu sonuna kadar seyretmenizi öneriyorum.

İnanmayanlar ya da tereddüt yaşayanlar Sağlık Bakanlığı’na, Gıda ve Tarım Bakanlığı’na ya da helal sertifikası veren kuruluşa danışabilirler. Ya da firmanın kendisine de danışabilirsiniz. Bizim bu konuda bu gıda takviyesini karalamak gibi bir niyetimiz asla olamaz. Zira benim erkek arkadaşım ilk kullandığı gün, çok etkili olduğunu söyledi. Çok enerjik olduğunu gözlemledim. İçerisinde birçok vitamin, mineral ve ginseng var.

Pharmaton® Kapsül ve Efervesan Tablet Ginseng G115®

Günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamasının yanı sıra uzak doğunun yüzyıllardan beri iyileştiricisi olarak bilinen Ginseng G115 içerir.

  • 1 tablette 40 mg Ginseng G115 vardır.

İçerdiği Vitaminler

İçindekiler Miktar
(1 kapsül)
% BRD*

 

Vitamin A 800 µg RE %100
Vitamin C 60 mg %75
Vitamin E 12 mg α-TE %100
Vitamin B1(tiamin) 1.10 mg %100
Vitamin B2 (riboflavin) 1.40 mg %100
Vitamin B3 16.13 mg NE %101
Vitamin B6 (piridoksin) 1.40 mg %100
Vitamin B12 (kobalamin) 2.50 µg %100
Vitamin D 5 µg %100

*BRD: Beslenme Referans Değeri

İçerdiği Mineraller

İçindekiler Miktar
(1 kapsül)
% BRD
Demir 10.50 mg %75
Çinko 1.50 mg %15
Bakır 1000 µg %100
Folik Asit 200 µg %100
Biotin 50 µg %100
Kalsiyum 120 mg %15
Manganez 2 mg %100
Selenyum 55 µg %100
Soya Lesitin 100 mg

*BRD: Beslenme Referans Değeri

Bu makalede Pharmaton jelatin hakkında bilgiler verdik. Pharmatondaki jelatin helal midir, haram mıdır sorusunun cevabını hep birlikte yanıtlamaya çalıştık. Jelatin kavramını da öğrendiğimizi sanıyorum. Son olarak Pharmaton® Kapsül ve Efervesan Tablet Ginseng G115®  içeriği hakkında bilgi verdik.

Nilüfer Sipahi

Yorum

  1. adnan Temmuz 5, 2015
  2. Kemal Canpolat Temmuz 8, 2015
  3. şafak çalışkan Temmuz 15, 2015
  4. Mikail Ekim 22, 2015
  5. Ayhan Akin Eylül 9, 2018

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!