Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Bağışıklı sistemi nasıl güçlenir? Sizlere bu makalede sunduğumuz Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? rehberi ile zayıf olan bağışıklık sistemi problemlerinizi kısa sürede pratik çözümlerle giderebilirsiniz. İşte bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir rehberinin ayrıntıları:  

Bağışıklık sistemi zayıflığı aslında bütün hastalıkların nedenidir. Peki ama bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi vücudun  hastalıklara karşı yani mikroplara, bakterilere, virüslere ya da parazitlere karşı savunma sistemidir. Sistem tüm patojenlere yani hastalıklara neden olan canlılara ve vücuda giren ya da vücutla temas eden her yabancı maddeye karşı bir önlem almak ister ve canlı dokuyu o yabancı maddeden ayırt etmeye çalışır.

Bir ülkedeki savunma bakanlığı gibidir bağışıklık sistemi. Silahlarını çoğaltırsanız bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Ancak bağışıklık sistemini güçlendirmeniz tek başına yeterli değil, bağışıklık sisteminizi zayıflatan faktörleri de ortadan kaldırmanız gerekir.

Bu yazıda bağışıklığı zayıflatan faktörlerin neler olduğunu sizlerle paylaşmanın yanı sıra “Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?” konusuna ele alacağız. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek aynı zamanda kilo ile ilgili sorunlarınızı da daha çabuk çözmenizi sağlayacaktır.

Bağışıklık sistemini zayıflatan faktörler

Her şey gelişti, olanaklar arttı ancak ortalık hastalıktan geçilmiyor. Teknolojik gelişmelere rağmen herkes artık daha çabuk hasta olur hale geldi. Bunun nedeni ise bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasında birçok faktör var. Bunlar, doğal ve kaliteli beslenmenin sağlanamaması ile başlıyor. Kaliteli beslenme kurallarına uygun olmayan beslenme tarzı maalesef hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Sistemin zayıflamasına neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilir: Yapay gıdalarla beslenme, D vitamini eksikliği, hava kirliliği, su kirliliği, yiyecek kirliliğidir. Bazen de bağışıklık sistemini organlarının gerektiği gibi çalışmamasıdır. Bunların arasında en önemlileri ve düzeltilmesi daha kolay olacak olanlar ise D vitamini eksikliği ve ekmeklerdir. D vitamini eksikliği alınacak multivitaminlerle ya da bu vitamini içeren besinlerle ortadan kaldırılabilir.

bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir

Bağışıklık sistemi nedir?

Türk toplumunun vazgeçilmez ana besin maddesi ekmek, içerdiği buğday nedeniyle bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip. Bu noktada “Buğday neden zararlıdır?” sorusu akla geliyor.

Buğdayın ilk zamanlardaki kromozomu 14 idi. Zamanla bu kromozom sayısı 49’a kadar çıktı. Yani insanın yemesi için artık uygun bir genetik yapıda değil. Biliyorsunuz vücut kendi yapısına uygun olmayan her yabancı maddeye karşı önlem almaya çalışıyor. Bu buğdaylardan yapılan ekmekler ise bağışıklık sisteminin bozulmasına neden oluyor.

Bağışıklık sistemi organları

Sistemi oluşturan organlar; bademcikler, lenf bezleri, timus, lenf düğümleri, karaciğer, dalak, peyer plakları, kemik iliği, lenf olarak sıralanabilir. Bu organlar lenfoid yapıdadır. Bunlardan lenf sıvıdır. Lenf bezleri yutağın üst kısmında ve burun boşluğunda bulunur ve antikorları yakalamakla görevlidirler.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi bağırsak florasında başlar. Bağırsak florasında vücuda giren zararlı bakterilerin etkisini azaltabilen faydalı bakteriler de vardır. Bu flora bozulduğunda bağışıklık sistemi de zayıflar. Bağırsaklardaki florayı bozan en önemli faktörler buğday ekmeği yemek ve antibiyotik kullanmaktır. O halde ekmeği hayatımızdan tamamen çıkarmanız hastalıklara karşı en etkili önlemdir.

Ekmek yerine domates, salatalık, ceviz, fındık, fıstık,zeytin, yoğurt yiyebilirsiniz. Yine doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanmayı bırakıp daha bitkisel tedavilere yönelebilirsiniz. Örneğin limon suyu, portakal, maydanoz, kivi, sarımsak, soğan, pırasa ve bitkisel çaylardan adaçayı, papatya çayı ya da ekinezya çayı tüketebilirsiniz. Ayrıca, C  ve D vitamini takviyesi, protein oranı yüksek olan gıdaları ve probiyotik içeren yoğurt, kefir gibi besinleri tüketerek bağışıklığı güçlendirmek mümkün.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bazı mineraller varBunların başında çinko geliyor. Çinko vücuttta bulunan birçok enzimin çalışmasını sağlayan esansiyel bir mineraldir. Bu enzimler genetik yapıyı oluşturan DNA’nın yapımında ve bu nedenle hücrelerin yenilenmesinde  ve kemik oluşumunda etkili olan enzimlerdir. Ayrıca bu enzimlerin karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında önemli fonksiyonları vardır. Bu nedenle çinko eksikliği bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkiler. Çinko antioksidan özellikte bir mineral olduğu için hücreleri koruyucu serbest radikaller içerir. Çinko içeren besinler: Karides, midye, sığır eti ve diğer kırmızı etler yüksek miktarda çinko içermektedir. Tavuk, süt, yoğurt, peynir, kuruyemişlerden  kabak çekirdeği, kaju, badem ve yerfıstığı. Ayrıca ıspanak ve mantar da bitkisel çinko kaynağıdır.

Güçlü bir antioksidan özelliği ile hastalıklara karşı etkili bir koruyucu olan eser bir mineral de selenyumdur. Selenyum bağışıklık sistemi fonksiyonlarının çalışmasında ve devamlılığın sağlanmasında önemli fonksiyonlara sahiptir. Vücudun savunma enziminin bir bileşinidir. Bu nedenle selenyum eksikliği varsa giderilmeye çalışılmalıdır.  Selenyum içeren besinler: Balık, ay çekirdeği, hindi eti, tavuk göğüs eti, kırmızı et, yulaf, mantar, yumurta, soğan esmer pirinç olarak sıralanabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bazı vitaminler var: Bunların başında hiç şüphesiz D vitamini gelir. D vitamini eksikliğinde bir çok hastalık meydana gelir. Çünkü bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan D vitamini güneş enerjisi aktif hale gelir. Özellikle kemik zayıflığına neden olur. D vitamini eksikliğinin teşhisinde kan tahlilleri önemli olsa da tahlil yapmadan da bazı belirtileri vardır. D vitamini eksikliği belirtileri: Huzursuzluk, ensede aşırı terleme, vücudun bazı bölgelerinde oluşan şişlikler, göğüs kemiklerinde şişmeler, göğüste şekil bozuklukları ve omurga eğrilikleridir. Tedavisi ise ilaçla ve güneş ışınları ile olur. Ancak kaliteli beslenme kurallarına göre ilaç yerine tabi ki doğal besinlerden almanızı tavsiye ediyoruz. D vitamini içeren besinler: Tereyağı, balık yağı, balıklar (ton, uskumru ve özellikle somon), yumurta, peynir, süt, yoğurt, muhallebi, patetes, mantar ve güneş ışınlarıdır. 

bağışıklık sistemin güçlendiren yiyecekler

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğer vitamin de içerdiği antioksidanlar sayesinde tabi ki C vitaminidir. C vitamini vücudun direncini artırır yani bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. C vitamini suda çözünen bir vitamindir ve fazlası terle ve idrarla atılır, depolanmaz.  Bu nedenle her gün alınması gerekir. C vitamini içeren besinler: Karnabahar, maydanoz, şalgam, domates, yeşil sebzeler, lahana, turunçgillerden özellikle portakal, greyfurt ve mandalina, ayrıca limon, brokoli, kivi, kavun, dolmalık biber, ahududu. Bu yiyeceklerin arasında C vitamini oranı en fazla olan dolmalık biber, greyfurt ve brokolidir. Ancak C vitamini içeren sebzelerin uzun süre haşlanmaları C vitamini oranının azalmasına neden olur. Bu nedenle sebzelerin fazla pişirilmemeleri daha uygun olacaktır.

Bağırsak florasını ve bağışıklığı güçlendiren probiyotikler: Bağışıklık sisteminde bağırsakların ya da bağırsak florasının çok önemlidir. Bu florayı güçlendiren en etkili gıdalar ise probiyotiklerdir. Doğal yoğurt ve kefir probiyotik açısından çok zengindir. Özellikle antibiyotik kullanımı bu floradaki faydalı bakterileri öldürür ve floarayı etkisiz hale getirir. Bu nedenle flora bozulunca bağışıklık sistemi de zayıflamaya başlar. Özellikle kefir bu floranın yeniden inşa edilmesinde, kaybolan yararlı bakterilerin yerine konmasında önemli bir etkiye sahiptir. Doğal yoğurt ya da evde yapılan yoğurtlar da aynı işlevi görür.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bitkisel çaylar: Bu bitkisel çayların başında papatya çayı gelir. Papatyalar, 10-20 cm boylarında güzel kokulu, ilkbahar ve yaz aylarında görmeye alışık olduğumuz bitkilerdir. Bahar aylarında tamamen açılmalarını beklemeden erkenden toplanmaları ve gölgede kurutulmaları gerekir. Papatya çayı, bağışıklık sistemine yardımcı bir bitkisel bir çaydır. Etkisini doğrudan bakteriler üzerinde gösterir. Özellikle mayıs papatyaları bakterilerin salgıladığı zehirli maddeleri ortadan kaldırır. Boğaz ağrılarında, grip ve nezle gibi durumlarda kullanılabilir. Bunun dışında bağırsaklardaki parazitlerin etkisiz hale getirilmesinde de etkilidirler. Kuvvetli bir müshil ile etkileri daha da artar. Ülsere iyi gelir, derideki yaraların iyileşmesini sağlar.

Bağışıklık sistemi üzerinde etkili bir diğer bitki de ıhlamurdur. Ihlamur çayı, grip ve soğuk algınlığını giderir, kansızlığa iyi gelir. Balla birlikte alındığında mide ülserlerini iyileştirir. Ayrıca damar tıkanıklığına da iyi gelir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve özellikle bakterilerin, virüslerin ve mikropların ölümüne neden olan adaçayı kan dolaşımını hızlandırır ve yorgunluğu da iyi gelir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Bağışıklık sistemini güçlendiren sporlar:

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde kaliteli beslenme tek başına yeterli değildir. Düzenli spor yapmak da bağışıklık sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Hücrelere daha fazla oksijen taşınması bağışıklık sistemi hücreleri için de çok önemlidir. Bu nedenle özellikle günde yarım saat yürüyüş, vücut geliştirme hareketleri, futbol, basketbol bağışıklık sistemine iyi gelir.

Bunun dışında stresten uzak durmak, mutlu olmak, bilgisayar, cep telefonu gibi cihazların kullanımını sınırlandırmak,  asitli gıdalardan ve şeker uzak durmak vücudunuzdaki asiti uzaklaştırarak mikropların yaşamasının zor olduğu alkali bir ortam yaratır. Böylece vücudunuz hastalıklara karşı direnci artar.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?” rehberinde uygulanması çok kolay ve en etkili  bağışıklık sistemi güçlendirme yöntemleri üzerinde durduk. Böylece sizde bağışıklık sistemi nasıl güçlenir rehberindeki en pratik bilgilerle hastalıklardan korunma yollarını öğrenecek, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, daha az hasta olacak ve hasta olsanız bile kısa sürede bu hastalıktan güçlü bağışıklık sistemi ile kurtulabileceksiniz. Sağlıklı günler…

1 yorum

  1. fehmi Mart 22, 2015

Yorum yaz