Yağ yakıcılar | Zayıflamak için doğal en iyi 5 yağ yakıcı

Yağ yakıcılar ile kısa sürede zayıflamanın mümkün olabileceği iddia ediliyor. Eğer siz de zayıflamak için bir çok yolu deneyip başarısız olduysanız ve artık yağ yakıcı kullanmaya karar verdiyseniz doğru adrestesiniz.

“Kaliteli Beslenme” ekibi olarak sizlere hazırladığımız bu yağ yakıcı rehberinde  zayıflamak için yağ yakıcı kullanmak sağlıklı mıdır, yağ yakıcı ile zayıflamak mümkün mü, en iyi yağ yakıcılar nelerdir, en iyi 10 yağ yakıcı hangisi gibi soruların cevaplarını vermeye odaklandık.

Amacınız zayıflamak ise “kolayca zayıflamanın yolları” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Yağ yakıcılar

Yağ yakıcı besin takviyeleri, kapsül, tablet, sıvı içecek, toz ya da bar gibi çok çeşitli formlarda olup kilo vermeye yardımcı olurlar (1). Ancak yağ yakıcı denilince akla hemen piyasada satılan yapay ürünler geliyor olsa da doğal yakıcılar da vardır.

Bu yazıyı okuyarak hem piyasada satılan yağ yakıcılar hem de doğal yağ yakıcılar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

en iyi yağ yakıcı

Yağ yakıcılar

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre; Amerika’da yaşayanlar her yıl yağ yakıcı supplementler için 2 Milyar dolar harcamaktadırlar (2). Bu da demek oluyor ki bu ürünler ya gerçekten etkili ya da bu ürünlerin orada çok iyi reklamı yapılıyor ve insanlar yağ yakıcı besin takviyelerinin çok iyi olduğuna ikna ediliyorlar.

Yağ yakıcı ürünleri satan kişiler ya da yağ yakıcı üreticileri, bu takviyelerin makro besin emilimini azalttığını, vücut yağlarını ve iştahı düşürdüğünü, metabolizmayı hızlandırdığını ve termojenik etki oluşturduğunu iddia etmektedirler. Acaba gerçek böyle midir?

Yağ yakıcılar sağlıklı mıdır?

Esasen hiç bir yağ yakıcı herkes için tamamen güvenilir değildir ve herhangi bir yağ yakıcı herkes için sağlıklıdır denilemez. Bunlar besin takviyesi adı altında satılsa da içinde bazı kimyasallar vardır ve her kimyasalın da insan vücudunda bazı yan etkileri mevcuttur. O halde kendinizi yağ yakıcı besin takviyesi kullanmak zorunda hissediyorsanız mutlaka bir uzmana ya da doktora danışmanız gerektiğini unutmayın.

Yağ yakıcı ürünler kafein, sinefrin ve epinefrin gibi metabolizmayı hızlandıran uyarıcılar içerebildiği için muhtemelen yan etkileri vardır ve bu içerikte olanlardan uzak durulabilir (3).

Doğal yağ yakıcı besinler ise diyetisyeninizin önerisi ile beslenme programınıza güvenilir bir şekilde eklenebilir ve kısa sürede de etkisini gösterebilir.

Doğal yağ yakıcı besinler

Yağ yakıcı besin takviyesi dışında günlük zayıflama listenize ekleyebileceğiniz doğal yağ yakıcı yiyecekler ve etkileri aşağıda listelenmiştir.

Doğal yağ yakıcı 1: Greyfurt

Küçük klinik çalışmalar sonucunda greyfurtun iştahı hafif derece baskıladığı,  enerji harcaması ve lipolizi artırdığı gözlendi (4). Ancak göğüs ağrısı ile birlikte kaygıya, kalp atış hızında ve tansiyondaki artışa neden olabileceği rapor edildi. Ancak bu etkilerin hangi ölçüde olduğu kesin olarak açık değildir (5). Bu yüzden sağlıklı beslenme programı uygulamak amacındaysanız mutlaka miktarlar konusunda diyetisyene danışmalısınız.

Her yiyecek uygun miktarlarda alındığında sağlıklı ancak bu miktar aşıldığında toksik etki oluşturabilir. O halde içerisinde greyfurt ekstraktı olan ürünleri kullanmadan önce iyi bir araştırma yapmalısınız.

Doğal yağ yakıcı 2 : Kafein

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre günlük 400 mg kafein almak güvenilir sınırlar içinde kabul ediliyor (6). Kafein ile yapılan araştırmaların ortak sonucu olarak kafeinin merkezi sinir sistemini harekete geçirdiği, termojenik bir etkiye sahip olduğu ve yağ oksidasyonunu artırdığı söylenebilir. Kilo vermeye etkileri olumlu bulunmuştur.

Yüksek dozlarda alındığında örneğin günlük 400 mg üzeri miktarlarda tehlikeli olarak kabul edilmekte olup sinirlilik, taşikardi ve kusma gibi durumlara neden olabilir (6). O halde yüksek oranda kafein içeren bazı içecekleri içerken sayarak içmenizde fayda var. Aşağıdaki tablo size bu konuda yardımcı olabilir.

  • 1 bardak çay: 50 mg kafein içerir. Günde 8 bardak içerseniz günlük alınabilecek kafein miktarına ulaşmış oluyorsunuz. Demli içenler bunu 75 mg olarak hesaplayabilir.
  • 1 fincan Türk Kahvesi: 59 mg kafein içerdiği için günde 1 fincandan fazla içmek sağlıklı olmayabilir. Özellikle çayı çok içen biriyseniz hem çaydan gelen toplam kafein hem de kahvedeki kafein toplamını hesaplamalısınız.
  • 1 fincan filtre kahve: 175 mg kafein içerir. İçmeden evvel iki kez düşünmenizde fayda var.
  • 1 kutu kola: Yaklaşık 50 mg kafein içerir.
  • 1 diyet kutu kola: Yaklaşık 44 mg kafein içerir. Markasına göre değişir.
  • 1 kutu meyveli gazoz: Hiç kafein içermez.
  • 330 ml enerji içeceği: 140 – 260 mg arasında kafein içerebilir.

Doğal yağ yakıcı 3 : Glukomannan

Yapılan bazı klinik çalışmalarda kanjak adı verilen bitki kökünden elde edilen Glukomannan adlı maddenin, mide dolgunluğunu ve tokluk hissini artırabileceğine dair bulgulara yer verilmiştir. Ancak vücut ağırlığı üzerindeki etkileri  çok azdır. Tablet formlarında önemli yan etkileri bildirilmiştir. Ancak bazı çalışmalarda bu maddenin,  ishal, gevşek dışkı, gaz,  kabızlık ve abdominal rahatsızlık gibi hafif yan etkilerinin kısa süreli kullanımlarda iyi tolere edilebileceği (7, 8, 9) rapor edilmiştir.

Doğal yağ yakıcı 4 : Yeşil kahve çekirdeği

Yeşil kahve, kafein içerir. Bu etkisi için yukarıdaki bölüm okunabilir. Bazı bilimsel makalelerde yeşil kahvenin glikoz emilimini azaltan ve yağ birikimini engelleyen etkilerinden bahsedilmektedir (10). Ancak yeşil kahve zayıflatır mı başlıklı makalemize okuyarak daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Doğal yağ yakıcı 5 : Yeşil çay

Yağ yakıcılar ile ilgili makalelerde ya da videolarda yeşil çaydan mutlaka bahsedilir. Hatta beslenme konusundaki uzmanlar da dahil olmak üzere birçok kişi yeşil çayın antioksidan içerdiği ve metabolizmayı hızlandırdığı konusunda neredeyse fikir birliği yapmış durumda.

Yeşil çay sadece Türkiye’de değil aynı zamanda tüm Dünya’da bilinen ve faydalı etkileri olan bir içeceklerden biridir. Kafein, flavonoid, kateşin ve EGCG içeren 1 çay bardağı yeşil çay  yaklaşık 240-320 mg kateşin (11) ve 45 mg kafein içerir. Yeşil çayın ve bileşenlerinin, enerji harcaması ve yağ oksidasyonunu artırdığı ve yağ emilimini azaltarak vücut ağırlığını azaltabileceği (121314 ) raporlanmıştır.

Eğer sizde kısa sürede zayıflama amacındaysanız yağ yakıcılar hakkında yukarıda bahsedilen en iyi yağ yakıcı hangisidir ile ilgili açıklamaları çok dikkatli okumalısınız ve kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Yeşil çay içecekseniz günde 1 bardaktan fazla içmemelisiniz.

Yorum yaz