3 Saatte Kıl Kurdu Nasıl Dökülür? – Kıl Kurdu Tedavisi

Kıl kurdu tedavisi ve kıl kurdu nasıl dökülür? Günümüzde özellikle ilk okul çağındaki çocuklarda ya da yaşı ne olursa olsun hijyen kurallarına uymayan herkeste görülebilen bağırsak kurtları çok ciddi bir sorundur. Ayrıca kıl kurdu nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl dökülür ve kıl kurdu tedavisi nasıldır gibi soruları cevaplayacağız.

kıl kurdu nasıl dökülür
Kıl Kurdu Belirtileri Nelerdir ve Kıl kurdu Nasıl Dökülür?

Bağırsak kurtları ya da en fecisi de kıl kurdu belası ile karşı karşıya kalma durumu yaşıyorum diyorsanız bu yazıyı çok dikkatli bir şekilde okumanız yararınıza olacaktır. Geceleri yastıklarınız mı ıslanıyor? Makat bölgesindeki kaşıntılar akşam olunca daha da mı artıyor? Bir türlü kilo alamıyorum mu diyorsunuz? Merak etmeyin hepsinden kurtulmanız mümkün.

Unutulmamalıdır ki çocukların bu hastalığa yakalanma olasılığı yetişkinlere göre daha fazladır. Çocuğunuz yaşıtlarıyla aynı gelişimi sağlayamadı mı? Üfleseniz uçacak gibi mi duruyor? Misafirliğe gittiniz ama çocuk kaşıntıdan duramıyor mu? Eli sürekli poposuna mı gidiyor? Ya da bir tanıdığınız da bunların aynısını yaşıyor olabilir.

Kime olursa olsun kıl kurdu ya da bağırsak kurtları gerçekten çok rahatsız edici ve yaşam konforunu olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık olup tedavi edilmediğinde akciğerlere kadar yerleşerek çok ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir. O nedenle hemen doktor kontrolünde tedavi şarttır.

Kıl Kurdu Nedir, Nasıl Dökülür?

Aslında bağırsakları ilgilendiren bir durum yani sindirim sistemi kategorisi bağlamında ele alınsa da daha çok hijyen ile ilgili bir hastalıktır. Tıp dilindeki adıyla enterobius vermicularis çeşitli yollarla kalın bağırsaklara yerleşir ve gece olunca anüsten dışarı çıkarak yumurtalarını bırakır ve kaşıntılara neden olur. Yumurtadan çıkan larvalar ise çamaşırlara bulaşır. Kaşıma ile tırnakların arasına oradan da evin diğer eşyalarına ve aile bireylerine bulaşır. Bu hastalıkta sadece ilgili kişi değil aynı zamanda diğer kişiler de tehlike altındadır. Tedavi için tüm aile bireylerine aynı ilaç verilir ve sıkı bir hijyen kuralı uymayı gerektirir.

Çok çabuk bulaşabilir, sinsi bir şekilde kişiden kişiye geçer. Özellikle bir çok insanın kullandığı yerlerden kapmak çok kolaydır. Örneğin tuvaletlerdeki musluklara dokunulması ya da toplu taşıma araçlarına bindikten sonra ellerin hijyen kurallarına uygun olarak yıkanmaması sonucunda larvalar diğer insanların ellerine geçer. Oradan da ağız yoluyla bağırsaklara yerleşir. O nedenle bu hastalık kesinlikle hijyen ile ilgilidir.

Kıl Kurdu Nedir?

İngilizce “pinworm” kelimesi, Latince “Enterobius vermicularis” ile ifade edilen ve tıp dilinde oksiyür olarak adlandırılan kıl kurdu bir çok nedene bağlı olarak vücudunuza girerek özellikle yaşamını sürdürebilmek için bağırsakları seçen ve tedavisi yapılmadığında vücudun bir çok organına yerleşebilen parazittir. Bu canlıların yol açtığı hastalık ise enterobiyozis olarak isimlendirilmektedir.

Peki ama parazit nedir diye soruyor olabilirsiniz. Parazit ise yaşamak için başka canlılara ihtiyaç duyan canlılar olarak tanımlanabilir. Parazit kelimesine eş anlamlı bir kelime ise asalak kavramıdır. Asalakların ya da konumuz gereği kıl kurtlarının bazı sistemleri gelişmiş ve bazı sistemleri ise gelişmemiştir. Örneğin sindirim, solunum ve dolaşım sistemleri yetersiz olduğundan başka canlılardan faydalanarak yaşayabilirler. Ancak üzerinde bulundukları canlılara zarar verirler. Örneğin insanlarda kişinin yediklerini deyim yerindeyse çalarlar ve onların yetersiz beslenmelerine ve enerji kaybı yaşatarak bitkin düşmelerine sebebiyet verebilirler.

Amerika’da en yaygın solucan enfeksiyonu olan kıl kurdu bütün sosyo ekonomik düzeylerde olabilmekle birlikte en çok 5 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda görülmektedir. Tabi şekli nasıl, ne renk ve büyüklüğü ne kadar gibi soruların cevaplarını ise ilk resimde görebilirsiniz. Genellikle kibrit çöpünden daha ince ve daha kısa beyaz renklidir.

Kıl kurtları, boyutları daha büyük dişileri 8-13 mm x 0.3-0.5 mm ve daha küçük erkekleri 2-5 mm x 0.1-0.2 mm arasında değişen küçük, beyaz ve ipliksi yapıya sahiptirler. Peki ama bu canlılar vücuda nasıl girer ve nedenleri nelerdir?

Neden Olur?

Temizlik kurallarına uyulmaması nedeniyle yani pisliklerden dolayı meydana gelir. Bulaşıcı olması sebebiyle aile bireylerinin birisi bile temizliğine dikkat etmezse diğer aile bireyleri de bundan olumsuz etkilenir. O halde kıl kurdunun bulaşmasında bir çok neden sayılabilir. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • İyi yıkanmamış meyve ve sebzeler yenilirse parazitler ya da onların yumurtaları insanlara geçebilir.
 • İyi pişmemiş et ve et ürünleri yenilirse bu yiyeceklerdeki ölmeyen parazitler insan bağırsaklarına yol alır.
 • Özellikle hastanelerdeki, lokantalardaki, okullardaki, iş yerlerindeki kısaca çok insan olan ama temizliği iyi yapılmamış yerlerdeki kapı kollarının ve muslukların üzerinden insan eline geçerek oradan da ağız yoluyla mideye ve bağırsaklara geçmek için can atarlar.
 • Ellerin iyi yıkanmaması.
 • Çocukların pisliklerde oynadıktan sonra ellerini iyice yıkamamaları.
 • Tedaviden başarılı bir sonuç almak istiyorum diyorsanız yukarıda sayılan bütün nedenleri ortadan kaldırmanız gerekiyor.
 • Otellerde ya da restoranlarda iyice yıkanmamış salatalar ya da meyvelerin tüketilmesi sonucunda bu parazitlere kapabilirsiniz.
 • Aile bireylerinde hijyen kurallarına dikkat etmeyen bireylerin olması başka bir nedendir. Çünkü ondan, çamaşırlarından, yatağından ve onun dokunduğu her yerden bu canlılarla haşır neşir olabilirsiniz.

Belirtileri Nelerdir?

En belirgin belirtisi makat çevresinde meydana gelen makat kaşıntısı problemidir. Ayrıca bu kaşıntılar nedeniyle makatta yara ve kızarıklar da oluşabilir. Bir başka belirti ise ağızdan akan salyaların yastığı ıslatacak kadar çok olmasıdır. Bazen kişi uyurken dişlerini çok sıkar ve gıcırdatabilir. Ayrıca nadir de olsa alt ıslatma da görülebilir.  Kıl kurdu belirtileri;

 1. Anüste ya da vajinada kaşıntı
 2. Burunda ve gözlerde kaşıntı
 3. Dışkıda beyaz iplik gibi canlılar görülmesi
 4. Uykusuzluk sorunu, sinirli olma durumu ya da huzursuz olma
 5. Aralıklı olarak karın ağrısı veya mide bulantısı problemleri
 6. Kilo kaybı ve aşırı zayıflık
 7. İdrar yollarında ağrı ve iltihap
 8. Halsizlik ve yorgunluk
 9. Bağırsaklarda gaz sancısı
 10. Sinirlilik ve gözlerde pörtleme
 11. Ağız kokuları
 12. İshal
 13. Aşırı kabızlık
 14. Gece görülen korkulu rüyalar
 15. Unutkanlık

olarak sıralanabilir.

Kıl kurdu Nasıl Geçer?

Belirtiler bazen hastalığın olup olmadığı konusunda yeterli olmayabilir. Bunun için bağırsak kurtlarının teşhisinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan en bilinenleri dışkı tahlili ve bantlama yöntemidir. İkisi de makuldur. Ancak bazen elektromanyetik dalgalardan yararlanarak yapılan teşhis etme yöntemleri de vardır.

Teşhisi bazen kolay bazen de zor olabilir. İlk tahlilde bir şey çıkmayabilir ama diğerlerinde olabilir. Bir kaç kez tekrarlamak daha mantıklı olabilir. Diyelim ki doktor sizde ya da Allah korusun çocuğunuzda kıl kurdu olduğunu söyledi. O zaman size ya da hastaya uygun bir ilaç verecektir.

Tahlil yapılmadan kullanılan ilaçlar kurtları dökmek açısından etkili olmayabilir. Bu nedenle doktor nasıl önerirse o şekilde kullanmanız gerekecektir. İlacı ailenin tüm bireyleri doktorun önereceği şekilde kullanmalıdır.

 • Doktor kontil, piperazin ve mebendazol gibi parazit ilaçları reçete edebilir.Bu ilaçları sadece siz değil bütün aile bireyleri kullanır. Çünkü siz bu dertten kurtulsanız bile diğer aile bireylerinden tekrar kaparsınız. O nedenle tedavi tüm aile bireylerine uygulanır.
 • İlaçlar tahlil yapıldıktan sonra doktor onayı ile kullanılmalıdır. Eğer parazitin türü belirlenmeden eczaneden alıp kullanırsanız etkisini görmeyebilirsiniz.
 • Doktor aynı ilacı 2 hafta sonra tekrar kullanmanızı isteyebilir. Bu ikinci doz hastalığın tamamen kaybolması açısından faydalı olacaktır.
 • Geceleri elinizi makat bölgesine sürmeyiniz veya sürdükten sonra iyice yıkayınız.
 • Çamaşırlar kaynatılmalıdır.
 • Yastıklar, yataklar, yorganlar ve çarşaflar sık sık değiştirilmeli ve yüksek sıcaklıkta kaynatılmalıdır.
 • Son derece hijyenik olmak gerekir.
 • Temiz olmadığını düşündüğünüz salataları, soğuk yiyecekleri ve az pişmiş etleri yemeyin.
 • Bir mekanda lahmacun yiyecekseniz diyelim. Lahmacunu servis eden kişi ile pişirme işini yapan ve çiğ kıymaya dokunan kişi aynı ise orayı terk edin. Çiğ kıymada larvalar olabilir ve pişiren kişinin eline bulaşacağı için oradan size geçer.
 • Alış veriş merkezlerinde ya da başka insanların yoğun olarak bulunduğu yerlerde musluklara ve tuvalet kapı kollarına dokunmayın ve peçete kullanın.
 • Doktor da önerdiyse iki hafta sonra ilaç yeniden kullanılabilir.

Kapılara ve musluklara dokunulan eller iyice yıkanmalıdır. Pis ve herkesin kullandığı ancak temiz gibi gözüken yerlerde parazit yumurtaları ve parazitler düğün bayram yaparlar. Bu nedenle oraları tutmanız gerekliyse peçete ile tutabilirsiniz. Yediğiniz etler iyice pişmiş olmalıdır ve içinde kan kalmamalıdır. Salatalar iyice yıkanmalıdır ve dışarıda temiz olduğundan emin olmadığınız yerlerde yenmemelidir. Eller sık sık yıkanmalıdır. Otobüs gibi toplu taşımalarda ellerinizi dokunduktan sonra ağzınıza götürmeyiniz.

Nasıl Dökülür?

Bazen kıl kurdu olanlar doktora gitmeye çekinirler, hatta eczaneden gidip parazit ya da ilaç almaya utanırlar. Kişi kendinin pis olarak algılanacağı gibi bir algıya sahip olabilir ve ilacı alırken “Ben bunu çocuk için alıyorum.” gibi cümleler de kullanabilirler.

İlaç alamayan kişiler ise çeşitli bitkisel yollara başvurabilirler. En bilineni sabah aç karnına 300 gram kadar kabak çekirdeği yenildikten sonra üzerine 1 bardak süt içilir. Yaklaşık 1 buçuk – 2 buçuk saat arasındaki süre kadar sonra üzerine kuvvetli bir müshil ya da Hint yağı içilir. Ancak bunu doktorunuz tavsiye ettiyse yapabilirsiniz. Pek güvenilir bir yöntem olduğunu düşünmediğimiz için en mantıklı ve akılcı olan yol ise doktora gittikten sonra onun söylediklerini yapmak olacaktır. Öyle bitki ile bu problemden tamamen kurtulmak mümkün olmayabilir.

İlaç kullanmak istemeyenler ne yapabilir?

 • Kudret Narı:  Virüslere karşıtı, tümör giderici,  lösemiye, bakterilere, bağırsak kurtlarına karşı etkilidir. Antioksidan özellikte olup serbest radikalleri yok eder. Ülsere ve gastrite iyi gelir. İltihapları giderir, şekeri ve kolesterolü düşürür. 100 gram bal ile 1 kase kudret narı karıştırılır ve sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı yenilebilir.
 • Kabak Çekirdeği: Almanlar kıl kurdunu ya da diğer bağırsak kurtlarını dökmek için 100 gram kabak çekirdeğini sabah aç karnına yedikten sonra üzerine 1 bardak süt içerler.
 • Solucanotu: Aktardan solucan otu alınır ve balla ya da keçiboynuzu pekmezi ile karıştırılır ve sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı kadar yenir.
 • Kekik: Parazitlerden korunmak için salatalara ya da etlerin üzerine serpilir.
 • Limon ve Sirke: Salatalara sıkılır ve iyice bekledikten sonra yenilir. Böylece önlem alınmış olur.

Bonus: Doktora gidip tahlil yaptırın. Size en uygun parazit ilacı verilecektir. En kesin çözüm budur. Diğer bitkisel yöntemler ise doğru uygulanmadığından başka sorunlara neden olabilir.


Bu yazıyı okuyanlar şunları da okudu:

Merhabalar: Daha İyi Gülümsemeniz İçin Size Uzmanlarından Önerilerimiz Var

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir