Buzlu badem tarifi

Çiğ badem, özellikle sağlıklı kilo almak, sağlıklı kilo vermek ve vücut geliştirmek isteyenler için çok önemli bir kas yapıcı ve erkeklerde erkeklik hormonunu yani testosteron hormonunu artıran kaliteli bir gıdadır.

Çiğ badem çok tüketilen kuru yemişlerden biridir. Ayrıca, burada bahsedilen badem tatlı bademdir ve Türkiye tatlı badem üretiminde dünyada ilk 10’da yerini almaktadır.

Çiğ badem, kavrulmuş bademe göre çok daha yararlıdır. Bu nedenle badem yerine çiğ badem tercih edilmelidir. Bu sayfada çiğ bademin faydaları, çiğ bademin besin değerleri, çiğ bademin kabukları nasıl soyulur ve buzlu badem tarifi  üzerine bir yazı hazırladık.

çiğ bademin faydaları

Çiğ bademin faydaları

 1. Glisemik indeksinin düşük olması nedeniyle diyabet yani şeker hastaları için bulunmaz bir şifadır. Şeker dalgalanmalarını azaltan çiğ badem özellikle ara öğünlerde sütle birlikte tüketilebilir.
 2. Çiğ bademin kolesterolü normal seviyeye çektiği bilinmektedir.
 3. Sağlıklı kilo vermek isteyenler için çiğ badem özellikle ara öğünlerde tüketilebilir. Zayıflamak istiyorum diyenlerin bademi sadece ara öğünlerde yemesi, akşam yemeğinden sonra yememesi tavsiye edilir.
 4. Sağlıklı kilo almak isteyenler ise hem bir ara öğün de hem de yatmadan önce yerse daha etkili olur.
 5. Vücut geliştirmede beslenme için çok önemli bir  protein kaynağı  olan çiğ badem çok etkili bir erkeklik hormonu artırıcı olarak bilinmektedir. Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların özellikle yatmadan önce çiğ badem ve peynir yemesi kas yapımını ve büyüme hormonunu artırır. Çiğ badem en etkili kas yapıcıdır.
 6. Çiğ badem kalp sağlığı için yararlıdır ve çiğ bademin safra taşı oluşumunu engellediği ortaya çıkmıştır.
 7. İçerdiği mineraller nedeniyle çiğ badem kemikleri de güçlendirir.

Çiğ badem besin değerleri

 • 100 gr çiğ bademde
 • 597 kcal
 • Protein 22,1 gram
 • Yağ 52,8 gram
 • Karbonhidrat 19,3 gram

Çiğ bademin kabukları nasıl soyulur?

Çiğ bademi bir saat kadar sıcak suda bekletirseniz kabukların çok kolay bir şekilde soyulduğunu göreceksiniz.

Buzlu badem tarifi

Bademleri bir saate kadar sıcak suda bekletin, yumuşayan kabukları soyup buzla birlikte servis yapabilirsiniz. Yarım kilo çiğ bademin kabuklarını soyduktan sonra geniş bir kaba koyun ve üzerine bir su bardağı kadar buz ekleyin. Unutmayın buzlu bademin içine pudra şekeri de atıp buzlu badem tarifini buzlu tatlı badem tarifi haline dönüştürebilirsiniz ancak sağlıklı kilo vermek istiyorsanız şekerden uzak durmanız gerektiğini unutmayın. Buzlu bademe bir miktar pudra şekeri eklemeniz kilo vermek isteyenler için pek önerilmese de hamur işlerinden daha az zararlıdır. Çünkü içinde çiğ badem kadar kaliteli bir besin var.

Afiyetler olsun.

Yorum

 1. erman Mart 9, 2015
 2. halime ogretmen Mart 9, 2015

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!