Protein tozunun zararları nelerdir?

İyi bir görünüme kavuşmak, mutlu olmak ve kendinizle daha barışık olmak için kas yapmaya karar verdiyseniz spor salonuna yazılmak iyi bir tercih olsa da alanında uzman olmayan hocaların bu işi ticarete dökerek protein tozu satmaya çalışmaları sizi tehlikeye sokabilir. Üzerinde yıllardır tartışmaların yaşandığı protein tozu gerçekten zararlı mı, bilimsel araştırmalar neyi işaret ediyor? Dr. Mehmet Öz eşinin whey protein kullandığını neden söyledi,  protein tozunun zararları nelerdir gibi sorular cevaplanması gereken önemli noktalar içeriyor.

protein tozu zararları nelerdir

Protein tozunun zararları nelerdir?

Daha önce protein tozu kullanımı hakkında da önemli bilgiler vermiş hatta protein tozu zararları ile ilgili ayrıntılı bir inceleme makalesini de sizlerle paylaşmıştık. Bir de bütün bunlardan daha da farklı olan en iyi protein tozu hangisidir diye bir makalemiz vardı. Uzun lafın kısası şimdi de protein tozunun zararları nelerdir sorusuna  uzmanlarımız tarafından verilen yazıyı sizinle paylaşmak istedik.

Birçok sporcu sağladığı kolaylıklar sebebiyle protein tozunu kullanmaktadır. Protein tozunun kas gelişimine sağladığı katkı çok büyüktür.

Genelde protein tozunun, özelde ise whey protein tozunun saymakla bitmeyecek kadar çok yararı mevcuttur. Buna rağmen yanlış kullanımlar ve istisnalar yüzünden “Protein tozunun zararı var mı?” gibi sorular gün yüzüne çıkmaktadır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, protein tozunun kendisinden kaynaklı hiçbir zararı kanıtlanmış değildir. Zaten kullanılan protein tozlarının içerisinde dış kaynaklı kimyasal ek maddeler bulunmamakla birlikte, protein tozlarının ham maddeleri büyük oranda hayvansal gıdalardan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra soyadan elde edilen protein tozları da vardır. Yani protein tozunun bireylere zarar verebilmesi için tozun kendisinden kaynaklanmayan bazı etkenlerin var olması gerekir. Bunlar protein tozunun haddinden fazla kullanılması ve fizyolojik sebepler olarak ikiye ayrılır. Şimdi bunları inceleyelim.

Fizyolojik sebeplerle ortaya çıkan zararlar

Bazı insanlar doğuştan birtakım rahatsızlıklara sahip olabilir. Protein tozunu ilgilendiren iki rahatsızlık vardır. Bunlar süt alerjisi ve laktoz intoleransı olarak da bilinen laktoz hassasiyetidir.

Süt alerjisinde bağışıklık sistemi, sütte bulunan proteinlere karşı antikor üretir. Bu sayede iltihap hücrelerini harekete geçirmiş olur. Süt alerjisi, bireyin alerji duyduğu inek sütünü içmesi ya da inek sütünden yapılan mamulleri yemesi durumunda vücudun gösterdiği tepkidir. Alerjisi bulunan bir insan, süt içtiğinde ya da bir süt ürünü tükettiğinde mide bulantısı geçirebilir ya da ishal olabilir. Bu alerji kusma ve bazı cilt rahatsızlıklarına da neden olabilir.

Süt alerjilerinde, semptomların herkes için geçerli olmadığı bilinmekle birlikte, en çok görülen belirtiler mide ve bağırsaklarda oluşan rahatsızlıklardır. Alınan süt ürünü miktarına ve bireye göre değişebilecek düzeylerde alerjik tepki mevcuttur. Kimisinde tepkiler ağırken kimisinde zararsız olabilmektedir.

Fizyolojik protein tozu zararları arasında laktoz hassasiyeti de gösterilir. Laktoz, kısaca sütte bulunan şekerdir. Laktoz intoleransının oluşmasına neden olan faktör, bağırsaklarda bulunması gereken bazı enzimlerin kimi bireylerde az bulunması kimisinde de hiç bulunmaması ile ilgilidir. Bu yönüyle süt alerjisinden ayrılır. Çünkü süt alerjisi, vücudun sütte bulunan bazı maddelerden dolayı süte verdiği tepkidir. Laktoz hassasiyetindeyse, gerekli enzimlerin bulunmamasından dolayı bir eksiklik var olur. Laktoz intoleransının sindirim sisteminde meydana getirdiği birtakım olumsuzluklar vardır. Laktoz hassasiyeti bulunan insanlarda, süt ve süt ürünü tüketildiğinde, mide bulantısı, ishal, gaz ve şişkinlik görülebilir. Bunların görülme oranı yine bireylere göre değişmektedir.

Fazla protein tozu kullanmayla meydana gelebilecek olumsuzluklar

Protein tozu zararları diye bahsedilen olumsuzlukların protein tozunun kendinden kaynaklı olmadığını belirtmiştik. Bu kısımda kaş yapayım derken göz çıkaran bazı sporcuların gereğinden fazla protein tozu kullanmasıyla ortaya çıkan “zararlara” değineceğiz.

Bazı kalitesiz ve sahte protein tozlarında zararlı ağır metaller bulunabilmektedir. Amerika merkezli Consumer Reports adlı dergide yayımlanan bir araştırmaya göre piyasada satışı yapılmakta olan 15 farklı protein tozu ve içeceğinde arsenik, cıva, kurşun ve kadmiyumun bulunduğu fark edilmiş. Bu tarz toksik maddelerin böbrekleri yıkıma uğrattığı ve vücuttan atılamadığı bilinmektedir. Bu gibi kötü sonuçlarla karşılaşmamak için kullanacağınız protein tozunu iyi seçin ve güvenilir yerlerden satın almaya çalışın.

Protein tozları zararları olarak gösterilen bir olumsuzluk ise böbrek yetmezliğine sebep olması. Bilindiği gibi böbrekler, atık maddelerin ve toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması için çalışır. Vücuda alınan protein miktarının artması böbreklerde iş yükünün artmasına neden olur. Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Tebliğleri’nin yaptığı bir araştırmaya göre fazla protein tozu kullanımının uzun vadede böbrek sağlığını olumsuz etkilediği saptanmıştır. Protein artışının asit yükünü yükselttiğinden dolayı böbreklerde taş oluşumuna neden olduğu da araştırmanın sonuçları arasındadır.

Karşılaşılan protein tozları zararları büyük ölçüde kullanıcı hatasından kaynaklanır. Bunlarda biri, sıkı bir antrenman programı yürütmeye üşenirken, fazlaca protein tozu tüketmeye devam eden sporcuların vücutlarında yağlanmaların olması. Elbette antrenmandan kaytarıp protein tozuyla iri kas kütlelerine ulaşılabileceğinin sanılması büyük bir hatadır.

İnsan vücudu fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için elbette proteinlere ihtiyaç duyar. Fakat her şeyde olduğu gibi protein tozunun da fazlası vücudunuza zarar verebilir. Protein tozunu önerilen miktarlarda kullanarak, yukarıda belirttiğimiz olumsuzluklardan kendinizi koruyabilirsiniz. Zararlardan kaçınmak için günlük kalorinizin %25’i kadar ya da kilo başına 2-2,5 gram miktarında protein almanız uzmanlarca önerilmektedir. Yazımızın “Protein tozunun zarar var mı?” gibi çekinceleri olanlara ışık tutmasını umut ederiz.

Sizler için yine çok faydalı bir rehber sunduğumuzu düşünüyoruz. Bu rehberde protein tozunun zararları nelerdir konusunu ayrıntılı olarak ele aldık. Doktorunuza ya da diyetisyeninize danışmadan protein tozu kullanmayınız.

3 yorum

  1. Mehmet kırtan Nisan 11, 2016
  2. İbo Mayıs 7, 2016
  3. Spor Egzersizleri Mayıs 12, 2016

Yorum yaz