Güç testi nasıl yapılır?

İşte şimdi gücünü test et, kendi konumunu gör. Ondan sonra spora başlayacaksan başla. Özellikle sporla uğraşıyorsanız güç testi nasıl yapılır başlıklı bu makalemiz size yardımcı olmak ve gücünüzü artırmanız için hazırlandı. Ayrıca etkili bir vücut geliştirme programı doğrultusunda vücut geliştirme hareketleri yapıyorsanız güç artırmak için öncelikle etkili bir güç testi yapmalısınız.

İşte gücünüzü ölçmenizi sağlayacak güç testi nasıl yapılır rehberimiz ile güç sınırlarınızı belirleyecek ve eğer gücünüz yeterli düzeyde değilse onu artırmak için azimli bir şekilde çalışma konusunda ilerlemeler kaydedeceksiniz.

Bir önceki makalemizde ise dayanıklılık testi ile ne kadar dayanıklı olabileceğinizi tespit edebilirsiniz. Aranızda o makaleyi okumayanlar varsa şiddetle okumanızı öneririz. Kendini test et makale serimizin bu aşamasında güç testi üzerinde duracağız. İşte güç testi:

Jump squat

Güç testi nasıl yapılır?

Güç Testi nasıl yapılır?

Bu testin temeli  jump squat hareketidir. Çünkü belirli bir sayıda bu hareketi yapmanız gerekiyor.  Jump squat hareketi kolay gibi gözükse de belirli bir sayıda yaptığınızda tükenmenize bile neden olabilir. Bu nedenle uzmanlar performans ölçümlerinde bu hareketi olmazsa olmaz olduğunu ifade etmektedirler.

Performansınızın ve gücünüzün ne olduğunu anlamaya var mısınız? Acaba güç sınırlarınız nedir daha önce hiç test ettiniz mi? Gücünüzün ne kadar olduğunu  öğrenmek ya da gücünüz hakkında yorum yapmak ister misiniz?

Bizim daha önce Jump squat hareketi ile ilgili bir makalemiz yoktu. Bunun için bu hareketin nasıl yapıldığını dilerseniz animasyon ile gösterelim. Çünkü hareketin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız ya da hareketi bildiğinizi sanıp yanlış yaparsanız gücünüzle ilgili doğru bir ölçüm yapmış olmazsınız.

jump squat hareketi

Güç testi nasıl yapılır

Jump Squat nasıl yapılır?

Bu hareketi bazılarınız bilebilir ancak bilmeyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Bu nedenle tabii ki hiç bilmeyenlere söylüyorum: Jump squat hareketi animasyonda da görüldüğü gibi normal squat hareketinin yukarı sıçramalı versiyonudur.

Squat hareketi yapılırken dikkat ettiğiniz her kurala jump squat hareketinde de dikkat etmeniz gerekiyor. Yukarıya sıçrarken nefes vereceğinizi ve aşağıya inerken nefes alacağınızı az çok bilirsiniz ya da bir kaç ay bile kas geliştirme egzersizleri yaptıysanız tahmin edebilirsiniz. Dizlerimiz ilk bulunduğu noktada olmak ya da sabit kalmak koşuluyla kalçanızla birlikte çömeliyorsunuz. Tam çömelme sırasında ellerinizi ve dirseklerinizi gifte de görüldüğü gibi birleştiriyorsunuz. 5-10 saniye kadar çömelmiş pozisyonda beklemek şartıyla yine animasyonda görüldüğü gibi yukarı doğru sıçrıyorsunuz. Zaten squat çömelme, jump ise atlama ve sıçrama anlamlarına gelmektedir. Eğer spor salonuna gidiyorsanız hocanızın yardımıyla ilk jump squatı yapmanızı öneririz.

Şimdi gelelim testin nasıl yapıldığına…Bu testi yapabilmek için telefonumuzun kronometresini ya da alarmını kuruyoruz. Animasyonda görülen jump squat hareketini 1 dakika boyunca yapabileceğimizin en fazlasını yapabileceğimiz şekilde yapıyoruz. 30 saniye bekliyoruz ve 2 sette de yine 1 dakika boyunca squat jump hareketini en fazla sayıda yapmaya çalışın.

Testin aşamaları

 1. Kronometreyi 1 dakikaya ayarlayın. Jump squat hareketini  her set 1 dakikadan oluşak şekilde  2 set halinde yapmalısınız.
 2. 1. set tam bir dakika boyunca sürmeli. Kağıt kalem alın.  Birinci sette en fazla ne kadar bu hareketi yapabileceğinizi kağıda yazın.
 3. 30 saniye bekleyin.
 4. Şimdi ikinci sete geçin ve bu sette de bir dakika boyunca en fazla sayıda jump squat yapmaya çalışın. Alarm çalınca şınav sayısını kağıda not edin.
 5. Böylece testin ilk aşamasını başarıyla tamamlıyorsunuz.
 6. Eğer bir sağlık probleminiz varsa lütfen bu testi yapmayın.
 7. Şimdi toplama işlemi yapın.
 8. Birinci ve ikinci setlerde yaptığınız toplam hareket sayısını hesaplayın.

Test sonucu değerlendirme

Bu test sonucunda 2 set sonundaki toplam jump squat sayınıza göre güç testi sonuçları aşağıda tablo şeklinde özetlenmiştir.

Şınav sayısı (2 set toplamı) Sonuç
0-10 Durumun vahim
10-20 Oldukça kötü
20-30 Kötü
30-40 Orta
40-50 İyi
50 ve üsü Mükemmel

Yorum

Siz de bu testi yaparak gücünüzle ilgili performansınız hakkında önemli bir ipuçları elde edebilirsiniz. Hangi sonuç çıkarsa çıksın, performansınızı artırmanız kesinlikle mümkün.  Çalışarak gücünüzü artırabileceğinizi unutmayın sakın.

Bu makalede yer alan güç testi nasıl yapılır rehberi ile size güç performansınız hakkında önemli bir bilgi verecek olan “güç testi” üzerinde durduk. Durma hadi eğer hiç bir sağlık sorunun yoksa hemen gücünü test et. Bu güç testi size güç performansınızın sınırlarını öğrenmenizi sağlayacaktır.

Yorum

 1. fenasi verim Temmuz 18, 2015
 2. ali alper Temmuz 19, 2015
 3. ahmet can Temmuz 19, 2015
 4. ufuk Temmuz 20, 2015
 5. adamzeka Temmuz 20, 2015
 6. Erkan Duman Temmuz 20, 2015
 7. ahmet ensar Temmuz 21, 2015
 8. Umut Küçük Temmuz 21, 2015
 9. Ömer Temmuz 23, 2015
 10. Muhammed Temmuz 24, 2015
 11. erdoğan ali Ağustos 7, 2015

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!