Karbonhidrat Tozu – Fiyatları

Bir çok kişi kilo almak için karbonhidrat tozu içeren takviyeler etkili mi değil mi diye merak ediyor. Ne var ki gainer karbonhidratlı besin takviyeleri yıllardan beri vücut geliştiriciler arasında oldukça popüler. Ancak karbonhidrat tozu fiyat performans açısından ne kadar iyi yıllardır tartışılıyor.

Karbonhidrat tozu kullanımı sağlıklı mı yan etkisi var mı, faydaları ve zararları nelerdir gerçekten kilo aldırır mı merak edilen diğer sorular.

Bu yazıda en iyi karbonhidrat tozu markası hangisidir, eczane fiyatları ne kadardır, kalori değeri nedir, gainer kilo aldırır mı gibi soruları yanıtlıyoruz.

karbonhidrat tozu

Karbonhidrat tozu

Şişmanlıktan kurtulmak oldukça zordur ancak aşırı zayıflıktan kurtulmak ondan daha da zordur.

Kilo eksiğiniz çok fazlaysa diyetisyen gainer karbonhidrat tozu kullanmanızı önerebilir. Ayrıca bazı hastalıklarda yeterli ve dengeli beslenme olmaması durumunda kalori değeri yüksek bu gıdalardan yemeniz gerekebilir.

Kilo aldırıcı denilince ilk akla gelen takviyeler gainer adı altında satılan içeriğinde yüksek oranda karbonhidrat (CHO) bulunan ürünlerdir.

En önemli faydası yoğun egzersizlerde içerdiği enerji miktarı ve makro besin değerleri ile yorgunluğu engellemesidir. Kısa sürede kana karışması sayesinde hızlı kaslara hızlı bir enerji akışı sağlar.

Karbonhidrat Tozu

Karbonhidrat tozları özellikle yoğun egzersizlerde enerji kaynağı sağlayan, hacim kazandırmak ve vücut kütlesini artırmak için kullanılan glikoz, dekstroz ve maltodekstrin içeren sporcu besin takviyesi ürünleridir.

İsmi sizi yanıltmasın çünkü içeriğinde % 10 – % 30 oranında protein, az miktarda yağ, mineraller ve vitaminler içerebilir.

Vücuda hızlı bir şekilde enerji kaynağı sağladıkları için özellikle uzun süreli egzersiz yapanlar, atletik performans sergilemek isteyenler ve yoğun spor yapanlar için uygundur.

Dayanıklılık sporlarında egzersiz sırasında CHO beslemesinin ergojenik destek etkileri sayısız çalışma ile tutarlı bir şekilde gösterilmiştir.

Faydaları ve Etkileri

Kas glikojen depolarının dolmasını sağlar. Kısa sürede enerji verir.

Sağlıklı bir beslenmeye ek olarak diyetisyen rehberliğinde kullanıldığında dayanıklılık egzersizlerinden alınan verimi artırır.

 • Yoğun egzersizlerde kas glikojen depolarının eksilmesini önler.
 • Egzersizden önce alınması durumunda yorulmayı geciktirir.
 • Spor yapmak için gerekli olan enerjiyi, vitamin ve mineral dengesini korur.
 • Kas fibrillerine doğrudan etki ederek yorgunluğun etkisini azaltır.
 • Hızla sindirildiği için kas kasılmaları için gerekli olan yakıtı sağlar.

Testosteron Seviyelerine Etkisi

Eğer yoğun bir egzersiz programınız varsa ve siz de bu programı kararlı bir şekilde uyguluyorsanız karbonhidrat bakımından zengin gıdalarla beslenmeniz gerekiyor.

Karbonhidratlar, vücudun ilk kullandığı enerji kaynaklarıdır ve bu nedenle harcadığınız enerjiyi en kısa yoldan onlardan karşılayabilirsiniz.

Protein ve yağların sindirimi daha fazla zaman alır ve en son proteinler kullanılır.

karbonhidrat tozu fiyatları

Karbonhidrat tozu

Yoğun egzersiz yapmanıza rağmen yeterli miktarda karbonhidrat almadığınızda vücudunuzda bazı olumsuz durumlar ortaya çıkar. Bunların başında da testosteron seviyelerinin azalması vardır.

2010 yılında yayınlanan bilimsel bir makalede; yüksek yoğunluklu egzersizle birlikte yeterli oranda karbonhidrat alınamamasının testosteron seviyelerini düşürdüğü vurgulanmaktadır (1).

Egzersiz yapmadan sadece kilo aldırıcı gainer tüketiminde yağlanma söz konusu olabilir ve aşırı şişmanlık da testosteron seviyelerinin düşmesini tetikleyebilir.

Yağ Yakımının Azalmasına Etkisi

Hedefiniz kilo almak değil de zayıflamak ise karbonhidrat tozlarından kesinlikle yakınından daha geçmeyin.

Bana bununla ilgili, “Hocam ben kilo vermek istiyorum, spor salonuna yazıldım hangi takviyeyi kullansam, gainer mı kullansam yoksa protein tozu mu?” şeklinde sorular geliyor.

Cevabı kesinlikle kullanmayın ancak whey kullanmanızda bir sakınca yok.

Yağ yakımında protein tozu, gainer takviyelerine göre daha masumdur denilebilir ancak kullanılan takviyelerin markası da hedefinizin gerçekleşmesi açısından kilit bir rol üstleniyor.

Bazı markaların gainer ürünleri şekerden ibaret olup çok zararlı olabilir. Bu konuda çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü şekerin bilinen 100 çeşit zararı vardır.

Alacağınız gıda takviyesinin içeriğinin sağlıklı karbonhidratlardan oluştuğu konusunda emin olmanız gerekiyor.

Kilo almak isteyenler ise ancak diyetisyen önerisiyle bu besin takviyelerini kullanabilir. Özetle gainer kullanmak yağ yakımını engellemektedir diyebiliriz.

İster profesyonel, isterse eğlence ya da rekreasyon amaçlı egzersizler öncesinde karbonhidrat tüketimi yorgunluğun ertelenmesi için sıklıkla kullanılan bir strateji olsa (2) da egzersiz öncesinde ya da egzersiz sırasında alınan karbonhidratlar yağ yakımını azaltır (3).

Kilo almak isteyenler ya da yağlanmak isteyenler tarafından doktor önerisi ile kullanılabilir ancak zayıflama amacında olanlar için asla uygun bir besin takviyesi değildir.

Kan Şekerine Etkileri

Karbonhidratların basit ve kompleks olmak üzere iki türü var. Basit grubunda yer alan sakaroz yani işlenmiş beyaz şeker, laktoz ya da süt şekeri, fruktoz diğer adıyla meyve şekeri içeren gıdalardan uzak durmakta yarar var.

Bu türde olan şekerler kan şekerini hızlı yükseltip kısa sürede düşmesine neden olurlar. O nedenle insülin direnci gibi olumsuz etkileri vardır.

Kompleks olanlar ise, baklagiller, tahıllar, sebzeler ya da kuru yemişler olarak sıralanabilir. En sağlıklı olanı ise doğal yiyecekler tüketmektir. Bununla ilgili sağlıklı karbonhidrat içeren besinler listemize bakabilirsiniz.

Büyüme Hormonu Üzerine Etkileri

2008 yılında Avrupa Endokrinoloji dergisinde yayınlanan bir makalede sadece protein alımının büyüme hormonu salınımı artırdığını, karbonhidrat ve proteinlerin birlikte alınmasının ise aynı etkiyi göstermediğini ortaya çıkarmıştır.

 • Büyümenin temel bileşeni “growth hormone” yani büyüme hormonu olduğu için büyüme amacında olanlar ve kas yapmak isteyenler için proteinlerin karbonhidratlarla birlikte tüketilmesi büyüme açısından ters etki oluşturabilir.
 • Spordan önce kana çabuk karışan kompleks şeker ve spordan sonra ise protein daha etkilidir.

Vücut geliştirme yapanlar bağlamında bu duruma bakılırsa gece yatmadan önce sadece protein içeren hafif ve sindirimi kolay gıdaları tercih etmek büyüme hormonunun salgılanması konusunda daha etkili olacak ve büyüme daha çok gerçekleşecektir.

Uzmanlara göre büyüme hormonu en çok gece 23.00 ile 02.00 arasında salınır.

Prof. Dr. Metin Özata, endokrin.org isimli kendi sitesinde büyüme hormonu salgısının gece arttığını ve gündüz ise azaldığı, ayrıca uyku başlangıcında da büyüme hormonu salgısının maksimum düzeyde olduğunu belirtmiştir.

İçeriği: Besin Değeri ve Kalorisi

En iyi karbonhidrat tozu takviyesi denilince ilk sırada Weider Mega Mass 2000 akla gelir.

Fiyatı biraz pahalı olsa da (22 Mayıs 2019 tarihinde 3000 gramı 379 lira) içeriği, besin değeri, kalorisi ve kalitesi tartışılmaz bir ürün.

 • 1,5 ölçek 90 gramdır.
 • Kalorisi 340 kcal
 • Protein miktarı 17,1 gram
 • Karbonhidrat 63 gram
 • Şeker 37 gram
 • Arjinin 1000 mg
 • Ornitin 1000 mg
 • Lösin 1676 mg
 • İzolösin  941 mg
 • Valin 872 mg

Vitamin ve mineral içeriğine bakıldığında ise B grubu vitamini günlük ihtiyacının en az % 85’ini, folik asit ihtiyacının % 94’ünü ve çinko mineralinin % 85’ini içerir.

Karbonhidrat Tozu Sağlıklı Mıdır?

en iyi karbonhidrat tozu hangisi

Karbonhidrat tozu fiyatları

Bizce doğal olmayan her şey sakıncalıdır. Kullanıp kullanmamak size ve doktorunuza kalmış bir durumdur. Peki, bilimsel makaleler ya da araştırmalar karbonhidrat tozu hakkında ne yazmışlar, gelin onlara bir göz atalım.

Yukarıda kaynakları da verilen çalışmalardan birinde büyüme hormonu salgısını azaltabileceğinden zaten bahsettik.

Bu tür ürünler ya da yasal adıyla karbonhidrat içeren besin takviyeleri kan şekerini yükseltirler, bu da büyüme hormonu seviyesini azaltır.

Canan Karatay’ın dediği gibi “Şeker en tatlı zehirdir.” ifadesine aynen katılıyoruz.

Eğer spor yapıyorsanız ya da yüksek yoğunluklu bir spor yapmıyorsanız ihtiyacınız olan enerjiyi sağlıklı karbonhidrat içeren yiyecekler ile karşılayabilirsiniz.

Beslenmem yetersiz ve iyi bir beslenme alışkanlığım yok diyorsanız o zaman diyetisyen önerisi ile onu belirleyeceği şekilde kullanabilirsiniz.

Karbonhidrat Tozu Nasıl Kullanılır?

Kararınızı verdiyseniz ya da diyetisyeniniz whey karbonhidrat tozu kullanmanızı önerdiyse nasıl kullanmanız gerektiğini bilmeniz etkili olması açısından büyük önem taşımaktadır.

Whey karbonhidrat tozu nasıl kullanılır bilmeden kullanmak sağlığınızı tehlikeye sokabilir.

Piyasada bir sürü karbonhidrat tozu markası var ki her birinin üzerinde farklı öneriler yer alıyor. Örneğin spordan önce, spordan sonra, sabah kalkar kalkmaz ve uyumadan önce gibi kullanım periyotları sayılıyor.

Öneriler incelendiğinde başlangıç seviyesinde spor yapanlar için kullanmaya gerek olmadığı yorumu yapılabilir.

Weider Mega Mass gıda takviyesinin kullanım önerisinde orta seviye ve ileri seviyeden söz edilirken, başlangıç seviyesi için öneri bulunmuyor. 18 yaşından küçüklerin besin takviyesi kullanmasının uygun olmadığı biliniyor.

Orta seviye vücut geliştirme yapanlar:

 • 80 kilodan hafif olanlar için: Spordan bir saat önce 3 yemek kaşığı 72 gram
 • 80 kilodan ağır olanlar için: Spordan bir saat önce ve spordan hemen sonra 3’er yemek kaşığı 72 gram (Toplamda 144 gram)
 • 100 kilodan ağır olanlar için: Spordan bir saat önce ve spordan hemen sonra 6’şar yemek kaşığı 144 gram  (Toplamda 288 gram)

Zararları ve Yan Etkileri

1. Sağlıklı bir beslenme programı çerçevesinde kullanılmadığında kan şekerinde ani dalgalanmalar, insülin direncinin oluşması ve sonuç olarak halsizlik, baş ağrısı ve yorgunluk gibi olumsuz etkiler yapabilir.

2. Aşırı kullanıldığında içeriğindeki kreatin nedeniyle sindirim sistemini ve bağırsakları olumsuz etkileyebilir.

3. Suyun yeterince tüketilmediği durumlarda içinde bulunan kreatin kramplara neden olabilir. Bu bağlamda karbonhidrat tozlarının zararları büyük ölçüde kreatinden kaynaklanır.

4. Düzenli egzersiz yapılmadan kullanılması özellikle göbek bölgesinde yağlanmaya neden olabilir.

5. Böbrek rahatsızlıkları riskini artırabilir.

6. Önerilen miktarın üzerinde alındığında karaciğer fonksiyon bozuklukları yapabilir ve alkol ile alınması durumunda çok zararlı olabilir.

7. Solunum problemleri olanlarda öksürük, hırıltı ve hapşırma gibi problemleri çoğaltabilir.

8. Sindirim problemleri varsa mide bulantıları ve kusmalar görülebilir.

Kilo Almak İçin Karbonhidrat Tozu Etkili Mi?

Muhtemelen kısa sürede kilo almak, kas yapmak veya makro eksikliklerini kapatmak istiyorsunuz. Ancak hiç bir gıda takviyesi sağlıklı bir diyetin yerine geçemez. Zaten karbonhidrat tozlarının kutuları üzerindeki etiketlerde sağlam bir diyetle alınması gerektiği yazar.

Sizin için en etkili kilo alma yöntemi öncelikle diyetisyen tarafından hazırlanmış bir beslenme programına harfiyen uymaktır. Ancak buna olanağınız yoksa makro ihtiyaçlarını gidermek ve kilo almak için karbonhidrat tozu kullanabilirsiniz. Tabi diyetisyen onayı ile. Eğer karbonhidrat tozu kilo aldırır mı merak ediyorsanız progainer kilo aldırır mı başlıklı okumanızı öneririm.

Karbonhidrat Tozu Fiyatları

Protein tozu fiyatlarına nazaran daha az ücret ödeyerek karbonhidrat tozu satın alabilirsiniz. Ancak hem yukarıda değindiğimiz konulara hem de karbonhidrat tozu fiyatları ile ilgili araştırmalarınızı dikkate alarak bir değerlendirme yapmanız gerektiği çok açık denilebilir.

Karbonhidrat tozu fiyatları protein tozu fiyatlarına oranla daha az olsa da yukarıdaki bilimsel araştırmalar bağlamında yaptığımız analizi dikkate alarak kullanıp kullanmaya karar vermelisiniz. Belki diğerlerine göre daha ucuz ama sağlığınıza nasıl etkileri olacak hiç düşündünüz mü?

Üç kilo civarındaki gainer 130 TL ile 240 TL arasında değişen fiyatlar ile satılmaktadır. Burada marka devreye giriyor. Eğer Weider gibi marka satın alıyorsanız bu ücret 230 TL civarındadır.

1 Yorum

 1. Recep Ocak 25, 2017

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!