Kreatin nedir ve kreatin ne işe yarar?

Kreatin nedir ve ne işe yarar? Herkes ayrı bir şey mi söylüyor? Kreatin nedir bilmiyor musun? Kreatin ne işe yarar farkında mısın? Spor hocan kreatin kullanmanı mı söyledi? Kas yapmak istiyorsun ancak kafan çok mu karıştı? Hala istediğin ağırlığı kaldıramıyor musun?

Egzersizleri verimli bir şekilde istenilen ağırlıklarla gerçekleştiremiyor musun? İşte senin için hazırladığımız kreatin nedir rehberindeki kreatin ne işe yarar hakkındaki en güncel bilimsel bilgiler yine kalitelibeslenme.com‘da sizlerle.

Kreatin nedir? Ne işe yarar?

Kreatin, doğal bir amino asit türevidir ve enerji üretiminde etkilidir. İnsan vücudunda özellikle karaciğer ve böbreklerde üretilebilen kreatin dışarıdan da alınabilir.

Günlük alınması gereken miktar kreatin monohidrat için 4 ya da 5 gramdır. Bu miktarın yiyeceklerden karşılanması çok zordur. Bu miktarın karşılanabilmesi için 1-2 kilogram kırmızı et ve balık yemek gerekecektir ki bu da sindirim, yeme, zaman ve maliyet açısından çok olumlu değildir.

Kreatin vücut geliştirmeciler, dayanıklılık sporu yapanlar ve özellikle yaşlılar tarafından kullanılabilir.

Kreatin nedir?

Kreatin vücudun tüm hücreleri, özellikle kas hücreleri için beslenme enerjisine yardım eden ve karaciğerde üretilebilen bir azotlu organik asittir.

Aktif taşıma sistemi ile kan yoluyla taşınan kreatin daha sonra beyin ve iskelet kası gibi yüksek enerji taleplerine sahip kas hücreleri tarafından kullanılır. Yaklaşık yüzde 90-95’i iskelet kasında depolanır. Yukarıda da ifade edildiği gibi vücut tarafından üretilebildiği gibi dışarıdan bazı besinlerin tüketimi ile de vücuda alınabilir.

kreatin ne işe yarar?

Kreatin nedir?

Kreatin, vücut için ikincil bir enerji kaynağıdır. Özellikle vücudun enerji ihtiyacını karşılayamadığı durumlarda kullanılır. İşte bu nedenle atletik performansı artırmak ve kasların gelişimini artıracak egzersiz yoğunluğunu geliştirmek ve hızla enerji üretimini artırmak için sporcular ve özellikle vücut geliştirme yapanlar tarafından kullanılır.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve NCAA kreatin kullanımına izin vermiştir yani kreatin doping olarak kabul edilmez. Birçok profesyonel sporcu tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

Kreatin vücutta kreatin fosfata dönüşen doğal bir maddedir. Kreatin fosfat isimli bir madde adenozin trifosfat (ATP) yapımına yardımcı olur.

ATP kas kasılmaları için enerji sağlar. Gençler arasında kreatin kullanımının popülerliğine rağmen, 18 yaş altındaki çocuklarda kreatin kullanımı ile ilgili yapılan çok az araştırma vardır.

Genç yetişkinlerde uzun dönem kullanımı konusundaki bilgiler yetersizdir. Bu nedenle yaşı 18’in altında olanların kullanmaması gerekir.

Savaş Cebeci kreatini anlatıyor

Kreatin ne işe yarar?

kreatin nedir

Kreatin ne işe yarar?

İşte vücut geliştirmeciler tarafından kullanımı giderek yaygınlaşan kreatin ne işe yarar hakkındaki bilgiler aşağıya özetlenmiştir:

 • Atletik performansı artırır.
 • Kreatin protein üretimine yardımcıdır.
 • Antrenman sonrası protein yıkımını azaltır.
 • Yüksek yoğunluklu egzersiz yapmayı sağlar.
 • Kas hücrelerinin su tutmasını ve kas hacmini artırır. Böylece kasların daha dolgun gözükmesini sağlar.
 • Kasların daha büyük ve güçlü olmasını sağlar.
 • Spor Bilimleri ve Sağlık (Journal of Sports Science and Medicine) dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre egzersiz sırasında maksimum güç ve performansı yüzde 15’e kadar artırabildiği ifade edilmektedir.
 • Parkinson hastalığının tedavisinde olumlu etkileri vardır.
 • Kas yetersizliği ya da kas gelişimi çok zayıf olan kişilere yardımcı olabilir. Almanya da bir üniversitede yapılan çalışmaya göre yüzde 8,5 daha fazla kas artışı sağlayan bir maddedir.
 • Beyin gücünü geliştirir.
 • Depresyona iyi gelir.
 • Kas lifi boyutunu artırır.
 • Miyozini artırır.
 • Maksimal gücü artırır.
 • Tek çaba sürat performansını artırır.
 • Maksimal yoğunluğu yüksek egzersiz sırasında performansını artırır.
 • Kemik rejenerasyonunu geliştirir.

Kreatin ve çalışma kapasitesi  

Kreatin yüksek yoğunluklu egzersiz yapabilme konusunda vücudun kapasitesini artırır. Bu da daha fazla kas ve performans artışı demektir.

Kreatinin yan etkileri ya da zararları

Her şeyin aşırısı zararlıdır. Böbrek hastalığı olanlar kreatin kullanmaktan kaçınmalıdır. Önerilen dozlarda kreatin tüketmenin zararlı olduğuna dair pek bir bulgu yoktur. Ancak, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre kreatin gibi hafif yan etkilere sebep olabilir. Bunlar;

Kreatin monohidrat nasıl kullanılır?

Kreatin monohidrat, yağ ve karbonhidratlardan arındırılmış en saf kreatindir. Genellikle egzersizden önce 3-4 gram kadar alınır. Kreatin monohidrat basit karbonhidratlarla daha iyi emilim gösterir. Diyetisyeninize danışmadan kullanmayınız.

Bu makalede sizler için yani herhangi bir vücut geliştirme programı uygulayan ya da spor yapan biri için çok önemli bir etkiye sahip kreatin hakkında kreatin nedir rehberinde kreatin ne işe yarar ve kreatin nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını sizlere sunduk. Bu yazıyı okuduysanız bundan sonra kreatin nedir gibi bir soru sormanıza gerek kalmayacaktır. Hayırlı olsun.

Sağlıklı günler

7 yorum

 1. Cem Mayıs 5, 2016
 2. nilüfer sipahi Mayıs 7, 2016
 3. Şahap Ağustos 11, 2016
 4. Hayrettin Ocak 20, 2017
 5. nilüfer sipahi Ocak 24, 2017
 6. emirhan demir Mayıs 14, 2017
 7. nilüfer sipahi Mayıs 17, 2017

Yorum yaz