Kefirin faydaları

Bu makaleyi okuduğunuzda özellikle tadı açısından pek tercih edilmeyen ancak kökü Kafkaslara dayanan ve sağlık açısından adeta mucize denilebilecek kefirin faydaları hakkında önemli bilgiler öğreneceksiniz.

Sağlıklı beslenme önerileri ve Kaliteli beslenme açısından kefirin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok…İşte bu makalede kefirin faydaları nelerdir sorusunun cevabını öğreneceksiniz ve belki de bu mucize şifa kaynağını siz de tüketeceksiniz ve daha sağlıklı olacaksınız.

Kefirin en önemli özelliği oldukça besleyici bir gıda olmasıdır. Öyle ki sadece 100 ml kefir içerseniz 52,4 kcal enerji, kazanırsınız ve 100 mililitresinde 3,2 gram karbonhidrat, 3,2 gram yağ ve 2,7 gram protein bulunur. Bu demek oluyor ki bir su bardağı kefir tükettiğinizde bardak 250 ml ise 131 kcal enerji, 8 gram karbonhidrat, 8 gram yağ yağ ve 6,75 gram protein almış olursunuz.

Kefir özellikle protein açısından zengin bir kaynaktır. Dolayısıyla evde kas yapma hareketleri yapanlar tarafından protein tozu kullanımı yerine kefir kullanımı tercih edilebilir. 2 su bardağı kefir içtiğinizde yani 500 ml kadar 13,5 gram protein kazanırsınız ki bu hiç yabana atılamayacak kadar iyi bir protein oranıdır. Peki ama kefir nedir?

Kefir nedir?

Kefir tadı ayrana benzeyen hafif ekşimsi bir süt içeceğidir. İçerisinde bağırsaklardaki faydalı bakterilere benzer yararlı bakteriler ve probiyotikler içeren mucizevi bir süt ürünüdür. Bir kaşık kefir yaklaşık olarak 70-100 milyon arası vücudumuz için dost bakteri denilen probiotik bakteri içerir.

Bazıları tadını beğenmediği için tercih etmiyor olsa da kefir gittikçe yaygınlaşan ve marketlerde de hazır olarak satılmaya başlanan bir süt ürünüdür. Marketlerde satılan bazı kefir markaları arasında Altınkılıç ve Eker kefir ilk sıralarda yer alıyor. Tabii ki kefiri evde kendinizde yapabilirsiniz.

Kefirin yararları

Kefirin faydaları

Kefirin faydaları

Kefirin faydaları bir kaç başlık altında toplanabilir. Bunlar;

Kefirin bağışıklık sistemine etkisi

Bağışıklık bağırsaklarda başlar. Kefir de içerdiği yararlı bakteriler bağışıklık sistemini güçlendirir. Ne zaman antibiyotik kullansanız vücudunuzda bulunan zararlı bakteriler ölürken bağırsaklardaki yararlı bakteriler de ölür. Bu nedenle özellikle antibiyotik kullanımlarından sonra kefir tüketmeniz bağışıklık sisteminizi yeniden inşa etmek açısından çok faydalı olacaktır. Böylece hasta olma olasılığınız azalır.

Kefirin beslenme katkısı

İçerdiği diğer vitamin, mineral ve proteinler kolay ve tamamen sindirildiği için enfeksiyonlara karşı koruyucu, doğal antibiyotik görevini yerine getiriyor. Daha önce ifade edildiği gibi çok besleyici olması sebebiyle kaliteli beslenme ve sağlıklı yaşam için önemli bir gıda.

Özellikle orta seviye vücut geliştirme programı uygulayanlar için önemli bir protein kaynağıdır. Ayrıca diyetisyen kilo almak istiyorum diyenler de  kilo alma diyeti ile birlikte kefir tüketirlerse amaçlarına daha kısa sürede ulaşabilirler. Ayrıca zayıflamak için yapılması gerekenler arasında çok önemli olan kefir tüketimi de uygun kilo verme diyeti ile uygulanabilir.

Kefir ve sindirim sistemi

Sadece sindirim sistemi için değil bütün vücut için kefir doğal sağlık iksiridir. Kefirin yoğurttan artı olarak özelliği; sindirim sistemini temiz tutarak konakçı olan diğer faydalı organizmalar için besin sağlamasının yanı sıra sindirim sistemini kolonize etmesidir. Kefirde, yoğurtta bulunmayan faydalı bakterilerden Lactobacillus cancasus, Leuconostoc Acetobacter türleri ve Streptococcus türleri bulunmaktadır. Ayrıca kefirde bulunan bakteri ve mayalar, tam olarak parçalanmamış besinlerin sindirimine etkin bir şekilde yardımcı olarak besin kaybını önlemektedir. Kefirin ; yoğurda nazaran daha ince tanecikli yapıda olması nedeniyle gerek bebekler gerek yaşlılar gerekse sindirim bozuklukları olanlar için kullanımı kolaylaşmaktadır. Mide ve bağırsaklarda şişkinlik yapmamaktadır.(Kaynak: http://www.altinkilic.com/kefir_nedir.html) Bu nedenle özellikle sindirim sorunu yaşayanlarda akşam yemeklerinden sonra içilen bir su bardağı kefir yediklerinizi daha iyi sindirmenize yardımcı olur.

İçerisinde bol miktarda bulunan triptofan, kalsiyum, magnezyum, fosfor sayesinde kefirin, kemik gelişimi, kas büyümesi, hücre onarımları ve protein sentezi açısından önemli faydaları vardır.

Kefirin kanserle savaşı

İçerisinde bulunan selenyum, hücreler üzerinde antioksidatif bir etkiye sahiptir. Kanserle mücadele açısından çok önemli bir faktör olarak değerlendirilen selenyum vücudumuz açısından önemli bir antioksidandır. Özellikle kalp hastalıklarına ve dolaşım sistemine iyi gelmektedir. Kefirin bir diğer önemli faydası da hücrelerin kendini yenilemesini sağlaması ve yaşlanmayı geciktirmesidir.

Kefirin yaşlanmaya etkisi

Daha önce de ifade edildiği gibi kefir yaşlanmayı geciktirici etkilere sahip bir şifa kaynağıdır. Orta Asya ve Kafkaslarda gençlik iksiri olarak yüzyıllar öncesinden beri tüketilmektedir. Kefir tüketenlerin daha az hasta oldukları gözlemlenmiştir.

Kefirin kas yapımına etkisi

Hücrelerin kendini yenilemesini sağlayan kefir kas yapımı için de çok etkili amino asit ve proteinler içerir. Kaslarınızı büyütmek istiyorsanız hiç çekinmeden kefir kullanabilirsiniz. Kefir ile sadece protein ve amino asit değil aynı zamanda kaliteli karbonhidrat ve yağ da kazanırsınız. Antrenmanlardan 1 saat öncesinde tüketeceğiniz iki su bardağı kefir ile vücut geliştirme hareketleri daha verimli yapılabilir. Ayrıca vücutta bulunan zehirlerin atımına yardımcı olan  kefir ile vücuttaki zararlı atıklar azalmış ve hücrelerin daha sağlıklı çalışmasına olanak sağlayan bir ortam oluşmuş olur.

Kefir metabolizma üzerinde olumlu etkilere sahip olup metabolizma fonksiyonlarının yenilenmesine ve düzenlenmesine yardımcı olur. Ayrıca vücudumuz için hayati öneme sahip hormonların seviyelerini düzenler. Başta üreme hormonları olmak üzere kortizol, ensülin ve beyinde önemli işlevi olan serotonin (mutluluk) hormonu ile adrenalin hormonu üzerinde olumlu etkiler yapar. Kefir mide ve pankreas gibi bazı organların salgılarını arttırarak başta ülser olmak üzere sindirim rahatsızlıklarına karşı iyileştirici rol oynar. (Kaynak: https://www.altinkilic.com/kefir_nedir.html)

Bu yazıda adeta mucizevi bir gıda olan kefirin faydaları ile ilgili bir rehber sunmaya çalıştık. Kefirin faydaları göz ardı edilemeyecek kadar çok bu nedenle beslenme programlarınıza eklemenizi ve sağlıklı yaşama bir adım daha atmanızı öneririz. Kefirin tadını sevmeyenler içine biraz su koyarak daha sıvı bir hale getirerek tüketebilirler. Kefirin faydaları aslında bu kadar değil biz en önemlilerinden bahsettik, bir daha ki makalede bunları açıklamak dileğiyle…

Sağlıklı günler

Yorum

 1. Esra Haziran 8, 2015
 2. nilüfer sipahi Haziran 8, 2015
 3. Kader Haziran 8, 2015
 4. Umut Küçük Haziran 10, 2015
 5. Fatih Haziran 11, 2015
 6. Zuhal dağlıca Haziran 17, 2015
 7. timur Temmuz 5, 2015
 8. pekin Temmuz 6, 2015
 9. nilüfer sipahi Temmuz 6, 2015
 10. adamzeka Temmuz 8, 2015
 11. nilüfer sipahi Temmuz 8, 2015
 12. androidmakaleniz Temmuz 24, 2015

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!