Eğer ben kilo vermek istemiyorum sadece bacaklarımı inceltmek istiyorum diyorsanız sizin için mükemmel bir bacak inceltme diyeti var. Ancak bacak inceltmek için sadece bu diyet yeterli değil zaten hiç bir bacak inceltme diyeti egzersiz olmadan işe yaramaz.

Kim sadece bacak inceltme diyeti ile bacaklarımı istediğim duruma getiririm derse büyük hata yapmış olur. Öncelikle bacak inceltmek için hangi hareketleri yapmanız gerektiğini sonra da bu bacak inceltme egzersizlerini yaparken nasıl beslenmeniz gerektiğini açıklayacağız.

Bacak İnceltme Hareketleri

En etkili bacak inceltme hareketi nedir? sorusunun cevabını vermeden önce bacak inceltmek için en çok kullanılan egzersizler nelerdir sorusunu cevaplayalım.

En çok kullanılan ve en etkili sonuçlar veren bacak inceltme egzersizlerinin hiç şüphesiz pilates, tempolu yürüyüş, squat, bisiklet sürmek ve merdiven çıkmak olduğu uzmanların üzerinde bir konsensüse vardığı bir konudur. Ancak bu egzersizlerden ya da sporlardan bazıları beslenme düzeninize göre bacaklarınızı inceltebilir de inceltmeyebilir de.

Nasıl olur diye düşünürseniz, eğer gün boyu merdiven çıktığınızı ya da abartmadan günde yarım saat merdiven çıktığını düşünelim. Eğer yeme düzeniniz zayıflama yöntemleri ve kaliteli beslenme ile uyumlu değilse yani bacaklarınız zayıflamaz daha da şişebilir. Daha net bir ifadeyle aşağıda vereceğimiz gibi bir bacak inceltme diyeti uygulamadan squat hareketi yapmak bacaklarınızı kaslandırır ve inceltmez.

Bacak yağlarınız erise bile kas oranı artar ve incelme gözle görülemeyebilir. Bunun için öncelikle beslenme düzenimizi bacak inceltme diyeti ile uygun hale getirmeliyiz. Peki ama bacak inceltme egzersizleri nasıl yapılır?

En etkili bacak inceltme egzersizleri 

En etkili bacak inceltme hareketleri: Bacak kaldırma ile adım (step up with leg lift)  hareketi, ön tekme ile ters hamle (reverse lunge with front kick) hareketi, yan bacak kaldırma (lateral leg lift), plie squat atlama ya da plie squat pozisyonu (Plie squat jump) olarak sıralanabilir. Videomuzu dikkatli bir şekilde izleyerek en etkili bacak inceltme hareketlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Üst bacak inceltme hareketleri 

Yukarıda izlediğiniz videoda geçen bacak inceltme hareketleri hem üst bacak inceltme için hem de alt bacak inceltme için etkili bir şekilde kullanılabilir. Ancak bu hareketler dışında daha farklı üst bacak inceltme hareketleri ya da egzersizleri de var tabii ki.

Aşağıdaki video ile uygulanması daha kolay ya da kişiden kişiye değişebilecek uygulanması daha zor olan bacak inceltme egzersizlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Bu üst bacak inceltme hareketleri ise daha çok iç bacak egzersizi olarak anılır ve iç bacak kaslarını etkili bir şekilde çalıştırabilir. Tabii ki bu hareketi doğru yapmanız etkisini artıracaktır.

Selülit  giderici hareketler

Öncelikle selülit giderici hareketler hakkında bilgi vermeden önce en etkili selülit gidericinin beslenme düzenimiz ve şekerden, karbonhidrattan uzak durmak olduğunu belirtmekte yarar var. Yani şekerli gıdalardan uzak durmuyorsanız hangi hareketi yaparsanız yapın selülit giderici hareketler hiç bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle öncelikle kaliteli beslenme kurallarına uygun beslenmemiz gerekir.

Selülit giderici hareketlerin başında squat hareketi gelir. Peki ama squat hareketi nasıl yapılır, squat hareketi nasıl yapılırsa daha etkili olur gibi soruların cevabını öğrenmek için hem bacak eriten hem de selülit gideren hareketleri içeren videoyu seyredebilirsiniz. Bacak inceltme hareketleri ve selülit gideren hareketler nasıl yapılıyor? Hemen öğrenebilirsiniz.

Bacak inceltme ameliyatı

Bacak inceltme ameliyatı olmanızı tavsiye etmiyoruz. İşin içine operasyon, ameliyat , müdahale gibi terimler girince mutlaka temkinli yaklaşmalısınız.

Doğal vücudunuzu bozmamaya dikkat edin. Ayrıca bacak inceltme egzersizleri ile istediğiniz, hayal ettiğiniz güzel bacaklara hem daha güvenilir hem de daha ucuz bir şekilde kavuşabilirsiniz. Bu nedenle bacak inceltmek için ameliyata gerek yok.

Bacak inceltme diyeti 

Bacak inceltme hareketlerinin neler olduğunu ve nasıl yapıldığını öğrendiğinizi ümit ederek şimdi de bu hareketleri yaparken nasıl beslenmeniz gerektiğini ifade etmekte fayda var. Öncelikle şekerden uzak durunuz, gerisi çok kolay…İşte alternatifi çok olan uygulanması en kolay bacak inceltme diyeti burada.

Sabah

Bir bardak ılık su + 3 adet gün kurusu kayısı+ bir bardak ılık su
10 dakika bekleyin.
2 adet haşlanmış yumurta  (Yumurtayı her gün yemenize gerek yoktur.)
1 adet domates
1 adet salatalık
1 tutam maydanoz
10 adet tuzsuz zeytin
2 bardak şekersiz çay ya da şekersiz ılık süt
1 dilim tam buğday ekmeği
3 çay kaşığı kadar tereyağı
Ekmek büyüklüğünde peynir ( en fazla)
4 tane ceviz (her gün şart değildir.)

Kahvaltıdan 1 saat sonra 1 bardak su ve 2 saatte bir bir bardak su içilmesi tavsiye edilir.
İçtiğiniz suyun içine 2 damla limon suyu damlatmanız veya 1 çay kaşığının yarısı kadar (eczanelerde satılan) İngiliz karbonatı eklemeniz de çok faydalı olacaktır.

Ara Öğün

Kahvaltıdan 3 saat sonra bir ara öğüne ihtiyacınız var. Bu öğünde kesinlikle içinde şeker oranı fazla olan bir yiyecek yememeniz gerekiyor. Örneğin pasta, tatlı, ekmek kesinlikle yenmemelidir. Kola, meyve suyu kesinlikle yasaktır.
Bu öğünde size farklı alternatifler sunuyoruz. Bu alternatiflerden en uygun olanını seçebilirsiniz. Ancak sadece bir alternatif seçme hakkınız var.

1. alternatif
1 bardak ayran ya da kefir
2 fırında pişmiş tavuk budu
İstediğiniz kadar salata doğal sızma zeytinyağı kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığını geçmemelidir.

2. alternatif
80 gramlık ton balığı +3 tutam maydanoz
Bir bardak limonlu su ya da portakal suyu (evde sıkılmış olmalı marketlerde satılan kesinlikle yasaktır.)
İstediğiniz kadar salata doğal sızma zeytinyağı kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığını geçmemelidir.

3. alternatif
4 yemek kaşığı yulaf ezmesi
1 bardak ılık süt bir tabakta karıştırılıp yenebilir.

4. alternatif
1 adet muz
1 adet mandalina
4 ceviz

5. alternatif
1 kase yoğurt
1 adet muz
4 ceviz

6. alternatif
1 kâse mercimek çorbası
İstediğiniz kadar salata doğal sızma zeytinyağı kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığını geçmemelidir.

Akşam

1 kâse yayla çorbası ( ya da mercimek çorbası)
5 kaşık salçasız bulgur pilavı
2 bardak kefir ya da ayran
İstediğiniz kadar salata doğal sızma zeytinyağı kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığını geçmemelidir

Sağlıklı günler dileriz.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu etiketleri kullanabilirsiniz. HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>