Geçmiş olsun Türkiye. Başımız sağ olsun.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler – En Etkili 10 Besin

En etkili metabolizma hızlandırma tekniği vücudun kas oranını artırmak, düzenli spor yapmak ve beslenme programına metabolizmayı hızlandıran yiyecekler ekleyerek sağlıklı beslenmektir. Bu yazıda metabolizmayı en çok hızlandıran besinler üzerine odaklandık.

Zayıflamak ve fit bir vücuda sahip olmak için vücudun fazla yağlardan kurtulması ve yağ yakımı sürecinin başlaması gerekiyor. Bu amaca ulaştıran en önemli faktör ise yavaşlayan metabolizma hızının artırılmasıdır.

Araştırmalar gösterdi ki bazı beslenme programları, diyet listeleri, bazı gıdalar ve yeme biçimleri metabolizmanın hızlanmasında oldukça etkin bir rol oynuyor.

Yazının devamında sadece metabolizma hızlandırma yiyecekleri açıklanmayacak aynı zamanda metabolizma hızını yükseltecek beslenme önerilerine de yer verilecektir. Hazırsanız başlayalım.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizmayı hızlandırmanın püf noktalarından en önemlisi hiç şüphesiz düzenli egzersiz yapmak olsa da dengeli beslenme olmadan etkisi sınırlı kalır.

Egzersiz ve beslenme bağlamında orta bir yol uygulanmadan yağ yakımı sürecinde başarılı olmak mümkün değil. O nedenle bu yazıda bahsi geçen metabolizma hızını artıran besinler düzenli egzersiz yapıldığı varsayıldığında daha etkili olacaktır.

Verilen besinlerden maksimum düzeyde fayda görmek için öncelikle bazal metabolizma hızının neden yavaş olduğu tespit edilmelidir. Bazı hastalıklarda metabolizma hızı düşebilir ve aşırı kilo alabilirsiniz.

Su içsem yarıyor diyen biri için genellikle metabolizma hızının çok düşük olduğu yorumu yapılabilir. Doktor kontrolü ve tedavi şarttır.

Özetle herhangi bir sağlık sorununuz yoksa verilen besinlerin metabolizma hızı üzerinde olumlu etkileri olacaktır. Peki nedir onlar başlayalım.

1.Su

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

ᴍʏ ʙʟᴜᴇ ᴡᴏʀʟᴅ (@angie.house)’in paylaştığı bir gönderi ()


Hem ucuz hem de metabolizmayı hızlandırma açısından çok etkili. Bir de içine ekleyeceğiniz bir kaç damla limon suyu beklenen etkinin daha fazlasını verir.

Geçici bir etkisi olsa da etki oranı % 25 üzerine kadar çıkabiliyor. Fazladan içilen her bardak su 1 – 1,5 saat kadar geçici bir hızlandırma etkisi ortaya çıkarıyor.

2.Kafein

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

LOVE COFFEE (@coffee.goodies)’in paylaştığı bir gönderi ()


Kafein içeren yiyecekler belirli bir sınırı aşmamak şartıyla güvenli bir şekilde tüketilebilir.

Yapılan araştırmalar günde 275 mg kadar kafein tüketmenin metabolizmayı % 10 kadar artırabileceğini gösterdi.

Daha yüksek seviyelerde alınması durumunda hem bağımlılık yapar hem de uyku problemlerine neden olur. Düzenli uyku olmadığında ise kilo almak kolaylaşır.

3.Kırmızı Et

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Nusr_et#Saltbae (@nusr_et)’in paylaştığı bir gönderi ()


Bütün protein içeren yiyecekler gibi kırmızı et de metabolizma hızını yükseltir. Bir çok bilimsel araştırmaya göre proteinlerin sindirimi sırasında karbonhidratların ve yağların sindirimine göre daha fazla enerji harcanmaktadır.

Besinlerin termik etkisi olarak tanımlanabilecek bu duruma göre metabolizma hızını proteinler yaklaşık olarak % 17, karbonhidratlar % 7 ve yağlar % 1,5 oranında artırmaktadır.

Proteinlerin diğer önemli bir faydası ise kas miktarını artırmaları üzerinden vücudun daha fazla enerjiye ihtiyaç duymalarını sağlamaktır.

Kas oranı artarsa metabolizma hızı da artar. Kırmızı et dışında tüketilebilecek ve termik etki ortaya çıkarabilecek diğer proteinler ise

 • Yumurta
 • Tavuk ve hindi eti
 • Balık
 • Tam yağlı süt
 • Manda sütü

4.Lor Peyniri

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

mutfagimdan_mutfaginiza 🌟 (@mutfagimdan_mutfaginiza)’in paylaştığı bir gönderi ()


Protein değerliliği yumurtadan bile daha yüksek olan lor peynirinden özellikle kahvaltılarda 4 çorba kaşığı kadar tüketmeniz yavaşlayan hızı % 20 kadar artırabilir.

Ara öğünlerde zeytinyağı ile birlikte tüketilmesi acıkmayı önler ve tok tutar. Termik etkisi yüksektir.

100 gramında yaklaşık 12-13 gram protein bulunur.

5.Zencefil

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Starry Night (@starry_night_sun_moon_stars)’in paylaştığı bir gönderi ()


Çay olarak tüketebileceğiniz gibi toz haline getirerek yemeklere, kurabiyelere ve keklere de ekleyebilirsiniz.

Protein oranı % 2 civarında olsa da valin, triptofan, lizin, fenilalanin ve treonin gibi vücut için gerekli olan temel aminoasitleri içerir.

 • Günde 1 su bardağı kadar zencefilli çay termojenik etki ile enerji harcanma miktarını artırır.
 • Uzmanlara göre ağrı kesici, virüsleri yok edici, iltihapları giderici ve metabolizma hızlandırıcı olarak kullanılan zencefilin günde 3,5 gramdan fazlası önerilmiyor.

6.Tarçın

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Gina |20|Vegan fitness girl💪🏼🌱 (@ginaa_marie99)’in paylaştığı bir gönderi ()


Bütün baharat çeşitleri gibi tarçın da etkili bir metabolizma hızlandırıcı yiyecek olarak kullanılıyor.

100 gramında yaklaşık 7,5 gram kadar protein içermesi sebebiyle termojenik etki açısından oldukça etkili olarak kabul ediliyor.

İçerdiği yüksek oranda kalsiyum, potasyum ve demir gibi mineraller sağlıklı tiroit bezleri için büyük önem taşıyor. Bu da yavaşlayan metabolizma hızı üzerinde olumlu etki yapar.

 • 1 bardak suya 2 çay kaşığı tarçın ekleyerek günde 1 kez içebilirsiniz.
 • Kek ve kurabiyeleri tarçınlı yaparak termik etkiyi yükseltebilirsiniz.

7.Yeşil Çay


Sabahları içilen 1 fincan yeşil çay hem doğal antioksidan sağlar hem de içerdiği fitokimyasal maddeler sayesinde metabolizmayı hızlandırıcı bir etki gösterir.

Etkisi bir çok araştırmayla da kanıtlanan yeşil çay zayıflama diyetlerinin vazgeçilmezi olarak kabul ediliyor.

Yeşil çay içmek, vücut için gerekli olan enerjinin sağlanması açısından depolanmış yağların daha iyi kullanılmasını sağlayarak yağ yakma oranını % 17 seviyelerine çıkarabilir.

Günde 2 su bardağından fazlası böbreklerinizi zorlayabilir.

 • Önerilen miktar: Günde 1 su bardağı kadar, sabahları

8.Acı Biber

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

The Spice Trader (@thespicetraderto)’in paylaştığı bir gönderi ()


Bilinen en iyi metabolizma hızlandırıcı yiyecek acı biberdir. Özellikle yoğurtla birlikte tüketilmesi zayıflama açısından son derece faydalıdır.

İçerdiği capsaicin (kapsaisin) maddesi ile yağ yakımına yardım eder.

 • Bazı araştırmalara göre günde 140 miligram, bazı araştırmalara göre de 10 miligram kapsaisin ekstra kalori yakımını sağlar.
 • Yemeklere eklenen 1 çorba kaşığı kadar doğal acı biber metabolizma hızını % 200 kadar artırabilir. Ancak basur problemi olanlara önerilmez.
 • Acı biber kapsülleri adı altında satılan ürünler ise sağlığınızı bozabilir. Doktor önermedikçe kullanmayınız.

9.Baklagiller

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ruth Ⓥ 🇪🇺🌱🏳️‍🌈❤️ Ⓥ (@welsh_vegan76)’in paylaştığı bir gönderi ()


Et yemeden baklagillerle vücudun protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Daha önce de ifade edildiği gibi proteinler termojenik etkisi en yüksek olan besin grubudur.

Yapılan araştırmalara göre kuru fasulye, nohut, mercimek ve bezelye miktarı bakımından yüksek beslenme programlarının sindirim sırasında daha fazla enerji harcanmasına neden olduğu ve metabolizmayı hızlandırarak kilo verme üzerinde yardımcı olduğu görülmüştür.

 • Baklagiller vücuttaki faydalı bakterilerin sayısını artırarak daha fazla yağ yakımını sağlar.
 • İçerdikleri arjinin amino asidi yakılan yağ miktarını artırıcı özelliğe sahiptir.
 • Çinko, demir ve selenyum mineralleri içeren baklagiller metabolizma üzerinde son derece etkili tiroid bezlerinin çalışmasını düzenler. Yavaşlayan hızı normale döndürmesi bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir.

10. Tohumlar ve Lif Oranı Yüksek Besinler

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Foolproof Living (@aysegul.sanford)’in paylaştığı bir gönderi ()


Bilimsel araştırmalara göre protein ve sağlıklı yağ oranı yüksek kuru yemişler ile omega 3 açısından zengin bir kaynak olan keten tohumu gibi besinlerin metabolizmayı hızlandırıcı etkisinin olduğu görüldü.

 • Keten tohumu erkeklere önerilmez.
 • Kadınlar günde 1 tatlı kaşığı kadar keten tohumunu çorbayla ya da yoğurtla birlikte tüketebilir.
 • Keten tohumu bağırsak hareketlerini artırarak enerji gereksinimini yükseltir.
 • Hindistan cevizi, Brüksel lahanası, baklagiller, kabak çekirdeği, enginar ve şalgam lif miktarı yüksek besinler arasında yer alıp iyi birer metabolizma hızlandırıcı olarak tüketilebilirler. Peki bu yiyecekleri nasıl tüketmeliyiz? Aşağıdaki bölümde açıkladım.

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Beslenme Önerileri

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Bodybuilding.com (@bodybuildingcom)’in paylaştığı bir gönderi ()

 • Sık aralıklarla yemek metabolizmayı hızlandırır. Öğün atlamak yavaşlatır.
 • Öğünlerde karbonhidrat oranını sınırlandırmak gerekir.
 • Kilo başına 1 ya da 1,5 gram kadar protein tüketebilirsiniz.
 • Düzenli egzersiz yapmanız durumunda protein miktarını kilo başına 2 grama kadar çıkarabilirsiniz.
 • Sabahları uyanır uyanmaz 1 su bardağı su içebilirsiniz.
 • Günlük 1,5 litre su içebilirsiniz.
 • Suya bir kaç damla limon sıkabilirsiniz.
 • Ne çok uyuyun ne de az. İkisi de metabolizma hızı üzerinde olumsuz etki yapar. Çok uzun süre aç kalmak yavaşlamaya neden olur.

Metabolizmayı hızlandırma yağ yakımı sürecini olumlu etkilediğinden yediğimiz yiyeceklere dikkat etmek zayıflama sürecine ve fit vücut olma üzerine olumlu etkilere sahiptir. Özetle metabolizmayı hızlandıran içecekler arasında en etkili olanlar su, yeşil çay, zencefilli çay ve kahvedir. Bununla birlikte metabolizmayı hızlandıran yiyecekler ise protein bakımından zengin kırmızı et, balık eti, tavuk ve hindi eti, baklagiller, lifli yiyecekler, süt ve süt ürünleridir.

Yorum

 1. Hacı Samed Nisan 27, 2019
 2. Sami Turan Nisan 26, 2020

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!