3 Saatte Kıl Kurdu Nasıl Dökülür? – Kıl Kurdu Tedavisi

Kıl kurdu tedavisi ve kıl kurdu nasıl dökülür? Günümüzde özellikle ilk okul çağındaki çocuklarda ya da yaşı ne olursa olsun hijyen kurallarına hiç uymayan kişilerde görülebilen bağırsak kurtları çok ciddi bir sorundur. Bu yazıda kıl kurdu nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl dökülür ve yetişkinlerde kıl kurdu tedavisi nasıldır, kendiliğinden geçer mi vazelin iyi gelir mi, çocuklarda kurt nasıl geçer gibi soruları cevaplayacağız.

Bağırsak kurtları ya da en yaygın olarak görülen türü kıl kurdu problemi ile karşı karşıya kalma durumu yaşıyorum diyorsanız bu yazıyı çok dikkatli bir şekilde okumanız yararınıza olacaktır.

Geceleri yastıklarınız mı sararıyor? Boşaltım sistemi organlarında ya da burundaki kaşıntılar akşam olunca daha da mı artıyor? Bir türlü kilo alamıyorum mu diyorsunuz? Merak etmeyin hepsinden kurtulmanız mümkün.

Bağırsak kurtları çocuklarda yetişkinlere oranla daha fazla oranda görülebilmektedir. Çocuğunuz yaşıtlarıyla aynı gelişimi sağlayamadı mı? Üfleseniz uçacak gibi mi duruyor? Misafirliğe gittiniz ama çocuk kaşıntıdan duramıyor mu? Ya da bir tanıdığınız da bunların aynısını yaşıyor olabilir.

Kime olursa olsun kıl kurdu ya da bağırsak kurtları gerçekten çok rahatsız edici ve yaşam konforunu oldukça olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık olup tedavi edilmediğinde akciğerlere kadar yerleşebilir. O nedenle hemen doktor kontrolünde tedavi şarttır.

Kıl Kurdu Nedir, Nasıl Dökülür?

Aslında bağırsakları ilgilendiren bir durum yani sindirim sistemi kategorisi bağlamında ele alınsa da daha çok hijyen ile ilgili bir durumdur. Tıp dilindeki adıyla enterobius vermicularis çeşitli yollarla kalın bağırsaklara yerleşir ve gece olunca dışarı çıkarak yumurtalarını bırakır ve kaşıntılara neden olur.

Yumurtadan çıkan larvalar ise çamaşırlara bulaşır. Kaşıma ile tırnakların arasına oradan da evin diğer eşyalarına ve aile bireylerine bulaşır. Bu hastalıktan sadece ilgili kişi değil aynı zamanda diğer aile bireyleri de etkilenebilir. Tedavi için tüm aile bireylerine aynı ilaç verilir ve sıkı bir hijyen kuralı uymayı gerektirir.

Bulaşma olasılığı fazladır. Özellikle bir çok insanın kullandığı yerlerden kapılabilir. Örneğin tuvaletlerdeki musluklara dokunulması ya da toplu taşıma araçlarına bindikten sonra ellerin hijyen kurallarına uygun olarak yıkanmaması sonucunda larvalar diğer insanların ellerine geçer. Oradan da ağız yoluyla bağırsaklara yerleşir.

Kıl Kurdu Nedir?

İngilizce “pinworm” kelimesi, Latince “Enterobius vermicularis” ile ifade edilen ve tıp dilinde oksiyür olarak adlandırılan kıl kurdu bir çok nedene bağlı olarak vücudunuza girerek özellikle yaşamını sürdürebilmek için bağırsakları seçen ve tedavisi yapılmadığında vücudun bir çok organına yerleşebilen parazittir. Bu canlıların yol açtığı hastalık ise enterobiyozis olarak isimlendirilmektedir.

parazit nasıl dökülür

Kıl Kurdu Nasıl Dökülür?

Parazit nedir diye soruyor olabilirsiniz. Parazit ise yaşamak için başka canlılara ihtiyaç duyan canlılar olarak tanımlanabilir. Parazit kelimesine eş anlamlı bir kelime ise asalak kavramıdır. Asalakların ya da konumuz gereği kıl kurtlarının bazı sistemleri gelişmiş ve bazı sistemleri ise gelişmemiştir.

Sindirim, solunum ve dolaşım sistemleri yetersiz olduğundan başka canlılardan faydalanarak yaşayabilirler. Ancak üzerinde bulundukları canlılara zarar verirler. Örneğin insanlarda kişinin yediklerini deyim yerindeyse çalarlar ve onların yetersiz beslenmelerine ve enerji kaybı yaşatarak bitkin düşmelerine sebebiyet verebilirler.

Amerika’da en yaygın solucan enfeksiyonu olan kıl kurdu bütün sosyo ekonomik düzeylerde olabilmekle birlikte en çok 5 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda görülmektedir. Genellikle kibrit çöpünden daha ince ve daha kısa beyaz renklidir.
Kıl kurtları, boyutları daha büyük dişileri 8-13 mm x 0.3-0.5 mm ve daha küçük erkekleri 2-5 mm x 0.1-0.2 mm arasında değişen küçük, beyaz ve ipliksi yapıya sahiptirler. Peki ama bu canlılar vücuda nasıl girer ve nedenleri nelerdir?

Neden Olur?

Temizlik kurallarına uyulmaması nedeniyle yani pisliklerden dolayı meydana gelir. Bulaşıcı olması sebebiyle aile bireylerinin birisi bile temizliğine dikkat etmezse diğer aile bireyleri de bundan olumsuz etkilenir. O halde çocuklarda ve yetişkinlerde kıl kurdunun bulaşmasında bir çok neden sayılabilir. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • İyi yıkanmamış meyve ve sebzeler yenilirse parazitler ya da onların yumurtaları insanlara geçebilir.
 • İyi pişmemiş et ve et ürünleri yenilirse bu yiyeceklerdeki ölmeyen parazitler insan bağırsaklarına yol alır.
 • Özellikle hastanelerdeki, lokantalardaki, okullardaki, iş yerlerindeki kısaca çok insan olan ama temizliği iyi yapılmamış yerlerdeki kapı kollarının ve muslukların üzerinden insan eline geçerek oradan da ağız yoluyla mideye ve bağırsaklara geçmek için can atarlar.
 • Ellerin iyi yıkanmaması.
 • Çocukların oynadıktan sonra ellerini iyice yıkamamaları.
 • Tedaviden başarılı bir sonuç almak istiyorum diyorsanız yukarıda sayılan bütün nedenleri ortadan kaldırmanız gerekiyor.
 • Otellerde ya da restoranlarda iyice yıkanmamış salatalardan ya da meyvelerden larvalar kapılabilir.
 • Aile bireylerinde hijyen kurallarına dikkat etmeyen bireylerin olması başka bir nedendir. Çünkü ondan, çamaşırlarından, yatağından ve onun dokunduğu her yerden bu canlılarla haşır neşir olabilirsiniz.

Belirtileri Nelerdir?

Kaşıntılar nedeniyle boşaltım sistemi organlarında yara ve kızarıklıklar oluşabilir. Bir başka belirti ise ağızdan dışarıya sızanlar nedeniyle yastıklarda görülen nemlilik ve sarılıktır. Bazen kişi uyurken dişlerini çok sıkar ve gıcırdatabilir. Yetişkinlerde kıl kurdu belirtileri;

 1. Boşaltım sistemi organlarında kaşıntı
 2. Burunda ve gözlerde kaşıntı
 3. Gaitada beyaz iplik gibi canlılar görülmesi
 4. Uykusuzluk sorunu, sinirli olma durumu ya da huzursuz olma
 5. Aralıklı olarak karın ağrısı veya mide bulantısı problemleri
 6. Kilo kaybı ve aşırı zayıflık
 7. Üretrit
 8. Halsizlik ve yorgunluk
 9. Bağırsaklarda gaz sancısı
 10. Sinirlilik ve gözlerde pörtleme
 11. Ağız kokuları
 12. İshal
 13. Aşırı kabızlık
 14. Gece görülen ilginç rüyalar
 15. Unutkanlık

olarak sıralanabilir.

Yetişkinlerde Kıl Kurdu Nasıl Geçer?

Belirtiler bazen hastalığın olup olmadığı konusunda yeterli olmayabilir. Bunun için bağırsak kurtlarının teşhisinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan en bilinenleri gaita tahlili ve bantlama yöntemidir. İkisi de iyi yöntemlerdir. Ancak bazen elektromanyetik dalgalardan yararlanarak yapılan teşhis etme yöntemleri de vardır.

Teşhisi bazen kolay bazen de zor olabilir. İlk tahlilde bir şey çıkmayabilir ama diğerlerinde olabilir. Bir kaç kez tekrarlamak daha mantıklı olabilir. Diyelim ki doktor sizde ya da çocuğunuzda kıl kurdu olduğunu söyledi. O zaman size ya da hastaya uygun bir ilaç verecektir.

Tahlil yapılmadan kullanılan ilaçlar kurtları dökmek açısından etkili olmayabilir. Bu nedenle doktor nasıl önerirse o şekilde kullanmanız gerekecektir. İlacı ailenin tüm bireyleri doktorun önereceği şekilde kullanmalıdır.

 • Doktor tahlil sonuçlarına göre size parazit ilaçları reçete edebilir. Bu ilaçları sadece siz değil genellikle bütün aile bireyleri kullanır. Çünkü siz bu kurtulsanız bile diğer aile bireylerinden tekrar kaparsınız. Ancak buna doktorunuz karar verecektir.
 • İlaçlar tahlil yapıldıktan sonra doktor onayı ile kullanılmalıdır. Eğer parazitin türü belirlenmeden eczaneden alıp kullanırsanız etkisini görmeyebilirsiniz.
 • Doktor aynı ilacı 2 hafta sonra tekrar kullanmanızı isteyebilir. Bu ikinci doz hastalığın tamamen kaybolması açısından faydalı olacaktır.
 • Geceleri elinizi boşaltım sistemi organlarına sürmeyiniz veya sürdükten sonra iyice yıkayınız.
 • Çamaşırlar kaynatılmalıdır.
 • Yastıklar, yataklar, yorganlar ve çarşaflar sık sık değiştirilmeli ve yüksek sıcaklıkta kaynatılmalıdır.
 • Hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.
 • Temiz olmadığını düşündüğünüz salataları, soğuk yiyecekleri ve az pişmiş etleri yemeyin.
 • Bir mekanda lahmacun yiyecekseniz diyelim. Lahmacunu servis eden kişi ile pişirme işini yapan ve çiğ kıymaya dokunan kişi aynı ise lahmacun yerine başka bir gıda yemeyi tercih edebilirsiniz. Çiğ kıymada larvalar olabilir ve pişiren kişinin eline bulaşacağı için oradan size geçer.
 • Alış veriş merkezlerinde ya da başka insanların yoğun olarak bulunduğu yerlerde musluklara ve tuvalet kapı kollarına dokunmayın ve peçete kullanın.
 • Doktor da önerdiyse iki hafta sonra ilaç yeniden kullanılabilir.

Kapılara ve musluklara dokunulan eller iyice yıkanmalıdır. Herkesin kullandığı ancak temiz gibi gözüken yerlerde parazit yumurtaları ve parazitler düğün bayram yaparlar. Bu nedenle oraları tutmanız gerekliyse peçete ile tutabilirsiniz.

 • Kıl kurdunun kendiliğinden geçmesini beklemeyin çünkü kendiliğinden geçmez.

Yediğiniz etler iyice pişmiş olmalıdır ve içinde kırmızı çiğ kısım kalmamalıdır. Salatalar iyice yıkanmalıdır ve dışarıda temiz olduğundan emin olmadığınız yerlerde yenmemelidir. Eller sık sık yıkanmalıdır. Otobüs gibi toplu taşımalarda ellerinizi dokunduktan elleri yıkamalısınız

Nasıl Dökülür?

Bazen kıl kurdu olanlar doktora gitmeye çekinirler, hatta eczaneden gidip parazit ya da ilaç almaya utanırlar. Kişi kendinin pis olarak algılanacağı gibi bir algıya sahip olabilir ve ilacı alırken “Ben bunu çocuk için alıyorum.” gibi cümleler de kullanabilirler.

İlaç alamayan kişiler ise çeşitli bitkisel yollara başvurabilirler. En bilineni sabah aç karnına 300 gram kadar kabak çekirdeği yenildikten sonra üzerine 1 bardak süt içilir. Yaklaşık 1 buçuk – 2 buçuk saat arasındaki süre kadar sonra üzerine kuvvetli bir müshil ya da Hint yağı içilir. Ancak bunu doktorunuz tavsiye ettiyse yapabilirsiniz. Pek güvenilir bir yöntem olduğunu düşünmediğimiz için en mantıklı ve akılcı olan yol ise doktora gittikten sonra onun söylediklerini yapmak olacaktır. Öyle bitki ile bu problemden tamamen kurtulmak mümkün olmayabilir.

Çocuklarda Kurt Nasıl Geçer?

Çocukları yetişkinler gibi düşünmeyin. Çocuklarda kurt nasıl geçer, evde ya da bitkisel çözüm yolları nelerdir merak ediyorsanız şunları yapmanızı öneririm.

 • Çocuklar yetişkinlerden daha hassas ve dirençsiz olabilir. Evde dökme yöntemleri kurtları dökme açısından etkisiz olmasa da çocuğun başka açılardan olumsuz etkilenmesine neden olur.
 • Çocukta kıl kurdu varsa mutlaka doktor tarafından kontrol şarttır. Dahiliye doktoru ile görüşün. Yapılan tahliller sonucunda çocuğa uygun ilaç verilir ve bu ilaçların önerilen şekilde kullanılması şarttır.
 • İlaç kullanımı çocuklarda kurt dökmek açısından en etkili yoldur.

İlaç kullanmak istemeyenler ne yapabilir?

İlaç kullanma taraftarı olmayan yetişkinlerde kıl kurduna ne iyi gelir ve bağırsak kurdu nasıl düşürülür aşağıda kısaca açıkladım.

 • Kudret Narı:  Virüslere karşıtı, tümör giderici,  lösemiye, bakterilere, bağırsak kurtlarına karşı etkilidir. Antioksidan özellikte olup serbest radikalleri yok eder. Ülsere ve gastrite iyi gelir. İltihapları giderir, şekeri ve kolesterolü düşürür. 100 gram bal ile 1 kase kudret narı karıştırılır ve sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı yenilebilir.
 • Kabak Çekirdeği: Almanlar kıl kurdunu ya da diğer bağırsak kurtlarını dökmek için 100 gram kabak çekirdeğini sabah aç karnına yedikten sonra üzerine 1 bardak süt içerler.
 • Solucanotu: Aktardan solucan otu alınır ve balla ya da keçiboynuzu pekmezi ile karıştırılır ve sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı kadar yenir.
 • Kekik: Parazitlerden korunmak için salatalara ya da etlerin üzerine serpilir.
 • Limon ve Sirke: Salatalara sıkılır ve iyice bekledikten sonra yenilir. Böylece önlem alınmış olur.
 • Vazelin: Özellikle çocuklarda görülmesi durumunda Hint yağı ile birlikte deriye uygulanıp 25 dakika kadar bekletilmesi enfeksiyonların giderilmesi açısından faydalı olabilir.

Bonus: Doktora gidip tahlil yaptırın. Size en uygun parazit ilacı verilecektir. En kesin çözüm budur. Diğer bitkisel yöntemler ise doğru uygulanmadığından başka sorunlara neden olabilir.


Bu yazıyı okuyanlar şunları da okudu:

Yorum yaz