Ne iyi gelir?Kilo alma yöntemleri

3 Saatte Kıl Kurdu Nasıl Dökülür? – Kıl Kurdu Tedavisi

Kıl kurdu tedavisi ve kıl kurdu nasıl dökülür? Günümüzde özellikle ilk okul çağındaki çocuklarda ya da yaşı ne olursa olsun hijyen kurallarına uymayan herkeste görülebilen kıl kurdu ya da bağırsak kurtları çok ciddi bir sorundur. Bu yazıda kıl kurdu tedavisi üzerine odaklanarak ayrıca bağırsak kurtları hakkında da önemli bilgiler vermeye karar verdik. Ayrıca kıl kurdu nedir, kıl kurdu belirtileri nelerdir ve kıl kurdu nasıl dökülür gibi soruları cevaplayacağız.

kıl kurdu nasıl dökülür
Kıl Kurdu Belirtileri Nelerdir ve Kıl kurdu nasıl dökülür?

Kıl kurdu aslında bağırsakları ilgilendiren bir durum yani sindirim sistemi kategorisi bağlamında ele alınsa da aslında daha çok hijyen ile ilgili bir hastalıktır. Şimdi gelelim kıl kurdu nedir, kıl kurdu neden olur gibi soruların cevabına. Biz kendimizce bir tanımlama yaptık ancak önemli olan dünyaca ünlü sağlık sitelerinde bunun için ne denmiş olmasıdır. Şimdi kaynakları ile birlikte inceleyelim.

İşte kıl kurdu nedir ve kıl kurdu tedavisi ayrıntıları sizlerle. Tekrar etmek gerekirse bu yazıda kıl kurdu nedir, kıl kurdu neden olur, kıl kurdu belirtileri nelerdir, kıl kurdu nasıl geçer ve kıl kurdu nasıl dökülür gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını verelim.

Kıl kurdu nedir?

Bağırsak kurtları ya da en fecisi de kıl kurdu belası ile karşı karşıya kalma durumu yaşıyorum diyorsanız bu kıl kurdu makalesini çok dikkatli bir şekilde okumanız yararınıza olacaktır. Geceleri yastıklarınız mı ıslanıyor? Makat bölgesindeki kaşıntılar akşam olunca daha da mı artıyor? Bir türlü kilo alamıyorum mu diyorsunuz?

Ya da çocuğunuz da bu durumlar mı var? Yaşıtlarıyla aynı gelişimi sağlayamadı mı? Üfleseniz uçacak gibi mi duruyor? Misafirliğe gittiniz ama çocuk kaşıntıdan duramıyor mu? Eli sürekli poposuna mı gidiyor? Ya da bir tanıdığınız da bunların aynısını yaşıyor olabilir.

Kime olursa olsun kıl kurdu ya da bağırsak kurtları gerçekten çok rahatsız edici ve yaşam konforunu olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık olup tedavi edilmediğinde çok ciddî hastalıklara sebebiyet verebilir. Peki ama kıl kurdu nedir?

Kıl kurdu tanımı

İngilizce “pinworm” kelimesi, Latince “Enterobius vermicularis” ile ifade edilen ve tıp dilinde oksiyür olarak adlandırılan kıl kurdu bir çok nedene bağlı olarak vücudunuza girerek özellikle yaşamını sürdürebilmek için bağırsakları seçen ve tedavisi yapılmadığında vücudun bir çok organına yerleşebilen parazittir.

Peki ama parazit nedir diye soruyor olabilirsiniz. Parazit ise yaşamak için başka canlılara ihtiyaç duyan canlılar olarak tanımlanabilir. Parazit kelimesine eş anlamlı bir kelime ise asalak kavramıdır. Asalakların ya da konumuz gereği kıl kurtlarının bazı sistemleri gelişmiş ve bazı sistemleri ise gelişmemiştir. Örneğin sindirim, solunum ve dolaşım sistemleri yetersiz olduğundan başka canlılardan faydalanarak yaşayabilirler. Ancak üzerinde bulundukları canlılara zarar verirler. Örneğin insanlarda kişinin yediklerini deyim yerindeyse çalarlar ve onların yetersiz beslenmelerine ve enerji kaybı yaşatarak bitkin düşmelerine sebebiyet verebilirler.

Amerika’da en yaygın solucan enfeksiyonu olan kıl kurdu bütün sosyo ekonomik düzeylerde olabilmekle birlikte en çok 5 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda görülmektedir. Tabi kıl kurdunun şekli nasıl, ne renk ve büyüklüğü ne kadar gibi soruların cevaplarını ise aşağıdaki şekiller ve yazılar yardımıyla anlatmak istedik. Genellikle kibrit çöpünden daha ince ve daha kısa beyaz renklidir.

Kıl kurtları, boyutları daha büyük dişileri 8-13 mm x 0.3-0.5 mm ve daha küçük erkekleri 2-5 mm x 0.1-0.2 mm arasında değişen küçük, beyaz ve ipliksi yapıya sahiptirler. Videoda kıl kurdunun nasıl olduğunu görebilirsiniz. Peki ama kıl kurdu vücuda nasıl girer ve kıl kurdu nedenleri nelerdir?

Kıl kurdu neden olur?

Yukarıda da ifade edildiği gibi kıl kurdu maalesef ki temizlik kurallarına uyulmaması nedeniyle yani pisliklerden dolayı meydana gelir. Bulaşıcı olması sebebiyle aile bireylerinin birisi bile temizliğine dikkat etmezse diğer aile bireyleri de bundan olumsuz etkilenir. O halde kıl kurdunun bulaşmasında bir çok neden sayılabilir. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • İyi yıkanmamış meyve ve sebzeler yenilirse parazitler ya da onların yumurtaları insanlara geçebilir.
  • İyi pişmemiş et ve et ürünleri yenilirse bu yiyeceklerdeki ölmeyen parazitler insan bağırsaklarına yol alır.
  • Özellikle hastanelerdeki, lokantalardaki, okullardaki, iş yerlerindeki kısaca çok insan olan ama temizliği iyi yapılmamış yerlerdeki kapı kollarının ve muslukların üzerinden insan eline geçerek oradan da ağız yoluyla mideye ve bağırsaklara geçmek için can atarlar.
  • Ellerin iyi yıkanmaması.
  • Çocukların pisliklerde oynadıktan sonra ellerini iyice yıkamamaları.
  • Tabi ki kıl kurdu tedavisi başarılı olsun istiyorum diyorsanız yukarıda sayılan bütün nedenleri ortadan kaldırmanız gerekiyor. Böylece kıl kurdu neden olur sorusunun cevabını vermiş olduk. Şimdi gelelim kıl kurdu belirtileri nelerdir sorusunun cevabını vermeye.

Kıl kurdu belirtileri nelerdir?

En belirgin kıl kurdu belirtisi makat çevresinde meydana gelen makat kaşıntısı problemidir. Ayrıca bu kaşıntılar nedeniyle makatta yara ve kızarıklar da oluşabilir. Bir başka belirti ise ağızdan akan salyaların yastığı ıslatacak kadar çok olmasıdır. Bazen kişi uyurken dişlerini çok sıkar ve gıcırdatabilir. Ayrıca nadir de olsa alt ıslatma da görülebilir.  Kıl kurdu belirtileri;

  1. Anüste ya da vajinada kaşıntı
  2. Uykusuzluk sorunu, sinirli olma durumu ya da huzursuz olma
  3. Aralıklı olarak karın ağrısı veya mide bulantısı problemleri

olarak sıralanabilir. Böylece kıl kurdu belirtilerini de öğrendiniz, o halde şimdi kıl kurdu nasıl dökülür sorusunun cevabına geçmeden önce kıl kurdu nasıl geçer onu görelim.

Kıl kurdu nasıl geçer?

Kıl kurdu belirtileri bazen kıl kurdu sorunu olup olmadığı konusunda yeterli olmayabilir. Bunun için kıl kurdunun teşhisinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan en bilinenleri dışkı tahlili ve bantlama yöntemidir. İkisi de makuldur. Ancak bazen elektromanyetik dalgalardan yararlanarak yapılan teşhis etme yöntemleri de vardır.

Kıl kurdunun teşhisi bazen kolay bazen de zor olabilir. İlk tahlilde bir şey çıkmayabilir ama diğerlerinde olabilir. Bir kaç kez tekrarlamak daha mantıklı olabilir. Diyelim ki doktor size ya da Allah korusun çocuğunuzda kıl kurdu olduğunu söyledi. O zaman size ya da hastaya uygun bir ilaç verecektir.

Tahlil yapılmadan kullanılan ilaçlar kurtları dökmeyebilir. Bu nedenle doktor nasıl önerirse o şekilde kullanmanız gerekecektir. İlacı ailenin tüm bireyleri doktorun önereceği şekilde kullanmalıdır. Çamaşırlar kaynatılmalıdır. Yastıklar, yataklar, yorganlar ve çarşaflar sık sık değiştirilmeli ve yüksek sıcaklıkta kaynatılmalıdır. Eğer doktor da önerdiyse iki hafta sonra ilaç yeniden kullanılabilir.

Kapılara ve musluklara dokunulan eller iyice yıkanmalıdır. Pis ve herkesin kullandığı ancak temiz gibi gözüken yerlerde parazit yumurtaları ve parazitler düğün bayram yaparlar. Bu nedenle oraları tutmanız gerekliyse peçete ile tutabilirsiniz. Yediğiniz etler iyice pişmiş olmalıdır ve içinde kan kalmamalıdır. Salatalar iyice yıkanmalıdır ve dışarıda temiz olduğundan emin olmadığınız yerlerde yenmemelidir. Eller sık sık yıkanmalıdır. Otobüs gibi toplu taşımalarda ellerinizi dokunduktan sonra ağzınıza götürmeyiniz.

Kıl kurdu nasıl dökülür?

Bazen kıl kurdu olanlar doktora gitmeye çekinirler, hatta eczaneden gidip parazit ya da kıl kurdu ilacı almaya utanırlar. Kıl kurdu olan kişi kendinin pis olarak algılanacağı gibi bir algıya sahip olabilir ve kıl kurdu ilacı ben bunu çocuk için alıyorum gibi cümleler de kullanabilirler.

İlaç alamayan kişiler ise çeşitli bitkisel yollara başvurabilirler. Bunlardan en bilineni sabah aç karnına 300 gram kadar kabak çekirdeği yenildikten sonra üzerine 1 bardak süt içilir. Yaklaşık 1 buçuk – 2 buçuk saat arasındaki süre kadar sonra üzerine kuvvetli bir müshil ya da Hint yağı içilir. Ancak bunu doktorunuz tavsiye ettiyse yapabilirsiniz. Pek güvenilir bir yöntem olduğunu düşünmediğimiz için en mantıklı ve akılcı olan yol ise doktora gittikten sonra onun söylediklerini yapmak olacaktır. Öyle bitki ile kıl kurdu probleminden tamamen kurtulmak mümkün olmayabilir.

Kaliteli Beslenme olarak sizlere sunduğumuz bu kıl kurdu rehberinde kıl kurdu nedir ve kıl kurdu belirtileri üzerine odaklandık. Ayrıca kıl kurdu neden olur ve kıl kurdu nasıl geçer gibi sorularının cevaplarını versek de kıl kurdu nasıl dökülür sorusuna cevap olarak verilen bitkisel yöntemlere de şüphe ile yaklaştık ve doktorun vereceği kıl kudu tedavisi yönteminin daha etkili olabileceğini vurguladık.

Bir cevap yazın