Karbonhidrat Tozu – Fiyatları

Kilo almak isteyenler için en çok merak edilenler arasında hiç şüphesiz karbonhidrat tozu kilo aldırır mı, karbonhidrat tozu fiyatları ne kadardır, verdiğim paraya göre kilo alabilecek miyim ve karbonhidrat tozları sağlıklı mıdır gibi sorular yer alıyor. “Bu ürünü kullanıyorum ancak sağlığıma etkileri konusunda endişelerim var.” diyorsanız bu yazıyı mutlaka baştan sona kadar okuyabilirsiniz.

Zayıf ve kendini yakışıklı bulmayan genç erkekler, vücut geliştirme için spor salonuna yazılan gençler ve hatta bir türlü kilo alamayan bazı bayanlar ya da genç kızlar bile karbonhidrat tozu kullanarak kilo almaya çalışabiliyor.

Karbonhidrat tozu kullanımı ne kadar doğru hala cevap üzerinde bir çok tartışma var. Bu nedenle bu konuyu sizler için araştırmaya karar verdik ve bu yazıda karbonhidrat tozları ile ilgili her şeyi tüm boyutlarıyla birlikte bu yazıda ele almaya karar verdik. Bu en iyi karbonhidrat tozu makalesi hakkındaki rehberimizi okumaya başlamadan önce doğal olarak kilo almanıza yardımcı olan ve kilo aldıran yiyecekler hakkındaki makalemize de bakmanızı öneririz.

karbonhidrat tozu

Karbonhidrat tozu

Kilo almak mı istiyorsunuz?  Yemek yeme konusunda çok mu sıkıntılarınız var? Yoksa kilo alabilecek kadar yemek yemek için iştahlı değil misiniz? Herhangi bir nedenle ek besin kaynaklarına mı ihtiyaç duyuyorsunuz? O zaman karbonhidrat tozu rehberimizde karbonhidrat tozları ile ilgili tüm aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Ayrıca bu rehberde karbonhidrat tozları ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar hakkında da bilgiler sahibi olabilirsiniz.

Karbonhidrat tozu

Günümüzde protein tozu oldukça yaygın bir besin takviyesi olsa da, karbonhidrat gibi besinlerden elde edilen tozların da etkili olduğu ve birçok spor hocası tarafından önerildiği söylenebilir. Karbonhidratlar vücudun temel enerji kaynakları oldukları için özellikle egzersiz yapanlar, atletik bir performans sergilemek isteyenler, ağır spor yapanlar için karbonhidrat tozları sıklıkla başvurulan takviyeler arasındadır. Ancak enerji açısından büyük bir faydası olsa da her yapay maddenin bir yan etkisi vardır ve kullanmadan önce bu olumsuz etkileri de göz önüne almakta büyük yarar vardır. Bu nedenle doktora danışmanlığı takviye kullanımında çok önemlidir.

Karbonhidrat tozu etkileri

karbonhidrat tozu fiyatları

Karbonhidrat tozu

Karbonhidrat tozu özellikle kilo almakta zorlananlar için önerilen ancak doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmaması gereken besin takviyesi olarak tanımlanabilir. Kilo almak isteyenler için karbonhidratlı yiyecekler tüketmek uzmanlar tarafından önerilse de bu açığı ya da kişinin kilo alması gereken karbonhidrat miktarını karbonhidrat tozları ile karşılamaya çalışmak pek sağlıklı ve önerilen bir durum değildir.

Yani burada unutulmaması gerekli iki önemli nokta var. Birincisi bu tozları doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanmamaktır. İkinci önemli nokta ise yukarıda da ifade edildiği gibi bu tozları normal beslenme olmadan asla tüketmemektir. Yani ben beslenmeme dikkat etmiyorum. Sadece bu tozları kullanayım ve kilo alayım diye düşünüyorsanız çok yanılırsınız. Peki, ama karbonhidrat tozlarının etkileri nelerdir?

Testosteron seviyelerine etkisi

Eğer yoğun bir egzersiz programınız varsa ve siz de bu programı kararlı bir şekilde uyguluyorsanız karbonhidrat bakımından zengin gıdalarla beslenmeniz gerekiyor. Zira vücudun ilk kullandığı enerji kaynakları karbonhidratlardır ve bu nedenle harcadığınız enerjiyi en kısa yoldan karbonhidratlardan karşılayabilirsiniz. Protein ve yağların sindirimi daha fazla zaman alır ve vücut ilk olarak karbonhidratları kullanır.

O halde siz yoğun egzersiz yapmanıza rağmen yeterli karbonhidrat alamazsanız bunun bazı olumsuz etkileri olacaktır. Bunların başında da testosteron seviyelerinin korunamamasıdır. 2010 yılında yayınlanan bilimsel bir makalede; yüksek yoğunluklu egzersizle birlikte yeterli oranda karbonhidrat alınamamasının testosteron seviyelerini düşürdüğü vurgulanmaktadır (1). Ancak egzersiz yapmadan sadece karbonhidrat alarak yağlanma söz konusu olabilir ve aşırı şişmanlık da testosteron seviyelerinin düşmesini tetikleyebilir.

Yağ yakımının azalmasına etkisi

Amacınız kilo almak değil de zayıflamak ise karbonhidrat tozlarından uzak durmanız kesin şarttır. Bana bununla ilgili bir sürü soru geliyor:  “ Hocam ben kilo vermek istiyorum, spor salonuna yazıldım hangi takviyeyi kullansam, karbonhidrat tozu mu kullansam yoksa protein tozu mu?” diye gelen soruların hiç de az değildir. Arkadaşlar amacınız kilo vermekse neden bunları kullanmak istiyorsunuz?

Gerek karbonhidrat tozu gerekse protein tozu kullanmak kilo verme amacınızdan sizi uzaklaştırır. Yağ yakımında protein tozu, karbonhidrat tozuna nazaran daha masumdur denilebilir ancak protein tozu ve karbonhidrat tozunun markası da amacınız açısından kilit bir rol üstleniyor.

Bazı markaların karbonhidrat tozları şekerden ibaret olup çok zararlı denilebilir. Bazı protein tozları da yeterince protein içermez onun yerine karbonhidrat içerebilir. Bu konuda çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü faydalı olan şeker değil, sağlıklı karbonhidratlardır. Bu nedenle alacağınız karbonhidrat tozunun içeriğinin sağlıklı karbonhidratlardan oluştuğu konusunda emin olmanız gerekiyor. Kilo almak isteyenler ise ancak diyetisyen önerisiyle bu besin takviyelerini kullanabilir. O halde karbonhidrat tozu kullanmak yağ yakımını engeller.

İster profesyonel, isterse eğlence ya da rekreasyon amaçlı egzersizler öncesinde karbonhidrat tüketimi yorgunluğun ertelenmesi için sıklıkla kullanılan bir strateji olsa (2) da egzersiz öncesinde ya da egzersiz sırasında alınan karbonhidratlar yağ yakımını azaltır (3). Bu nedenle kilo almak isteyenler ya da yağlanmak isteyenler tarafından doktor önerisi ile kullanılabilir ancak zayıflama amacında olanlar için asla uygun bir besin takviyesi değildir.

Kan şekerine etkileri

Karbonhidratların basit ve kompleks olmak üzere iki türü var. Basit grubunda yer alan sakaroz yani işlenmiş beyaz şeker, laktoz ya da süt şekeri, fruktoz diğer adıyla meyve şekeri içeren gıdalardan uzak durmakta yarar var. Bu tür karbonhidratlar ya da şekerler demek daha doğru olabilir kan şekerini hızlı yükseltip kısa sürede düşmesine neden olurlar. O nedenle insülin direnci gibi olumsuz etkileri vardır.

Kompleks olanlar grubunda ise, baklagillerde, tahıllarda, sebzelerde ya da kuruyemişlerde bulunan karbonhidratlar vardır. Bunlar basit karbonhidratlara göre daha masumdur denilebilir. İşte bu nedenle karbonhidrat tozu alınacaksa içinde basit karbonhidrat değil de kompleks karbonhidrat bulunan markalar tercih edilebilir.

En sağlıklı olanı ise karbonhidratları tozlardan değil, doğal yiyeceklerden elde etmektir. Bununla ilgili sağlıklı karbonhidrat içeren besinler listemize bakabilirsiniz.

Büyüme hormonu üzerine etkileri

2008 yılında Avrupa Endokrinoloji dergisinde yayınlanan bir makalede sadece protein alımının büyüme hormonu salınımı artırdığını, karbonhidrat ve proteinlerin birlikte alınmasının ise aynı etkiyi göstermediğini (4) ortaya çıkarmıştır. Büyümenin ana regülâtörü “growth hormone” yani büyüme hormonu olduğu (5) için büyüme amacında olanlar ve kas yapmak isteyenler eğer protein tozlarını karbonhidrat tozları ile birlikte almayabilirler. Başka bir ifade ile yukarıdaki bilimsel araştırmalara göre; proteinlerin karbonhidratlarla birlikte tüketilmesi büyüme konusunda sizi amacınıza yaklaştırmaz, aksine uzaklaştırır denilebilir.

Vücut geliştirme yapanlar bağlamından bu duruma bakılırsa örneğin gece yatmadan önce karbonhidratlı yiyecekler ve protein içeren besinler yerine, sadece protein içeren hafif ve sindirimi kolay gıdaları tercih etmek büyüme hormonunun salgılanması konusunda daha etkili olacak ve büyüme daha çok gerçekleşecektir. Ayrıca büyüme hormonunun en çok gece 23.00 ile 02.00 arasında olduğu iddia ediliyor birçok kitap yazarı tarafından. En azından  “4 Saatte Süper İnsan” adlı kitabın yazarı Timothy Ferriss öyle iddia ediyor. Ayrıca Prof. Dr. Metin Özata, endokrin.org isimli kendi sitesinde büyüme hormonu salgısının gece arttığını ve gündüz ise azaldığı, ayrıca uyku başlangıcında da büyüme hormonu salgısının maksimum düzeyde olduğunu belirtmiştir. Tabi büyüme hormonu başlı başına ayrı bir inceleme konusu o nedenle onu ayrı bir makalede nasip olursa sizlerle paylaşmak isteriz.

Karbonhidrat tozu sağlıklı mıdır?

en iyi karbonhidrat tozu hangisi

Karbonhidrat tozu fiyatları

Bizce doğal olmayan her şey sakıncalıdır. Kullanıp kullanmamak size ve doktorunuza kalmış bir durumdur. Peki, bilimsel makaleler ya da araştırmalar karbonhidrat tozu hakkında ne yazmışlar, gelin onlara bir göz atalım.  Yukarıda kaynakları da verilen çalışmalardan birinde büyüme hormonu salgısını azaltabileceğinden zaten bahsettik. Bu tür ürünler ya da yasal adıyla karbonhidrat içeren besin takviyeleri kan şekerini yükseltirler, bu da büyüme hormonu seviyesini azaltır.

Canan Karatay’ın dediği gibi “Şeker en tatlı zehirdir.” ifadesine aynen katılıyoruz. Eğer spor yapıyorsanız ya da yüksek yoğunluklu bir spor yapmıyorsanız ihtiyacınız olan enerjiyi sağlıklı karbonhidrat içeren yiyecekler ile karşılayabilirsiniz. Ancak beslenmem yetersiz ve iyi bir beslenme alışkanlığım yok diyorsanız o zaman diyetisyen önerisi ile onu belirleyeceği şekilde kullanabilirsiniz.

Karbonhidrat tozu nasıl kullanılır?

Karbonhidrat tozu kullanımı konusunda kararınızı verdiyseniz ya da diyetisyeniniz karbonhidrat tozu kullanmanızı önerdiyse nasıl kullanmanız gerektiğini bilmeniz etkili olması açısından büyük önem taşımaktadır. Karbonhidrat tozu nasıl kullanılır bilmeden karbonhidrat tozu kullanmak sağlığınızı tehlikeye sokabilir. O halde öğrenelim.

Piyasada bir sürü karbonhidrat tozu markası var ki her birinin üzerinde farklı öneriler yer alıyor. Örneğin spordan önce, spordan sonra, sabah kalkar kalkmaz ve uyumadan önce gibi kullanım periyotları sayılıyor. Öneriler belirlenirken hangi seviyede olduğunuz da önemli bir kriterdir. Öneriler incelendiğinde başlangıç seviyesinde spor yapanlar için karbonhidrat tozu kullanmaya gerek olmadığı yorumu yapılabilir. Örneğin Weider Mega Mass karbonhidrat tozu kullanım önerisinde orta seviye ve ileri seviyeden söz edilirken, başlangıç seviyesi için öneri bulunmuyor. 18 yaşından küçüklerin besin takviyesi kullanmasının uygun olmadığı biliniyor.

Orta seviye vücut geliştirme yapanlar:

 • 80 kilodan hafif olanlar için: Spordan bir saat önce 3 yemek kaşığı 72 gram karbonhidrat tozu kullanımı
 • 80 kilodan ağır olanlar için: Spordan bir saat önce ve spordan hemen sonra 3’er yemek kaşığı 72 gram karbonhidrat tozu kullanımı (Toplamda 144 gram)
 • 100 kilodan ağır olanlar için: Spordan bir saat önce ve spordan hemen sonra 6’şar yemek kaşığı 144 gram karbonhidrat tozu kullanımı (Toplamda 288 gram)

Karbonhidrat tozu fiyatları

Protein tozu fiyatlarına nazaran daha az ücret ödeyerek karbonhidrat tozu satın alabilirsiniz. Ancak hem yukarıda değindiğimiz konulara hem de karbonhidrat tozu fiyatları ile ilgili araştırmalarınızı dikkate alarak bir değerlendirme yapmanız gerektiği çok açık denilebilir. Yani karbonhidrat tozu fiyatları protein tozu fiyatlarına oranla daha az olsa da yukarıdaki bilimsel araştırmalar bağlamında yaptığımız analizi dikkate alarak kullanıp kullanmaya karar vermelisiniz. Belki diğerlerine göre daha ucuz ama sağlığınıza nasıl etkileri olacak hiç düşündünüz mü? Üç kilo civarındaki karbonhidrat tozu 130 TL ile 240 TL arasında değişen fiyatlar ile satılmaktadır. Burada marka devreye giriyor. Eğer Weider gibi marka satın alıyorsanız bu ücret 230 TL civarında olacaktır. Yani en iyi karbonhidrat tozu hangisidir diye sormayın bana.

Bu yazıda sizlere en iyi karbonhidrat tozu rehberini sunmaya çalışarak, karbonhidrat tozu hakkında merak edilen karbonhidrat tozu etkileri nelerdir yorumladık. Ayrıca karbonhidrat tozu fiyatları hakkında da kısa bir bilgilendirme yaptık. Kullanacaksanız eğer karbonhidrat tozu mutlaka diyetisyeninize danışınız. Ayrıca olası karbonhidrat tozu zararları hakkında da kapsamlı bir rehberiniz oldu. Kaslarınız, gücünüz, kuvvetiniz artsın, hayalleriniz gerçek olsun. Ne diyelim?

 

9 yorum

 1. Recep Ocak 25, 2017
 2. nilüfer sipahi Ocak 25, 2017
 3. Harun Ocak 28, 2017
 4. nilüfer sipahi Ocak 28, 2017
 5. Selim Şubat 3, 2017
 6. nilüfer sipahi Şubat 3, 2017
 7. Mustafa Şubat 10, 2017
 8. nilüfer sipahi Şubat 14, 2017
 9. Erkan Yavuz Şubat 21, 2017

Yorum yaz