Geçmiş olsun Türkiye. Başımız sağ olsun.

Futbolcu beslenmesi ve programı nasıl olmalıdır?

Hey delikanlı spor sever! Bu yazımızda futbolcu beslenmesi hakkında merak edilen tüm soruların yanıtını bulmakla kalmayacak aynı zamanda en etkili futbolcu beslenme programı örneği ile futbolda beslenme nasıl daha etkili olur konusunu da öğrenip uygulayabileceksin. Ancak diyetisyen kontrolünü bir ilk adım olarak görebilirsin.

Futbolcu beslenme programı nasıl olmalıdır?

Futbola profesyonel ya da amatör olarak başladınız ancak nasıl beslenmeniz gerektiğini bilmiyor musunuz? Kulaktan dolma bilgiler canınızı mi sıkıyor?

Profesyonel futbolcu olma yolunda hızla ilerliyorsunuz ancak beslenme konusunda hiç bir fikriniz yok mu? belki de daha amatör olarak futbol oynuyorsun ancak gittikçe kilo mu veriyorsun?

Belki de futbolda yaşadığın performans düşüklüğünün nedeni iyi beslenme konusunda yaşadığın problemlerdir.

Hiç merak etmeyin Bu futbolcu beslenme programı rehberi ile öncelikle nasıl beslenmen gerektiğini öğrenecek ve kısa sürede beslenme konusundaki sıkıntıların son bulacak.

Futbolcu beslenmesi hakkında her şey

Çoğu genç futbol oynuyor ancak bu sporu yaparken nasıl beslenmesi gerektiğini maalesef bilmiyor. Evet evet yanlış okumadınız, özellikle bu spora yeni başlayacak ya da başlamış olan gençler futbolcu beslenmesi hakkında fazla ya da güvenilir bilgilere sahip değiller.

Aslında bu tür günlük yaşamı ve insan sağlığını yakından ilgilendiren konularla ilgili derslerin olması çok faydalı olabilir.

futbolcu beslenme programı

Futbolcu beslenmesi

Bir kere futbol bir spor ve aslında futbol ve onun için yapılan egzersizler orta bir vücut geliştirme egzersizi kadar enerji gerektiriyor. Bu nedenle sağlıklı karbonhidratlar, protein ve sağlıklı yağlar konusunda bilgilendirme düzeyinizi artırmak faydanıza olacaktır.
Yapılan bir yanlıştan bahsetmek iyi olacak diye düşünüyorum. Futbol oynayan biri fazla şeker içeren yiyecekleri tüketmek konusunda çok titiz davranmalıdır. Ancak genelde bu kurala uyanlar profesyonel olarak futbolla uğraşanlar değil tabii ki de. Gerçi bazen magazin haberlerinde bazı kötü davranışları olan futbolculardan bahsedilmiyor değil. Demek ki fazla şekerli beslenmek sadece futbolcu için değil bütün insanlar için gerekli olduğunu unutmamak gerekiyor.

İkinci önemli konu ise protein eksikliği olarak karşımıza çıksa da aslında bu birinci söylenen problemden daha yaygın ve daha önemli bir sorundur denilebilir. Sorunun temelinde ise protein içeren yiyeceklerin herkes tarafından satın alınmasının kolay olmayacağı gerçeğidir. Bu durum dünyanın her yerinde aynı olsa gerek. Bizim ülkemizde ise et fiyatları diğer ülkeler ile özellikle Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile karşılaştırıldığında normal düzeyde olarak gözüküyor. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin çoğunda peynir dilimler şeklinde satılıyor ve fiyatı da 5 ya da 6 euro. Bizde ise 1 kg peynir fiyatı çok makul düzeyde. Her neyse konuyu daha fazla budaklandırmadan konumuza dönelim. Kırmızı et, tavuk eti, peynir ve süt gibi protein içeren yiyecekler nelerdir bilmeli ve bir diyetisyen eşliğinde bu besinleri futbolcu beslenme listenize eklemeniz mantıklı olacaktır.

Sağlıklı yağlar yine diyetisyenin uygun gördüğü şekilde beslenme programında yer verilmesi gereken çok önemli enerji kaynakları arasında yer alıyor. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken kötü yağlardan uzak durulmasının bir futbolcu için çok önemli olduğu gerçeği ile yüzleşmektir. Tereyağı ve zeytinyağ bir çok kaynakta sağlıklı olarak geçiyor. Bu bilgiyi de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Eğer futbolda yani maç öncesi ve maç sonrası nasıl beslenmeniz gerektiğine dair bir fikir edinmek istiyorsanız futbolcu beslenmesi ile ilgili en etkili programı okumak için aşağıda linki verilen yazımızı mutlaka okumalısınız.

Vücut geliştirme beslenme programı

Size sunduğumuz bu futbolcu beslenme rehberinde örnek bir futbolcu beslenme programı ile futbolcu beslenmesi nasıl olmalıdır sorusuna da yanıt bulabilirsiniz. Onun için linki verilen beslenme programı rehberine bakmalısınız.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!