Yer elması mucizesi

Bu yazıda birçok derde deva, birçok hastalığa şifa, mucize bir besin olan yer elması faydaları hakkında bir rehber sunmak istedik. Görünüşü açısından pek de lezzetli görünmese de tadının güzel olduğunu söylemek mümkündür yer elması için. Şeker hastalığınız mı var? Bağırsak problemi mi yaşıyorsunuz? Yoksa kemikleriniz mi eriyor? Kalbiniz istediğiniz kadar güçlü değil mi?

yer elmasının faydaları

Yer elması

Doktor size “Çok kansız kalmışsınız.” mı dedi? Zayıflayamadığınız için moraliniz mi bozuk? Sık sık nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara mı yakalanıyorsunuz? Bağışıklık sisteminiz çok mu zayıfladı bu aralar? Eğer bu sorulardan birine bile cevabınız “Evet” ise yer elması rehberimizi okumanız elzem olabilir.

Yer Elmasının Mucizevi Faydaları

Yer elması Latincedeki gerçek adıyla Helianthus tuberosus), papatyagiller ailesinden bir bitkidir. Cinsi ise ayçiçeğigillerdendir. Patates gibi yerin altında yetişir. Yani bitki kısmı değil de, bitkinin toprak altındaki yumru şeklindeki kökleri yenir.

Vejetatif üreme yapma özelliğinde bir bitkidir. Başka bir ifadeyle yer elmaları eşeysiz üreme yaparlar. Yani yer elmasındaki yumrular nemli bir ortama konulduklarında çimlenme görülür ve yeni yer elması bitkileri oluşabilir.

Yer Elması İçeriği

100 gram yer elmasında 74 kalori, 2,1 gram protein,16,3 gram karbonhidrat ve çok az oranda yağ bulunur. İçeriğindeki karbonhidratın 9 gramı şekerdir.

 • 12 miligram kalsiyum, 3,9 miligram sodyum, 15 mg magnezyum, 425 mg potasyum, 75 mg fosfor ve 3,5 mg demir içerir. A vitamini ve C vitamini açısından da çok zengindir.

100 gram yer elması 20 IU A vitamini, 4 miligram C vitamini ihtiva eder. B vitamini ve niasin açısından da iyi bir kaynaktır.

Yer Elması Faydaları

Yukarıda açıklanan yer elması içeriği incelendiğinde yer elmasının nötr yapıda bir besin olduğu görülebilir. Çünkü içeriğinde yüksek oranda potasyum ve magnezyum gibi vücutta oluşan fazla asidi nötürleştirecek mineraller bulunur.

Yer elmasının şeker hastalığına, kalbe, dolaşım sistemine iyi geldiğine dair bazı uzmanların açıklamaları olsa da bununla ilgili yeterince bilimsel araştırma olmadığı görülmektedir.

Türkiye’de de yapılan bazı araştırmalarda yer elmasının inülin denilen bir madde içerdiği ve bu maddenin sağlık açısından olumlu etkileri olduğu ile ilgili sonuçlara ulaşılmıştır.

 • İçeriğindeki kalsiyum ile kemik erimesine iyi gelir.
 • Demir içermesi sebebiyle kan yapan yiyecekler listesinin başında yer alır.
 • Potasyum ile kalp atışlarının dengelenmesini sağlar.
 • İçeriğindeki lif bağırsakları ve sindirimi iyileştirir. Kabızlığın ortaya çıkmasını önler. Böylece hemoroit yani basur ağrılarının ve şikâyetlerinin azalmasını sağlar.
 • Hafif alkali yapıda olduğundan kas yapan yiyecekler listenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.
 • Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olacak maddeler içerdiği için şeker hastalarına iyi gelir.
 • Yüksek oranda C vitamini içermesi nedeniyle soğuk algınlığına karşı direncinizi artırır.
 • Fosfor minerali ile kemikleri güçlendirir.
 • Kalori düşük fakat doyurucu ve tok tutucu bir besindir. 10 kilo vermek istiyorum diyenler için çok faydalı ara öğün menüsü oluşturabileceğiniz nitelikte bir besindir. Şeker hastalarına tavsiye edilen gıdalardandır. Ancak doktor muayenesi olmadan tüketmeniz önerilmez. Yani önce doktorunuza danışmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Asidik yapıda olmadığı için diyet programlarında ara öğünlere eklenerek acıkmayı geciktirebilir ve zayıflamanıza yardımcı olabilir. Tabi ki bunun için sağlıklı beslenme listesi içerisinde sağlıklı bir program uygulanmasına özen göstermek gerekir.
 • Göz sağlığını korur. Saçlarınızı güçlendirir.
 • Güzelleşmek isteyen bayanlar için bulunmaz bir bitkidir. Cildi güzelleştirir.
 • İdrar söktürücüdür ve böbrekleri temizler.
 • Ayrıca kansere karşı direnci artırır ve kolon kanserini önler.

Yer Elması Nasıl Tüketilir?

Çiğ, suda ya da buharda pişirilerek tüketilebilir. Çiğ olarak tüketeceksiniz iyice yıkayıp elma sirkeli suda bekletmeniz gerekir.Turp gibi rendeleyip salata olarak yenilebilir. Üzerine doğal sızma zeytinyağı eklenebilir.

Buharda pişirecekseniz, fazla yumuşamasına izin vermeyin. Küp şeklinde doğrayıp yoğurt içerisine ekleyerek afiyetle tüketebilirsiniz. İsteğe göre içerisine maydanoz ve zeytinyağı da koyabilirsiniz. Günde 2 taneden fazla yemeniz önerilmez.

Zeytinyağlı Yer Elması Tarifi

Bu muhteşem yemeği yapmak için  gerekli olan malzemeler 1 kg yer elması, 2 adet soğan 3 adet havuç, 2 adet portakal, 1 yemek kaşığı un, yarım limon suyu, zeytinyağı ve tuzdur. Önce soğan ve havuçlar sotelenir. Gerisi videoda izleyebilirsiniz.

Bu makalede sizlere mucize besin yer elması rehberi sunduk. Yer elmasının içeriği, faydaları ve tüketilişi hakkında bilgiler verdik. Yer elmasının faydaları hakkında en kapsamlı makaleyi okuduğunuzu düşünüyoruz. Sağlıklı günler.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!