Erken Boşalıyorum Diyenlere En Etkili 25 Yöntem

Erken boşalan erkek ruhsal açıdan kendini doğal olarak kötü hisseder. Peki ya kadınlar, onlar için de durum çok farklı değil. Gerçekte erken boşalma erkeklerde biraz daha fazla olsa da kadınlarda da hiç de azımsanamayacak düzeyde. Hatta erken boşalan kadınlar bu durumdan rahatsız olduğunu bile söylemekten çekinebiliyor. Siz de çok erken boşalıyorum tedavisi nedir yardıma ihtiyacım var diyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririz.

Öncelikle erken boşalma nedir, ne zaman söz konusu olur, neden erken boşalıyorum tedavisi nasıldır, ilacı var mıdır, bitkisel çözümü nedir, cinsel ilişkide erken boşalmadan söz edebilmek için ilişki süresi ne kadar olmalıdır, erken boşalmayı nasıl engellerim, iyi gelen yiyecekler nelerdir, erkekler neden erken boşalır gibi aklınıza bir sürü soru gelir. İşte bütün bunların cevabını sizler için bir araya getirmeye çalıştık.

Mutlu bir yaşam için cinsellik oldukça önemlidir. Ancak sağlıklı ve tatminkar cinsel ilişkiler bu amaca ulaştırabilir. Hem erkek hem de kadın bu konudaki bilinç düzeylerini artırarak daha mutlu birliktelikler yaşar. Tabi bunun için ilk şart kadın ve erkeğin severek evlenmesidir.

Duyguların olmadığı hiç bir birliktelik kalıcı olamaz ya da beklenen düzeyde haz vermez. Duygulara değer vermeyen İnsanların robottan bir farkı olmadığı gibi hayvan kategorisinde bile değerlendirilebilir. Her neyse bu yazıda kontrolsüz boşalma hakkındaki merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Erken Boşalıyorum

Öncelikle gerçekten erken boşalıp boşalmadığınızı anlamanız gerekiyor. Örneğin erkek kadın orgazmından sonra boşalıyorsa bu pek sorun yaratmayabilir. Kadın için bir problem gibi durmasa da erkek için sorun teşkil edebilir. Çünkü erkek kendini yeterince tatmin olmamış hissedebilir.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Üroloji Uzmanı (@prf.dr.kaanaydos)’in paylaştığı bir gönderi ()

Erkeğin kadından sonra bile olsa bu durumu yaşaması bile cinsellikle mutluluğu, hazzı ve memnuniyeti olumsuz etkileyebilir. O nedenle bu durumun ne olduğunu ve kriterlerin neler olduğunu açıklayarak yazımıza başlayalım.

Erken Boşalma Nedir?

Tıp dilindeki adı “Prematür Ejekülasyon“dur. Bu terim erken, hızlı ya da  çabuk boşalma anlamlarına da gelmektedir. Bazı kaynaklarda da kontrolsüz terimi göze çarpmaktadır.  O halde kontrolsüz güç, güç değildir sözünü tam da bunun için kullanabiliriz. Bir erkekte prematür ejakülasyon olabilmesi için bazı kriterlerden söz edilmektedir. Bunlar;

 • İlişkinin ilk 7 dakikası içinde erkeğin bosalmasi,
 • Penisin vajene girmeden ya da girdikten hemen sonra ejakülasyon olması,
 • Erkek cinsel organının vajene 15 kez girip çıkması öncesinde boşalma olması
 • Kadın orgazm olmadan erkeğin bosalmasi,

Bu kriterlerden biri ya da daha fazlası varsa sizin de erken ejakülasyon sorunu yaşadığınız söylenebilir. Ancak bunun teşhisini ancak uzman bir doktorun koyacağını sakın unutmayın.

Ejakülasyon ile ilgili bu kriterleri yaşasanız bile partneriniz ile birlikte karşılıklı bir memnuniyet varsa o zaman bu durumdan söz edilemez. Örneğin partneriniz 5 dakikada orgazm oluyorsa siz de 6. dakikada boşalıyorsanız burada prematür ejakülasyondan söz etmek doğru olmaz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

İlay Atik (@ilayatik)’in paylaştığı bir gönderi ()

Başka bir partner 8. dakikada orgazm olurken siz 6. dakikada oluyorsanız o zaman bir problem söz konusu olabilir.  Yani bu durum partnere göre değişebilir. Ancak durum böyle olsa da erkek için tatminkar bir ilişki oluşmuyorsa bu durum onun için de sorun olacaktır. Peki erken boşalmayı önlemek için ne yapmak gerekir?

Erken Boşalan Erkekler Ne Yapmalı?

Bir çok erkek neden erken boşalıyorum diye kendine sorar ve çözüm arar.  Sorunu anlamak için bu problemin ne olduğunu ve neden olduğunu bilmek sorunu çözmek açısından çok önemlidir. Erken boşalmak, erkeğin boşalmada kontrolü sağlayamaması olarak da tanımlanabilir. Erken boşalma ya da geç boşalma toplumda erkeklik gücü ya da iktidar ile yakından ilişkili görülmekte olduğu için bu durum erkeğin psikolojisini olumsuz etkilemektedir.

Erken boşalan erkek psikolojisi iktidarsızlık problemini bile tetikleyebilir. Bu durumu yaşayan erkekler yoğun bir şekilde endişeye kapılabilir, fazlasıyla utanabilir ve kendini eksik ya da yetersiz hissedebilir. Erken ejakülasyon böylece evliliğin de çatırdamasına kadar varabilir. O nedenle tedavi edilmesi gerekir. Ancak öncelikle nedenlerinin neler olduğu ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bu daha çok deneyimsizlikten kaynaklanmaktadır. Ancak nedenler bununla sınırlı değildir. Erkekler neden erken boşalır? Erken boşalmanın nedenleri;

 • Sağlıklı beslenme kurallarına uygun olmayan beslenme tarzı,
 • Stres ve depresyon,
 • Kullanılan ilaçlar ya da diğer kimyasallar,
 • Hareketsizlik ve aşırı kilo,
 • Aşırı heyecan ve gerginlik,
 • Organik nedenler (Penis başında duyusal sinir hücrelerinin fazla olması, idrar yolu enfeksiyonları, tümörler, prostat sorunları, hassas penis cildi gibi),
 • Deneyimsizlik ya da gençlik,
 • Sigara ve alkol kullanımı,
 • Yoğun üzüntülü durumlar,
 • Uzun süre ilişkiye girmemiş olmak,
 • Otonom sinir sistemindeki yetersizlik,
 • Çok aceleci olmak ve çok sert hareketler yapmak,
 • Zevk almaya odaklanamama,
 • Daha önce hiç cinsel ilişkiye girmemek,
 • Hep aynı pozisyonda kalmak,

olarak sıralanabilir. Tabi bunların bir kaçı bir arada olduğunda sorun daha da büyük olacaktır. Yapılan araştırmalarda gençlerde ve deneyimsiz olanlarda prematür ejakülasyon sorunu yaşlılara göre daha fazla olduğunu göstermektedir. Bu da deneyimin ne kadar önemli olduğunun kanıtıdır. Peki bu tür bir probleminiz olduğunu düşünüyorsanız hangi doktora gitmeniz gerekir? İşte cevabı:

Erken Boşalıyorum Hangi Doktora Gitmeliyim?

Sorun ne olursa olsun erken ejakülasyon problemlerinde ilk önce üroloji uzmanına başvurmak gerekir. Sorunun ne olduğunun tespit edilmesi açısından bu aşama çok önemlidir. Neden belirlenir ve teşhis doğru konulursa kısa sürede bu sorundan kurtulabilirsiniz. O halde doktorun sorduğu sorulara utanmadan, sıkılmadan, yalan söylemeden doğru cevaplar vermeniz doğru teşhis için olmazsa olmazdır.

Üroloji uzmanı teşhisi koyduktan sonra en uygun tedavi yönteminin ne olduğunu açıklayacak, eğer organik bir neden yoksa sizi psikiyatri bölümüne yönlendirebilir. Bu neden ruhsal kökenli olduğunda gerçekleşir.  Duruma göre ilaç tedavisi de uygulanabilir.

Neden Erken Boşalıyorum Ne Yapabilirim?

Prematür ejakülasyon problemlerini ortadan kaldırmak için uygulanan teknikler 4 ana başlık altında toplanabilir. Bunlar; sağlıklı beslenme, cinsel terapi, egzersiz ve ilaç kullanımıdır.  Aşağıda her bir bölümle ilgili teknikler sırasıyla anlatılacaktır. Ancak beslenme ile ilgili herhangi bir probleminiz yoksa direk diğer tekniklere geçebilirsiniz. Ayrıca ilk aşama kesinlikle es geçilmemelidir. Yani üroloji uzmanına görünüp teşhisin ne olduğunu bilmeden bunları uygulamak fayda vermeyebilir. Çünkü öncelikle erken boşalmanın nedenleri doğru olarak tespit edilmelidir.

Geç Boşalmak İçin Sağlıklı Beslenme

Beslenme tarzınız ve yediğiniz yiyecekler boşalmayı olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebilir. Eğer sağlıklı besleniyorsanız bu etkiden en az zararla çıkarsınız. Erken boşalmayı geciktirmek için beslenme açısından ne gibi önlemler alınabilir?

 • Günde en az 1,5 litre su için.
 • Basit şekeri azaltın ve kompleks karbonhidratlar tüketin.
 • Protein içeren yiyecekler ve sağlıklı yağlar beslenme listenizde mutlaka yer alsın.
 • Gün içinde rengarenk beslenmeye çalışın. Örneğin yediğiniz yiyecekler gök kuşağı renklerinin kaçını oluşturuyor? Hiç düşündünüz mü? Havuç turuncu, kıvırcık açık yeşil, salatalık, biber, maydanoz ve roka koyu yeşil, limon sarı, domates ve lahana kırmızı, pancar mor, peynir, süt, yoğurt ve kefir beyaz, kuru yemiş kahverengi gibi. Bu besinlerin ne kadarı ile besleniyorsunuz?
 • Sebze, kırmızı et, tavuk, hindi, balık ve istiridye çinko minerali içermesi açısından çok faydalıdır. Gün içinde bu besinlerden almaya özen gösterin.
 • Kırmızı et, tavuk ve balık gibi et yediğinizde mutlaka yanında yeşillik olmasına özen göstermelisiniz.
 • Sağlıklı bir bireyseniz ve şeker hastası değilseniz isteksizlik ya da iktidarsızlık gibi bir sorunuz varsa yatmadan evvel 30 adet çiğ badem ve 1 çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi tüketebilirsiniz. Bu performansı da olumlu yönde etkileyebilir. Ancak en mantıklı olan günlük hareket etme  ve özel durumunuza göre diyetisyen rehberliğinde hazırlanan sağlıklı bir beslenme programı takip etmektir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için  “Sağlıklı Beslenme Önerileri” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Erken Boşalmamak İçin Cinsel Terapi ve Egzersiz

Erken ejakülasyon problemini engellemek için cinsel terapist adı verilen uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Bu terapilerde cinsel ilişki süresini uzatmak için neler yapılabilir, bosalma süresini geciktirmek için hangi pozisyonları denemek gerekir, en uygun ilişki pozisyonları nelerdir ve nasıl uygulanmalıdır gibi bir çok probleme cevap bulabilirsiniz. Amaç cinsel ilişki kalitesinin artırılması ve karşılıklı memnuniyetin maksimum düzeye çıkmasını sağlamaktır.

Doktorunuzun önerdiği teknikleri doğru bir şekilde uyguladığınızda faydasını görme olasılığının yüksek olduğu cinsel terapiye çiftlerin birlikte katılımı daha uygundur. Çünkü erken boşalan erkekler için kadınlar ne yapmalı sorusunun bilimsel cevabını kadın bir uzmandan dinlemelidir.

 • Kadının yanlış bir davranışı bile erkeğin ruhsal durumunu olumsuz etkileyebilir. O nedenle hem kadın hem de erkek nasıl davranması gerektiğini iyi bilmelidir.

Erkeğe bazen ev ödevleri verilir. Örneğin erkek ilişkiden 2 saat öncesinde mastürbasyon yapabilir. Bu ilişki sırasında boşalmayı geciktiren yöntemlerden biridir. Ancak sorun ortadan kalktıktan sonra bunu bir anda değil, yavaş yavaş yapmaktan vazgeçmelisiniz. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken nokta şudur: Mastürbasyonda amaç sadece boşalmak olmalı, zevk ve hazzı ilişkiye saklamak gerekir.

 • Cinsel terapide prezervatif kullanımı da önerilebilir. Yani bu tür bir problem yaşıyorsanız kondom kullanmanız hissi azaltabilir ve ilişki süresini uzatabilir.

İşe yarayan geciktirici yöntemlerden biri Kegel egzersizleri olarak adlandırılan pelvik taban egzersizleridir. İdrar yaparken belirli aralıklarla durup tekrar devam ederek pelvik kasları güçlendirebilirsiniz. Böylece güçlü pelvik kaslarla boşalmayı kontrol altında tutmayı öğrenebilirsiniz.

 • Kegel egzersizleri yapabilmek için öncelikle doğru kası bulmalısınız. Hedef kası bulmak için idrarınızı bir süre tutun. Bu sırada kullandığınız kas hedef kastır. Şekildeki gibi durun ve nefes alırken bulduğunuz hedef kasa odaklanın. Kası kasın ve kasılma süresini ölçmeye çalışın. Her defasında artırmaya çalışın. Ancak 2 saniyelik bir kasılmadan sonra 2 saniye kadar beklemelisiniz.

Erken Boşalma İçin En İyi Çözüm

Erken boşalan erkekler için en iyi çözüm diye bir şey olamaz. Her hasta birbirinden farklı yapılara ve özelliklere sahiptir. O nedenle en iyi çözüm gibi ifadelerden uzak durun. Ancak beslenme ya da organik bir problem söz konusu değilse işe yarayan bir teknik vardır ki o tekniğin adı sıkma tekniğidir. Tabi bunun uygulanmasında farklılıklar olabilir. İlişkide geç boşalma yöntemleri kısaca aşağıda açıklandı.

 • Sıkmanın en etkili versiyonu şöyledir; Erkek cinsel ilişkiye başladıktan sonra ara sıra organını kökten baş parmağı ve işaret parmağı ile sıkar böylece boşalma bir süre engellenir. Yine erkek aynı şekilde tutarak vajene girip çıkabilir. Bu tutuş kanın penisin üst kısmında kalmasını sağlarken, süreyi uzatır. Ancak cinsel terapistin önereceği şekilde iyice öğrenildikten sonra uygulanması daha sağlıklı olacaktır. Yalnız sıkmayı boğma gibi görmeyin sıkma olmadan organın işaret ve baş parmaklar arasında hafif baskıda kalması bile faydalı olabilir.

Sıkıştırma yönteminin bir başka versiyonunda ise boşalma hissinin meydana gelmesi durumunda ilişkiye ara verilir, erkek ya da kadın organın baş kısmının hemen gerisini baş ve işaret parmakları ile kavrar ve 20 saniye kadar hafif basınç uygulanır. Sonra ilişkiye tekrar başlanır.

 • Faydalı tekniklerden biri de pozisyon değiştirmektir. Pozisyon değiştirirken organın hafifçe tutularak sönmesi engellenirken 30-60 saniye kadar beklenmesi yine ejakülasyon süresini uzatacaktır.

Etkili yöntemlerden biri de start-stop tekniğidir. Bu teknik erkeğin boşalacağını hissettiğinde durması ve penisini kökünden sıkarak kontrol etmesi ve 1 dakika kadar bekledikten sonra yeniden başlaması prensibine dayanır.

 • Hareketsiz bir yaşam ve fazla kilo hem sertleşmeyi olumsuz etkiler hem de erken boşalım sorunlarına neden olmaktadır. Kas oranınızı artırmak ve hemen düzenli egzersizlere başlamak için başlangıç seviyesi vücut geliştirme programı rehberimize bakabilirsiniz.

Çözüm arayanlara kesin etkili bir başka teknik ise Tao teknikleridir. Bu tekniğe göre ilişki sayısı haftada 1’den fazla olmamalıdır ve üreme hücreleri boş yere harcanmamalıdır. Uygulamada erkek sayılara önem vermelidir. Sığ ve derin girişlere dikkat etmelidir.

Geç boşalmayı sağlayan taocu sevişme tekniğine göre erkek 80 kez sığ giriş yaptıktan sonra 1 kez derin giriş yapmalıdır. İkinci denemede 80 sığ, 3 derin, üçüncü denemede 80 sığ ve 5 derin giriş denemeleri yapmalıdır. Bu uygulamayı mümkün olduğunca artırmalıdır. Bu yöntem süreyi en az 2 katına çıkaracaktır.

Erken Boşalmayı Önlemek için İlaç Tedavisi

10 saniyede boşalıyor olabilirsiniz ve ilaç tedavisi gerekebilir. İlaç tedavisine ancak uzman bir doktor karar verebilir. Özellikle antidepresan ve his kaybını hafifleten lokal anestezi etkili kremler de işe yarayabilir. Ancak erken boşalan erkeklerin yorumları analiz edildiğinde bu kez de geç boşalma gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Antidepresan ilaçların bir çok olumsuz yan etkisi olabileceği unutulmamalı ve doktor olmayan kişilerin önerdikleri bitkisel çözüm saçmalıklarına inanmayın. Erken boşalmaya en pratik çözümlerin bir önceki bölümde verilen egzersizlerin doğru şekilde uygulanmasından geçtiğini unutmayın. Ancak onların doğru uygulanmasında bile bir uzmandan destek almanız oldukça mantıklı olacaktır.

İlişki sırasında erken boşalıyorum antidepresan kullanmam gerekir mi gibi bir soruyu sakın kendinize sormayın. Yukarıda da ifade edildiği gibi buna ancak bir doktor karar verebilir. Son çare olarak doktor bu tür ilaçları reçete edebilir. Ancak yan etkileri yüzünden tercih edilmesi zararlı olabilir.

Erken Boşalmaya Bitkisel Çözüm

 • Her gün 1 diş sarımsak yutmak hem iktidarsızlığa iyi gelir hem de boşalma süresini uzatır.
 • Üzüm çekirdeği, C ve E vitaminleri damarlara kan akışının düzenli olmasını sağlarken, organik nedenleri ortadan kaldırabilir.
 • Her gece yatmadan önce 30 adet çiğ badem ve 1 adet balık yağı tüketebilirsiniz.
 • 0,2 gram vanilya meyvesi cinsel performansı artırabilir.
 • 10 gram bamya tozu, 1 su bardağı süt ve 1 çay kaşığı keçiboynuzu tozu akşamları yatmadan önce 21 gün boyunca tüketilir ve boşalma sorunlarının kaybolduğu görülür.
 • Kahvaltıda yeşil soğan, yeşil biber, maydanoz ve 2 tam yumurta tüketin.
 • Pırasa, kereviz, ıspanak ve enginar gibi yiyeceklerden uzak durmayın.
 • Sigarayı ve alkolü bırakın.

Bu yazıyı okuyanlar şunları da okudu:

Yorum yaz