Taurin Nedir, Nasıl Kullanılır?

Taurin, vücut tarafından üretilen ve dışarıdan alınması zorunlu olmayan bir amino asit çeşididir.

Sadece atletik performansı değil aynı zamanda zihinsel gücü de artıran taurinin daha bir çok faydası yapılan araştırmalarla da destekleniyor ancak kullanırken temkinli olmak gerekiyor.

Etkileri hakkında aklınıza takılan taurin nelerde bulunur ve ne işe yarar? Özellikle kas yapma yolunda ilerleyenlere ne gibi faydaları var, nasıl kullanılır, taurin içeren besinler nelerdir gibi soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızın devamının okuyabilirsiniz.

Taurin Nedir?

Yunanca’da boğa anlamına gelen taurus kelimesinden türetilen taurin  bilimsel olarak 2-aminoetansülfonik asit olarak da isimlendirilmektedir. Enerji içeceklerinde ve bir çok besinde bulunan taurin maddesi bir çeşit amino asittir.

Prematür çocukların vücutları tarafından üretilemediği için esansiyeldir yani dışarıdan alınması gerekir ancak yetişkinlerde böyle bir zorunluluk yoktur.

On yıllardır bir çok insan tarafından besin takviyesi olarak kullanılan bu önemli besin bileşeni kimi uzmanlar tarafından “harika bir molekül” olarak tanımlanır ve yapılan bu nitelendirme temelsiz olmayıp bilimsel araştırma verilerine dayanmaktadır.

Faydalı bir molekül olarak bilinen taurin önceleri boğa safrasından elde ediliyordu ancak günümüzde sentetik olarak bir çok gıda takviyesinin, bebek mamalarının ve enerji içeceklerinin içine katılıyor.

Taurin güvenilir mi, günde alınması gereken miktardan daha fazla kullanılan bu maddenin yan etkileri var mı, enerji içeceği taurin ilişkisi nasıl sorularını aşağıdaki bölümde cevaplıyoruz.

Kalp krizi riskini azaltmak ya da spor performansınızı artırmak istiyorsanız taurinin faydaları nelerdir, nasıl kullanılır, artıları ve eksileri nelerdir, onunla ilgili yapılan çalışmalarda ne gibi sonuçlar elde edilmiştir mutlaka öğrenmenizi öneririm.

Taurin Ne İşe Yarar?

İnsan vücudunda beyinde, gözlerde, kalpte, iskelet kemiklerinde, anne sütünde ve kaslarda doğal olarak oluşur. Vücut tarafından üretilse de bazı yiyeceklerden de elde edilir.

Aminoasit çeşidi olmasına rağmen proteinlerin oluşumunda yer almaz. Çünkü o normal bir aminoasit olmayıp şartlı bir aminoasit olarak tanımlanır.

Nedeni ise bu molekülün vücut tarafından üretilmediği durumda takviye olarak alınması önerilebilir. Bu çok önemli aminoasit türünün vücudumuzun sağlığını korumasında önemli işlevleri vardır:

 • Sinir sisteminin ve kasların düzgün çalışmasını sağlar.
 • Zihinsel gelişimi sağlar.
 • Kandaki su ve tuz dengesini kontrol eder.
 • Hücrelerdeki su ve elektrolit dengesini korur.
 • Kalbin kasılma gücünü artırır.
 • Antioksidan fonksiyonu ile bağışıklık sistemi düzenler.
 • Sindirim sistemi için önemli bir rolü olan safra tuzlarının oluşmasında görev yapar.
 • Kalp yetmezliğini önleyici etkisi vardır.
 • Kas kasılmalarını düzenler.
 • Görme ve duyma gibi fonksiyonlarda iyileştirici etkiye sahiptir.
 • Kulak çınlamasına iyi gelir.
 • Epilepsi nöbetlerini azaltıcı etkisi vardır.
 • Gözlerdeki miktarı azalırsa görme problemleri yaşanır.

Vücudumuzda önemli işlevleri bulunan bu maddenin eksikliğinde ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Harika molekül hakkında yüzlerce araştırma yapılmış ve her birinde bir çok faydası bulunmuş:

Bilimsel araştırmalara göre diyabette yüksek şeker miktarlarını düşürücü etkiye sahip olduğu, atletik performansı artırdığı ve kalp sağlığına iyi geldiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda kalp sağlığına iyi gelen yiyecekler de taurin açısından zengin gıdalardır.

Taurin Nelerde Var?

Özellikle spor yapanlarda iyileştirici ve canlandırıcı harika bir molekül olarak görülen taurin kırmızı et, balık, süt gibi yiyeceklerde doğal olarak bulunur.

Özellikle deniz ürünleri önemli taurin içeren yiyecekler arasındadır. Soda ve enerji içeceklerine sentetik olarak eklenir ancak hayvansal kaynaklı değildir. Besinlerde bulunan taurin miktarları:

Balık Çeşitleri (Miktar/Kuru ağırlık)
 • Uskumru: 100 gramında 0,92 gram
 • Yengeç: 100 gramında 0,59 gram
 • Somon: 100 gramında 0,44 gram
Et Türleri (Miktar/ Kilogram)
 • Sığır eti: 197 mg
 • Kuzu eti: 3,67 gram
 • Sığır karaciğeri: 2,35 gram
 • Tavuk ciğeri: 6,76 gram
Tablo 1: Zengin taurin kaynakları listesi

Ne Kadar ve Nasıl Kullanılır?

Günlük alınması önerilen miktar 500 miligram ile 2000 miligram arasındadır. Yapılan bir araştırmada deneklere günde 3000 miligram verilmiş ve herhangi bir yan etki göstermediği görülmüştür.

Her şeyin fazlası zarardır diyerek günde 2000 miligram üzerine çıkmamanız güvende olmanızı sağlayacaktır.

Bazı çalışmalarda ise kısa süreli kullanımlar için 3000 mg üzerindeki miktarların zararlı olmayacağı ancak güven sınırında yani günlük 3000 mg miktarın da taurin maddesinin etkilerinin maksimum düzeyde olacağı vurgulanmaktadır.

Besin Takviyelerindeki Taurin Miktarları

Besin Takviyesi Taurin Miktarı
Weider Premium Whey Protein Tozu 2300 Gr Yok
Scitec Whey Professional Whey Protein 2350 Gr 990 mg/30 gr
Hardline Whey 3Matrix 2300 Gr Yok
Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu 2273 Gr Yok
Scitec BCAA+Glutamine Xpress 600 Gr 300 mg/12 gr
Scitec Volumass 35 Gainer 2950 Gr 250 mg/50 gr
Red Bull 200 mg

(1 kutu: 250 ml)

Powerade Yok
Monsterenergy Yok
Bebelac Gold 1 Bebek Sütü 5,3 mg/100 ml
Aptamil 1 Bebek Sütü 5,5 mg/100 ml

Yan Etkisi Var mı?

Önerilen miktarlar aşılmaz ise herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak enerji içeceklerinde yer alan yüksek miktarda taurin ve kafein miktarları zararlı olabilir. Özellikle Avrupa’da görülen sporcu ölümleri taurin enerji içeceği ilişkisi bağlamında değerlendirilmiştir.

Zararları Nelerdir?

Günlük güvenli kullanım miktarı 3000 mg üzerine çıkıldığında artış gösteren taurin böbreklerde süzüldükten sonra dışarı atılır. Ancak bu aşırı çalışmasına neden olacağı için böbreklerin hasar görmesine neden olabilir. 

Bebek mamaları, enerji içecekleri ve protein tozları gibi gıda takviyelerindeki miktarların bu güven sınırını aşmaması çok önemlidir. Ayrıca doktor tavsiyesi olmadan kullanmamak gerekir.

Sonuç olarak yapılan araştırmaların ne kadar güvenilir olduğunu bilmeden yüksek miktarda taurin kullanmak hiç mantıklı ve sağlıklı değildir.

Siz değerli ziyaretçilerimize bir çok ülkede taurin kullanımının yasaklandığını da belirtmeden içim rahat etmeyecek. O nedenle hangi ürün olursa hakkında yeterli araştırma yapmadan, doktorunuza danışmadan asla böyle ürünleri kullanmayınız.

Yorum

 1. Mehmet Nisan 3, 2019
 2. nilüfer sipahi Nisan 4, 2019

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!