Öksürüğe ne iyi gelir ve öksürük nasıl geçer?

İnatçı kuru öksürükten çok mu çektiniz? Soğuk algınlığı sonrası şiddetlenen bu durum hala geçmedi mi? Çok mu rahatsızsınız? Öksürüğe ne iyi gelir rehberinde öksürüğü ne keser ve ne geçirir? sorusunun cevabını öğreneceksiniz. Tabi ki bu rehberi hiç bir zaman doktor kontrolünün üstünde tutmayın ve öncelikle doktora muayene olunuz. 

Sürekli öksürmek ciddi problemlerin de habercisi olabileceği gibi başka problemlere de yol açabilir. Çoğu kişi hayatının bir çok noktasında şiddetli öksürük krizine tutulmuş olsa da hala öksürük nasıl geçer konusundan ziyade öksürüğü oluşturan nedenlerin daha ciddi olabileceği pek akla gelmemiştir.

Öksürük ve öksürüğün nedenleri

öksürük nasıl geçer ve öksürüğü ne geçirir
Öksürüğe ne iyi gelir

Soluk borusundaki pisliklerin ve orada olması sakıncalı istenmeyen maddelerin dışarı atılmasını sağlayan bir durumdur. Sesli sözlüğe göre “Solunum organlarının kasılması ve zorlanmasıyla ciğerlerdeki havanın ağızdan gürültü ile çıkması” olarak tanımlanmıştır. Amacı ciğerlerin korunmasını sağlamaktır ve doğal bir refleks olarak kabul edilir.

Duman ve mukus gibi akciğeri tahriş edici maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar ve  solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Böylece enfeksiyonların ve hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Ancak bazen kuru öksürük problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz ve bu ciddi bir hastalığın işareti  olabilir.

Özetleyecek olursak solunum yollarındaki balgam ve zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlayan vücudun kendini koruma mekanizmalarından biridir.

Uzun süreli kuru öksürük, göğüs ağrısı, bitkinlik, hafif baş dönmesi ve idrar kontrolünün kaybı gibi istenmeyen olumsuz durumlara neden olabilir. Ayrıca uykuyu, sosyalleşmeyi ve çalışmayı etkileyecek kadar ciddi bir durumun habercisi olabilir. Özellikle kuru öksürük konusunda dikkatli olmak ve doktora görünmekte yarar vardır.

Nasıl oluşur?

Zararlı ve  tahriş edici maddeler solunum yoluna geçtiğinde, solunum yolundaki sinirler zararlı maddelerin çıkmasını sağlamak için beyne sinyal gönderir. Bu durumda karın ve göğüs kasları büyük bir güçle akciğerlerdeki havayı dışarıya atmak için harekete geçer ve öksürük durumu meydana gelir. Bu vücudun kendini koruma refleksidir.

Neden olur?

Birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Ancak öksürük genellikle bir hastalığın belirtisidir. Teşhisi kendiniz koymaya kalkarsanız yanılma olasılığını yüksektir. Doktora gitmeli ve neden olduğunu öğrenmelisiniz.

Aniden olur ve bazı üst solunum hastalıklarında olduğu gibi uzun sürmez ya da  kronik değildir bu durumda akut olarak adlandırılır. O halde kronik ya da akut veya uzun süreli ve kısa süreli olarak sınıflandırabiliriz. 

O halde kısa süreli olanı hayati olmayabilir ancak tedavi edilmeyen ve uzun süren olanı ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle kısa ya da uzun süreli olması durumlarında mutlaka doktora gitmelisiniz. Aşağıda kısa ya da uzun süreli öksürüğün olası nedenleri sıralanmıştır.

1. Kısa süreli öksürük neden olabilir?

Kısa süreli olanı tıp dilinde akut öksürük olarak geçer. Akut yani geçici öksürüğün oluşmasında aşağıdaki faktörler etkili olabilir.

 • Sigara kullanmak
 • Polenler
 • Evcil hayvanların deri döküntüleri ve tüyleri
 • Deterjan gibi temizlik maddeleri
 • Soğuk hava
 • Ağızdan nefes almak
 • Bulunulan ortamdaki küf, toz ve partiküller
 • Burun kuruması
 • Burundan nefes almamak
 • Fabrikaların bulunduğu yerlere yakın bir yerde yaşamak
 • Hava kirliliği

Yukarıda sayılan faktörlere bağlı olarak gelişen durumlar ortadan kaldırıldığında öksürüğün geçme ihtimali yüksektir. Bunlar basit yöntemlerle giderilebilir.

2.Uzun süreli öksürük neden olur?

Akut öksürüğü kontrol altında tutmak için bazı reçeteli ilaç gerekebilir ancak bazıları da tıbbi müdahale gerektirmez ve  bir kaç gün içinde kaybolabilir. Ancak kronik öksürük bir haftadan uzun sürdüyse veya 5 gün içinde geçmediyse veya öksürüğe göğüs ağrısı eşlik ediyorsa acilen tıbbi müdahale gerekebilir. Hele ki bir de kanlı balgam söz konusu ise hemen doktora başvurmanız gerekir. Uzun süreli yani kronik öksürük ise birçok hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Bunlar solunum yolları ile ilgili olan hastalıklardır. Bu hastalıklar:

 • Astım
 • Bronşit
 • Kronik bronşit
 • Zatürree
 • Bakteriyel krup
 • Difteri krubu
 • Verem
 • KOAH
 • Kistik fibroz 
 • Çeşitli bakteri ve virüs akciğer enfeksiyonları
 • Akut larenjit
 • Konjestif Kalp Yetmezliği
 • Anfizem
 • Akciğer kanseri 

Kuru öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürüğe ne iyi gelir şeklindeki bir sorunun cevabını verebilmek için öksürüğün nedenini bilmek gerekir. Bu nedenle doktor kontrolü öksürüğün tedavisinde çok önemlidir. Öksürük tedavisini öksürüğün nedeni belirler. Eğer öksürük akut ise tedavisi de çok basit ve evde yapılabilse de doktorunuzun söylediklerini mutlaka dikkate almanız gerekir. Uzun süreli ve kronik öksürüğün tedavisinde ancak ve ancak doktor önerilerine uymanız ve reçeteli ilaç kullanmanız gerekecektir. Buna da ancak bir hekim karar verebilir.

Akut öksürüğe ne iyi gelir?

Akut öksürüğün geçmesindeki en etkili tedavi yöntemi bol bol ılık su alımıdır. Burun içi su ile yıkanabilir. Çünkü burundaki sıvımsı madde kuruduğunda soluk ile alınan maddeler solunum yollarına kadar daha çabuk ulaşabilir. Oysa o bölge nemli olursa zararlı maddeler oraya yapışıp kalır. Bunun dışında ılık bitkisel çaylardan faydalanılabilir. Ancak akut öksürüğün nedenini doktor belirlemelidir.

1. Sıvı alımı

Sıvı alımı mikropları, bakterileri ve diğer gözle görülmeyen canlıların vücuttan dışarıya atılmasında  etkilidir. Yarım saate bir yarım bardak ılık su içebilirsiniz.

2.Limonlu su

İçtiğiniz suyun içerisine ekleyeceğiniz 3-4 damla limon vücuttaki mikropları ve bakterileri olumsuz yönde etkiler hatta öldürebilir. Ayrıca limondaki C vitamini de daha çabuk atlatmanıza yardımcı olur.

3. Ada çayı

Ada çayının mikropları, bakterileri ve hatta virüsleri yok ettiğine dair bazı çalışmalar vardır. Bazı uzmanlar ada çayının bakterileri ve virüsleri öldürme açısından antibiyotik kadar etkili olduğunu ifade etmektedirler. Öksürüğe iyi gelir ve kısa sürede ortadan kaldırabilir ancak hamile olanların ada çayı içmesi yasaktır.

4. Papatya çayı

Papatya çayı da ada çayı kadar etkili olmasa da özellikle tahrişten kaynaklanan boğaz ağrılarını hafifleterek öksürüğün geçmesine yardımcı olur.

5.Zencefilli bal karışımı

Bir yemek kaşığı bal ile bir çay kaşığı toz zencefili karıştırın ve 1 hafta boyunca her sabah aç karnına yiyerek öksürüğü hafifletebilirsiniz.

6. Bitkisel karışımlar

Kısa süreli olanında kurtulmak için limon, kara turp suyu, zencefil suyu gibi bitkisel gıdalardan ve harnup pekmezi gibi besinlerden  yararlanabilirsiniz. Bununla ilgili evde hazırlanan şurupla ilgili videoyu seyredebilirsiniz.

Ne zaman doktora gidilmelidir?

Aşağıdaki durumlar  da söz konusu ise gecikmeden bir hekime başvurunuz.

 • Ateşlenme- yüksek ateş
 • Bulantı, kusma, yediklerini geri çıkarma
 • Huzursuzluk durumu, sürekli ağlama ve inleme
 • Nefes daralması

Çocuklarda öksürük nasıl geçer?

Çocuk doktoru kontrol ettikten sonra neler yapmanız gerektiğini ayrıntılı bir şekilde söyleyecektir. Çünkü bebeklerde oluşan bu durum çok ciddi olabilir ve doktor kontrolü şarttır. Bununla ilgili videoyu seyredebilirsiniz.

Kronik öksürüğe ne iyi gelir?

Uzun süreli ise ciddi bir hastalık söz konusu olabilir. Tedavi nedene göre doktor tarafından belirlenir. Öksürük daha şiddetli veya kronik ise, bir doktor tedavi genellikle gereklidir ancak öksürüğü hafifletmek için ve akut öksürük için evde yapılabilecek durumları doktorunuz önerdiyse onlardan yararlanabilirsiniz. Bununla ilgili bilgileri aşağı bulabilirsiniz.

Kronik öksürük nasıl geçer?

öksürüğe ne iyi gelir ve öksürüğü ne keser
Öksürük nasıl geçer

Kış ayları yaklaşırken ya da bazen yazın bile olabilen bu durum bazen çok can sıkıcı ya da tehlikeli olabilir. Öksürük varsa yeterince su almak ayrıca bir çaba göstermeniz gerekebilir. Çünkü bu en önemli yöntemlerden biridir. En başta da ifade edildiği gibi özellikle çevresel faktörlerden kaynaklan akut öksürük durumlarında bazı bitkisel besinlerin tüketimi öksürüğün daha kolay atlatılmasında etkili olabilir. Öksürüğü hafifletmek için su alımını artırmak ve vitaminli gıdalarla beslenmek gerekir. Ayrıca öksürükten ve boğaz ağrısından korunmak için de aşırı sıcak ve aşırı soğuk içecekler ile gıdalardan uzak durmak gerekir. İşte yapılabilecekler. Öksürük nasıl geçer sorusunun cevabı:

1. Pastiller

Ballı, mentollü, meyan kökü şerbetli, ada çaylı, zencefilli ya da limonlu olmak üzere bazı şeker çeşitleri kullanılarak özellikle tükürüğün artırılması sağlanabilir. Bunlar hava yollarını sakinleştirmeye yardımcı maddeler içerir. Doktorunuz önerdiği taktirde eczanelerden temin edebilirsiniz.

2. Öksürük şurubu

Bunu ancak doktor reçete ile önerebilir. Yani kesinlikle doktor kontrolü olmadan kullanmayınız. Solunum yollarının rahatlamasını sağlar.

3. Alerji ilaçları

Alerjenlere karşı vücudun bağışıklık tepkilerini azaltmak ya da öksürüğü hafifletmek için doktor size alerji ilaçları yazabilir. Doktor kullanmanız gerektiğini söylediyse kullanabilirsiniz. Yoksa çevrenizdeki uzman olmayan kişileri kesinlikle dikkate almayınız. Bunlar genellikle günde bir kez alınır ve sadece reçete ile kullanılabilir.

4. Nemlendirici makineler

Bazı doktorlar bulunduğunuz ortamın daha nemli olmasını sağlamak için nemlendirici makinelerden yararlanmanızı önerebilir. Ortamın nemli olması da hava yollarının rahatlamasını sağlayabilir.

5.Demlikte kaynayan su

Eğer makine alma imkanınız yoksa yaşadığınız yerde çaydanlık gibi bir kapta kaynatacağınız su buharı ortamın nemlenmesini sağlayarak soluk borusunun rahatlatabilir. Eğer kış ise kombi peteklerine nemli havlu koyabilir ve daha nemli bir oda havası elde edebilirsiniz.

4. Antibiyotikler

Eğer durum çok ciddi ise doktorunuz size antibiyotik yazabilir. Doktorunuzun önereceği şekilde kullanmanız gerekir. Ancak her gün aynı saatte almanız daha faydalı olacaktır ya da doktorunuz ve eczacınız zaten nasıl içmeniz gerektiğini size açıklayacaktır.

5. Gargara ve fısfıs

Doktorunuz soluk yollarının rahatlaması ve öksürüğün hafiflemesi için yine reçete ile satılan gargara ya da boğaza veya burun içine püskürtülen fısfıs önerebilir.

6.Topikal merhem

Mentol kokulu topikal merhemler göğüs bölgesine sürülür ve o bölge merhemle birlikte ovulur. Bu merhemlerden göğüs ve solunum yollarının rahatlamasını sağlar. Kolay bir şekilde uyumanızı da sağlar ancak reçete ile kullanılabilir.

7. Meyan kökü

Meyan kökünden yapılan şeker ya da bitkisel çaylar öksürük, nezle, grip gibi hastalıkların çabuk atlatılmasında etkili olabilir. Ayrıca balgamların sökülmesini ve solunum yollarının rahatlamasını sağlar ve öksürüğü hafifletir.

Kuru öksürüğü ne geçirir?

Bazı çok bilmiş insanların sizi öksürükten kurtarmaya çalışırken, tavsiye ettikleri bazı öksürük giderici besinler ve yöntemler öksürüğünüze çare olmak şurada dursun onu daha da artırabilir?  Özellikle geç sindirilen besinler konusunda dikkatli olmalısınız. Bunlar mide asidinin boğaza kadar gelmesine ve tahrişe neden olarak öksürmenizi tetikleyebilir. Özellikle sosis, salam, kızartmalar, mantar, pastırma, ton balığı, sardalya gibi sindirilmesi 5 saatten daha fazla süren besinlerin tüketimine ara vermenizde fayda var. Aşağıda öksürüğü kesen yiyecekler listelendi:


Bunlar şahtere, meyan kökü, hatmi çiçeği, ada çayı, kara turp suyu ve ballı karışımı, taze zencefil olarak sıralanabilir. Taze zencefil bulamazsanız kök zencefil de kullanabilirsiniz.

Uzun süreli öksürük ciddi bir rahatsızlığa delalet edebilir, acilen doktora görünmeniz şarttır. Doktor tedavisi olmadan düzelmesini beklemek sizi tehlikeye atabilir.

Bu yazıda size sunduğumuz öksürüğe ne iyi gelir ve öksürük nasıl geçer rehberi ile özellikle öksürüğü ne geçirir ve öksürüğü ne keser sorusunun cevabı üzerine odaklandık. Yine de merak ettiğiniz noktaları uzmanlarımıza danışabilir ve aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Sağlıklı günler.

Merhabalar: Daha İyi Gülümsemeniz İçin Size Uzmanlarından Önerilerimiz Var

22 yorum “Öksürüğe ne iyi gelir ve öksürük nasıl geçer?”

 1. Öksürük nasıl geçer konusunda gördüğüm en ayrintili ve faydalı makale bunun için teşekkür ederek sözlerıme başlamak isterim. Hocam ben de sinuzut var ve geniz akıntısı var. Bu meydana geldiğinde iki hafta öksürük sürüyor doktora gitmeden geçmiyor bagisikligimi nasıl güçlendiririm veya güçlense öksürük çabuk geçer mi?

 2. Teşekkürler çok iyi bilgiler veriyorsunuz malum kış da yaklaşıyor üşütünce bunları yaparız geçer artık 🙂

 3. yaklaşan kış günleri için çok yerinde bir yazı olmuş öksürüğe ne iyi gelir ben hemen doktora gidip antibiyotik yazdırıyorum ancak 10 gün kullanmama rağmen artık o antibiyotikler de etkili olmayabiliyor bazen atlatmak çok zor oluyor ama ben adaçayı falan limon kullanıyorum genelde onlar etkili oluyor sonunda

 4. merhaba ben ıtır 26 yaşındayım ve ikinci çocuğa hamileyim ama soğuk algınlığı filan olmamasına rağmen kuru öksürük nasıl geçer?

 5. öksürük olmadık zamanda tutunca insanı boğuyor gibi hissettiyor bazen.çözümüde nedir bilinmez ansızın tutan öksürüklerde

 6. Merhaba hocam, ben de öyle bir öksürük var ki nasıl geçer bilemiyorum doğrusu. Doktora gittim ve antibiyotik yazdı ancak günü gününe kullanmama rağmen bir türlü geçmedi bu öksürük nasıl geçer ya da bu öksürüğe ne iyi gelir buradaki yollara başvursam mı acaba?

 7. nilüfer sipahi

  Öksürüğünüzün geçmesi konusunda doktorunuzun verdiği tedaviyi uygulamanız çok önemli. Sabahları aç karnına 1 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı zencefili karıştırarak yiyebilirsiniz. Bunun dışında bol bol ılık su içebilirsiniz. Burnunuzun içini nemli tutmak için ılık su ile yıkayın. Arada sırada tuzlu su gargara yaparak boğazınızdaki mikroplardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca adaçayı ile gargara yapabilir ve papatya çayı da içebilirsiniz.

 8. nilüfer sipahi

  Sevgili Ayşenur eğer çocuğunuzda boğaz ağrısı varsa hemen çocuk doktoruna götürmeniz gerekir, çocuklarda boğaz ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabını kendiniz aradığınızda yanlışlık yapabilirsiniz, o nedenle doktora götürmek daha mantıklıdır.

 9. öksürüğe ne iyi gelir, söylim mi, öksürüge en iyi oln sifa baldır 1 kasık atın bence

 10. çok kötü öksürüyorum ne yapıcam ya, öksürüğe ne iyi gelir, bu inatçı öksürük nasıl geçer acaba?

 11. Tamam ne iyi hoş anlatmışsınız da , şu an aşırı bir kuru öksürük durumu halinde elimde çeşitli bitkilerden hazırlanmış limon ve ballı bir çay dan 3 ncüsü ile belki bir başka yöntem vardır diyerek tıkladığım yazıda, öksürüğe ne iyi gelirden başka her şey yazıyor. Emeğinize sağlık fakat yararlı bulmadığımı belirtmek istedim hatta bu ne yahu dedirttiniz bana. He bu arada göğsüme ayak altına dirseklerimin iç kısmına da viks sürmüştüm:D Bu bilindik bilgilerle bloglarınızın okunması için anca aynı şeyleri yazıp duruyorsunuz kusura bakmayın. Saygılar

 12. nilüfer sipahi

  Sevgili Başak, kuru öksürüğe ne iyi gelir ve kuru öksürük nasıl geçer yazımızla ilgili eleştirilerini okudum. Yazının sonunda bloglarınızın okunması için aynı şeyleri yazıp durduğumuzdan behsetmişsin. Başka hangi bloglarım var, nereden biliyorsun. Buradan beni tanıdığın sonucunu çıkarabilir miyim? Ayrıca, Kullanıcı şartlarını okumanı öneririm. İster bloglarımın okunması için aynı şeyleri yazarım, istersem de farklı şeyleri yazarım. Bunu beni bağlar. Ancak eleştirilerin yersiz, bizim makalelerimiz dünyadaki bilimsel makaleler süzgecinden geçmiş makalelerdir ve bilimsel olmayan bilgileri sunamayız. Yani kimsenin elinde bir sihirli değnek yoktur. Öksürük nasıl geçer konusunda size kocakarı ilaçları sunamayız. Sağlık en önemli şeydir insanlar için bu nedenle öncelikle doktora muayene olmanız en önemli adımdır öksürüğünüzün geçmesinde.

 13. İyi günler, benim eşimin kesilmeyen öksürüğü var. 12 yıldır çare arıyoruz.Cerrahpaşa hastanesinden Süreyyapaşa ya kadar bir sürü uzman hekimden proflara kadar çabaladık. Harnup pekmezinden kara turpa, zencefil ve bal karışımına ve de kakuleye kadar herşeyi yaptık. Doktorlar alerjik olduğunu söylediler. Bir ilaç kullanıyor, kısmen fayda ediyor. Biyorezonans da gördü. 3 yıl ondan da fayda görmedik. Şimdi oruçlu olduğu için su da içemiyor. Öksürük iyice azdı. Çaresiziz. Bize yardımcı olacak kişiye minnetar kalacağız. Herkese sağlık ve huzur içinde bayram dileriz. Allah ülkemize selamet versin.

 14. nilüfer sipahi

  Merhaba İrfan bey öncelikle eşinize geçmiş olsun ve Allah şifasını versin diyerek sözlerime başlayayım. Bu soruna doktorlardan çare bulamadığınızı anlatmışsınız ancak tedavileri doğru uyguladığınızdan emin misiniz? Eğer eminseniz öksürüğe ne iyi gelir ve öksürük nasıl geçer yazımızda belirttiğimiz gibi birincisi dahiliye uzmanı ile görüşün ve genel bir sağlık taraması yaptırmak istediğinizi söyleyin. Ya da tam teşekküllü bir hastanede check up yaptırın. Ayrıca göğüs cerrahı ile görüşün. Bu öksürüğün altında başka hastalıklar da olabilir. Doktorunuzun önerdiği alerji ilaçlarını da doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Eşiniz sigara içilen ortamda bulunmamalı, günde 8- 10 bardak arası bol bol su içmelidir. Suya limon sıkması ve papatya çayları da öksürüğe iyi gelebilir ancak bunlar geçiçi rahatlamalar sağlar. Doktora gitmeli mutlaka.

 15. nilüfer sipahi

  Öksürüğe ne iyi gelir ve öksürük nasıl geçer? yazımızda öcenlikle doktora başvurulması gerektiğini söyledik.

 16. İnsanların genel kültürüne çok katkısı olacak bu değerli bilgiler için teşekkürler. Sağolun. Varolun. Benim sorum şu: Kırkbeş yıl sigara içtim. Şimdi bıraktım ama balgam ve öksürük iki aydır kesilmedi. Önerinize ihtiyacım var. Doktorlar ciğerlerimin iyi durumda olduğunu söyledi. Teşekkürler selamlar.

 17. nilüfer sipahi

  Merhaba Ahmet bey, öksürüğe ne iyi gelir ve öksürük nasıl geçer başlıklı yazımızda ifade ettiğimiz gibi bol bol su içebilir, sabahları aç karnına 1 kaşık zencefilli doğal bal karışımı alabilirsiniz. Ayrıca gün içinde 1 fincanı geçmemek üzere hazır satılan papatya çayı tüketebilirsiniz. Yine adaçayı ya da tuzlu ise gargara yapabilirsiniz. Ancak dahiliye uzmanı size gerekli görürse antibiyotik de verebilir. O nedenle önce doktorunuzun önerilerini dikkate almalısınız.

 18. Çok güzel bir yazı öksürüğe ne iyi gelir ve öksürük nasıl geçer konusundaki en kaliteli paylaşım.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir