En Güçlü Bağışıklık Güçlendirici Kür Vitamin Yiyecek İlaçlar!

Bağışıklık sistemi (immün sistem), vücudu, virüs, bakteri ve mantar gibi mikroorganizmalara karşı koruyan bir sistemdir. Dolayısıyla, vücudun çeşitli hastalıklara karşı korunmasında sağlıklı bir bağışıklık sistemi büyük önem taşır. Yani bağışıklık (immünite) ise vücudun kendi yapısından farklı yapıdaki maddeleri düşman olarak algılayıp ortadan kaldırmasına yönelik aktivite göstermesidir. Sağlıklı bir yaşam için bağışıklığı güçlendirmenin yollarını biliyor olmamız oldukça önemlidir.

Hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemi nasıl güçlenir diyenler için çeşitli faktörlerden söz edebiliriz. Örneğin bu faktörlerden birisi beslenmedir. Günümüze kadar yapılan bilimsel araştırmalar, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin, dengeli ve düzenli beslenme programı ile yakından ilişkili olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte düzenli spor ve olumlu yaşam alışkanlıkları kazanmış olmamız da güçlü bağışıklık için olmazsa olmazdır.

Ne yazık ki sağlıklı beslenme, düzenli spor ve uyku düzeni gibi faktörleri kontrol altına almış olmak güçlü bağışıklık için yeterli değildir. Bağışıklık sistemini zayıflatan faktörleri ortadan kaldırman sağlıklı beslenmek veya spor yapmak belli bir yere kadar faydalı olacaktır. O halde öncelikle bağışıklığı ne düşürür sorusuna göz atalım.

1) Bağışıklık Sistemi Nedir?

Esasında bağışıklık sistemi, vücudun hastalıklara karşı korunmasını sağlayan karmaşık bir savunma mekanizmasıdır. Bu karmaşık sistem, mikroorganizmalara (bakteri, virüs, mantarlar, parazitler vb.) ve diğer yabancı maddelere karşı vücudu korur. Aynı zamanda anormal hücrelere karşı da mücadele eder.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bununla beraber bağışıklık sistemi, vücudu savunmak için iki temel mekanizma kullanır: doğal bağışıklık sistemi ve adaptif bağışıklık sistemi.

 • Doğal bağışıklık sistemi, doğuştan gelen bir savunma sistemidir ve hızlı bir şekilde yanıt verir. Evet bu sistem, cilt, mukoza zarları, tükürük ve mide asidi gibi fiziksel bariyerlerden oluşur. Ayrıca, doğal öldürücü hücreler, fagositoz yapabilen hücreler ve doğal antibiyotikler gibi hücresel ve kimyasal savunma mekanizmalarını içerir.
 • Adaptif bağışıklık sistemi, özgün bağışıklık sistemi olarak da adlandırılır. Ve enfeksiyonla karşılaştıktan sonra özgül hücresel ve moleküler yanıtlar geliştirir. Elbette bu sistem, bağışıklık hafızası adı verilen bir özelliği kullanarak, daha önce maruz kalınan bir patojene karşı daha hızlı ve etkili bir yanıt oluşturabilir. Adaptif bağışıklık sistemi, lenfositler adı verilen hücrelerin (B hücreleri ve T hücreleri) yanı sıra antikorlar gibi proteinlerin üretimini içerir.

Dahası bağışıklık sistemi, vücutta düzenli bir dengeyi korumak için karmaşık bir ağdır. Ama bağışıklık sistemi, patojenlerle savaşırken aynı zamanda kendi hücrelerini tanır ve zarar vermez. Ancak bazen bağışıklık sistemi yanlışlıkla kendi hücrelerine saldırabilir ve otoimmün hastalıklara neden olabilir.

Özetle bağışıklık sistemi, sağlığımızı korumak için hayati öneme sahiptir. Beslenme, uyku, egzersiz, stres yönetimi ve aşılar gibi faktörler, bağışıklık sisteminin güçlü ve etkili olmasına yardımcı olabilir.

2) Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Hemen bağışıklık sistemi güçlendirmek için aşağıdaki yöntemleri takip edebilirsiniz:

a) Dengeli ve sağlıklı beslenme: Vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve diğer besin maddeleri bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemi dostu besinler arasında taze meyve ve sebzeler, tam tahıllar, sağlıklı yağlar, protein kaynakları (balık, tavuk, yumurta, kuru baklagiller), probiyotikler içeren yoğurt ve fermente gıdalar bulunur.

b) Yeterli uyku: Uyku, bağışıklık sistemi için önemlidir. Yeterli uyku, vücudun dinlenmesine ve bağışıklık sisteminin yenilenmesine yardımcı olur. Genellikle yetişkinlerin 7-9 saat uyuması önerilir.

c) Düzenli egzersiz: Orta düzeyde fiziksel aktivite, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz, bağışıklık hücrelerinin dolaşımını artırır, stresi azaltır ve genel sağlık durumunu iyileştirir. Ancak aşırı egzersiz bağışıklık sistemini zayıflatabilir, bu nedenle dengeli bir yaklaşım önemlidir.

d) Stres yönetimi: Kronik stres, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Stresle başa çıkmak için gevşeme teknikleri, meditasyon, yoga, derin nefes alma ve hobiler gibi stres azaltıcı yöntemler kullanabilirsiniz.

e) Sigara ve alkol tüketimini sınırlama: Sigara içmek ve aşırı alkol tüketimi bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir. Dolayısıyla sigarayı bırakmak ve alkolü sınırlamak bağışıklık sistemi sağlığı açısından önemlidir.

f) Hijyen ve enfeksiyon önleme: Ellerinizi düzenli olarak yıkamak, hijyenik bir ortamda bulunmak ve enfeksiyon yayılmasını önlemek için uygun önlemleri almak, bağışıklık sisteminizi korumaya yardımcı olur. Ayrıca, aşılarla bağışıklık sistemini güçlendirmek de önemlidir.

3) Çocuklarda Bağışıklık Neden Zayıf

Temelde çocukların bağışıklık sistemi, yetişkinlere göre genellikle daha zayıf olarak kabul edilir. Bunun birkaç nedeni vardır:

 1. Bağışıklık sisteminin gelişimi: Çocukların bağışıklık sistemi doğuştan gelen (doğal) ve adaptif (özgün) bağışıklık olmak üzere iki kısımdan oluşur. Adaptif bağışıklık sistemi, çocukların doğumdan sonra yavaş yavaş oluşur ve zamanla güçlenir. Bağışıklık sistemi, çocuğun yaşına ve maruz kaldığı mikroorganizmalara bağlı olarak zamanla olgunlaşır.
 2. Bağışıklık hafızası: Bağışıklık sistemi, daha önce maruz kalınan patojenlere karşı bağışıklık hafızası geliştirir. Bu hafıza, vücudun bir enfeksiyonla tekrar karşılaştığında daha hızlı ve etkili bir yanıt vermesini sağlar. Çocukların bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmediği için bağışıklık hafızası da daha az gelişmiş olabilir.
 3. Yeni patojenlere karşı hassasiyet: Çocuklar, daha önce karşılaşmadıkları yeni mikroorganizmalara karşı daha hassas olabilirler. Bağışıklık sistemi, yeni patojenlerle karşılaştığında tepki vermek için zaman ve deneyim kazanmalıdır.

Bütün bu nedenlerle, çocuklar enfeksiyonlara karşı yetişkinlere göre daha savunmasız olabilirler. Ancak, çocukların bağışıklık sistemi zamanla güçlenir ve deneyim kazandıkça daha etkili hale gelir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için sağlıklı bir yaşam tarzı, dengeli beslenme, uyku, egzersiz ve aşılar gibi önlemler almak önemlidir.

Peki ebeveynlerin, çocukların hijyen ve enfeksiyon önleme önlemlerine uygun şekilde eğitilmesi de önemlidir. Peki çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmak gerekir?

4) Çocuklarda Bağışıklık Nasıl Güçlenir?

Bebeklerin ve çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

a) Dengeli beslenme: Bebeğinize sağlıklı, dengeli ve çeşitli bir beslenme düzeni sağlayın. Taze meyve ve sebzeler, tam tahıllar, protein kaynakları (tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller), süt ve süt ürünleri gibi besinleri içeren bir beslenme planı oluşturun. Bağışıklık sistemini destekleyen C vitamini, A vitamini, demir ve çinko gibi besin maddelerini içeren gıdalara öncelik verin.

b) Yeterli uyku: Yavrunuzun düzenli ve yeterli uyku almasını sağlayın. İyi bir uyku, bağışıklık sistemi için önemlidir. Çocukların uyku süresi yaşlarına bağlı olarak değişir, bu nedenle uyku ihtiyaçlarını belirlemek için uygun bir zaman çizelgesi oluşturun.

c) Aktif olma ve egzersiz: Çocuğunuzun aktif olmasını teşvik edin. Günlük fiziksel aktiviteler, bağışıklık sistemini güçlendirir. Dışarıda oyun oynamak, bisiklete binmek, yüzme gibi aktiviteleri destekleyin.

d) Hijyen: Çocuklara düzenli el yıkama alışkanlığı kazandırın. Ellerini sabun ve suyla en az 20 saniye boyunca yıkamalarını sağlayın. Özellikle yemek öncesi, tuvalet sonrası ve dışarıdan geldikten sonra ellerini yıkamalarını hatırlatın. Ayrıca, burun ve ağızlarını temiz tutmaları için doğru öksürme ve hapşırma tekniklerini öğretin.

e) Aşılar: Çocuğunuzun aşı takvimini düzenli olarak takip edin. Aşılar, çocukların bağışıklık sistemini güçlendirir ve ciddi hastalıklara karşı korur.

f) Stres yönetimi: Çocuğunuzun stresle başa çıkmasına yardımcı olun. Stres, bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Rahatlama teknikleri, oyun, hobi, müzik gibi stres azaltıcı aktivitelere yönlendirin.

g) Temiz ve sağlıklı bir çevre: Evde ve çevrede temizlik ve hijyen önlemlerini uygulayın. Yavrunuzun maruz kaldığı toksik maddeleri ve enfeksiyon riskini azaltın. Düzenli olarak evinizi havalandırın ve temiz tutun.

h) Sigara dumanı ve alkol: Kesinlikle çocuğunuzun sigara dumanına maruz kalmamasını sağlayın. Sigara içilen ortamlardan uzak durun. Tabi ki de çocuğunuzun alkol kullanımından uzak durmasını sağlayın.

ı) Bağışıklık güçlendirici gıdalar: Bağışıklık sistemini destekleyen gıdaları çocuğunuzun diyetine ekleyin. Örneğin, yoğurt, turunçgiller, sarımsak, bal, balık, badem, yoğun renkli sebzeler gibi gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

5) Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Güçlü bağışıklık için sağlıklı ve kaliteli besinler tüketerek, vücudunuzun dış etkenlere direncini artırabilirsiniz. Bununla beraber, bağışıklıkta görevli olan hücrelerin işlevlerine yardımcı besinler tüketerek bedeninizi güçlendirebilirsiniz. Şimdi, bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerle takviyelere daha yakından bakalım.

Listemizin ilk sırasında, c vitamini deposu olan turunçgiller yer alıyor. Portakal, mandalina, limon veya greyfurt yerken ağzı sulanmayan yok gibidir. Bağışıklık sisteminin normal işleyişinde önemli görevleri olan C vitamini, vücutta ne yazık ki depolanamaz veya sentezlenemez.

İşinin ehli olanlar günlük olarak yeterli miktarda doğal C vitamini içeren yiyeceklerin tüketimini önerirler. Doğal c vitamini kazanmak için Turunçgiller ise en önemli kaynaklar arasındadır. Ancak şeker içermeleri nedeniyle dikkatle tüketilmelidir.

İşte bağışıklık sistemini güçlendiren besinler:

1) Turunçgiller: Portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi turunçgiller C vitamini açısından zengindir. C vitamini, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için önemlidir.

2) Sarımsak: Sarımsak, antimikrobiyal ve antiviral özellikleriyle bilinir. Bağışıklık sistemini destekleyen bileşikler içerir.

3) Zencefil: Zencefil, antienflamatuar özelliklere sahiptir ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayabilir.

4) Yoğurt ve Fermente Gıdalar: Yoğurt, probiyotikler içerir ve bağırsaktaki sağlıklı bakteri miktarını artırır. Bağırsak sağlığı, bağışıklık sistemi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

5) Balık: Omega-3 yağ asitleri içeren somon, ton balığı ve sardalye gibi yağlı balıklar, bağışıklık sistemini destekler. Omega-3 yağ asitleri, iltihaplanmayı azaltır ve bağışıklık yanıtını düzenler.

6) Taze Meyve ve Sebzeler: Renkli meyve ve sebzeler, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. A, C, E vitamini ve çinko gibi besin maddeleri bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

7) Badem, Ceviz ve Fındık: Yüksek miktarda E vitamini ve sağlıklı yağlar içeren kuruyemişler bağışıklık sistemini destekler.

8) Yeşil Çay: Yeşil çay, antioksidanlar ve polifenoller içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir ve inflamasyonu azaltabilir.

9) Soğan: Soğan, doğal antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Bağışıklık sistemini destekleyen bileşikler içerir.

10) Kırmızıbiber: Kırmızıbiber, C vitamini içeriği yüksek bir baharattır. Bağışıklık sistemini destekler ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilir.

6) En Güçlü Bağışıklık Güçlendirici Nedir?

Maalesef bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan en güçlü bileşen veya tek bir besin maddesi bulunmamaktadır. Bağışıklık sistemi, çeşitli faktörlerin bir araya gelmesiyle etkili bir şekilde çalışır. Ancak, aşağıdaki bileşenler ve besin maddeleri bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan güçlü özelliklere sahip olabilir:

a) Antioksidanlar: Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak hücrelere zarar veren oksidatif stresi azaltabilir. C vitamini, E vitamini, beta-karoten ve selenyum gibi antioksidanlar bağışıklık sistemini destekleyebilir. Bu antioksidanları içeren besinler arasında taze meyve ve sebzeler, yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemişler, tohumlar ve yağlı balıklar bulunur.

b) Probiyotikler: Probiyotikler, sindirim sisteminde sağlıklı bakteri miktarını artırarak bağırsak sağlığını iyileştirir ve bağışıklık sistemini destekler. Yoğurt, kefir, turşu, lahana turşusu gibi fermente gıdalar probiyotikler bakımından zengindir.

c) Omega-3 yağ asitleri: Omega-3 yağ asitleri, somon, sardalya, ton balığı, keten tohumu ve chia tohumu gibi yağlı balıklarda bulunur. Omega-3 yağ asitleri, iltihaplanmayı azaltır ve bağışıklık sistemini düzenler.

d) Zencefil ve Sarımsak: Zencefil ve sarımsak, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir ve bağışıklık sistemini destekleyebilir.

e) Vitamin D: Vitamin D, bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir rol oynar. Güneş ışığından elde edilen doğal D vitamini, yağlı balıklar, yumurta sarısı ve D vitamini takviyeleri gibi kaynaklardan alınabilir.

Neticede bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı ve dengeli bir beslenme düzeni gerektirir. Çeşitli besinlerden, vitaminlerden ve minerallerden zengin bir diyet takip etmek, stres yönetimi, yeterli uyku ve düzenli egzersiz gibi faktörler de bağışıklık sisteminin sağlığını destekleyebilir.

7) Bağışıklık Güçlendirici Vitamin Kombinasyonları

Kısa sürede bağışıklık güçlendirmek için bazı vitamin kombinasyonları şunlar olabilir:

a) C vitamini ve Çinko: C vitamini ve çinko, bağışıklık sistemini desteklemek için önemli olan güçlü antioksidanlardır. Temelde C vitamini, bağışıklık hücrelerinin aktivitesini artırırken, çinko bağışıklık hücrelerinin işlevini düzenler. Birlikte alındığında C vitamini ve çinko sinerjik bir etki gösterebilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Örneğin, turunçgiller gibi C vitamini açısından zengin gıdaları çinko içeren kırmızı et veya kabak çekirdeği gibi gıdalarla birleştirebilirsiniz.

b) A vitamini ve E vitamini: A vitamini ve E vitamini, antioksidan özellikleri ile bağışıklık sistemi fonksiyonlarını destekler. A vitamini, enfeksiyonlarla savaşan bağışıklık hücrelerinin üretimini artırabilirken, E vitamini bağışıklık hücrelerinin bütünlüğünü korur. Havuç, ıspanak ve tatlı patates gibi A vitamini içeren gıdaları, badem, fındık ve ayçiçeği yağı gibi E vitamini içeren gıdalarla birleştirebilirsiniz.

c) D vitamini ve K vitamini: D vitamini, bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir rol oynar ve enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi vardır. K vitamini ise, bağışıklık hücrelerinin aktivasyonunda önemli bir rol oynar. Güneş ışığından elde edilen D vitamini, balık ve yumurta sarısı gibi gıdalarda bulunurken, yeşil yapraklı sebzelerde K vitamini bulunur. İfade ettiğim vitaminleri birlikte almak, bağışıklık sistemini destekleyebilir.

8) Bağışıklık Güçlendirici Kür Tarifi

Doğal olarak bağışıklık güçlendirici kürler genellikle bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olabilir. Ancak tek başlarına mucizevi sonuçlar vaat etmezler. Bu kürler genellikle sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzıyla birlikte kullanıldığında etkili olabilir.

Ek olarak bağışıklık güçlendirici kürlerde kullanılan doğal içerikler, antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve diğer sağlık faydaları sunan bileşikler içerebilir. Örneğin, C vitamini, E vitamini, çinko, probiyotikler gibi besin maddeleri bağışıklık sistemini destekleyebilir. Bazı bitkisel bileşenler de antimikrobiyal veya anti-enflamatuar özelliklere sahip olabilir.

İşte aşağıda basit bir bağışıklık güçlendirici kür tarifi bulabilirsiniz:

Malzemeler:

 • Bir adet limon
 • Orta boy 1 adet portakal
 • Çok küçük 1 parça taze zencefil (yaklaşık 2 cm)
 • 1 çay kaşığı bal (isteğe bağlı)
 • 1 su bardağı su

Yapılışı:

 1. Limon ve portakalı yıkayın ve suyunu sıkın.
 2. Taze zencefili rendeleyin veya ince dilimler halinde kesin.
 3. Bir tencereye suyu kaynatın.
 4. Kaynar suya rendelenmiş veya doğranmış zencefili ekleyin ve 1-2 dakika kaynatın.
 5. Kaynar suya limon ve portakal suyunu ekleyin.
 6. İsteğe bağlı olarak balı ekleyin ve iyice karıştırın.
 7. Kürü birkaç dakika demlemeye bırakın.
 8. Kürü sıcak veya ılık olarak tüketin.

Tarifteki bağışıklık güçlendirici kür, limon ve portakalın C vitamini içeriği ile zencefilin antimikrobiyal özelliklerini birleştirir. C vitamini ve zencefil, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olabilir. Bal, tatlandırıcı olarak kullanılabilir ve aynı zamanda bağışıklık sistemini destekleyen bazı sağlık faydaları sunabilir.

Yine de bu kürü düzenli olarak tüketebilirsiniz. Ancak, herhangi bir sağlık sorununuz varsa veya alerjik reaksiyonlarınız varsa, öncelikle bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir. Ayrıca, sağlıklı bir beslenme düzeni, yeterli uyku ve düzenli egzersiz gibi diğer sağlıklı yaşam alışkanlıklarını da sürdürmek bağışıklık sisteminizi desteklemek için önemlidir.

9) Bağışıklık Güçlendirici İlaçlar Nelerdir?

Bir anlamda bağışıklık sistemini güçlendirmek için spesifik olarak bağışıklık güçlendirici ilaçlar mevcut değildir. Bağışıklık sistemini destekleyen ilaçlar genellikle bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bunlar arasında bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar (immünosupresifler) ve bağışıklık sistemi tepkisini düzenleyen ilaçlar yer alır.

Ve de bağışıklık güçlendirici ilaçlar genellikle bağışıklık sistemiyle ilgili sorunları olan kişilere veya bağışıklık sistemi zayıf olan bireylere verilir. Bu ilaçlar, bağışıklık sistemini baskılayan hastalıkların tedavisinde veya bağışıklık sisteminin düzenlenmesi gereken durumlarda kullanılabilir. İşte bazı durumlar ve bağışıklık güçlendirici ilaçların kullanıldığı örnekler:

a) Otomatik İmmün Hastalıklar: Bağışıklık sistemi, vücudun kendi hücrelerini yabancı olarak algılayarak saldırır. Bunlara otomatik immün hastalıklar denir. Örnekler arasında romatoid artrit, lupus, multipl skleroz, Crohn hastalığı bulunur. Bu hastalıklarda, bağışıklık sisteminin yanıtını baskılayan veya düzenleyen ilaçlar kullanılabilir.

b) Organ Nakli Hastaları: Organ nakli yapılan kişiler, vücutlarındaki bağışıklık tepkisini baskılamak için immünosupresif ilaçlar alır. Bu, nakledilen organın reddedilmesini önlemeye yardımcı olur.

c) Kanser Tedavisi: Kanser tedavisi sırasında kullanılan kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemler, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Böyle durumlarda, bağışıklık sistemi güçlendirici ilaçlar kullanılabilir.

d) HIV/AIDS Hastaları: İnsan bağışıklık yetmezlik virüsü (HIV) enfeksiyonu olan ve AIDS gelişmiş olan kişiler, bağışıklık sisteminin zayıflamasına karşı tedavi için antiretroviral ilaçlar alır.

Tüm bunlar sadece birkaç örnektir. Dolayısıyla bağışıklık sistemiyle ilgili diğer hastalıklar ve durumlar da bağışıklık güçlendirici ilaçlar gerektirebilir. Bahsettiğimiz bu tür ilaçlar, doktorlar tarafından reçete edilir ve dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Herhangi bir bağışıklık güçlendirici ilaç kullanımı hakkında karar vermek için bir sağlık uzmanıyla görüşmek önemlidir.

10) Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkisel Çaylar:

Bitkisel çayların başında papatya çayı gelir. Papatyalar, 10-20 cm boylarında güzel kokulu, ilkbahar ve yaz aylarında görmeye alışık olduğumuz bitkilerdir. Bahar aylarında tamamen açılmalarını beklemeden erkenden toplanmaları ve gölgede kurutulmaları gerekir.

Papatya çayı, bağışıklık sistemine yardımcı bir bitkisel bir çaydır. Etkisini doğrudan bakteriler üzerinde gösterir. Özellikle mayıs papatyaları bakterilerin salgıladığı zehirli maddeleri ortadan kaldırır. Boğaz ağrılarında, grip ve nezle gibi durumlarda kullanılabilir.

Ayrıca bunun dışında bağırsaklardaki parazitlerin etkisiz hale getirilmesinde de etkilidirler. Kuvvetli bir müshil ile etkileri daha da artar. Ülsere iyi gelir, derideki yaraların iyileşmesini sağlar.

Bağışıklık sistemi üzerinde etkili bir diğer bitki de ıhlamurdur.

Ihlamur çayı, grip ve soğuk algınlığını giderir, kansızlığa iyi gelir. Balla birlikte alındığında mide ülserlerini iyileştirir. Ayrıca damar tıkanıklığına da iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve özellikle bakterilerin, virüslerin ve mikropların ölümüne neden olan adaçayı kan dolaşımını hızlandırır ve yorgunluğu da iyi gelir.

Sonuç olarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek bazı bitkisel çaylar vardır. İşte bağışıklık sistemini destekleyebilecek bazı bitkisel çay önerileri:

a) Adaçayı: Adaçayı antioksidan özelliklere sahip olup bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olabilir.

b) Zencefil : Zencefil, anti-enflamatuar özelliklere sahip bir bitkidir. Bağışıklık sistemini desteklemek ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

c) Yeşil Çay: Yeşil çay, antioksidanlarla dolu bir içecektir. Bağışıklık sistemini destekleyebilir ve genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

d) Echinacea: Echinacea bitkisi, bağışıklık sistemini uyarabileceği düşünülen bazı bileşikler içerir. Soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi olduğuna inanılmaktadır.

e) Ginseng: Ginseng, bağışıklık sistemini destekleyebilecek güçlü adaptojenik özelliklere sahiptir. Vücudun genel direncini artırabilir.

f) Papatya: Papatya çayı, anti-enflamatuar ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Bağışıklık sistemini desteklemek ve stresi azaltmak için kullanılabilir.

g) Adaçayı: Adaçayı, antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bağışıklık sistemini destekleyebilir ve vücudu enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olabilir.

11) Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Sporlar

Aslında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde kaliteli beslenme tek başına yeterli değildir. Düzenli spor yapmak da bağışıklık sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Hücrelere daha fazla oksijen taşınması bağışıklık sistemi hücreleri için de çok önemlidir. Sırf bunun için özellikle günde yarım saat yürüyüş, vücut geliştirme hareketleri, futbol, basketbol bağışıklık sistemine iyi gelir.

Stresten uzak durmak, mutlu olmak, bilgisayar, cep telefonu gibi cihazların kullanımını sınırlandırmak,  asitli gıdalardan ve şeker uzak durmak vücudunuzdaki asiti uzaklaştırarak mikropların yaşamasının zor olduğu alkali bir ortam yaratır. Böylece vücudunuz hastalıklara karşı direnci artar.

Son tahlilde bağışıklık sistemini güçlendiren sporlar, düzenli olarak yapıldığında vücudun bağışıklık tepkisini artıran ve genel sağlığı destekleyen fiziksel aktivitelerdir. İşte bağışıklık sistemini güçlendiren bazı sporlar:

 1. Aerobik egzersizler: Aerobik egzersizler, kalp atış hızını artırarak kan dolaşımını ve oksijen seviyelerini iyileştirir. Yürüyüş, koşu, bisiklete binme, yüzme gibi aktiviteler bağışıklık sistemini destekleyebilir.
 2. Kuvvet antrenmanı: Kuvvet antrenmanı, kasları güçlendirir, vücut kompozisyonunu iyileştirir ve bağışıklık sistemini destekleyebilir. Direnç bantları, serbest ağırlıklar veya vücut ağırlığı ile yapılan egzersizler, kasları güçlendirmek için etkili olabilir.
 3. Yoga: Yoga, bedeni ve zihni dengelemeye yardımcı olan bir aktivitedir. Yoga, stresi azaltır, rahatlama sağlar ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Ayrıca, bazı yoga pozları ve nefes egzersizleri, bağışıklık sistemi fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 4. Tai Chi: Tai Chi, zihinsel konsantrasyon ve yavaş, akışkan hareketlerle yapılan bir Çin savaş sanatıdır. Tai Chi, bağışıklık sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi olan stresi azaltmaya yardımcı olabilir.
 5. Pilates: Pilates, vücuttaki dengesizlikleri gidermek, esnekliği artırmak ve gücü geliştirmek için tasarlanmış bir egzersiz sistemidir. Pilates, bağışıklık sistemini destekleyen kasları güçlendirebilir ve vücuttaki stresi azaltabilir.
 6. Dans: Dans etmek, hem fiziksel hem de zihinsel olarak aktif olmanızı sağlar. Dans etmek, kalp atış hızını artırır, enerjiyi artırır ve bağışıklık sistemini destekleyebilir.

12) Doğal Bağışıklık Güçlendirici Teknikler

Günün sonunda bağışıklık sistemi bağırsak florasında başlar. Ve bağırsaktaki flora vücuda giren zararlı bakterilerin etkisini azaltabilen faydalı bakteriler de vardır. Şayet bu flora bozulduğunda bağışıklık sistemi de zayıflar. Bağırsaklardaki florayı bozan en önemli faktörler buğday ekmeği yemek ve antibiyotik kullanmaktır. O halde ekmeği hayatımızdan tamamen çıkarmanız hastalıklara karşı en etkili önlemdir.

1) Ekmek yerine domates, salatalık, ceviz, fındık, fıstık, zeytin veya doğal yoğurt yiyin. Yine doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanmayı bırakıp daha bitkisel tedavilere yönelin.
2) Limon suyu, portakal, maydanoz, kivi, sarımsak, soğan, pırasa ve bitkisel çaylardan adaçayı, papatya çayı veya ekinezya çayı tüketin. Yalnız hamile kadınların ada çayı içmesinin kesinlikle yasak olduğunu unutmayın. Ayrıca, C ve D vitamini takviyesi, protein oranı yüksek olan gıdaları ve probiyotik içeren yoğurt, kefir gibi besinleri tüketerek bağışıklığı güçlendirmek mümkün.
3) Evet bağışıklık sistemini güçlendiren bazı mineraller var. Onların başında çinko geliyor. Çinko vücutta bulunan birçok enzimin çalışmasını sağlayan esansiyel bir mineraldir. Ve enzimler genetik yapıyı oluşturan DNA’nın yapımında ve bu nedenle hücrelerin yenilenmesinde ve kemik oluşumunda etkili olan enzimlerdir.
4) Enzimlerin karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında önemli fonksiyonları vardır. Ve de çinko eksikliği bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkiler. Çinko antioksidan özellikte bir mineral olduğu için hücreleri koruyucu serbest radikaller içerir.

13) Bağışıklık Güçlendirici Takviyeler

Günümüzde bağışıklık güçlendirici takviyeler hakkında birçok farklı ürün ve iddia bulunmaktadır. Bunlar genellikle vitaminler, mineraller, bitkisel takviyeler veya diğer besin maddeleri şeklinde olabilir. İnsanların bağışıklık sistemini desteklemek ve güçlendirmek için bu takviyeleri kullanma eğiliminde olmalarının birkaç nedeni vardır. Ama takviyelerin gerçek etkinliği ve faydaları hakkında kesin bir kanıt yoktur.

Öyleyse bağışıklık sistemini güçlendirmek için en etkili yöntemlerden biri sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmektir. Bunun içerisinde dengeli ve besleyici bir diyet, yeterli uyku, düzenli egzersiz yapma, stresten kaçınma ve sigara içmemek gibi faktörler yer alır. Bu faktörlerin hepsi bağışıklık sisteminin doğal işleyişini destekler ve güçlenmesine yardımcı olur.

Takviyelerin bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda bazı faydaları olabilir, ancak bu faydalar genellikle sınırlıdır ve kişiden kişiye değişebilir. Örneğin, C vitamini ve çinko gibi bazı vitamin ve minerallerin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olabilir. Ancak, genel olarak sağlıklı bir diyet yoluyla bu besin maddelerini doğrudan gıdalardan almak, takviyelerden daha etkili bir yaklaşım olabilir.

En Güçlü Bağışıklığı Güçlendirici Takviyeler

1) Karides, midye, sığır eti ve diğer kırmızı etler yüksek miktarda çinko içermektedir. Tavuk, süt, yoğurt, peynir, kuruyemişlerden kabak çekirdeği, kaju, badem ve yerfıstığı. Ayrıca ıspanak ve mantar da bitkisel çinko kaynağıdır.
2) Güçlü bir antioksidan özelliği ile hastalıklara karşı koruyucu olan diğer bir mineral de selenyumdur. Selenyum bağışıklık sistemi fonksiyonlarının çalışmasında ve devamlılığın sağlanmasında önemli fonksiyonlara sahiptir. Vücudun savunma enziminin bir bileşenidir. Eğer selenyum eksikliği varsa giderilmeye çalışılmalıdır.
3) Selenyum içeren besinleri balık, ay çekirdeği, hindi eti, tavuk göğüs eti, kırmızı et, yulaf, mantar, yumurta, soğan ve esmer pirinç olarak sıralarız.
4) Birçok açıdan bağışıklık sistemini güçlendiren bazı vitaminler var. Tabi ki onların başında hiç şüphesiz D vitamini gelir. Eğer D vitamini eksikse birçok hastalık meydana gelir. Çünkü bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan D vitamini güneş enerjisi aktif hale gelir. Özellikle kemik zayıflığına neden olur. D vitamini eksikliğinin teşhisinde kan tahlilleri önemli olsa da tahlil yapmadan da bazı belirtileri vardır.
5) Bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğer vitamin de C vitaminidir. Ne var ki C vitamini vücudun direncini artırır yani bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Suda çözünen bir vitamindir ve fazlası terle ve idrarla atılır, depolanmaz. Tam da bu yüzden her gün alınması gerekir.

1 Yorum

 1. fehmi Mart 22, 2015

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!