En Hızlı Kilo Vermenin Yolları – 20 Muhteşem Yöntem

Uzun zamandır zayıflama hakkında yazmayışımın nedeni her geçen gün farklı yöntemlerin ortaya çıkması ve bunlar hakkında ne gibi araştırmalar yapıldığını ve nasıl sonuçlar alındığını görmekti.

Geldiğimiz noktada hızlı kilo vermek isteyenler için muazzam bir bilgi birikimi oluştu. Eğer en hızlı kilo vermenin yolları nelerdir öğrenmek istiyorsanız yazımızı sonuna kadar dikkatli bir şekilde okumanızı öneririm.

Yazımızda hem evde kilo vermenin yolları hakkındaki önemli bilgilere hem de en iyi hızlı kilo vermenin yöntemi kadın ve erkek için nasıl uygulanır sorusunun ayrıntılı cevabına yer verdik.

Hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler listesinde bir uzmandan yardım almak ilk sırada yer alıyor.

Siz hangi yöntemi uygularsanız uygulayın şayet bu yöntem sizin yapınıza, metabolizmanıza, yaşınıza, günlük kalori harcama durumunuza ve cinsiyetinize uygun değilse yaptığınız her şey maalesef  boşunadır.

Emek, para ve zaman kaybı yaşamamak için ve en kısa yoldan hızlı kilo vermek için ne yapmalıyım diyorsanız listemizi kelimesi kelimesine ezberleyin ve uygulayın.

O hayal ettiğiniz vücuda kavuşmak zor değil, önce buna inanın. Tek yapmanız gereken en hızlı kilo vermenin yöntemini kendinize doğru bir şekilde uygulamanızdır.

Hızlı Kilo Vermenin Yolları

Sağlık sorunu olmayan biri eğer kilo verme yöntemlerini doğru bir şekilde uygularsa fazlalıklarından kurtulmaması mümkün değildir.

Kişi yöntemleri doğru uygulamasına rağmen kilo veremiyorsa kesinlikle bir sağlık sorunu vardır, hemen dahiliye uzmanından randevu alarak hastalığını öğrenmelidir.

Tersini de düşünecek olursak eğer kişi sağlık sorunu olmamasına rağmen zayıflamakta zorlanıyorsa ya da kilosunda hiç bir değişiklik yoksa o zaman yöntemleri yanlış uyguluyor demektir.

O zaman kilo vermeyi zorlaştıran faktörler nelerdir ya da hangi hastalıklar yağ yakımını zorlaştırır önce buna odaklanalım.

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Hastalıklar

İradeli bir şekilde elinizden gelenin en iyisini yapmanıza rağmen bir türlü istediğiniz sonucu alamıyorsanız o zaman zayıflamanızı zorlaştıran bir sebep aramalısınız. O nedenlerden en ciddi olanı kilo vermeyi engelleyen hastalıklardır. Bu hastalıklar aşağıda açıklanmıştır:

Hormonlarla İlgili Hastalıklar: Kortizol, aldesteron, progesteron,  prolaktin, ghrelin, tiroit, insülin ve büyüme hormonlarında meydana gelen değişimler vücudun tüm dengesini bozduğu için kilo kaybı zorlaşmaktadır.

Kadınlarda adet düzensizlikleri, hem erkeklerde hem de bayanlarda vücutta görülen şişlikler, sürekli uyuma isteği ya da diğer uyku bozuklukları ile vücudun çeşitli yerlerinde oluşan ağrı hisleri hormonlarla ilgili bir sağlık problemine işaret edebilir.

Sürekli aç hissetme ve iştahtaki değişiklikler de önemli hormon dengesizliğinde önemli bir belirtidir. Hemen bir dahiliye uzmanı tarafından değerlendirilmeniz gerekecektir. Tabi bütün bu belirtilerin çoğu siz de de varsa.

İnsülin Direnci: Bu tür bir sorununuz varsa kandaki şeker hücrelere girmekte zorlanır ve kandaki şeker miktarı hep fazla kalacağından sürekli insülin salınımı olur.

Kendinizi sürekli aç hissederseniz ve hiç kilo veremez duruma gelirsiniz. Böyle bir sorununuz varsa ne yapmanız gerektiğini ayrıntılı bir şekilde anlatan insülin direnci diyeti başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Hipotiroidi Hastalığı: Yeterli miktarda tiroit hormonu üretilmezse metabolizma yavaşlar ve kilo vermek zorlaşır.

Sürekli yorgunsanız, saçlarınız ve tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa, eklemlerinizde ve kaslarda ağrı problemleriniz varsa, tat alma duyunuz iyi çalışmıyorsa ve kendinizi iyi hissetmediğiniz için depresyona giriyorsanız tiroit hormonu yetersiz salgılanıyor olabilir.

Kansızlık: Eğer herhangi bir anemi yani kansızlık probleminiz varsa kanda oksijen taşımakla görevli demir minerali de eksik olacak ve hücreleriniz yeterince enerji alamayacaktır.

Sonuç olarak kendinizi daha sinirli, yorgun, uyuşuk ve halsiz hissettiğiniz için daha az hareket edersiniz.

Hareketsizlik ise kilo almaya neden olur ve yağ yakımı zorlaşır.

Kansızlık daha çok kadınlarda görülse de dengeli ve sağlıklı beslenemeyen erkeklerde de görülebilir. Bu problemi ortadan kaldırmak için yapılması gerekenleri öğrenmek için kan yapan besinler başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Polikistik Over Sendromu: Bu kadın hastalığında yumurtalıkların boyutları artar ve kistler meydana gelir.

Olumsuz etkisi ise insülin direnci ile meydana gelerek kilo artışına neden olur.

Yukarıda sayılan hastalıklardan birine sahipseniz aşırı kilo problemleriniz olabilir.

Burada sayılan ya da sayılmayan başka bir hastalığınız yoksa kısa sürede hızlı kilo verebilirsiniz. Ancak doğru kilo verme yöntemini uygulamanız gerekecek. Peki en hızlı kilo verme yöntemi nedir? İşte en bilimsel ve ayrıntılı cevabı:

Kilo Verme Yöntemleri

Bir çok kilo verme yöntemi var. Bunlardan en hızlı kilo verme yöntemi hangisi sorusunun cevabına geçmeden önce zayıflamada etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemleri değerlendirelim.

1. Kalori Sayma Yöntemi: Bunu uygulayabilmek için öncelikle ne kadar kaloriye ihtiyacınız var sorusunun cevabını bilmeniz gerekiyor.

Diyelim ki günlük 2000 kaloriye ihtiyacınız varsa ve siz besinlerle birlikte günde 1500 kalori kadar enerji kazanıyorsanız haftada yarım kilo verebilirsiniz.

Günlük almanız gereken kalori miktarını aşağıdaki formüllerle hesaplayabilirsiniz.


 • Kadınlar İçin:  655 + 9,6 X (Kg cinsinden kilonuz) + 1,8 X (Santimetre cinsinden boyunuz) – 4,7 X (Yaşınız)
 • Erkekler İçin: 66 + 13,7 X (Kg cinsinden kilonuz) + 5 X (santimetre cinsinden boyunuz) – 6,8 X (Yaşınız)

Formüllere göre yaşla birlikte enerji ihtiyacı azalıyor.

Boyunuz ve kilonuz ne kadar fazlaysa bir o kadar enerjiye ihtiyacınız var demektir.

Cinsiyet açısından değerlendirildiğinde ise aynı boy ve kilodaki erkeklerin kadınlara göre enerji ihtiyaçları daha fazla olur.

Günlük yaşamda en çok tüketilen ve kilo alımına neden besinlerin başında ekmek geliyor.

Uzmanlarca beyaz ekmek, çavdar ya da tam buğday ekmeği hangi türde olursa olsun zayıflamanın önündeki en büyük engel olarak kabul ediliyor.

Ekmek türleri arasında ise en zararlı olan beyaz ekmektir. İlla ki ekmek yiyecekseniz günde 3 dilimi geçmemek üzere tam buğday ekmeği tüketebilirsiniz.

 • 1 dilim beyaz ekmek 13 gram karbonhidrat, 2 gram protein ve 64 kcal enerji vardır.
 • Günde 10 dilim beyaz ekmek 640 kcal eder. Yani ekmek yemeyi kestiğinizde haftada yarım kilo kadar verilebilir.
 • Günde 4 dilim beyaz ekmek yaklaşık 100 gramdır ve 264 kcal kadardır. Bu sağlıklı bir bireyin günlük enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’una eşittir.

“Günde 10 dilim ekmek yerine en fazla 3 dilim ekmek size günde yaklaşık 500 kcal kaybettireceği için haftada ortalama yarım kilo verirsiniz.”

Kilo vermeyi zorlaştıran bir başka yiyecek grubu da hamur işi, tatlılar ve şekerli içeceklerdir. Hızlı kilo vermenin en etkili yolu kolayı, hazır meyve sularını ve hamur işlerini en aza indirmek mümkünse hiç tüketmemektir.

 • 330 ml kutu kolada 149 kcal vardır. Bu kalori boş enerjiden ibarettir. İçinde 36,96 gram şeker vardır.
 • Bu değer kadınlarda günlük alınması gereken şekerin 9 katı kadar, erkeklerde ise 5 katı kadardır. Hazır meyve suları da en az kola kadar şeker ve boş kalori içerir.
 • Toplumda en çok tüketilen tatlılardan orta boy baklavanın 1 diliminde yaklaşık 17 gram karbonhidrat, 1,3 gram protein, 5 gram yağ ve 129 kcal vardır.
 • Akşam yemeğinden sonra yenilen 3 dilim baklava 385 kcal verir. Bunu her gün yapıyorsanız bir an önce sayısını haftada bire indirebilirsiniz.

“Haftada 10 bardak meyve suyu ya da kola içen biri bu alışkanlığından vazgeçtiğinde haftalık 100 gram kadar kilo verir.”

Çok sevilerek tüketilen ve oldukça ucuz sayılabilecek makarna soslu yapıldığında ve aşırı tüketildiğinde kilo alımına neden olur. Yine toplumun vazgeçemediği besinler arasında pirinç ve bulgur pilavının önemli bir yeri var.

 • 1 porsiyon salçalı makarnada yaklaşık 47 gram karbonhidrat, 6 gram protein, 1 gram yağ ve 231 kcal enerji vardır.
 • 1 porsiyon pirinç pilavında yaklaşık 46 gram karbonhidrat, 4 gram protein, 8,65 gram yağ ve 283 kcal enerji vardır.
 • 1 porsiyon pirinç pilavında yaklaşık 23 gram karbonhidrat, 3 gram protein, 4,4 gram yağ ve 149 kcal enerji vardır.
Günlük İhtiyaç Duyulan Enerji Miktarı (kcal)
Boy (cm) –Kilo (kg)- Hareket Durumu Kadın Erkek
155 – 55  – Az hareketli 1585 1668
155 – 85  – Az hareketli 1930 2161
170  -55  – Az hareketli 1617 1758
170  -85  –Az hareketli 1963 2250
190  -55  –Az hareketli 1660 1878
190  -85 –Az hareketli 2006 2371
155 – 55  – Orta hareketli 2047 2155
155 – 85  – Orta hareketli 2493 2792
170  -55  – Orta hareketli 2089 2271
170  -85  –Orta hareketli 2535 2908
190  -55  –Orta hareketli 2145 2426
190  -85 –Orta hareketli 2591 3063

Yukarıdaki tablodan faydalanarak ihtiyacınız olan günlük kalori miktarını yaklaşık olarak öğrenebilirsiniz. Diyelim ki 170 cm boyunda 70 kg ağırlığında hareketsiz bir kadınsanız 1790 kaloriye ihtiyacınız olur.

Gün içinde bu kaloriyi geçmezseniz kilo verebilirsiniz. Peki bu kaloriyi aşmamak için gün hangi gıdalardan ne kadar yemelisiniz? Aşağıda sizin için özetledik.

2. Katı Diyet Uygulama Yöntemi: En iyi hızlı kilo vermenin yöntemi on yıllardır katı diyet uygulamaları olarak kabul edilmesine rağmen kulaktan dolma bilgilerle uygulanan diyetler hem ters etki yapar hem de sağlığınızı bozar.

Bozulan sağlık hormon dengesini olumsuz etkiler ve kilo vermenizi zorlaştırır. O nedenle diyetin ya da beslenme programının etkili olması doktor kontrolünden geçmeye ve diyetin sizin ihtiyaçlarınıza uygun olarak uzman tarafından hazırlanmasına bağlıdır. Aşağıda farklı amaçlar için uygun olan diyet türleri listelenmiştir.

Glisemik İndeks Diyeti: Eğer sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız beslenme programınızda yediğinizde kan şekerinizi aniden dalgalandırmayan gıdalara ağırlık vermeniz en akıllıca tekniklerden biridir.

Örneğin glisemik indeks açısından beyaz ekmek tam buğday ekmeğine göre daha fazla değere sahiptir. Bu da beyaz ekmeğin daha fazla kilo aldırdığı anlamına gelmektedir.

Bu diyet türüne göre yiyeceklere 0-100 puan arasında bir glisemik indeks değeri verilir.

Örneğin patates kızartması için bu değer 96, kereviz için 35, badem için 15 ve ceviz 5’tir.

Değer ne kadar küçükse o yiyecek o oranda kan şekerini dalgalandırmaz. Böylece kilo vermeniz kolaylaşır.

Canan Karatay Diyeti: Bu diyet de glisemik indeks diyetine benzerdir.

Ekmek ve unlu yiyeceklerden uzak durulması gerekirken protein içeren besinlere ağırlık verilir.

Bir çok kişi kısa sürede kilo verdiğini ve diyetten memnun olduğunu beyan etmektedir. Katı bir diyet değildir, beslenme biçimidir.

Ketojenik Diyet: Son zamanlarda kilo vermek için en etkili görülen diyetlerden biri de ketojenik diyet uygulamalarıdır.

Bu diyetle 30 günde 9 kilo kadar vermeniz mümkün ancak doktor önerisi olmadan çok tehlikelidir. Diyet türleri arasında en katı olanlardan biridir.

İsveç Diyeti: Aşırı kilolar artık yaşamı ciddi bir şekilde tehdit etmeye başladığında sadece doktor denetiminde uygulanabilecek bir diyet türüdür.

Genellikle 13 gün boyunca sürer ancak çok sağlam bir irade gerektirir. Uygulanması ne kadar sağlıklıdır tartışılır.

Dukan Diyeti: Kalıcı ve hızlı kilo vermeyi sağladığı iddia edilen bir diyet türüdür.

Atak, yoklama, sağlamlaştırma ve istikrar olmak üzere dört fazdan oluşur.

Birinci fazdan ikinci faza geçebilmeyi başarırsanız diğerlerini de başarma olasılığınız fazlalaşır.

Ancak doktor önerisi ya da kontrolü olmadan bu diyeti kesinlikle uygulamayınız.

3. Diyet ve Egzersiz Programı Uygulama Yöntemi: Öncelikle diyetisyene gidilir, gerekli kontrolleri yaptırdıktan sonra yapınıza en uygun beslenme ve egzersiz programının uygulanması esasına dayanır. İşte hem erkekler hem de kadınlar en iyi hızlı kilo vermenin yöntemi aşağıda sizin için ayrıntılı olarak açıklandı.

 1. Önce sağlık kontrollerinizi yaptırın. Diyabet, kan şekeri hormonlarına duyarlılık ya da tiroit hormonunun çok az çalışması gibi hastalıklarınız varsa bir an önce tedavi olun. Çünkü bunlar varsa zayıflamanız kesinlikle hayal olur.
 2. Her hangi bir sağlık probleminiz yoksa işiniz gerçekten kolay. Hemen aşağıdaki önerileri okuyarak kendinize bir yol haritası çizin.
 3. Amacınızı belirleyin. Kendinize ulaşılamayacak hedefler koymayın. Örneğin haftada 5 kilo vermek ulaşılması zor bir hedeftir. Ancak ayda 3-4 kg kadar vermek hem  daha sağlıklı hem de daha ulaşılabilirdir.
 4. Her gün tartılmak yok. Ayda bir tartılmak en iyisidir. Bu motivasyon olarak daha faydalıdır. Ancak diyete başladıktan 21 gün sonra bir kez tartılın, sonrakiler aylık olsun.
 5. Her gün 8-9 bardak su için. Bunlardan 2-3 bardağına 3-4 damla limon sıkabilirsiniz. Böylece metabolizma hızınız artar ve daha çok kalori yakmış olursunuz.
 6. Günde en fazla 2 ya da 3 dilim tam buğday ekmeği yeme hakkınız var. Bu değeri kesinlikle geçirmeyin.
 7. Günlük çay ve kahve tüketimini azaltın. Günde en fazla 2 bardak açık çay ve haftada en fazla 3-4 kez kahve tüketin. Ancak bu içecekleri şekersiz içemiyorsanız değerleri yarıya indirin. Yani günde 1 bardak çay, haftada en fazla 2 fincan kahve için.
 8. Sabah uyanır uyanmaz aç karnına 1 bardak su için.
 9. Kahvaltıda kaynar su içine kırılmış ve 5 dakika kadar pişirilmiş 2 tam yumurta, 7-8 adet tuzsuz zeytin, mevsime göre birer adet domates, salatalık ve biber tüketebilirsiniz. Çay içecekseniz yeşil çayı tercih edebilirsiniz. Ekmek yememe konusunda sorununuz yoksa 30 gram yulaf ve 1 çay bardağı sütü karıştırıp yiyebilirsiniz.
 10. Kahvaltıda ya da başka bir öğünde uzak durmanız gereken besin patates kızartmasıdır. Eğer kendinize hakim olamazsanız kendinizi kötü hissedin ve en az 1 saat yürüyün.
 11. Hızlı kilo vermenin en iyi yollarından biri de ekmek yerine 1-2 adet ceviz ya da 10 adet çiğ badem tüketmektir. Kahvaltılarda bu seçenekten faydalanabilirsiniz.
 12. Gün içinde et yemeden protein ihtiyacınızı karşılayabilecek besinlerin oranını artırabilirsiniz. Tabi bu artışa diyetisyenle birlikte karar vermeniz daha sağlıklı olacak. Ancak diyetisyene gitme imkanınız yoksa kilo başına 0,3 gram protein tüketmeye özen gösterin. Örneğin 70 kg kütleli biri 70 x 0,3= 21 gram proteine ihtiyaç duyar.
 13. Günlük protein ihtiyacınızı karşılamak için günde 30 gram yulaf, 1 porsiyon mercimek, 10 adet çiğ badem, 2 tam yumurta, 1 kase yoğurt, 1 avuç ay çekirdeği ya da kabak çekirdeği, 3 yemek kaşığı lor peyniri, 100 gram balık, hindi ya da dana eti gibi besinlerden iki çeşidini seçebilirsiniz. Seçimler konusunda size yardımcı olabilecek protein içeren besinler ve değerler tablosu işinizi kolaylaştırabilir.
 14. Hamur işlerinden kesinlikle uzak durun ve tatlı krizlerinde kendinize verdiğiniz sözü unutmayın. Tatlı krizini en sağlıklı ve kolay şekilde atlatmak için 2 tane gün kurusu kayısı ya da 7 adet yaban mersini ile 10 adet çiğ badem ve 1 kase manda yoğurdu tüketin.
 15. Öğle ve akşam yemeğinde mercimek, kabak, brokoli, maydanoz ve biber içeren 1 kase yaklaşık 2 kepçe kadar sebze çorbası tüketin. Yemekten önce tüketeceğiniz diyet zayıflama çorbası size ayda 2-3 kg kadar verdirir.
 16. Öğlenleri çorbaya ek olarak 100 gram hindi eti, 4 yemek kaşığı siyez bulguru, bol zeytinyağlı salata tüketebilirsiniz.
 17. Her gün 55 dakika kadar yürüyüş yaparsanız metabolizma hızınız canlanır. Yürüyüşler mümkünse akşam yemeğinden önce bir zaman diliminde olursa daha faydalı olacaktır.
 18. İmkanınız varsa spor salonuna yazılın ve düzenli olarak devam edin. Yürüyüşe ek olarak yüzme, hafif ağırlık kaldırma, özellikle squat ve bacak germe hareketleri hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır.
 19. Besinlerin özelliklerini, kalori, protein ve yağ değerlerini öğrenin. Özellikle paketli yiyeceklerden uzak durun. En çok kilo aldıran ve karbonhidrat içeren besinler nelerdir öğrenin ve o yiyeceklerde sınırlandırmaya gidin. Hele ki kola, meyve suyu ve aşırı basit şeker içeren gıdalardan uzak durun.
 20. Meyveler ve kahvaltılık olarak satılan gevrekler kilo verdirmez, tam tersine kilo aldırır. Ancak günlük lif ihtiyacı için yulaf, yeşillikler, muz, baklagiller gibi besinlerden faydalanabilirsiniz.

Yazımızda kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olacak hızlı kilo vermenin yolları nelerdir ve en iyi hızlı kilo vermenin yöntemi nedir sorularına ayrıntılı bir analiz niteliğinde cevap verdik.

Yorum

 1. Asım Aralık 18, 2018
 2. Ferhat Aralık 22, 2018

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!