3 Saatte Kıl Kurdu Nasıl Dökülür? – Kıl Kurdu Vazelin İle Nasıl Düşürülür?

Çocuklarda daha sık yaşanmasına rağmen hijyen kurallarına uymayan her yaş grubunda ortaya çıkma olasılığı vardır. Yaygın, bulaşıcı ve oldukça rahatsız edici bir durum olduğu için birçok kişi bağırsak kurdu nasıl düşürülür merak ediyor ve ondan kurtulmanın yollarını arıyor. Siz de onlardan biriyseniz bu yazıyı okuyarak yetişkinlerde kıl kurdu nasıl düşürülür, belirtileri nelerdir, çocuklarda tedavisi nasıldır, kendiliğinden geçer mi vazelin iyi gelir mi nasıl kullanılır gibi tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Geceleri yastıklarınız sararıyor, boşaltım sistemi organlarınızda ya da burnunuzun ucundaki kaşıntılar akşam vakti daha da artıyorsa kıl kurdu tedavisine ihtiyacınız olabilir. Çok yemenize rağmen kilo alamıyorum diyorsanız bu olasılık daha da güçlüdür. Ancak merak etmeyin hepsinden doğal yollarla kurtulmanız mümkün.

Kendinizde tespit etmeniz kolay olsa da çocuklarda var mı yok mu anlamak için iyi bir gözlem yapmanız şart. Bu bağlamda çocuğunuz yaşıtlarıyla aynı gelişimi sağlayabildi mi, çok mu zayıf, üfleseniz uçacak gibi mi duruyor, çocuk kaşıntıdan duramıyor mu gibi soruların cevabı oldukça önemli.

Çocuklarda ya da yetişkinlerde kıl kurdu veya bağırsak kurtları yaşam konforunu oldukça olumsuz yönde etkiler. Ve kıl kurdu tedavi edilmediğinde akciğerlere kadar yerleşebilir. O nedenle hemen doktor kontrolünde tedavi şarttır. Ancak bu yazıda sadece ilaç ve kremleri değil aynı zamanda 3 saatte kıl kurdunu dökmeyi sağlayacak doğal ve bitkisel yolları da açıkladık.

Kıl Kurdu Nasıl Düşürülür ve Vazelin Faydalı Mı?

Sindirim sistemi bağlamında ele alınsa da daha çok hijyen ile ilgili bir durumdur. Tıp dilindeki adıyla enterobius vermicularis çeşitli yollarla kalın bağırsaklara yerleşir. Gece olunca dışarı çıkarak yumurtalarını bırakır ve kaşıntılara neden olur.

Ardından yumurtadan çıkan larvalar iç çamaşırlara geçer. Kaşıma ile tırnakların arasına, oradan da evin diğer eşyalarına ve aile bireylerine bulaşır. Bu hastalıktan sadece ilgili kişi değil aynı zamanda diğer aile bireyleri de etkilenebilir. Tedavi için evdeki tüm bireyler aynı ilacı kullanmalı ve mutlaka sıkı hijyen kurallarına uymalıdır.

Çünkü kıl kurdunun bir bireyden diğerine bulaşma olasılığı fazladır. Özellikle birçok insanın kullandığı yerlerden kapılabilir. Örneğin tuvaletlerdeki musluklara dokunduktan veya toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra ellerin yıkanmaması sonucunda larvalar diğer insanların ellerine geçer. Oradan da ağız yoluyla bağırsaklara yerleşir. Ancak bağırsak parazitlerinin birçok çeşidi olduğu için öncelikle onları tanımak ve doğru tespit etmek gerekir. Yani sizdeki parazit gerçekten kıl kurdu mu değil mi bunu öğrenmeniz gerekir.

Kıl Kurdu Nedir?

İngilizcede “pinworm” kelimesi, Latincede “Enterobius vermicularis” ve tıp dilinde oksiyür olarak bildiğimiz kıl kurdu birçok nedene bağlı olarak vücudunuza girebilir. Yaşamını sürdürebilmek için genellikle bağırsakları seçen ve tedavisi yapılmadığında vücudun birçok organına yerleşebilen bir parazittir. Bu canlıların yol açtığı hastalığa ise enterobiyozis denmektedir.

parazit nasıl dökülür

Kıl Kurdu Nasıl Dökülür?

Parazitler ya da diğer ismiyle asalaklar yaşamak için başka canlılara ihtiyaç duyan canlılar olarak tanımlanabilir. Asalakların ya da onların bir çeşidi olan kıl kurtlarının bazı sistemleri gelişmiş ve bazı sistemleri ise gelişmemiştir.

Sindirim, solunum ve dolaşım sistemleri yetersiz olduğundan başka canlılardan faydalanarak yaşayabilirler. Ancak üzerinde bulundukları canlılara zarar verirler. Örneğin insanlarda kişinin yediklerine ortak olurlar – deyim yerindeyse çalarlar ve böylece yetersiz beslenmeye ve enerji kaybı yaşatarak bitkinliğe ve zayıflığa sebebiyet verirler.

Amerika’da en yaygın solucan enfeksiyonu olan kıl kurdu, bütün sosyo ekonomik düzeylerdeki ailelerin özellikle 5 ile 10 yaş arasındaki çocuklarında görülmektedir.

Kıl kurtları, genellikle kibrit çöpünden daha ince ve daha kısa olup beyaz renklidir. Boyutları daha büyük dişileri 8-13 mm x 0.3-0.5 mm ve daha küçük erkekleri 2-5 mm x 0.1-0.2 mm arasında değişen küçük, beyaz ve ipliksi yapıya sahiptirler. Peki ama bu canlılar vücuda nasıl girer ve nedenleri nelerdir?

Bağırsakta Kıl Kurdu Neden Olur?

Bağırsak kurtları ile genellikle temizlik kurallarını tam olarak uygulamadığınızda karşılaşırsınız. Bulaşıcı olması sebebiyle aile bireylerinin birisi bile temizliğine dikkat etmezse diğer aile bireyleri de bundan olumsuz etkilenir. O halde çocuklarda ve yetişkinlerde kıl kurdunun bulaşmasında birçok neden sayabiliriz. İşte kıl kurdunun bulaşma nedenleri:

 • İyi yıkanmamış meyve ve sebzeler yediğinizde parazitler ya da onların yumurtaları size geçebilir.
 • Özellikle iyi pişmemiş et veya et ürünlerindeki ölmeyen parazitler insan bağırsaklarında yaşamlarına devam ederler.
 • Hastanelerdeki, lokantalardaki, okullardaki veya iş yerlerindeki gibi çok insan olan ama temiz olmayan yerlerden kıl kurdunu kapmak çok kolaydır.
 • Parazit yumurtalarına temas sonucunda: Bilhassa kapı kollarının ve muslukların üzerinden insan eline geçerek oradan da ağız yoluyla mideye ve bağırsaklara ulaşabilirler.
 • Ellerin iyice yıkanmaması.
 • Çocukların oyun sırasında pis yerlere dokunması.
 • Otellerde ya da restoranlarda iyice yıkanmamış salatalardan ya da meyvelerden larva kapmak mümkün.
 • Aile bireylerinde hijyen kurallarına dikkat etmeyen bireylerin olması başka bir nedendir. Çünkü ondan, çamaşırlarından, yatağından ve onun dokunduğu her yerden kapabilirsiniz.

İlaç tedavisinden ya da diğer bitkisel yöntemlerden başarılı bir sonuç almak istiyorum diyorsanız yukarıda ifade ettiğimiz bütün nedenleri ortadan kaldırmanız gerekiyor.

Kıl Kurdunun Belirtileri Nelerdir?

Kaşıntılar nedeniyle boşaltım sistemi organlarında yara ve kızarıklıklar oluşabilir. Bir başka belirti ise ağızdan dışarıya sızanlar nedeniyle yastıklarda görülen nemlilik ve sarılıktır. Bazen kişi uyurken dişlerini çok sıkar ve gıcırdatma problemi yaşayabilir.

Yetişkinlerde kıl kurdu belirtileri;

 1. Boşaltım sistemi organlarında kaşıntı
 2. Burunda ve gözlerde kaşıntı
 3. Gaitada beyaz iplik gibi canlılar görülmesi
 4. Uykusuzluk sorunu, sinirli olma durumu ya da huzursuz olma
 5. Aralıklı olarak karın ağrısı veya mide bulantısı problemleri
 6. Kilo kaybı ve aşırı zayıflık
 7. Üretrit
 8. Halsizlik ve yorgunluk
 9. Bağırsaklarda gaz sancısı
 10. Sinirlilik ve gözlerde pörtleme
 11. Ağız kokuları
 12. İshal
 13. Aşırı kabızlık
 14. Gece görülen ilginç ve korkulu rüyalar
 15. Unutkanlık

olarak sıralanabilir. Bu belirtiler varsa dahiliye uzmanına görünmeniz gerekebilir.

Yetişkinlerde Kıl Kurdu Nasıl Geçer?

Belirtiler bazen hastalığın olup olmadığı konusunda yeterli olmayabilir. Bunun için bağırsak kurtlarının teşhisinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan en bilinenleri gaita tahlili ve bantlama yöntemidir. İkisi de iyi yöntemlerdir. Ancak bazen elektromanyetik dalgalardan yararlanarak yapılan teşhis etme yöntemleri de vardır.

Teşhisi bazen kolay bazen de zor olabilir. İlk tahlilde bir şey çıkmayabilir ama diğerlerinde olabilir. Bir kaç kez tekrarlamak daha mantıklı olabilir. Diyelim ki doktor sizde ya da çocuğunuzda kıl kurdu olduğunu söyledi. O zaman size ya da hastaya uygun bir ilaç verecektir.

Tahlil yapılmadan kullanılan ilaçlar kurtları dökmek açısından etkili olmayabilir. Bu nedenle doktor nasıl önerirse o şekilde kullanmanız gerekecektir. İlacı ailenin tüm bireyleri doktorun önereceği şekilde kullanmalıdır.

 • Doktor tahlil sonuçlarına göre size parazit ilaçları reçete edebilir. Bu ilaçları sadece siz değil genellikle bütün aile bireyleri kullanır. Çünkü siz bu dertten kurtulsanız bile diğer aile bireylerinden tekrar kaparsınız.
 • İlaçlar tahlil yapıldıktan sonra doktor onayı ile kullanılmalıdır. Eğer parazitin türü belirlenmeden eczaneden alıp kullanırsanız etkisini görmeyebilirsiniz.
 • Doktor aynı ilacı 2 hafta sonra tekrar kullanmanızı isteyebilir. Bu ikinci doz hastalığın tamamen kaybolması açısından faydalı olacaktır.
 • Geceleri elinizi boşaltım sistemi organlarına sürmeyiniz veya sürdükten sonra iyice yıkayınız.
 • Çamaşırlar iyice kaynatılmalıdır. Yüksek sıcaklıkta yıkama imkanı yoksa çamaşır kurutma makinesinde kurutulmalıdır.
 • Yastıklar, yataklar, yorganlar ve çarşaflar sık sık değiştirilmeli ve yüksek sıcaklıkta kaynatılmalıdır.
 • Hijyen kurallarına son derece dikkat edilmelidir.
 • Temiz olmadığını düşündüğünüz salataları, soğuk yiyecekleri ve az pişmiş etleri yemeyin.
 • Bir mekanda lahmacun yiyeceksiniz diyelim. Lahmacunu servis eden kişi ile pişirme işini yapan ve çiğ kıymaya dokunan kişi aynı ise lahmacun yerine başka bir gıda yemeyi tercih edebilirsiniz. Çünkü çiğ kıymada larvalar olabilir ve pişiren kişinin eline bulaşacağı için oradan size geçer.
 • Alış veriş merkezlerinde ya da başka insanların yoğun olarak bulunduğu yerlerde musluklara ve tuvalet kapı kollarına dokunmayın ve peçete kullanın.
 • Doktor da önerdiyse iki hafta sonra ilaç yeniden kullanılabilir.

Kapılara ve musluklara dokunan eller iyice yıkanmalıdır. Herkesin kullandığı ancak temiz gibi gözüken yerlerde parazit yumurtaları ve parazitler düğün bayram yaparlar. Bu nedenle oraları tutmanız gerekliyse peçete ile tutabilirsiniz.

Kıl kurdu kendiliğinden geçmez.

 • Yediğiniz etler iyice pişmiş olmalıdır ve içinde kırmızı çiğ kısım kalmamalıdır.
 • Salatalar iyice yıkanmalıdır ve dışarıda temiz olduğundan emin olmadığınız yerlerde yenmemelidir.
 • Ellerinizi sık sık yıkayın.
 • Otobüs gibi toplu taşıma araçlarından iner inmez ellerinizi yıkamalısınız.
 • El yıkamak mümkün değilse ıslak mendille iyice temizlemeye çalışın ya da el dezenfektanı kullanın.
 • Dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli husus da ilişki sırasında oral ve anal temastan kaçınmaktır.
 • Her sabah duş almak enfekte kişinin ciltteki kıl kurtlarından çıkarabilir.

Yetişkinlerde Kıl Kurdu Nasıl Dökülür?

Bazen kıl kurdu olanlar doktora gitmeye çekinirler, hatta eczaneden gidip parazit ilacı almaya utanırlar. Kişi genellikle kendisinin pis olarak algılanacağını düşünür. Ve ilacı alırken “Ben bunu çocuk için alıyorum.” gibi cümleler de kullanabilir.

İlaç alamayan kişiler ise çeşitli bitkisel yollara başvurabilir. En bilineni ise şudur: Sabah aç karnına 300 gram kadar kabak çekirdeği yenildikten sonra üzerine 1 bardak süt içilir. Yaklaşık 1 buçuk – 2 buçuk saat arasındaki süre kadar sonra üzerine kuvvetli bir müshil ya da Hint yağı içilir. Ancak bunu doktorunuz tavsiye ettiyse yapabilirsiniz.

Çocuklarda Kurt Nasıl Geçer?

Çocukları yetişkinler gibi düşünmeyin. Çocuklarda kurt nasıl geçer, evde ya da bitkisel çözüm yolları nelerdir merak ediyorsanız şunları yapmanızı öneririm.

 • Çocuklar yetişkinlerden daha hassas ve dirençsiz olabilir. Evde dökme yöntemleri kurtları dökme açısından etkisiz olmasa da çocuğun başka açılardan olumsuz etkilenmesine neden olur.
 • Çocukta kıl kurdu varsa mutlaka doktor kontrolü şarttır. Hemen dahiliye uzmanı ile görüşün. Çünkü doktor tahlil sonucunda çocuğa uygun ilacı reçete eder. Yani çocuğunuzun doktorun önerdiği şekilde ilaçları kullanması gerekir.
 • Doktorun reçete ettiği ilaçları kullanmak çocuklarda kurt dökmek açısından en etkili yoldur.

3 Saatte Kıl Kurdu Nasıl Dökülür?

İlaç kullanmak istemeyen yetişkinler kıl kurtlarını yok etmek için evde bitkisel çözüm yolları arıyor. Ama karşımıza çıkan bitkisel yöntemlerin henüz bilimsel bir karşılığı yok. Çoğu kulaktan dolma bilgiler. Öyleyse kıl kurduna ne iyi gelir ve bağırsak kurdu nasıl düşürülür sorusunu cevaplamak için güvenilir kaynaklara ihtiyacımız var.

Bir kaynağa göre havuç, sarımsak, hindiba ve solucan otu kıl kurtları için kullanılmaktadır (1). Bunlardan sarımsağın kıl kurdu yumurtalarını yok edebileceği ve dişi kıl kurtlarının daha fazla yumurta bırakmasını engelleyebileceği söylenir (2). Hatta bilimsel bir araştırmaya göre sarımsağın “oksiürisit” yani kıl kurdu ilacı olabileceği vurgulanmıştır (3). Ama bunların kıl kurtlarını düşürmede faydalı olduğunu söylemek için daha fazla bilimsel kanıt gerekmektedir.

Kimileri kıl kurtlarından kurtulmak için bazı bitkileri ve yiyecekleri kullanır. Ne kadar etkili olduklarını bilmiyoruz çünkü yeterli araştırma yok. Yani bunların tedavi yerine geçmeyeceğini ve bilimsel olmadığını unutmayın. İşte kıl kurtlarını yok eden yöntemler şöyle:

Kudret Narı: Bazı uzmanlara göre kudret narı virüs karşıtı olup bakteri ve bağırsak kurtlarını giderici özelliktedir. Dahası antioksidan içerdiği için serbest radikalleri yok eder. Halk arasında ülsere ve gastrite iyi geldiği söylenir. Ayrıca iltihapları giderir, şekeri ve kolesterolü düşürür. Otantik yaşayanlar ekseriyetle 100 gram bal ile 1 kase kudret narı karıştırır ve sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı yer.

Kabak Çekirdeği: Almanlar kıl kurdunu ya da diğer bağırsak kurtlarını dökmek için 100 gram kabak çekirdeğini sabah aç karnına yedikten sonra üzerine 1 bardak süt içerler.

Solucanotu: Aktardan solucan otu alınır ve balla ya da keçiboynuzu pekmezi ile karıştırılır ve sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı kadar yenir.

Bağırsak kurtlarına iyi geldiği iddia edilen diğer şifalı bitkiler ve çaylar:

 • Kekik: Parazitlerden korunmak için salatalara ya da etlerin üzerine serpilir.
 • Limon ve Sirke: Salatalara sıkılır ve iyice bekledikten sonra yenilir. Böylece önlem alınmış olur.
 • Papatya: Bağırsak kurtlarını yaralar ve müshil ile birlikte etkisi daha hızlı olur.

*Kıl Kurdunu 3 saatte dökmek için doğal kür: Bazı Çinliler kıl kurtlarını dökmek için öncelikle aç karnına şekersiz 1 fincan papatya çayı içer. Daha sonra 50 gram çiğ kabak çekirdeği ile 1 tatlı kaşığı bal ve firmanın önerdiği miktarda solucanotu karışımı yer. Ama bu yöntem için ne yazık ki bilimsel bir kanıttan söz edemeyiz. Sonuç olarak kıl kurtlarını dökmek için en güvenli ve sağlıklı yol daha önce de söylediğimiz gibi bir hekime danışmaktır. Eğer 3 saatte kıl kurdu dökmek istiyorsanız doktorunuzun size reçete edeceği ilaçları kullanın.

Kıl Kurdu İçin Vazelin Nasıl Kullanılır?

1859 yılındaki keşfinden sonra bazı uzmanlar vazelin kremlerinin petrol işçilerinin yaralarını ve yanıklarını iyileştirdiğini fark ettiler. Vazelini cildi nemlendirmek veya başka amaçlar için kullanırız. Örneğin bilimsel bir araştırma, vazelinin ameliyat yaralarının giderilmesinde diğer merhemlere göre daha az kızarıklığa neden olduğunu göstermiştir. Bu da akıllara kıl kurdu vazelin ile giderilebilir mi sorusunu getirmiştir.

Evet vazelin kıl kurdu probleminde cildi nemlendirerek kaşıntı problemini hafifletebilir. Ancak vazelinin kıl kurdunu döktüğüne dair herhangi bir kanıt yoktur. Ayrıca vazelin yiyecek değildir ve yenilmez. Yani yalnıza cilt üzerinde haricen kullanmak kaşıntıyı önleyebilir. O da doktorunuz onaylarsa!

Özellikle çocuklarda Hint yağı ile birlikte deriye uygulanıp 25 dakika kadar beklemek enfeksiyonların giderilmesi açısından faydalı olabilir. Ancak kıl kurdu vazelin ile düşürülemez, sadece tahribatı ve kaşıntıyı giderir.

Sonuç olarak petrol türevi olan vazelin içerdiği bazı kimyasallar nedeniyle deride bazı reaksiyonlara neden olabilir. Derisi hassas olanlarda ve özellikle çocuklarda alerjilere ve hatta enfeksiyonlara neden olabilir. Ciltteki gözenekleri tıkayabilir ve mantara sebebiyet verebilir. O nedenle kıl kurdu vazelin ile kaybolmaz. Kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekir.

*Kıl Kurdu Sirkeli Pamuk İle Geçer Mi?

Şöyle ya da böyle parazit problemi yaşayanların yıllardır merak ettiği diğer bir konu da sirkedir. Bilhassa elma sirkesinin kıl kurduna iyi geldiği düşünülür. Bununla birlikte halk arasında kıl kurdu sirkeli pamukla geçer şeklinde yaygın bir inanış vardır. Ancak kıl kurdu sirke sürmekle geçecek kadar basit bir parazit değildir!

Bazı bakteri veya virüsleri ortadan kaldırsa da elma sirkesinin kıl kurdunu döktüğüne dair bilimsel bir kanıt maalesef yok. Ancak atalarımızdan kalan denenmiş bir uygulamaya göre parazitleri dökmek için şu yolu izlemek mümkün! Özetle 1 su bardağı ile 3 çay kaşığı elma sirkesini karıştırıp sabah ve akşam içmek parazitleri dökmeye yardımcıdır.

Sirkeli Pamuk Nasıl Kullanılır?

Çok merak ettiğiniz bir diğer teknik de sirkeli pamuk sürmek ise acele etmeyin. Bilhassa çocuğunda kıl kurdu olan anneler sirke sürerek parazit yumurtalarını geçireceğini düşünür. Oysa ki sirkenin PH değeri ile parazitin PH değeri arasında büyük bir fark yoktur. Bunun yerine büyük abdestten sonra tuvalet kağıdı ve ıslak mendil kullanmak daha etkili bir uygulamadır.

Bonus: Doktora gidip tahlil yaptırın. Size en uygun parazit ilacı verilecektir. En kesin çözüm budur. Diğer bitkisel yöntemler ise doğru uygulanmadığından başka sorunlara neden olabilir.

ÖZET:

Sonuç olarak 3 saatte kıl kurdu nasıl dökülür sorusunun tek bir cevabı yoktur. Doğal yollardan kıl kurdu dökmek için kabak çekirdeği ve süt karışımı Almanların kullandığı bir yöntemdir. Ama bu yöntemin bilimsel yönü tartışmalıdır. Öte yandan daha uzun süreli tedaviler için papatya çayı, solucan otu, kekik ve sirkeli pamuk uygulamaları da söz konusudur. Bir de tıbbi kaynaklarda kıl kurdu dökücü yiyecek ve bitkiler arasında solucan otu, havuç ve sarımsak yer almaktadır. Ama kullanımları hakkında yeterli bir bilgi mevcut değildir.

Ayrıca kıl kurtlarından 3 saatte kurtulmanın yolu ne vazelindir ne de sirkeli pamuk uygulamalarıdır. En önemlisi kıl kurdu belirtilerine tanık olduğunuzda bir dahiliye uzmanına başvurmaktır. Çünkü doktor gerekli tahlilleri yaptıktan sonra en uygun ilacı reçete eder. Böylelikle kısa sürede kıl kurtlarından kurtulmak mümkündür. Yine de eski şifa kitaplarına göre sarımsak, kekik, limon, sirke ve kabak çekirdeği ile parazitlerden kurtulmayı düşünenler olabilir. Tabi ki yukarıda bahsettiğimiz hijyen kurallarına uymanız gerektiğini de bir kez daha hatırlatalım.

Referanslar

1) Duke, J. A. (2002). Handbook of medicinal herbs. CRC press

2) https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-pinworms#home-remedies

3) https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0022347654802113

Bu yazıyı okuyanlar şunları da okudu:

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!