Kol kası geliştirme

Her ne kadar sağlıklı olmak için spor yapılaması gerekse de görselliğin etkilerinden faydalanmak için vücut geliştirme ile uğraşanların sayısı oldukça fazla.

Görsellik için kol kası geliştirmenin önemini bilmeyen yoktur. Eğer kol kaslarınız yeterince gelişmemiş ise göğüs kası geliştirme veya sırtınızın kaslı olması çok da etkili olmayabilir. Bu makalede kol kası geliştirme hakkındaki önerileri ve kol kası geliştirme hareketleri hakkında squat curl hareketi ile ilgili bir etkili bir rehber hazırlamaya çalıştık.

Kol kası geliştirme önerileri

Merhaba arkadaşlar, spor kimi için sağlıktır kimi için görselliktir. Sağlık için yapan insan fazla bir görselliğe önem vermez. Bu yazıyı okumadan önce arka kol kaslarınızı geliştirmeniz için triceps hareketleri rehberine bakmanızı öneririz.

Görsellik arayanlar içinse bir dolu merhale vardır. Bu düşünce içerisinde olacak kişilerin ilk yapacağı iş olarak branş seçmek ikincisi buna göre beslenmek ve buna bağlı olarak besin takviye ürün kullanmalıdırlar.

Biz erkeklerin ilk olarak kalın kollara sahip olmak gibi bir düşüncemiz vardır. Hemen gelişmek isteriz fazla çalışırız ve bu gibi yapıya biran önce sahip olma isteğine kapılırız.

Eğer iri bir kol yapmak istiyorsanız şunlara dikkat etmelisiniz:
1.Bu işin temeli sabır ve emek karşılığında alınan bir verimin başarısıdır. (Bu konu da yıllardır bu iş üzerine çalışanlarında bu konu hakkında kısa zamanda böyle bir verim alamayacağını her daim dile getirmektedirler)
2.Doğru hocayı bulun kol çalışmalarını örnek alın ve onu geçeceğim diye tabiri caizse motive olun, azmedin hedefsiz olmayın.
3.Kol da kaç kas grubu var bunu öğrenin ve bu bölgelere uygun hareketleri yapın.
4.Kol anatominize uymayan hareketlerle zaman kaybetmeyin.
5.Kol zorlanmayı sever ağır yapacağınız kol hareketlerini nizamı girin ağır bir kol hareketi gireceğim diye de hareketin nizamının bozulmamasına özen gösterilmeli.
6.Bir önceki gün antrenman da kol çok yorulmuşken mesela Pazartesi günü bench press (benç press) yapıp arka kolda bu hareketle yorulmuşken salı günü arka kol yapmayın, yıpranan adalenin dinlenmesine izin verin, illa arka kol çalışacaksanız, göğüs antrenmanı bittikten sonra adale sıcak iken çalışabilirsiniz.
7.Besin takviyesi olarak ise Bcaa, testosteron, whey proteini eksik etmeyin bunlar nacizane kendi tecrübelerimden.
Bu kurallara uyduğumuz müddetçe gelişen kollarımız bizleri fazlasıyla motive eder.
Antrenmanda disiplinli olun, antrenman öncesi beyninizi boşaltın, müzik dinleyin ve hırslanın, idealinizdeki kolu hayal edip beyni buna şartlayın.

Kol kası geliştirme hareketleri

Kol kası geliştirme-Squat curl hareketi

Squat curl hareketi

Kolda squat curl ve konsantrasyon benim olmazsa olmazlarımdır, tabi kimi sporculara göre farklılık gösterebilir. Kollarımı büyüttüğüm zaman squat curlun çok faydası olmuş antrenmanımın baş hareketinin de bunun olduğunu ve kolumun ön kısmını tamamen felç edecek, kramp girecek şekilde çalıştırırım. Peki ama squat curl hareketleri nasıl yapılıyor. Aşağıda görüldüğü gibi bu hareketi yeni başlayanlar 8*3 yapması yeterlidir. Sonra 8*4 ve 10*4 e kadar çıkabilirsiniz.

Squat curl hareketi

Bu hareketi yeni başlayanlar 8*3= 24 aralarda 45 saniye dinlenme ile yapabilirler. Her bir dumbell ise 3 kg kütleli olabilir. Orta seviyedeki vücut geliştirmeciler ise 10*4= 40 aralarda 45 saniye dinlenme ile yapabilirler. Her bir dumbell ise 5 kg kütleli olabilir. İleri seviyedeki vücut geliştirmeciler ise 12*5= 60 aralarda 45 saniye dinlenme ile yapabilirler. Her bir dumbell ise 7 kg kütleli olabilir.

Kol kası geliştirme hareketleri: Squat curl hareketi nasıl yapılır

Squat Curl Hareketi

Kolumun dış kısmını dolu tutmak amaçlı dar barl curle önem verir, 4 set gibi bir program çerçevesinde kolun kapanmaz hale gelebileceğini hissedeceksinizdir.

Eğer iç kısmınız gerideyse barı omuz genişliğinden biraz fazla tutarak yapın.
Zirve içinse konsantrasyon yaparak kolumu bir yere dayamadan eğilerek her set artıra arttıra kolu tamamen tabirse kolu iptal ederim, bazı haftalarsa bunu telde uygularım ve aynanın karşısına geçip kendimi izlerim ve kendinizi bol bol izleyin, poz verin eğer kolunuz benim gibi kramp girecek şekilde ağrıyorsa antrenman sonrası kolun esnetme hareketlerini uygularım bunun peşine 1.5 kaşık pirinç pilavı yerim whey protein, bcaa içerim, creatın de eklerim, kolumu dinlendiririm ve ertesi gün kesinlikle bacak çalışırım kolumun dinlenmesi açısından…

Büyümeyen kol yoktur, büyütemediğiniz kol vardır.

Sevgili arkadaşlarım bazı kol yapıları inatçıdır büyütmekte zorlanırsın niye olmuyor diye sakın kendinizi üzmeyin stres adaleyi ufaltır, verim almanızı engeller böyle sorunlarınız varsa gerçekten bu işi iyi bildiğine inandığın prof. bir insandan ders alarak yanlışlarınızı kısa zamanda görebileceğinizin de farkında olacaksınız sürçü sürç-ü lisan etiysek af ola büyüklerimden gördüğümüzü tecrübe edip ortaya koyduğumuz bu kolumun en zirve hali 52 cm oldu benden iri olanı kıskanmam, ondan bu işi öğrenmek isterim. Bu yazıda en etkili kol kası geliştirme hareketleri kapsamında squat curl hareketi ile ilgili faydalı olduğunu düşündüğüm bilgiler vermeye çalıştım.
Saygılarımla

Türker FIRAT

Ayrıca diğer vücut geliştirme hareketleri ile ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Göğüs kası geliştirme hareketleri ile ilgili yazımızı da bakmanızı öneririz.

Yorum

 1. haldun Nisan 2, 2015
 2. KeremC Nisan 2, 2015
 3. nilüfer sipahi Nisan 2, 2015
 4. nilüfer sipahi Nisan 2, 2015
 5. bakimli_02 Nisan 3, 2015
 6. KeremC Nisan 3, 2015
 7. cem Nisan 3, 2015
 8. ositeler Nisan 3, 2015
 9. nilüfer sipahi Nisan 3, 2015
 10. nilüfer sipahi Nisan 3, 2015
 11. nilüfer sipahi Nisan 3, 2015
 12. KeremC Nisan 4, 2015
 13. cem Nisan 4, 2015
 14. nilüfer sipahi Nisan 5, 2015
 15. nilüfer sipahi Nisan 5, 2015
 16. ositeler Nisan 10, 2015
 17. nilüfer sipahi Nisan 10, 2015
 18. hasan-8 Nisan 13, 2015
 19. nilüfer sipahi Nisan 13, 2015
 20. sorguladestek_12 Nisan 17, 2015
 21. nilüfer sipahi Nisan 17, 2015
 22. yasin Haziran 28, 2015
 23. cem Aralık 28, 2015
 24. nilüfer sipahi Aralık 28, 2015

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!