Kilo almak istiyorum

Eğer kilo almak için araştırma yapıyorsanız doğru sayfayı ziyaret ettiğinizden emin olabilirsiniz. Bu yazıyı ve üstte linkleri verilen yazıları okuduğunuzda kilo alma yöntemleri hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri öğrenmiş olacaksınız.

Bu yazıda kilo alma hapları, kilo alma ilaçları, kilo aldırıcı iğne isimleri, kilo aldırıcılar, kilo aldırıcı karbonhidrat gibi konular üzerinde durmayacağız. Bu yazıda kilo alma yöntemleri genel prensipleri üzerinde duracağız.

Kilo almak için en kolay kilo alma yöntemi hakkında bilgi sahibi olmak  ya da acil kilo almak istiyorsanız bu önerileri dikkatli bir şekilde okumalısınız.

Anahtar Konular

Kilo yönetimi

Kilo almak istiyorum”  cümlesini tarihin çöp sepetine atabilirsiniz. Artık bu cümle yerine “Ben daha sağlıklı ve kaliteli beslenerek kilomu daha iyi yöneteceğim.” diyebilirsiniz. Kimsenin yanında o ilk cümleyi kullanmamanız çok önemli. Bu size saçma gibi gelebilir. Ancak beyninize yanlış komut vermek kilo almanızı engelleyen en önemli faktördür.  Kilo yönetimi tamamen beyinde gerçekleşir.

Beslenme düzeni

Sağlıklı kilo almak için en az 5 -6 öğün yemeniz gerektiğini artık biliyorsunuz. (Bu aynı zamanda vücut geliştirmek isteyenler için de böyle. ) Bu durumda yemek hazırlamak size zor gibi gözükebilir ve yemek hazırlamaya canınız sıkılabilir ancak bizim önerdiğimiz yemeklerin ya da aperatiflerin hem hazırlaması kolay hem de sağlıklı. Örneğin yulaf ezmesi, süt ve tahin karışımı. Bunu hazırlamak hem kolay hem de kas yapımı için mükemmel bir aminoasit kaynağı diyebiliriz.

Süpermarket turları ve etiketler

Marketleri dolaşırken ürünlerin etiketlerini incelemeyi alışkanlık haline getirmeniz kilo alma sürecinde çok önemlidir. Özellikle alacağınız besinlerin yüz gramında kaç gram karbonhidrat, kaç gram protein, kaç gram yağ, kaç gram lif var? Yüz gram yediğinizde kaç kalori kazanacaksınız?

Özellikle protein ve lif oranı yüksek gıdaları tercih etmenizde yarar var. Eğer bir gıdanın içinde protein miktarı sıfır, karbonhidrat miktarı fazla ise o gıdanın kaliteli olduğu söylenemez. Bu ancak boş kalori demektir. 

Bir diğer konuda bazı gıdaların fiyatları marketten markete değişkenlik gösterir. Marketleri dolaşın ve en ucuz hangisinde ise o marketten alın. Böylece maddi olarak daha az zarara girin.

Kan tahlili ve doktor kontrolü

Kilo alamıyorsanız ve gittikçe kilo veriyorsanız ciddi bir hastalığınız olabilir. Şeker, tiroid bezinin fazla çalışması, sindirim sistemi emilim bozuklukları ya da hormon bozuklukları gibi rahatsızlıklarınız var mı? Bu sorunun cevabını bilmek için bir endokrinoloji uzmanına görünmekte yarar var. Onu bulamazsanız bir dahiliye (iç hastalıkları)uzmanına görünebilirsiniz.

Gıda araştırması

Adeta bir diyetisyen gibi olun. Yani gıdaları araştırın. Araştırmanızı yaparken hangi gıdalarda daha çok protein bulunur, hangi gıdalarda sağlıklı yağlar var, hangisinde C vitamini çok, hangisinde çinko çok var? gibi soruların cevaplarını aramaya çalışın ve mümkünse not edin. Bunları bilmeniz sizi onları yemeye teşvik edecektir. Çünkü hangi gıdanın kaliteli olduğunu öğrenince sağlıksız olanı doğal olarak yemek istemeyebilirsiniz.

Kola yerine ayran ya da kefir

Kola hem boş kalori içerir hem de sağlıksız kilo almanıza neden olur. Ayrıca sindirim sisteminizi de bozar ve mide yanmalarına sebebiyet verebilir.  Ancak bu hiç kullanmamak anlamına gelmesin. Canınız çektiğinde ara sıra ayda bir, iki haftada bir gibi tüketebilirsiniz. Aşırıya kaçmadığınız sürece zararı olmayabilir.

Ayranı ve kefiri her daim içiniz rahat ederek istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Ancak yemeklerle birlikte çok içerseniz, iştahınız kapanabilir. Örneğin yemeklerle birlikte bir su bardağını geçirmeyin. Yemeğinizi bitirdikten yarım saat sonra bir bardak daha içebilirsiniz. Bu ürünler hakkında daha sonra daha ayrıntılı bilgiler vermeyi düşünüyoruz. Kaliteli beslenme kurallarını bir an önce öğrenmek gerekir…

Kore ginsengi

Ginseng iyileşitirici anlamına gelmektedir. Bitkisel bir takviyedir.  Kaliteli bir markanın ginsenglerini doktor  ya da bir diyetisyen eşliğinde kullanabilirsiniz.

Ginseng bütün vücudu kuvvetlendiren, bağışıklık sistemini destekleyen ve vücuttaki sistemlerin dengelenmesini sağlayan bir bitkidir. Yorgunluğu giderir, dayanıklılığı ve fiziksel performansı artırır. Kendinizi daha güçlü hissedersiniz ve strese iyi gelir. Ancak iyice araştırmanız gerekir çünkü bu ürünlerin sahte olanları sağlığa zarar verebilir. Onun için bir diyetisyen tavsiyesi ile kullanmanızda yarar var. Ginseng hakkında daha ayrıntılı bilgilere daha sonra bu siteden ulaşabilirsiniz.

Bir diyetisyen gibi olun demiştim. Bitkisel kaynakları araştırın.  Sağlık açısından çok yararlı bitkilerin ya da gıdaların olduğunu göreceksiniz. Bunlardan biri de keçiboynuzu.  Çok yararlı bir besin kaynağı bu. Örneğin bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun yanında bağırsaklara ve sindirim sistemine yararları vardır. Parazitleri dökmek için kullananlar bile var. Akciğere faydalıdır, içerdiği mineraller ile kemikleri ve dişleri güçlendirir.  Daha bir sürü yararı var. Onları da daha sonra açıklamayı planlıyoruz.

Uyku düzeni

Eğer günde 8 saat kadar uyumanız mümkün değilse kilo almayı zaten beklemeyin. Gece kaliteli bir uykunuz olmazsa büyüme hormonu yeterince salgılanmaz ve ne kas yapabilirsiniz ne de kilo alabilirsiniz. Uyumakta zorlanıyorsanız metabolizmanız hızlı olabilir. Ya da bu başka bir rahatsızlığın habercisi denilebilir.

Gece 11’de yatın sabah 8’de kalkmaya çalışın. Unutmayın ne kadar erken uyanırsanız kaliteli ve sağlıklı beslenmeniz için zamanınız daha çok olur. Erken kalkan yol alır. Geç kalkarsanız birkaç öğün yersiniz, bu da kilo alma sürecinde istenilen bir durum değildir. Bununla ilgili uyku problemi başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Kilo almak için en etkili öneriler

Uzman kontrolü

Öncelikle bir endokrinoloji  uzmanına gidip “ben çok zayıfım ve kilo alamıyorum.” demelisiniz. Böylece zayıflığınızın altında yatan neden belirlenmiş olur. Bağırsaklarınızda parazit olabilir.  Parazit testi yaptırdınız ve test sonucunda bir şey çıkmadığını varsayalım. Bu durumda bile siz de parazit olabilir. Yani parazitler sadece bir kere yapılan test ile belirlenemeyebilir. Bunun için kurt dökücü bir ilaç doktor kontrolünde kullanılabilir. Unutmayın “her insanda en az bir tane parazit vardır. ” sözü adeta bir atasözü olma yolunda.

Öğün sayısı 

Kilo almak istiyorsanız en azından beş öğün yemeniz gerekir. Her ne kadar kilo vermek isteyenlere “az az ama   sık sık ye” denilse de ben bu görüşe katılmıyorum. Son zamanlarda bu yöntemin kilo almak için daha uygun olduğunu belirten doktorlar var. Ben de onlara katılıyorum. Çünkü yediğiniz her gıda insülin hormonunu artırıyor. Böylece kandaki besinler (daha bilimsel bir ifadeyle glikoz) hücrelere geçiyor. Bu şekerin fazlası da yağa çevriliyor.

Egzersiz

Bazı çok zayıf insanlar enerjileri boşa harcanmasın diye mümkün olduğunca hiç hareket etmezler. İşte bu çok büyük bir hatadır. Çünkü amaç kilo alıp hastalanmak değil, sağlıklı bir şekilde kilo almaktır. Aynı zamanda yağlanarak değil kaslanarak kilo almak sağlıklı olanıdır. Bunun için kilo almak istiyorsanız, bir sporla uğraşmalısınız. Özellikle vücut geliştirme egzersizleri yapmanızda yarar var.  

Kilo almak istiyorsanız spor yapmanız için işte size birkaç sebep: 1.Hiç hareket etmezseniz acıkmazsınız ve yemek yemezsiniz, iştahınız olmaz. 2. Spor vücudu her açıdan güçlendirir. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak. Kendinizi daha iyi ve mutlu hissedersiniz. Kilo almak için mutluluk şarttır. İstisnalar kaideyi bozmaz. Bazıları depresyona girer ve daha çok yemek yer ve sonunda da kilo alır. Ama siz sakın depresyona girmeyin. Siz iyice zayıflar ve kurursunuz.

Diyetisyene görünmende yarar var.

Kilo alma işlemini kendi başınıza değil bir diyetisyen eşliğinde sürdürmelisiniz. Böylece daha sağlıklı kilo alabilirsiniz. Tabi ki bu noktada hangi diyetisyene gideceğiniz çok büyük önem taşıyor.

Besin takviyeleri

Yine bir diyetisyen kontrolünde sağlıklı olduğuna inanılan besin takviyeleri kullanabilirsiniz. Doğru kullanıldığında zararları olacağını düşünmüyorum.

Suyun önemi

Kilo almak isteyenlere genelde az su içmesini tavsiye edenler var. Ben buna katılmıyorum. Su hayat demektir. Su olmadan vücut sağlıklı olamaz. Ben suyu az için demiyorum. Yemekle birlikte çok fazla su içmeyin. Yemekten 30 dakika önce ya da sonra su içmenizde yarar var. Bir de vücut geliştirerek kilo almaya karar verdiyseniz (ki doğru olan da budur) suyu mutlaka günde en az 2 litre içmeniz gerekir. Aksi takdirde kaslarınız erir. Emekleriniz boşa gider.

Erkeklik hormonu: testosteron

Testosteron hormonu vücut geliştirmeyi etkileyen önemli hormonlardan biri. Erkekler bu hormonu nasıl normal seviyeye getirecekleri konusunda bilinçlenmelidir. Testosteron düşüklüğünde bu hormonun seviyesini artırmanın yolu bel çevresindeki yağlardan kurtulmak ve egzersiz yapmaktır, beslenme açısından ise protein ağırlıklı beslenmektir. Daha sonra bu konuya daha ayrıntılı yer vereceğiz.

Duanın gücü

Duaların gücüne inanın, Allah’tan şifa dileyin. Bu sizi ruhsal olarak da rahatlatacaktır. Dualar sizin ehemniyet içinde olmanızı sağlar ve daha mutlu hissedersiniz. Zayıf insanlar mutlu olduklarında kilo alabilirler, strese girdiklerinde ise iyice zayıflar unutmayın.

Abur cubur 

Abur cubur yiyerek sağlıksız kilo alacağınızı unutmayın. Amaç kas yaparak kilo almak olduğuna göre bu yiyecekler sizi sadece yağlandırır. Kola içmek, fast food yemek kilo almak isteyenlerin yaptığı yanlışlardan bazıları. Kalbinizi tehlikeye atarak kilo almak doğru bir yöntem değil. Yaşamayacaksanız kilo almanın ne anlamı var değil mi?

Sağlıklı kilo yönetiminde doktor ya da uzman kontrolü şarttır. Önerilerimiz her hasta için uygun olmayabilir. Önce doktorunuza danışınız. Bizim amacımız sadece bilgi paylaşımı yapmaktır. Kilo alma ya da kilo verme konusunda sitemizin hiç bir tıbbi sorumluluğu yoktur.

Ne düşündüğünüz bizim için çok önemli!