Kilo almak için ne yapmalıyız?

Kaliteli beslenme, Kilo alma yöntemleri

İşte kilo almak için ne yapmalı ve sağlıklı kilo alma yolları ile ilgili muhteşem bir rehber…Rehberimizle kilo almak artık çok kolay!

Bu yazıyı okuduğunuzda kilo almak için ne yapmalıyız sorusuna cevap bulmakla birlikte en etkili sağlıklı kilo alma yöntemleri ve kilo almanın yolları hakkında da en bilimsel bilgileri öğreneceksiniz. Ayrıca örnek bir kilo alma diyet listesi ayrıntılarını ve püf noktalarını okuyacaksınız. Bu makaleye ek olarak bir de “Diyetisyen kilo almak istiyorum”  başlıklı yazımızı okumanızı öneririz. Şimdi kilo aldıran yiyecekler nelerdir görelim.

Kilo almanın yolları nelerdir?

kilo aldıran yiyecekler
Kilo almak için ne yapmalıyız?

Çay şekeri, kola, hazır meyve suları, unlu tatlılar, kurabiyeler, hamur işleri gibi aşırı şekerli gıdalar içeren besinler ile salam, sosis, sucuk, patates kızartması, cips gibi kötü yağları içeren besinler ve tüm fast food yiyecekler kalorileri yüksek olmalarına rağmen kalitesiz besin yani sağlıksız yiyecek grupları içerisindedir ve kaliteli beslenme kurallarına aykırıdır. Bu kalitesiz ya da sağlıklı olmayan gıdalar kilo aldırabilirler. Bu noktada amacınız kilo almak mı yoksa sağlıklı kilo almak mı buna karar vermeniz gerekmektedir.

Hiçbir diyetisyen hızlı kilo almanızı önermez. Nasıl kilo alırım sorusunu sormanız bu konuda zaten bilginizin olmadığını ve sağlığınızı tehlikeye atabileceğiniz anlamına gelir. Hızlı kilo almanın yolları nelerdir yerine sağlıklı kilo alırım sorusunu araştırmanız daha mantıklı olacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer o besinleri tüketirseniz kilo alabilirsiniz ancak sağlıklı kilo almamış olursunuz. Vücut yağ oranınız artar ve kas oranı azalır. Göbek bölgesindeki yağ oranı fazlalaşır ve bu durum şeker hastalığına, kansere ve hipoglisemiye ya da insülin yüksekliğine neden olur. Böylece sağlığınız günden güne daha da sağlıksız olur.

Peki, ama sağlıklı kilo aldıran yiyecekler nelerdir, kilo alma yolları nelerdir, kilo almak için diyet öneriniz var mı ya da kilo alma yöntemleri nelerdir gibi bu soruların cevaplarını aşağıda özetlemeye çalıştık.

Kilo aldıran besinler

Meyve yerine evde hazırlanmış meyve suları, kırmızı et, balık, tavuk, ton balığı, kepekli makarna, pirinç, patates, tereyağı, süt ve peynir, fıstık, fıstık ezmesi, hamur işleri, kaşar peyniri, makarna, badem, fındık ve ceviz, kuru meyveler (kayısı, incir, erik, üzüm kuruları), çikolata, muz,  hamburger, pizza, patates kızartmaları ve cipsler, havuç, patates, bezelye, şeker pancarı, mantarlı yemekler hızlı kilo aldıran besinler sınıfına girer. Bunlardan sağlıksız olanlarını tercih etmemeniz gerekir.

Sağlıklı kilo aldıran besinler

Meyve yerine evde hazırlanmış meyve suları, kırmızı et, patates, balık, tavuk, ton balığı, karides,  pirinç, patates, tereyağı, süt, peynir, fıstık, fıstık ezmesi, badem, fındık ve ceviz, kuru meyveler (kayısı, incir, erik, üzüm kuruları), havuç, patates, bezelye, şeker pancarı, mantarlı yemekler hızlı kilo aldıran besinlerden sağlıklı kilo aldıran besinler sınıfına girer. Bunları tercih etmeniz sağlıklı kilo almanız açısından önemlidir.

Kilo alma yolları, kilo alma yöntemleri, kilo nasıl alınır?

Acil zayıflamak istiyorum diyenlerin sayısı ne kadar fazla ise acil kilo almak istiyorum diyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Eğer google arama motorunda “diyetisyen kilo almak istiyorum“, “hızlı kilo alma hapları“, “kilo aldırıcılar“, “en hızlı kilo aldırıcı“, “kilo alma ilaçları“, “kilo aldırıcı haplar” ve “kilo aldırıcı ilaçlar” diye yazıp araştırma yapmaya başladıysanız doğru adrestesiniz. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki kilo alma ilaçları ya da kilo alma hapları ile kilo almaya çalışmanız sağlıklı bir yöntem değildir.

Kilo alma hapı kullanan kişilerle yapılan bir ankette çoğunluğun memnun olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kilo alma hapı kullanan bazı kişilerin karaciğer testlerinde bazı bozulmalar görülebilmiştir. Yani kilo alma hapları bir çözüm olmaktan ziyade sağlığa zararlıdır. Bazı kilo almak isteyenler de internetten kilo aldırıcı iğne isimleri ile ilgili araştırmalar yapmakta ve kilo aldırıcı iğneler ile kilo alacaklarını düşünmektedirler. Ancak ne olduğu belli olmayan bir iğnelerin sağlıklı olup olmadığı bilmek çok zordur. İnternet’ten sadece çok az sayıdaki kullanıcının yorumlarını okuyabilirsiniz ancak o yorumların da doğru olup olmadığını bilemezsiniz. Yine kilo aldırıcı tozlar için de aynı durum söz konusudur.

kilo almanın yolları
Kilo almak

Kilo aldırıcılar içerdikleri yüksek şeker ile şeker hastalığına neden olabilmektedirler. Kan şekerinin hızla dalgalanmasına neden olan kilo aldırıcı karbonhidrat tozları aynı zamanda kanser hücrelerinin büyümesine, gelişmesine ve hızla çoğalmasına neden olabilmektedirler. Yani kilo aldıran ilaç terimini zihnimizden çıkarmamız yerinde olacaktır. O halde acil kilo almak ya da acil kilo almak istiyorum demek ben sağlıklı olmak istemiyorum yeter ki kilo alayım demektir ya da hızlı kilo almak istiyorum demek genelde sigara için kullanılan yavaş yavaş intihar etmek terimi ile aynı anlama gelir. O halde yapmamız gereken kaliteli beslenme kurallarını öğrenmek olmalıdır. Kaliteli beslenme ile sağlıklı kilo almak çok daha kolay ve daha az maliyetlidir. Bu bağlamda en etkili kilo aldırıcı, kilo aldırıcı tablet ya da kilo almak için ilaç değildir. En etkili kilo aldırıcı ya da kesin kilo aldırıcı uygulayacağınız beslenme yöntemleridir. Bu da kaliteli beslenme ile olur yani en kolay kilo alma yöntemi öğün sayınızı artırmaktır. Sık sık ama az az yemek genelde sağlıklı zayıflama yöntemi olarak kabul edilmiştir veya popülerdir.

Ender Saraç kilo almanın yolları hakkında bilgi veriyor:

Hızlı zayıflama ne kadar sağlıksız ise hızlı kilo almak da o kadar sağlıksızdır. Hızlı kilo almak için tabi ki karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme gerekir ki bu da pek sağlıklı değildir. Hem sağlıklı hem de hızlı kilo almak istiyorsanız şu beslenme önerilerini dikkate almanız gerekir. Öncelikle kaliteli beslenin gerisi çok kolay. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa kilo almak için sizlere en kaliteli ve sağlıklı kilo alma yöntemleri sıraladık.

1. Öğün sayınızı artırın ve öğün sayınız en az 4 olsun.

2. Sadece karbonhidrat ağırlıklı beslenmeyin. Öğünlerinize sağlıklı yağları ve proteinleri de mutlaka ekleyin. Sağlıklı yağlar ise naturel sızma zeytinyağı ve organik tereyağıdır. Protein olarak kırmızı et, balık, yumurta, peynir ve kaşar peyniri tüketilebilir.

3. Vücut geliştirme egzersizleri yapın ve profesyonel destek alın.

4. Herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığını öğrenmek için bir diyetisyene, endokrinoloji uzmanına ya da dahiliye uzmanına gidin. Eğer bağırsak paraziti ya da bağırsak kurdu gibi canlıları vücudunuzda taşıyorsanız öncelikle onlardan kurtulmalısınız yoksa bütün emekleriniz boşa gidebilir. Bunlardan kurtulmak için mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Doktor kontrolünde olmak şartıyla kurt dökücü, tenya dökücü ya da solucan dökücü ilaçlar kullanılabilir.

5. Eğer sigara içiyorsanız hemen bırakın. Sigara içmek ek kalori harcatır ve her nefeste bir milyon beyin hücreniz ölür. Hepsinden önemlisi vücuda bir çok zararlı madde girdiği için vücut bu toksinleri atmak için daha çok çalışır ve hücreler yıpranır. Büyüme hormonu salgılanması azalır ve hücreler yenilenemez.

6. Yatmadan önce karbonhidratlı gıdalar yerine proteinli gıdalar tercih edin. Ancak çok ağır olmasın, kilo aldırıcı proteinler – badem, peynir – bunları tüketirseniz uyumadan önce büyüme hormonunun artmasını tetiklemiş olursunuz. Eğer şekerli gıdalar yerseniz büyüme hormonunu artırmak şurada dursun azalmasına neden olursunuz. Ayrıca kilo aldırıcı proteinler süt, yumurta, et, kuru baklagiller, tavuk ve balık etidir.

7. Kilo almak için alkolden, koladan, çaydan ve kahveden uzak durmalısınız.

8. Sağlıksız yağlardan uzak durun. Cips, patates kızarması, çikolatalar bolca sağlıksız yağ içerirler. Bunlar da vücut için tehlikelidir. Fazla yağlı beslenmek tokluk hissini artıracağı için acıkmanızı engelleyecektir.

9. Ayrıca hangi yiyecekler kilo aldırır bu konuda bilgilenmeniz gerekir. Bunun için kesin bir şey söylemek zor olmakla birlikte genelde sağlıklı karbonhidrat içeren besinler olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, yulaf ezmesi, bulgur, süt, kuruyemişler, kuru meyveler bu gruba girer.

10 Çok önemli bir yöntem de algınızdır ve psikolojinizdir yani kilo alamıyorum ve çok zayıfım kilo almak istiyorum cümlesini aklınızdan çıkarın. Artık ben uyguladığım ya da uygulayacağım kilo alma yöntemleri ile kilo alma trendine girdim ve kilo almaya başladım diyerek öncelikle beyninize bu sinyalleri gönderin. Göreceksiniz ki artık diyetisyen kilo almak istiyorum cümlesini kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Tabi ki kilo alma yöntemlerini doğru bir şekilde uyguluyorsanız.

11. Kilo almak istiyorsanız internetten kilo almak için vitamin ile ilgili araştırmalar yapmış olabilirsiniz ancak kesin bir bilgiye ulaşamamış olabilirsiniz. Vitaminlerin kilo almaya doğrudan etkileri olmamakla birlikte vücut fonksiyonlarını düzene soktukları için dolaylı yoldan kilo almanızı sağlarlar. Yani kaliteli beslenme kuralları içerisinde vitaminli gıdaları ya da vitaminli besinleri de tüketmek var. Ancak iyi bir beslenme düzeniniz yoksa kilo almak için vitamin kullanmanın da hiç bir etkisi olmayacaktır. Dolayısıyla kilo aldırıcı vitamin hapları bir efsaneden ibarettir.

12. Kilo almak istiyorsanız hızlı kilo alma hapları ya da garantili kilo aldırıcı hakkında araştırmalar yapmış olabilirsiniz. Bunların sağlıklı olduğunu düşünmüyoruz ancak kilo aldıran bitkisel ilaçlar için aynı ifadeyi kullanmak istemeyiz. Bunlara halk arasında kilo aldıran bitkisel ilaçlar denilse de bitkisel takviye denilmesi daha doğrudur. Bazı bilindik markaların çok iyi kilo aldıran ürünleri vardır. Örneğin ginsengin vücudu genel olarak iyileştirdiğine inanılır. Aynı zamanda bu inanç bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir.

13. Kilo almak için bazı kaliteli markaların ürettiği karbonhidrat tozları vardır. Eğer diyetisyen kullanmanızda sakınca görmüyorsa veya kullanmanız gerekli diyorsa kilo aldırıcı karbonhidrat tozları doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanılabilir.

Ancak hızlı kilo almak istiyorum, en etkili kilo alma yöntemi ile kilo almak istiyorsanız ya da en hızlı kilo alma ya da çabuk kilo alma gibi konuları internetten araştırıyorsanız kilo almak için diyetisyen gözetiminde bu kilo alma diyeti kararlı bir şekilde uygulanabilir. Aşağıda sağlıklı kilo alma için ve kilo almanın en kolay yolu olan bir diyet programı hazırladık. Ancak hiç bir diyet programını diyetisyeninize ya da doktorunuza danışmadan uygulamamanız gerektiğini lütfen unutmayın.

Kilo almak için diyet listesi, kilo alma programı, rejim listesi

Kilo almak için muhteşem bir günlük diyet (1 ayda 15 kg aldıran diyet)

 • Sabah 7,30:  Bir bardak su

 • Saat    8,00:  Kahvaltı:

  • 3 yumurtayı çırpın, 1 tatlı kaşığı tereyağı ile omlet yapın.

  • 3 dilim tam buğday ekmeği

  • 1 çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi

  • 2 kibrit kutusu kadar beyaz peynir ya da kaşar peyniri

  • 15 adet yeşil ya da siyah zeytin

  • 1 adet küçük domates

  • 1 adet küçük salatalık

 • Sabah 9,00:  Bir bardak su

 • Saat    9,30: 5 çorba kaşığı yulaf ezmesi, 1 su bardağı sütü ve 1 çorba kaşığı tahin-balı bir yemek tabağında karıştırın ve afiyetle yiyin.

 • Saat    10,00: Bir bardak su

 • Saat 10,30 : Önce ısının, sonra bacak, sonra da kol ve göğüsler için ağırlık çalışması yapınız. Egzersiz sırasında hepsini birden olmamak şartı ile 2 bardak su.

 • Saat 11.30: Bir çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi ve bir su bardağı süt

 • Saat 12,00: Bir su bardağı su

 • Saat 12,30: Öğle Yemeği (Her zaman önce çorba sonra et sonra makarna yiyin.)

  • Bir kase çorba

  • Bir tabak kepekli makarna

  • Bolca maydanoz

  • 200 gr tavuk et  (2 ya da 3 adet fırında pişirilmiş tavuk butu)

 • Saat 13,00:  Bir bardak su

 • Saat 14,00: 3 çorba kaşığı yulaf ezmesi, 1 su bardağı sütü ve 1 tatlı kaşığı balı bir yemek tabağında karıştırın ve afiyetle yiyin.

 • Saat 14,30: Bir bardak meyve suyu  (Meyve suyunu evde yapılan reçellerden kendiniz hazırlayabilirsiniz. 2 çorba kaşığı vişne reçelinin posalarını almadan bir bardağa koyun ve üzerine su ekleyin. Karıştırın ve meyve suyunuzu için.)

 • Saat 15,00: 1 bardak su

 • Saat 16,30:  Akşam yemeği

  • 5 adet köfte

  • Bolca kıvırcık

  • 2 bardak kefir ya da ayran

  • 2 dilim tam buğday ekmeği

  • 1 tabak bulgur pilavı

 • Saat 17,00:  Bir bardak kefir

 • Saat 18,00: Bir bardak su

 • Saat 18,30: Bir bardak meyve suyu

 • Saat 19,30: 1 adet kaşarlı tost ve 1 bardak meyve suyu

 • Saat 20,00: 1 bardak su

 • Saat 20,30: Bir muz, bir bardak süt, bir çorba kaşığı bal

 • Saat 21,00: 10 adet çiğ badem, bir avuç fındık, 4 adet gün kurusu kayısı

 • Saat 22,00: Bir dilim tereyağlı ballı ekmek

 • Saat 22,30: 1 bardak su

Bu diyeti okuduktan sonra aklınıza bir soru takılacak. O da “Hergün aynı yiyecekleri mi yiyeceğim?” sorusu olacaktır. Tabi ki hayır. Peki nasıl değişikliler yapabilirsiniz?

Örneğin 2 tavuk budu değil de 6 köfte yiyebilirsiniz. Mercimek çorbası yerine domates çorbası içebilirsiniz.  Makarna yerine bulgur pilavı, bulgur yerine pirinç kullanabilirsiniz. Ancak diğer gıdaların değişmemesi önerilir. Bir sonraki yazımızda daha ayrıntılı yazacağım. Bizi okumaya devam edin.

1 ayda 5 kilo aldıran ev yapımı shake gainer içecek

Yüzden kilo almak için yöntemler

Bazılarınız ise sadece yüzden kilo almak için neler yapılmalı diye merak edebilirsiniz. Sadece yüzden kilo almak istiyorum diyorsanız 5- 10 kilo almanız gerekir ancak bu durum vücudunuzun görünümünü kötüleştirebilir. Bu durumda yüzden kilo almanın en etkili yolu estetik ile yağ enjeksiyonu yaptırmaktır ya da hyaluronik asit enjeksiyonu yaptırmak gerekir. Hyaluronik asit vücudun içinde de doğal olarak bulunan bir maddedir. Sentetik olmayan bir dolgudur. Dolgu yaptıracaksanız içinde hyoluronik asit yoksa yaptırmamalısınız. Ayrıca markası çok önemlidir. Doktor kontrolünde yapılması gerekir.

(Not: Bu diyet kan tahlilleri sonucunda sağlıklı olduğu doktor tarafından belirlenen bireyler içindir. Burada yazılanlar tamamen paylaşım amaçlıdır. Diyeti doktor kontrolü olmadan uygulamamanız gerekmektedir. Sitemizin hiçbir tıbbi sorumluluğu yoktur.)

Bu makalede sizlere kilo almak için ne yapmalıyız ve sağlıklı kilo alma yolları ile ilgili etkili bir rehber sunduğumuzu düşünüyoruz. Bu yazıyı okuyarak kilo almak için ne yapmalı sorusunun cevabını öğrenmiş oldunuz. Ayrıca “kilo almanın yolları” ile ilgili bu rehber ile “sağlıklı kilo almak hiç zor değildir.  algısına sahip oldunuz ve motive oldunuz. Buna ek olarak en etkili sağlıklı kilo alma yöntemleri hakkında da en bilimsel bilgileri öğrendiğinizden hiç şüpheniz olmasın. Ayrıca örnek bir kilo alma diyet listesi ayrıntılarını ve püf noktalarını öğrenmiş oldunuz. Faydalı olması dileğiyle.

Sağlıklı günler.

Merhabalar: Daha İyi Gülümsemeniz İçin Size Uzmanlarından Önerilerimiz Var

52 yorum

 • ya ben bu kadar ayrıntılı bir yazı okumamıştım çok teşekkürler bütün merak ettiğim soruların cevabını öğrenmiş oldum kilo almanın yolları hakkında muhteşem bir yazı olmuş kendi facebook sayfamdan da paylaşıcam hemen çok süper yaaaa teşekkürler

 • Hocam benim boy 1.88 ama kilom 61 vücut geliştirme ile birlikte prltein tozu kullanarak kilo alabilir miyim bir de sizin yeriniz nerde acaba?

 • Güzel bir makale olmuş teşekkürler. Abur cubur ile kilo almak yerine proteinli besinlerle beslenerek sağlıklı bir kilo alma şekline değinmişsiniz. Bu çok iyi

 • ben kilo almak için sürekli marketten aldığın çikolata benzeri şeyleri yiyordum ve bazen de hastalanıyordum demekki kilo almak için sağlıklı et,meyve,sebzeleri yemek lazımmış.

 • Güzel bir anlatım olmuş. Fakat 16:30 menüsündeki “bolca kıvırcık” dediğimiz şey nedir acaba.

 • 16:30 daki bolca kıvırcık ya marul yada lahana anlamını veriyor ben bunu kızıma uyguladım 1 ayda tombul oldu ama okulu açıldı gene zayıflıyor sabahçı ya hiçbirini yapamıyorum :(((

 • kızınız kilo almak mı istiyor? Kıvırcık ya da marul kilo aldırmaz. Ama sağlıklı bir beslenme için şarttır yeşil yapraklı besinler

 • eğer kilo alamıyorsanız kilo alamamanızın altında yatan bir neden olup olmadığını öğrenmek için öncelikle bir dahiliye uzmanına görünüp test yaptırmanız çok faydalı olacaktır.

 • Sevgili Hakan onu bırakmak zaten kilo almayı sağlayan faktörlerden biridir. Vücut onu kullandığında daha fazla enerji harcar. Zorunlu diyemeyiz ancak bırakabilirsen çok daha çabuk kilo alabilirsin ve daha sağlıklı olursun. Sigara zayıf kalmanın nedenlerinden biridir. Yani kilo aldıran yiyeceklerin daha etkili olması için bırakmayı deneyebilir ve bırakabilirsin.

 • kaliteli beslenme istiyorum ben çok zayıfım ama kilo alamıyorum ben karabükten serkan aktaş

 • Hocam iyi günler 25yasindayim kilo almak istiyorum vücut kitle endeksin en uygun seviye de. Amca ben biraz kilo almak istiyorum çok sık yemek tuketiyorum günde 7 ögün olabiliyor istahini gayet iyi Yemek seçimim yok meyve çok severim nasıl dengeli kilo alabilirim yardımcı olursanız sevinirim ? Şimdiden teşekkürler

 • Kilo aldıran yiyecekler ile ilgili söylicam tek sey, gerçekten çok işe yariyor, bayagi kilo aldım.

 • Hocam merhaba. Ben dpgum yaptim. 47 kilo ile hamile kaldim 15 kilo aldim. Dogumdab sonra 58e dustum. Suan 9 ay gecti ben 46 kiloyum. Kilo alamiyorum. Cok fazla doktora gittim metabolizmam çok hizliymis. Sizce ne yapmam gerekiyor

 • Sevgili Aysun, kilo almak için ne yapmalıyım yazısında da belirtildiği gibi öncelikle doktor kontrolü sonrasında ise diyetisyen eşliğinde kaliteli bir beslenme programı uygulamanız ve uzman bir spor hocasından yardım alarak spora başlayabilirsiniz. Kilo almak istediğinizden emin misiniz?

 • Evet hocam suan dedigim gibi 46 kiloyum 55 olmak istiyorum. Bana yardimci olabilirmisiniz en azindan bir diyet listesi rica ediyorum sizden. Sevgiler

 • Sevgili Aysun kilo almak için öncelikle doktora gitmeniz gerekir. Beslenme programı konusunda ise kesinlikle bir diyetisyenden yardım almalısınız.

 • Sevgili Ufuk kilo almak için ne yapmalıyım yazısında da belirttiğimiz gibi kimse size bu kadar yemek yiyin demiyor. Bu bir örnek beslenme programıdır. Eğer kilo almak istiyorsanız mutlaka öncelikle diyetisyene ve doktora gitmeniz gerektiğini söylüyoruz. Her diyet kişiye özel olmalıdır. O nedenle bu diyeti doktora danışmadan ya da diyetisyeniniz onay vermeden uygulamanız kesinlikle önerilmez. Sitemizin kullanım koşullarını okumanız gerekir.

 • Merhaba kilo almak için diyetisyene gitmek şart mı hocam, benim durumum iyi değil napıcam?

 • Kilo almak için ne yapmalıyız sorusuna verilecek en iyi cevabı veriyorum:”Hemen dahiliye uzmanına ya da diyetisyene gitmelisin”.

 • Düzenli dengeli de beslensem nafile hiç bir şekilde yaramıyor, et, süt, ceviz, fındık, yağ gibi sizin de belirttiklerinizden yapsam da nafile faydasını görmedim iştahım çok iyi sıkıntım yok ama kilo almıyorum defter tutuyorum kendime her ay sabır, 50 kilo ne iniyorum, ne çıkıyorum, bir yardım edin bana.

 • Ben 49 kiloyum, herhangi bir sağlık problemim yok ama iştahsızım kilo alamıyorum. Ne yapmalıyım?

 • çok güzel bir diyet listesi ama ben şunu merak ettim meyve muz demişsiniz muzdanda başka bir meyve yiyebilir miyiz ?

 • Mevsime göre meyveleri ayarlayabilirsiniz elma, mandalina, kuru kayısı ve kuru incir ile kuru erik faydalı olabilir.

 • Merhaba hocam ben çok yemek seçiyorum yaşım 20 1 78 boy 61 ile 65 arasında gidip geliyorum ama 65 den yukarı çıkamadım daha ne yapmam gerekir acaba ?

 • Merhaba Emreciğim, “Kilo almak için ne yapmalıyız?” başlıklı yazımızda da ifade ettiğimiz gibi öncelikle doktora danışman ve herhangi bir sağlık sorunun olup olmadığını öğrenmen lazım. Eğer bir sağlık problemim yoksa vücut geliştirme yapmak için spor salonuna yazılabilirsin. Yapacağın egzersizler ile hem iştahın açılabilir hem de kiloyu kas olarak kazanabilirsin. Bunun dışında öğünlerde fazla yemek yerine sık sık ama az az yemek yiyebilirsin. Yani diyetisyenin de önereceği şekilde öğün sayını artırabilirsin. Tütün içeren ürünler kullanıyorsan ondan bir an önce de kurtulmanı diliyorum. Zira kilo alamamanın bir nedeni de o zehirlerdir. Çay şekeri yerine kompleks karbonhidratları tercih edebilirsin. Örneğin bulgur pilavı, makarna, tam buğday ekmeği, pirinç gibi gıdalar sağlıklı karbonhidrat kaynaklarıdır.

 • İyi hoş yazmışsınız da peki çalışan bir insan iş yerinde bunları nereden bulup yiyecek? Köfteyi, pilavı, marulu kefiri, reçeli çantaya mı koyacağız götüreceğiz? Bu yazdıklarınız işi olmayan, evde oturan geliri yüksek insanlar için. Başka yolu yok mu bu işin?

 • Sevgili Emrah, öncelikle gecikme için özür dileriz, o zaman kilo alamamanın başka bir nedeni olabilir, örneğin parazitin olabilir, dahiliye uzmanı ile görüşmelisin. Ya da metabolik bir sorunun da olabilir, o nedenle “kilo almak için ne yapmalıyız” başlıklı bu yazıda da belirtildiği gibi emeklerinizin boşa gitmemesi için lütfen doktora gidiniz.

 • Bir sağlık sorununuz da olabilir, o nedenle önce sağlıklı mısınız değil misiniz? Onu öğrenmek için doktora gitmeli ve kilo almak için ne yapmalıyım, kilo alamıyorum bir türlü diye sormalısınız. O da size tahlil verir ve öğrenirsiniz. Onun sonrası ise kolay.

 • Merhaba Mehmet bey, kilo almak için ne yapmalı yazımızda tekrarla vurguladığımız gibi öncelikle burada bahsedilen beslenme programı sadece örnek bir listedir. Yani zaten bunları yemenizi söylemiyoruz, buradaki program size uygun da olabilir aksine hiç uygun da olmayabilir. Bu nedenle öncelikle diyetisyene gitmelisiniz ki bir sağlık probleminiz var mı yok mu ortaya çıksın. Bunlar belirlendikten sonra sizin yapınıza uygun bir beslenme programı hazırlanır ve onu uygulayarak kilo alabilirsiniz. Kilo almak tabi ki biraz maddiyat gerektiriyor, yapılacak bir şey yok. Yaşam biçimlerinizi gözden geçirebilirsiniz, örneğin sigara kullanıyorsanız bunu bırakmanız hem size fazladan 3 ya da 5 kilo kazandırır hem de maddiyatınızı düzeltir. Böylece sağlıklı bir beslenme programı için bir bütçe oluşturmuş olursunuz. Bu konuda size ayrıntılı bir liste sunacağız. O listenin yer aldığı kilo aldıran yiyecekler listemize göz atarak oradan size uygun olanları seçebilirsiniz.

 • Öncelikle Merhaba. Yazınız çok hoş ve güzel olmuş fakat doktora gidiyorum hap kullan diyorlar. Yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum hiç bir sonuç alamadım yaşım 14 ve 29-30 kiloyum hiçbir kasım çalışmıyor. Zar zor hareket ediyorum ne yapmalıyım?

 • Merhaba ben 30 yaşında 1.53 boy,37 kilodayım dahiliye uzmanına gittim her şey normal çıkıyor iştahım da çok iyi ama maalesef kilo alamıyorum sürekli yiyorum ama değişen bir şey yok lütfen yardım edin. Ayrıca merak ediyorum metabolizma yi nasıl yavaşlatıriz

 • Sevgili Kaan öncelikle dahiliye uzmanına gidip herhangi bir sağlık sorunun olup olmadığını öğrenmeli sonra da iyi bir diyetisyenden yardım almalısın.

 • Merhaba Cemile sen de parazit yoksa beslenme düzenin yanlış demektir. Bu nedenle diyetisyene görünmen ve senin yapına uygun bir sağlıklı beslenme programı hazırlatman gerekiyor. Metabolizman ile oynamamalısın ancak günlük ise 8 saat uyuyabilirsin. Cep telefonundan uzak durabilirsin. Teknolojik araçların kullanımını sınırlandırabilirsin.

 • Merhaba hocam benim boyum 1.60 kilom 45 bi türlü kilo alamıyorum iştahım yok ne yapabilirim?

 • Merhaba Hivay, kilo almak için ne yapmalıyız başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi öncelikle diyetisyene gitmeniz gerekiyor. Bu aşamada eğer parazit gibi canlılar taşıyorsanız iştahsızlık sorunu da olabilir. Ancak bunun altında yatan nedenler nelerdir sorusuna ancak bir diyetisyen cevap verebilir. Zira o tahliller yapmanı isteyerek buna karar verebilir. Onun için yorum yapmak yanlış olur. Çok zayıfsın diye spor yapmıyorsan ondan iştahın olmayabilir. Genel olarak herhangi bir sağlık problemin yoksa, doktor spor yapmanda bir sakınca yok derse vücut geliştirme egzersizlerine başlaman ve bunun için bir spor salonuna yazılman iştahını artırabilir. Bunu anlayabilmek yani herhangi bir sağlık problemin olmadığını anlayabilmek için de mutlaka bir dahiliye uzmanına gitmelisin.

 • Merhabalar ben 28 yaşındayım iki çocuk annesiyim boy 1.60 kilo 46 ben kilo almak istiyorum ama alamıyorum doktora da gittim herhangi bir şey yok diyetisyene gittim öğün sayını artır dedi ama sabahları kahvaltı yapamıyorum ve öğün sayım üç çok istiyorum ama olmuyor lütfen yardım edin.

 • Merhaba Asuman hanım, kahvaltı yapmadan ve diyetisyen tarafından hazırlanacak olan sağlıklı beslenme listesi uygulanmadan kilo almanız mümkün değil maalesef. Eğer bir hastalığınız yoksa ya da parazit gibi bir durum söz konusu değilse doktorunuzun dediği gibi öğün sayısını artırabilirsiniz. Yetersiz ve dengesiz beslendiğinizi düşünüyorum. İştahınızda sorun var. O nedenle sigara içiyorsanız bırakma merkezlerine gidebilirsiniz. İnternet ile veya cep telefonu gibi araçlarla çok fazla uğraşmayın onlar yemek yemenizi engelleyebilir. Ancak iyi bir diyetisyenden yardım almalısınız.

 • Merhabalar boyum 1 68 kilom 42 aşırı zayıfım parazit ilacını doktor yazmadan alabildik kullanırsam herhangi bir zararı olur mu sizce?

 • Merhaba kilo almak için ne yapmalıyız makalesinde de belirtildiği üzere buna ancak bir doktor karar verebilir. Doktor kontrolü olmadan kullanmak doğru değil ancak eczaneye de danışabilirsiniz. Eczaneye sorabilirsiniz bunu doktor yazmadı ancak ben kullanmak istiyorum diye sorunca size ne dedi?

 • Hocam merhaba ben 20 yaşındayım 42 kiloyum ne yapsam kilo alamıyorum sizce ne yapmalıyım?

 • Öncelikle doktora gitmeli ve herhangi bir sağlık probleminiz var mı tespit edilmeli. Eğer parazit varsa ya da şeker gibi bir rahatsızlık var mı belirlenmeli ve onu uygun sağlıklı beslenme programı hazırlanmalıdır.

 • Merhaba benim yaşım 18 boyum 1.75 kilom 55 iştahım çok ama kilo alamıyorum doktora da gittim bir şeyin dedi ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz? Doktor bir şeyin yok dedi.

 • Merhaba Hocam ben 1.65 boyundayım ve 45 kiloyum kilo almayı çok istiyorum 55-60 kiloya gelmek istiyorum doktora gittim ama gidişimde bana bir ilaç verdiler ilk ayda 1 ikinci ayda 2 kaloriyi verdiler ama ben onları içemiyorum mide bulandırıyorlar ve bana tokluk hissi veriyorlar daha sonra bir şey yiyemiyorum herhangi bir sağlık sorunum yok lise 4 öğrencisiyim bu yüzden makalede verdiğiniz diyete uyamıyorum yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

 • Merhaba Meryem, kilo almak için ne yapmalıyız başlıklı yazımızda söylediğimiz gibi doktora gitmişsin. Sana ilaç verdiklerine göre öyle büyük bir sağlık sorunun yok. Sadece beslenme programı konusunda sıkıntı çekiyorsun. Lşsede okuduğun için yeterli beslenemiyorsun. Belki de ders çalıştığın için yediklerini de o sırada harcıyorsun. Kilo alma öyle ilaçla zor. Sağlıklı bir beslenme listesi takip etmeden sadece ilaçla kilo almak istiyorsan boşuna uğraşırsın. Öncelikle bir diyetisyenden yardım almalısın. Yani sana uygun bir beslenme programı konusunda. Sen diyetisyene gidip beslenme programı hazırlatmalısın ancak ben de sana bazı pratik bilgiler sunayım. Beslenme programına diyetisyenin de onay verirse uygularsın. Öncelikle okula mutlaka 1 litre su götür ve teneffüs aralarında içmeye çalış. Proteinli sütlerden faydalanabilirsin. İlaç değil sonuçta. Akşam erken yatıp sabah mutlaka kahvaltı yapmalısın. Kahvaltıda peynir, tam buğday ekmeği, yumurta, tereyağ, zeytin bunları yiyebilirsin. İkinci dersten sonraki teneffüste proteinli süt ile bir avuç karışık kuruyemiş yiyebilirsin. Öğle arasında evden götürdüğün kaşarlı ekmek arasını yiyebilirsin. İki teneffüs sonra ise meyve yiyebilirsin. Yani demek istediğim okula götürdüğün yiyecekleri belirli aralıklarla yiyebilirsen bu seni acıktırır. Akşam da daha çok yersin.

 • Merhaba Mehmet kilo almak için ne yapmalıyım diyorsan bu yazıyı dikkatli bir şekilde okumanın çok faydalı olacağına inanıyorum. Yine bu makaledeki videoları da mutlaka seyretmelisin. Sık sık ama az yersen daha fazla acıkırsın. Ancak diyetisyene gidip kendine bir beslenme listesi oluşturman gerektiğini unutma. Erkek olduğuna göre vücut geliştirmeye başlaman çok faydalı olur. Eğer vücut geliştirme ile nasıl kilo alabileceğini öğrenmek istiyorsan ağırlık çalışması yazısını okuyabilirsin. Ayrıca beslenme programı konusundaki önerileri okumak için de bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın