Cep telefonu ve testosteron

Cep telefonu bazı hormonları olumsuz yönde etkiliyor olabilir? Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan cep telefonlarının özellikle bazı hormonları olumsuz etkileyip etkilemediğini ya da kansere neden olabileceğini daha önce hiç düşündünüz mü? Eğer cevabınız evetse cep telefonu satın alırken radyasyon değerleri düşük olanları tercih etmeniz gerektiğini de biliyorsunuz demektir. Ancak radyasyon değerleri düşük cep telefonlarını tercih etmeniz ilişkilerinizi olumsuz yönde etkilenmemesi için yeterli değil unutmayın.

Cep telefonlarını vücudunuzun neresinde taşıdığınız bu konuda çok önemlidir. Eğer erkekler cep telefonlarını ceplerinde taşıyorlarsa yeni doğan kalitesinin düşme olasılığı var.

Yapılan araştırmalarda cep telefonun sağlığı olumsuz yönde etkilediğine dair kesin bir kanıt elde edilememekle birlikte çalışmalar devam etmektedir.

Yapılması gereken ise cep telefonu kullanımını sınırlamak olacaktır.  Ancak cep telefonunun uyku düzenini bozduğuna dair araştırmalar sürmektedir.

Vücut geliştirmek isteyenler için erkeklik hormonu

Testosteron seviyenizi artırmadan yaptığınız egzersizlerden çok fazla fayda göremezsiniz. Ancak bu hormonun seviyesini artırabilen yapay hormonların ya da ilaçların kullanılması da sağlık açısından büyük bir tehlike yaratıyor. Sağlığınız giderse vücut geliştirmenin hiç bir anlamı yok. Bir cesedin kasları olsa ne olur olmasa ne olur. Şakayı bırakalım ve ana konumuza geçelim.

Testosteron hormonunu doğal olarak artırmanın birçok yolu var. Bazen spor salonuna gelen vücut geliştirmeye yeni başlayanların yaptığı en büyük hata, hocam ben sadece göğüs kaslarımı ve kol kaslarımı geliştirsem, bacaklara gerek yok diyerek sadece göğüs ve kollara odaklanmaktır. Bu durumda ne oluyor biliyor musunuz?

Testosteron seviyesl artamıyor maalesef. Halbuki testosteron hormonu artmış olsa vücut geliştirmeye yeni başlayan bu genç delikanlı çalışmalarından daha çok verim alacaktır ve kasları daha hızlı gelişmeye başlayacaktır. Testosteron hormonu arttıkça kas üretiminin arttığını biliyor musunuz?

Hipotezimiz şu testosteron seviyesinin yükselmesi kas oluşumunu tetikler. Gerekli literatüre bakıldığında yani yapılan bilimsel araştırmalar incelendiğinde testosteron hormonu seviyelerinin yüksek olduğu erkeklerdeki kas gelişimi daha hızlı gerçekleşmiş benden söylemesi. O halde yeni başlayan gençler sadece bir bölgeye odaklanmanız bir hata ve bu egzersizler (sadece kol ve göğüs çalışmak) testosteron seviyesini gerektiği kadar artırmaz.
Testosteron seviyesini artırmanın birinci yolu sizin de yukarıdaki paragraftan anladığınız üzere bir bölgeye odaklanmamak ve birkaç bölgeyi çalıştırmaktır. En iyi testosteron artırıcı yöntem ise bacak çalışmaktır. Bacak çalışmadan, karın çalışmadan testosteron seviyesi artmaz. O halde göğüs çalışmadan önce ısının, ısınma hareketlerinden sonra birkaç set bacak çalışın ve dinlendikten sonra artık göğüs çalışabilirsiniz. Bacak çalışarak testosteron seviyesini artırmış ve gerekli alt yapyı oluşturmuş olduktan sonra göreceksiniz ki göğüs çalışmanız daha verimli olacaktır. Kol çalışırken de aynı yolu takip edebilirsiniz.

Eğer bir erkeğin göbeği balkon gibi çıkmışsa testosteron seviyesinin düşük olduğu yorumu rahatlıkla yapılabilir. Yukarıda karın kası çalışmanın da testosteron seviyesini artırabileceğini söylemesem de ima ettim. O halde şimdi söylüyorum, eğer genetik bir rahatsızlığınız yoksa karın kası çalışmak göbeğinizdeki yağları eriteceğinden testosteron seviyenizi artırabilir. Egzersiz genel olarak bu hormonu etkiliyor.

Peki testosteron seviyeleri sadece egzersiz ile mi yükseliyor? Sevinmeniz için hemen söyleyeyim. Cevap tabiki hayır. Başlığımıza dikkat edecek olursanız testosteron seviyesini doğal yoldan artırmak için mükemmel öneriler demişim. Yani tek bir yol yok. Bir sürü yöntem var. Ben size en bilinenlerden bahsedeceğim. Egzersizden sonra testosteron seviyenizi artırmanın bir başka yolu da kaliteli beslenmekte yatıyor. Nasıl beslenirseniz testosteron seviyesi yükselir? Hangi gıdalar testosteron seviyenizi yükseltir? Hangi gıdalar testosteron düzeylerini azaltır?

Testosteron hormonu kas kütlesi inşası için mükemmel bir hormondur.Normal bir testosteron seviyesine sahip olmanın kendini iyi hissetme, enerjiyi artırma ve atletik performansı artırma gibi bir sürü faydaları vardır. Ancak bu faydaları gerçekleştirmek için yapay yollara değil doğal yollara ihtiyacınız var. Zira uzmanlar yapay testosteron hormonu kullanımının büyük zararları olduğu konusunda hemfikir gözüküyorlar.

Her şeyin yapayı zararlı değil mi? Bu nedenle testosteron seviyenizi doğal yoldan artırmanın yollarını bilmeniz çok önemlidir. Bir önceki yazımızda testosteron seviyesini artırmanın bazı yollarından bahsetmiştik. Bu yazımızda testosteron seviyesini artıran doğal yiyeceklerden bahsetmek istiyoruz. Özellikle bor mineralinin testosteron seviyesini artırdığına dair yapılan birçok araştırma var. Bu nedenle öncelikle bor minerali bulunan başlıca besinleri listesini aşağıda oluşturduk.
Badem, Bal,Fındık, Elma, Hurma, Erik, Şeftali, Üzüm, Çilek, Brokoli, Sarımsak, Domates, Ginseng
Yukarıda saydığımız besinlerden özellikle bal bor minerali açısından çok zengindir. Ayrıca balda bulunan azot oksit damarların açık kalmasında çok önemlidir.

Kırmızı üzüm kabuğu testosteron seviyesini artırmada çok etkilidir.

D vitamini içeren gıdalar da testosteron seviyesinin artırılmasında % 85- 90 oranında kilit rol oynuyor. D vitamini içeren başlıca gıdalar

Güneş ışığı
Tereyağı
Balık çeşitleri
(ton, uskumru ve özellikle somon)
Yumurta
Peynir

Avokado yiyen erkeklerde testosteron seviyesinin arttığını gösteren bazı araştırmalar mevcuttur. Bu meyvenin aynı zamanda kötü kolesterol seviyelerini azalttığını gösteren çalışmalarda yapılmıştır. Kötü kolesterol seviyesinin azalması da damar sağlığı açısından çok önemlidir.

Merhabalar: Daha İyi Gülümsemeniz İçin Size Uzmanlarından Önerilerimiz Var

3 yorum “Cep telefonu ve testosteron”

  1. Sevdiğiniz insandan daha çok cep telefonlarına ilgi duyar hale geldik. Cep telefonlarını elimizden düşürmediğimiz kadar Sevdiğimiz insanı bu kadar uzun süre elinden tuttuk ki

  2. Bu cep telefonunun cincelliği, aile muhabbetini bitirmede televizyondan daha skıntı vereci bir teknolojik alet olduğunu iddia ediyorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir