Hiç Kilo Aldırmayan Yiyecekler: Tok Tutan 21 Gıda

Kilo kontrolünü sağlamada ne kadar yediğimizden daha önemli bir konu varsa o da ne yediğimizdir. Açlık krizlerine girdiğimizde, çayın yanında iyi giden atıştırmalıklar aradığımızda veya gece canımız çektiğinde kalorisiz yiyecekler arar dururuz. Tam bu noktada imdadımıza, ne kadar yenirse yensin hiç kilo aldırmayan yiyecekler yetişir. İşte kahvaltıda veya gece tükettiğinizde hem tok tutan, hem de zayıflatan kilo aldırmayan yiyecekler listesi!

Hem kısa hem de uzun vadede yediğiniz yiyeceklerin sağlığınız üzerinde temel bir etkisi vardır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürme şansınızı artıracak hayati bir yatırımdır. Bu yüzden beslenme planınızı temiz besin adını verdiğimiz hem kaliteli hem de kilo aldırmayan besinlerden oluşturmanız çok önemli.kilo aldırmayan besinler

Son zamanlarda hiç “Su içsem yarıyor ve kilo alıyorum.” dediğinizi hatırlıyor musunuz? Cevabınız evetse bu, boş kalori içeren, kan şekerini hızlı değiştiren veya bol karbonhidrat içeren besinler tükettiğinizi gösterir. Şimdi bunu değiştirmenin sırası gelmedi mi? Eğer bu soruya evet diyorsanız listemize mutlaka göz atmalısınız.

Kilo Aldırmayan Yiyecekler Nelerdir?

Kuşkusuz kilo verme sürecinde uyguladığınız beslenme programı oldukça önemli bir role sahip. Elbette bol kalorili yiyecekler tüketip günde 1000 adım atarım diyenlerin sayısı çok fazla. Ancak böyle düşünenler için hayaller Paris, gerçekler daha farklı!

Çoğu kişinin bildiği üzere yediğinizin yiyeceklerin zamanı bile yağ yakmanızı veya kilo vermenizi etkiler. Bunun için listemizi kahvaltıda, spordan sonra veya gece kilo aldırmayan yiyecekler bağlamında hazırladık. Şimdi kahvaltıdan itibaren listemize daha yakından bakalım.

Kahvaltıda Kilo Aldırmayan Yiyecekler

Hangi diyeti uygularsanız uygulayın kahvaltıda bir miktar da olsa karbonhidrat içeren besinlere ihtiyacınız olur. Zira karbonhidratlar olmadan proteinler dahi görevlerini tam olarak yapamazlar. Ancak bahsettiğimiz tabi ki basit şekerler değil, glisemik indeks değeri düşük kilo aldırmayan besinlerdir.

kahvaltıda kilo aldırmayan yiyecekler

1) Yulaf

İster sütle tüketin ister yumurtanıza katın aşırıya kaçmadığınızda yulaf kilo aldırmaz. İçerdiği iyi karbonhidratlar sayesinde hem tok tutar hem de besleyicidir. Bu yüzden ekmek yerine 2-3 çorba kaşığı kadar tüketmek oldukça iyi bir seçim olur.

2) Yumurta

Tereyağlı veya zeytinyağlı omlet yerseniz gün boyunca daha zor acıkırsınız. Üstelik yumurta yediğinizde en kaliteli proteinleri kazanır ve onların yapıcı onarıcı ve düzenleyici etkisinden faydalanırsınız. Ancak suda pişirmek isterseniz çok katı hale gelmemesine dikkat edin; çünkü çok pişirmek yumurtayı zararlı yağlara çevirir.

3) Zeytin

Çoğu kişi  içinde yağ olduğu için çok kilo aldırır diye zeytinden kaçar. Oysa ki tuz oranı çok fazla olmadığı sürece zeytin tüketimi kilo vermeye yardımcıdır. Glisemik indeksi düşük bir besin olduğu için kahvaltıda 10 veya 15 kadar tüketseniz de kilo almazsınız.

4) Lor Peyniri

Hem protein içerir hem de tok tutma özelliğine sahiptir. En önemli özelliği metabolizma hızını artırması ve yağ yakımını desteklemesidir. Ayrıca yağ oranı da düşük olduğu için diğer peynirlere oranla daha az kalori içerir. Bu yüzden kahvaltıda ne kadar yeseniz de kilo aldırmayan gıdalardan birisidir.

5) Salatalık ve Domates

Kahvaltınızdan domates ya da salatalığı eksik etmeyin. Her ikisi de düşük kalorili olduğu için asla kilo aldırmaz. Bilhassa domatesteki lif miktarı oldukça iyidir ve tok tutar. Bununla birlikte salatalık da vücuttaki ödemi attığı ve idrar söktürücü olduğu için kilo vermeye yardımcıdır.

ÖZET: Kahvaltıda kilo aldırmayan yiyeceklerden en önemlisi enerji verici kompleks karbonhidrat içeren yulaftır. Ayrıca bitkisel kökenli salatalık, domates ve zeytin kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Tabi ki bu gıdalar mevsiminde tüketilmelidir. Ne var ki yumurta ve lor peyniri protein kökenli olup her mevsimde kilo almamak için en kaliteli gıdalardandır.

Çayın Yanında Kilo Aldırmayan Yiyecekler

Çoğumuz çay müptelası olduğumuz için sık sık içmeye ihtiyaç duyarız. Ve bu çay keyifleri her nedense hep açlık zamanlarına denk gelir. İşte böyle zamanlarda çayın yanında kilo aldırmayan yiyeceklere başvurmak zorunda kalırız. Peki nedir o yiyecekler, alın size birkaç alternatif:

çayın yanında kilo aldırmayan yiyecekler nelerdir

1) Çiğ Badem

Çayın yanında kurabiye veya 1 dilim kek yemektense 15 çiğ bademi alın. Üzerine biraz sıcak su ilave edin ve 5 dakika bekledikten sonra kabuklarını kolayca soyun. Bilhassa çiğ badem yüksek yağ oranına sahip olsa da çayla birlikte kilo aldırmayan en iyi alternatiftir.

2) Leblebi

Birkaç tane yeseniz bile hemen bırakacaksınız zaten. Leblebi aslında yemesi zor bir gıda olduğu ve az yendiği için fazla kalori vermez. Bununla birlikte protein ve kompleks karbonhidrat içerdiği için oldukça doyurucudur.

3) Yaban Mersini Kurusu

Çayla birlikte biraz daha tatlı bir besin arayanlar için oldukça ideal bir tercih olur. Tabi ki aşırı yediğinizde fazla kalori verir ancak dozunda bırakırsanız tatlı krizinizi bastırmanıza yardımcı olur. En önemlisi de 10-15 adet tüketmek bir kurabiyeden daha faydalı olacaktır.

ÖZET: Çayın yanında hep hamur işlerini tercih ederiz. Ancak kilo almamak isteyen biri için bu çok büyük bir hatadır. Eğer çayın yanında kilo yapmayan gıdalar arıyorsak ilk tercimiz kuru yemişler olmalıdır. Bunların içerisinde en faydalı olanı ise kuşkusuz çiğ bademin beyaz kısımlarıdır. Problem karnınızı doyurmaksa 2 dilim tam buğday ekmeği arasında bol peynir ve kıvırcık da iyi bir tercih olur.

Kilo Aldırmayan Yemekler

Zayıflamak veya formunuzu korumak istiyorsanız kilo aldırmayan akşam yemeklerine odaklanmanız oldukça önemli. Çünkü araştırmalar akşam vakitlerinde yenen yiyeceklerin daha çok kilo yaptığını söylüyor. Bu yüzden beslenme planınızda akşam öğünlerine mutlaka kilo aldırmayan yemekleri eklemelisiniz. İşte akşam yenebilecek kilo aldırmayan yemekler listesi:kilo aldırmayan yemekler

1) Mercimek Salatası

Hem doyurucudur hem de kırmızı et kadar kıymetli proteinleri sunar. Önce mercimekleri haşlayın, sonra biraz soğumasını bekleyin. Duruma göre içerisine domates, tere, brokoli, maydanoz ve biraz ton balığı ekleyin.

Tabi ki aşırıya kaçmayacak şekilde 5-6 yemek kaşığı kadar tüketmek problem yaratmaz. Ancak ekmekle birlikte yemekten kaçınmalısınız. Aksi taktirde beklenen etkiyi göstermez.

2) Sebze Yemekleri

Kilo aldırmayan yiyecekler arasında en büyük değeri sebzelere vermelisiniz. Örneğin pirinçsiz pırasa yemeği, kereviz veya enginar ne kadar yeseniz de kilo aldırmazlar. Bu büyük nimetler yalnız kilo dengesi sağlamakla kalmaz aynı zamanda bağışıklığı da olumlu etkiler.

Elbette sebze yemekleri düşük kalori oldukları için kilo aldırmayan yemekler arasındadır. Bununla birlikte çoğumuz bu yemekleri ekmekle yeme alışkanlığına sahibiz. Bunun için ekmekten uzak durmak şartıyla en iyi seçenek sebzelerdir.

3) Ton Balıklı Salata

Akşam yenebilecek kilo aldırmayan atıştırmalıklardan biri de ton balıklı salatadır. Hazırlaması kolay olduğu için oldukça iyi bir seçenektir. Dahası salatayla birlikte yenmesi de kilo dengesi açısından çok değerlidir.

Maalesef kilo almamak için her gün ton balığı yemek uygun değildir. Çünkü yapılan araştırmalar ton balıklarında civa gibi zehirli maddelerin birikeceğini göstermiştir. Bu yüzden birçok uzman haftada 1 kutudan fazla yenmesini güvenli bulmuyor.

4) Hindi Haşlama

Hindi eti yüksek protein içeriğine sahip olduğu için formunu korumak isteyenler için biçilmiş bir kaftandır. Güvenilir bir kasaptan aldığınız hindi göğüslerini soğan, havuç ve maydanozla birlikte düdüklü tencerede haşlayın. Suyuyla birlikte afiyetle için.

Hindi haşlamanın yanında eğer pirinç pilavı yemeyi düşünüyorsanız bu düşünceyi aklınızdan çıkarın. Bu kilo aldırmayan yemeğin yanında en iyi seçenek buharda brokoli veya karnabahardır. Biraz da sarımsak ve yoğurt hiç de fena olmaz.

5) Ispanak

Düşük kalorisi ve yüksek demir içeriği ile zayıflamak isteyenlerin gözdesidir ıspanak haşlama. Herkese nasip olmaz yemesi çünkü yıkaması oldukça zahmetlidir. Ama emek olmadan yemek olmaz.

Ispanakları iyice yıkadıktan sonra vitamin ve minerallerini kaybetmeyecek şekilde buharda pişirin. Ancak yoğurtla değil de greyfurt veya limon suyu ile deneyin. Başka bir ifade ile 1 su bardağı suya yarım limon sıkın ve ıspanak haşlama ile tüketin. Sonuçta çok faydasını göreceksiniz, hem mecaz hem de gerçek anlamda içinizin yağları eriyecek!

ÖZET: Kilo aldırmayan yemekler içerik olarak sebzeler ve protein içeren yemeklerdir. Proteinleri veya sebzeleri hamur işleri veya ekmekle yemekten kaçınmanız gerektiğini unutmayın. Çünkü kilo almanın temel sebebi karbonhidratları fazla tüketmektir.

Gece Kilo Aldırmayan Yiyecekler

Diyetteyim gece acıktım ne yiyebilirim diyenler için pek çok alternatif var aslında. Bunlardan en önemlileri protein kaynakları ile sağlıklı yağ içeren gıdalardır. Bu tür gıdalar akşam 9 dan sonra yense bile kilo aldırmayacak kan şekerini yükseltmeyen özelliktedir.

Ne yazık ki bazı web sitelerinde gece yenebilecek kilo aldırmayan yiyecekler arasında “patlamış mısır” da sayılmış. Halbuki mısırın glisemik indeks değeri 100 üzerinden 85 kadardır. Yani bu değer ilgili besinin kilo aldırıcı özelliğinin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Peki akşam 9 dan sonra yenir? İşte gece 12 de bile yeseniz kilo aldırmayacak atıştırmalıklar listesi:

gece kilo aldırmayan yiyecekler

1) Yoğurt

Diyette gece atıştırmalıkları arıyorsanız yoğurt harika bir seçenektir. Hemen uykunuzu getireceği için daha iyi uyumanızı da sağlar. İçeriğindeki protein kaslarınızı gece boyunca besler. Çok fazla karbonhidrat içermediğinden dolayı kilo almanızı engelleyici bir özelliktedir.

Üstelik yoğurdun içerisine maydanoz veya ıspanak doğrarsanız yağ yakımı da başlar. Eğer uyku süreniz 7-8 saatten fazla olursa aslında aralıklı oruç yaparsınız. Böylece kilo almanız zorlaşır.

2) Suda Yumurta

Karnınız çok acıktı ancak kilo almaktan korkuyorsunuz. Ama endişeniz yersiz çünkü diyette gece acıkınca hiç korkmadan tercih edeceğiniz bir yiyecek var. Hemen küçük bir tencerede suyu fokur fokur kaynatın. Şimdi 100 derecedeki suyun içerisine 2 adet yumurta kırın.

Yumurtaları biraz pişirdikten sonra delikli kepçe yardımıyla bir tabağa alın. Üzerine kırmızı biber veya kekik ekleyerek maydanozla birlikte afiyetle tüketin. Hiç kilo aldırmayacağından emin olabilirsiniz.

3) Avokado

Yağlı olsa da avokado zayıflama diyetlerinin olmazsa olmazıdır. Bununla birlikte kan şekerini birden yükseltmediği için gece yenebilecek atıştırmalıklardan en iyisidir. En önemlisi de içerisindeki sağlıklı yağlar hem cilde canlılık verir hem de yağ yakımını hızlandırır.

Orta boy bir avokadonun kabuklarını bir güzel soyun. Sonra güzelce dilimleyin ve üzerine biraz limon sıkın; yemeye doyamayacaksınız. Yanında biraz da kabuklarını sıcak su ile soyduğunuz çiğ badem tüketin. İşte açlık kriziniz son buldu, hem de kilo almadan.

4) Salatalık ve Peynir

Gece yenebilecek hiç kilo aldırmayan yiyeceklerden biri de salatalıktır. Bir de üzerine limon sıkarsanız oldu mu size detoks kürü. Hiç lafı uzatmaya gerek yok, “salatalık karın doyurur mu kardeşim” dediğinizi duyar gibi oldum.

Evet belki salatalık nam-ı diğer “HIYAR” tok tutmaz ancak yanında biraz tam yağlı peynir fazlasıyla tok tutar. Bunun için 2 adet salatalığın kabuklarını soyun ve yuvarlak şekilde dilimleyin. Şimdi 3 kibrit kutusu kadar peynirle tüketin bakalım, açlığınız nasıl gidecek!

5) Kuru Yemişler

Zayıf çocuklara, kilo almaları için hep kuruyemiş yemesini söylerler. Ancak kuru yemişler en sağlıklı yağları ve proteinleri içerdikleri için tok tutan ve zayıflatan kilo aldırmayan yiyeceklerdendir. Aşırıya kaçmadığınız sürece kilo aldırmazlar.

Evet kuru yemişlerin yüksek kalori içerdikleri doğru ancak zaten isteseniz de ekmek kadar fazla yiyemezsiniz. En fazla 1 avuç kadar tükettiğinizde oldukça iyi bir gece atıştırmalığıdır. Kan şekerini yükseltmezler ve bundan dolayı da gece yemeye oldukça uygun bir seçenektir.

ÖZET: Gece kilo aldırmayan atıştırmalıkların karbonhidrat miktarları mutlaka düşük olmalıdır. Aksi durumda insülin salınacağı için yağ yakımı zorlaşır. Bunun için en iyi alternatifler kuru yemişler, süt ve süt ürünleri ile bitkisel kökenli gıdalardır.

Yorum

  1. 34numara Mart 30, 2015
  2. nilüfer sipahi Mart 30, 2015
  3. yoresel-8 Nisan 3, 2015
  4. nilüfer sipahi Nisan 3, 2015
  5. bakimli_02 Nisan 6, 2015
  6. Ahmet Kasım 26, 2015
  7. rece Mayıs 1, 2016

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!